Susan Forward

Susan Forward

Yazar
8.7/10
75 Kişi
·
237
Okunma
·
24
Beğeni
·
1571
Gösterim
Adı:
Susan Forward
Unvan:
Amerikalı Terapist, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 14 Mayıs 1938
Ülkenin önde gelen terapistlerinden biri, ayrıca çok satan bir yazar, dinamik öğretim görevlisi ve sıkça konuşma gösterisi yapan konuk. Özel stajına ek olarak, birçok Güney California psikiyatri ve tıbbi tesislerinde terapist, eğitmen ve danışman olarak görev yapmıştır. New York Times'ın en çok satan Numaralı Erkeklerden Nefret Eden ve Onları Seven Kadınlar ve Zehirli Ebeveynler'in yazarıdır. Ayrıca ABC Talk Radio'da altı yıl boyunca ulusal olarak sendikasyon programına ev sahipliği yaptı.
Gerektiği zaman yas tutmazsanız, o keder sizi bırakmaz ve hayatınız boyunca kendinizi iyi hissetmenize engel olur.
Çocukluklarında cinsel istismara uğrayan kişiler, içlerindeki çocuktan uzaklaşırlar. Hissettikleri utanç yüzünden, o zarar görmüş, zedelenmiş çocuktan tiksinir ve nefret ederler.
327 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Susan Forward uluslararası üne sahip bir terapisttir ve Kaliforniya'da ilk cinsel istismar merkezini kurmuştur...

Terapist, eserin ilk bölümünde yetişkin bireyler ile yaptığı seansları kitaba eklemiş. Toksin anne babalar olarak anılan ebeveynlere geniş yer vermiş olup bunları altı kategoriye ayırmış.
Yetersiz Anne-Babalar,
Kontrolcüler,
Alkolikler,
Sözel Tacizciler,
Fiziksel Tacizciler,
Cinsel Tacizciler.

Bu toksin anne- babaların yetiştirdiği çocukların yetişkin hayatlarında karşılaştıkları olumsuz hatta intihara kadar sürükleyen depresyonların alt kaynağında yatan bilinç altı kodlamaların ne kadar güçlü olduğunu ve çocukların ruh dünyasında nasıl depremlere yol açtığını inanamayarak okuyacaksınız.Derin travmalar sonucu, şimdi yetişkin olan bu çocukların kendilerini nasıl çaresiz, nasıl sevgisiz ve değersiz hissettiklerini okurken yüreğinizin bir köşesi acıyacak...

İkinci bölümde ise eserde yer alan ve çocukluk dönemlerinde yaşadıkları olaylar ile nasıl yüzleşmeleri gerektiğine yer verilmiş...

Her anne- babanın ve adaylarının okuması gereken bir kitap. Unutmamalıyız ki, her yetişkin bir dönem masum ve saf çocuklardı...

Onları şekillendiren ebeveynler bilinçaltılarına verdikleri her olumsuzluğun ve her türlü şiddetin, yetişkin olduklarında nelere mal olacağını da hesaba katmalılar. Şiddet, taciz, değersizlik hissi, sevilmeme duygusu kanıksandığın da, bu bireyden normal bir davranış beklemek ne kadar doğru olur düşünmek lazım...

Elimde olsa eseri tüm liselerde zorunlu olarak okutmak isterdim...
327 syf.
·Beğendi·9/10
Kendi hayatında sorunları olduğunu fark eden, insan ilişkilerinde neden böyleyim ben ya? Neden doğru düzgün insanlarla anlaşamıyorum? neden sevgilimle aram kötüye gidiyor? gibi sorunların kökenine inmenizi sağlıyor. Az çok çocukluğunda sorun olduğunu gören insanların kesinlikle bu kitabı okuması + tedavi görmesi gerek. doktora gidin arkadaşlarım, sevgili insanlar doktora gidin. Hepimizin sorunları var. İnsan olarak da zaten yetersiz canlılarız. Beynimiz bizi olumsuz şeylere çok daha kolay itiyor. Hele ki böyle bir dönemde ve böyle bir ülkede iyileşmek gerek. İyileşip biraz daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz. En azından bu ülkede kalmak isteyen insanlar için bu öneri. Cidden çok üzülüyorum. Hepimiz çocukluğumuzda sorunlar yaşadık. Cahil ebeveynler yüzünden saçma sapan kurallara, duygusal tacizlere ve fiziksel tacizlere maruz kaldık. Bunları şu anda da yaşamak zorunda değiliz. Biraz üzerine düşününce hala bunları taşıdığınızı göreceksiniz. Kendiniz olmak da zor değil sadece acılı.
327 syf.
·5 günde·Puan vermedi
" Her birimiz küçükken anne-babalarımızın içine ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz." Ekilen bu tohumlar bir bakıma bu kitabın ismini gördüğümüzde içimizde uyanan hisleri de etkiliyor. Ben 'geçmişi onarmak' ifadesini es geçemeyenlerdenim. Bu kitap bir birey olarak kendime, bir çocuk olarak aileme ve bir öğretmen olarak benim dünyama adım atan çocuklara olan bakışımı büyük ölçüde etkiledi. Böyle bir ruhsal değişime ihtiyaç duyan ya da duymayan herkesin, özellikle eğitimci ve ebeveynlerin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap. Okuduğunuz zaman yazarın da dediği gibi "Belki de ilk defa hayatın tadını çıkarma özgürlüğüne sahip olacaksınız."
327 syf.
·7 günde·9/10
Bu kitabı okumak için toksik ebeveynlere sahip olmanız gerekmiyor. Alın, okuyun, çevrenizdekilere de okutun. Oldukça kolay okunan bir kitap. Ama anlatılanlar, her ne kadar böyle şeyleri duysak da, insanın gerçekten içini acıtıyor.
Hepimizin etrafında çocuklar var. Kitap size nasıl anne-baba olmamanız gerektiğini çok güzel anlatıyor. Kötü, hastalıklı davranışların çocukların geleceğini nasıl etkilediğini de onlardan dinliyoruz.
Kitaba Ceren Sungur'un yaptığı okumalarda denk gelip başlamıştım. Merak edenler için:
https://www.youtube.com/watch?v=muoWabH4f8w
327 syf.
·231 günde·5/10
"Bütün çocuklar gibi siz de çocukluğunuzda anne-babanızın davranışlarınızı onaylanmasından ya da kınamasını baz alarak iyi ya da kötü olduğunuzu tartmayı öğrendiniz. Maalesef anne babalarınızın reaksiyonlarınızın çarpıklığı, sizin kendi gerçeğinizden vazgeçmenizi ve onların yarattığı dünyaya ayak uydurmanızı gerektirdi. Yetişkin olduğunuz halde hala aynı fedakarlıkta bulunuyor olabilirsiniz.
Bu kitaptaki alıştırmaları yaparak artık ölçümlerinizi anne babanızın davranışına göre değil kendi içinizdeki güce bağlı olarak yapmayı öğreneceksiniz. Anne babanız hareketlerinizi tasvip etmediğinde ya da fikirlerinize katılmadığında endişelenmeyecek ve onların onayına ihtiyaç duymayacaksınız. Kendi hayatınızın rotasını kendiniz ayarlayacaksınız."
327 syf.
·16 günde·Beğendi·7/10
(Alıntı içerir)

Üzerini zamanla kapattığınız ya da kapatmak zorunda bırakıldığınız, çoğunlukla çocukluk döneminde yaşanan ve bugünkü seçimlerinizi ne ölçüde etkilediğini tahmin bile edemeyeceğiniz çeşitli travmaları,
duygusal ve fiziksel tacizleri anlamak ve
buna sebep olan (çoğunlukla) anne-babalarınızın bugün hayatınızda bulundukları pozisyonları yeniden değerlendirmek, konumlandırmak,
aldığınız kararlarda ve günlük iletişim dilinizde tüm bu sürecin etkilerini görebilmek,
geride bıraktığınız, anlaşılmayı bekleyen çocuğa yardım edebilmek, yani bir bakıma sizden önceki nesilden gelen ve size uygulanmış yanlış davranışların oluşturduğu travma zincirini sizden sonraki nesillere aktarmamak, kırmabilmek için okuru yönlendirme gücü olan,
sıkıcı, uzun tıbbi notlar yerine günlük dilde yazılmış anlaşılır bir kitap.
Öyle ki soru ve yönlendirmelerle gerçekten ilgilenirseniz kendinizi bir terapide bile hissedebilirsiniz.
Aslında sorun gibi görünmeyen, sizin için normalleşmiş bazı davranışların aslında sizi ne kadar etkilediğini anlayabilirsiniz.
Kitap bir şekilde sizin hayatınızda yaşanmasa bile size tanıdık gelebilecek terapi konuşmaları içeriyor.
Benim için kitabın özeti sayılabilecek ve okuma amacımı özetleyen cümlelerinden biri şu oldu:

"Anne-babanıza karşı hissettiğiniz korku, suçluluk duygusu ve öfkenizin üstesinden gelmezseniz, acısını eşinizden ya da çocuklarınızdan çıkarırsınız."

Bu tür kitapları okumak çocuğunuza yeni bir öğrenme metodu, küçük kaslarını geliştirmeye yardımcı bir aktivite oluşturma tarzı katkılar sağlamaz, sizi örnek bir Instagram ebeveyni yapmaz. Zaten yaygın söyleme göre "çocuk kitaba göre büyümez".
Ancak travmatik geçmiş ya da aile ilişkilerinizi düzenlemenize, bunun etkilerinden gelecek nesilleri uzak tutarak daha sağlıklı ilişkiler kurmanıza olanak sağlar.

Bu sayede geçmişinizi anlar, yaralarınızı sarar ve en önemlisi çocuğunuzu ya da sorumluluğunu üstlendiğiniz evcil hayvanızı bile kendinizden ve travmatik deneyimlerinizin sonuçlarından uzak tutabilirsiniz.
327 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10
İsminden yola çıkarak kişisel gelişim kitabı okuyacaksınız sanıyorsunuz. Fakat okumaya başlayınca görüyorsunuz ki ciddi anlamda deneyim ve bilgi içeren mükemmel bir kitap. Etrafımda herkesin okumasını istediğim, okumayan kişilerin çok şey kaybettiğini düşündüğüm bir kitap oldu. Çocukluğunuz, ilişkileriniz, ebeveynlerinizle olan ilişkiniz konusunda pek çok farkındalık sağlamanıza yardımcı oluyor. Sadece nedenler üzerinde durmayıp çözüm önerileri de içeriyor. Okuyun, okutun efenim.
327 syf.
·13 günde·8/10
Seçilen kitap, seçen kişinin ihtiyacından mı doğar emin değilim ama tecrübelerime göre bunun yanıtı evet oluyor.
İnsanı, kökleri üzerine inşa edilen bir canlı olarak masa yatırıp, her bir eyleminin çocukken ruhunu ne beslediyle onunla bağlantısını olduğunu, danışmanlarının isimlerini gizleyerek anlatıyor size. Kısa vakalarla anlatmak istenileni daha kolay karşıya geçirdiğinden, aaa evet evet işte bu demekten kendinizi alamıyorsunuz. Ve yaranıza değdiği anda da ah demeyi de.
Varoluşuna kafayı takmış her bireyin, kendini çözümlemesi adına bu kitabı okumasını isterim en çok da psikolog, rehberlik ve psikolojik danışman,psikiyatri ve tüm öğretmenlerin.
Şimdiden keyifli okumalarınız olsun.
327 syf.
·23 günde·Beğendi·7/10
Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okuduğum kitaplardan biri. Kitapta "toksik aile" denilen aileler kendi arasında türlere ayrılmış ve ve bu toksik ailelerin çocuklarının hayatını nasıl olumsuz bir şekilde etkilediği ve bunlarla nasıl baş edilmesi gerektiği gerçek vaka örnekleri ile anlatışmış. Özellikle aile üzerine çalışan psikolog veya sosyal hizmet uzmanlarının mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
327 syf.
·Puan vermedi
Hep duymuşsunuzdur birilerinden benim ebeveynlerim kötüydü ama ben onlar gibi olmayacağım. Gün geliyor çocuğu oluyor ve aynı ebeveyni gibi davranıyor. Neden? Hani öyle olmayacaktı ? Çünkü şiddet gören şiddet uygular. Sözel şiddet gören sözel şiddet uygular. Bu kısır döngü böyle sürekli tekrar eder. Önemli olan bu kısır döngüyü kırmak. Onarılmadan ebeveynlik yapmaya çalışmak çok yorucudur. Bireyin kendini onarabilmesi icin farkındalık sahibi olması lazım. Farkındalık sahibi olmak için bu kitabın da etkili olacağını düşünüyorum. Doğal Ebeveynlik grubunda okuduğumuz 5.kitaptı. Çok etkilemişti beni. Bu kitapta çocuklarınıza şöyle şöyle davranın cümleleri yok . Bu kitapla çocukluğunuz da aldığınız yaraların ne olduğunu öğreniyorsunuz. Geçmişi onarmayı ve hayatı geri kazanmanın yollarını öğreniyorsunuz. Susan terapist olduğu için gerçek vakaları anlatıyor. O vakalara bulduğu çözümleri anlatıyor. Öncelikle anne babanızın toksik anne baba olup olmadığını öğreniyorsunuz. Eğer ebeveynleriniz toksikse diğer bölümde bu konuda neler yapabilceğinizi egzersizler, testlerle, terapiden örneklerle anlatıyor. Hani bir söz vardı ya pedagoji; çocuğun eğitilmesi değil ,ebeveynin kendini çocuğuna hazır edebilme sanatıdır. Bu kitabı okuyunca hep bu söz aklıma geldi. En son olarak da kitaba yönelik eleştirim; yazar müslüman olmadığı için islama ters düşen bazı yerler vardı. Ama pergelin ucunu sabit tutup okuma yapılsa gayet yararlı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Susan Forward
Unvan:
Amerikalı Terapist, Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri, 14 Mayıs 1938
Ülkenin önde gelen terapistlerinden biri, ayrıca çok satan bir yazar, dinamik öğretim görevlisi ve sıkça konuşma gösterisi yapan konuk. Özel stajına ek olarak, birçok Güney California psikiyatri ve tıbbi tesislerinde terapist, eğitmen ve danışman olarak görev yapmıştır. New York Times'ın en çok satan Numaralı Erkeklerden Nefret Eden ve Onları Seven Kadınlar ve Zehirli Ebeveynler'in yazarıdır. Ayrıca ABC Talk Radio'da altı yıl boyunca ulusal olarak sendikasyon programına ev sahipliği yaptı.

Yazar istatistikleri

  • 24 okur beğendi.
  • 237 okur okudu.
  • 25 okur okuyor.
  • 425 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.