Eril Tahakküm

8,5/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
831 gösterim
Erkek veya kadın olarak, kavramaya çalıştığımız nesnenin içinde yer alarak, eril düzenin tarihsel yapılarını algılama ve değerlendirmenin bilinçsiz şemaları biçiminde bünyemize katmış durumdayız; bu nedenle de, eril tahakkümü düşünürken, kendileri de tahakkümün ürünü olan düşünme biçimlerine başvurma riskini taşıyoruz. Bu döngüden kurtulmayı umut edebilmemizin tek koşulu, bilimsel nesnelleştirme konusunu nesnelleştirmek için pratik bir strateji geliştirebilmek. Burada benimseyeceğimiz bu strateji "anlama kategorileri"ni -ya da, Durkheim'in isimlendirdiği şekliyle, dünyayı inşa ettiğimiz "sınıflandırma biçimleri"ni (ancak, bu dünyanın ürünleri oldukları için, fark edilmez olmalarına rağmen bunlar da dünyayla uyum içindedir)- araştırmayı amaçlayan transandantal bir düşünme alıştırmasını bir tür laboratuar deneyine dönüştürmekten ibarettir: bu deneyde, hem egzotik hem de aşina, hem yabancı hem de tanıdık özgün bir tarihsel toplumun -Kabil Berberileri- nesnel yapıları ve bilişsel biçimleri etnografik çözümlemesi, erkekmerkezli bilinçdışının kategorilerinin nesnelleştirilmesini harekete geçirmeye yetkin bir sosyo-analiz aracı olarak kullanılacaktır.
-Pierre Bourdieu-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055809980
 • Çeviri:
  Bediz Yılmaz
 • Yayınevi:
  Bağlam Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İlkay Şal 
15 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sosyoloji ve felsefe alanında incelenmesi oldukça nitelikli bir eser :) yavaş yavaş ve bağlı olduğu teoriye göre değerlendirip,düşünülmeli :)

Kitaptan 2 Alıntı

Pelda Yılmaz 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sonuç olarak "Cesaret" denilen şeyin kökü çoğu zaman bir tür korkaklıktadır. Buna ikna olmak için erkekleri cinayete, işkenceye ya da tecavüze iten tüm o durumları hatırlamak yeterlidir. Zira tahakküm, sömürü veya baskıya yönelik istek, içinde zayıflığa yer olmayan "erkekler" dünyasından dışlanmaya dair o erkeksi korkuya dayalıdır.

Eril Tahakküm, Pierre Bourdieu (Sayfa 71 - BAĞLAM)Eril Tahakküm, Pierre Bourdieu (Sayfa 71 - BAĞLAM)
Pelda Yılmaz 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Görüldüğü gibi erkeklik, ziyadesiyle ilişkisel bir kavramdır: erkeklik, diğer erkeklerin önünde ve onlar için, kadınlığa karşıt olarak ve her şeyden önce kişinin içindeki bir tür dişil korkusu içinde inşa edilmiştir.

Eril Tahakküm, Pierre Bourdieu (Sayfa 71 - BAĞLAM)Eril Tahakküm, Pierre Bourdieu (Sayfa 71 - BAĞLAM)