Eski Galaktik Başkan Zaphod Beeblebrox -kendisi iki başlı- depresif Marvin tarafından desteklenen yepyeni bir yıldız gemisi olan Altın Kalbini çalmasıyla macera başlıyor.Sonrası ....
Atlayın satırlara kitaba dalın gitsin hatta :)
Bir teori olarak ,evrenin Big Bang ile başladığını ve sonunda yok olacağını biliyoruz. Peki ya evrenin Big Bang’i yokoluşsa ve bu döngüyse ? Sevgili Adams, gerçekte varoluş amacımızı, ve bizim nihai kaderimizin anlamını (ya da yokluğunu) sorgulatıyor.
Evren’in sonundaki restoran ise apayrı bir durumdur. Yemeğinizi yerken geri sayıma başlıyorsunuz niçin mi Evren’in yokoluşuna( veya başlangıcına ? ) Arthur kadar beni de rahatsız eden bir durum vardı restoranda; konuşabilen bir inek masaya gelir günün yemeği olduğunu söyleyerek herkese tek tek sorar hangi kısmını yemek istediklerini. Arthur rahatsız olup salata ister ama bu sefer de masadakiler ve inek rahatsız olur. Niçin? Çünkü inek gönüllü olarak kendinin yenmesine ve bunun için yaşamasına rağmen ineği tercih etmeyip sebzelerin söz hakkı olmadığı halde onları katletmeyi seçtiği için. Keyifli okumalar...

iacloi, bir alıntı ekledi.
23 Şub 17:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Bomba ses tonun cok tatli.
- Seninkide cok tatli Netti.

Yıldız Gemisi Titanic, Douglas AdamsYıldız Gemisi Titanic, Douglas Adams

Ithaki Bilimkurgu Klasikleri Serisi Güncel Liste
Değerli arkadaşlarım;

Bildiğiniz üzere İthaki Bilimkurgu Klasikleri Serisi yoluna baş koymuş biriyim. Çoğunlukla da özelden mesaj yazan okurlar bu kitaplarla ilgili fikrimi almak istiyor. Her yazan kişiye sonuna kadar bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum elbette. Fakat, fark ettiğim üzere, genelde listeyi bilmedikleri için kitapları araştıramıyorlar ve hangisini tavsiye edersiniz diyerek genel bir soru soruyorlar. Bu şekilde genel nitelikteki sorulara cevap vermek benim için, takdir edersiniz ki, bir hayli güç oluyor.

Bu sebeple ben de size faydalı olması açısından tüm listeyi paylaşıyorum. Liste güncellendikçe ben de buradaki listeyi güncelleyerek sizlere haber niteliğinde bir yardımda bulunmaya çalışacağım. Şimdiden keyifli okumalar herkese.

1- Dune - Frank Herbert
2- Kıyamete Bir Milyar Yıl - Boris ve Arkadi Strugatski
3- Maymunlar Gezegeni - Pierre Boulle
4- Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
5- Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke
6- Dr. Moreau'nun Adası - H.G. Wells
7- Dune Mesihi - Frank Herbert
8- Işık Tanrısı - Roger Zelazny
9- Yıkıma Giden Adam - Alfred Bester
10- Yıldız Gemisi Askerleri - Robert Heinlein
11- Sürgün Gezegeni - Ursula K. Le Guin
12- Pazartesi Cumartesiden Başlar - Boris ve Arkadi Strugatski
13- Arcturus'a Yolculuk - David Lindsay
14- Zaman Makinesi - H.G. Wells
15- 2001 Bir Uzay Macerası - Arthur C. Clarke
16- Dune Çocukları - Frank Herbert
17- Ben, Robot - Isaac Asimov
18- Kaplan! Kaplan! - Alfred Bester
19- Bitmeyen Savaş - Joe Haldeman
20- Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert Heinlein
21 - Su Adamı - Aleksandr Belyaev
22 - Görünmez Adam - H.G. Wells
23 - Tanrı Olmak Zor İş - Boris ve Arkadi Strugatski
24 - Frankenstein - Mary Shelley
25 - Anlatış - Ursula K. Le Guin
26 - Dune Tanrı İmparatoru - Frank Herbert
27 - Resimli Adam - Ray Bradbury
28 - Yenilmez - Stanislaw Lem
29 - Dünyalar Savaşı - H.G. Wells
30 - Yüzyılın En İyi Bilimkurgu Öyküleri - Orson Scott Card (Derleyen)
31 - Uzayda Piknik - Boris ve Arkadi Strugatski
32 - Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
33 - Uzaktan Kumandalı Kız - James Tiptree jr.
34 - Yakma Zevki - Ray Bradbury

esila güneş, Yıldız Yağmuru'yu inceledi.
02 Şub 12:31 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

KAÇAK PRENSES NİHAYET EVİNE DÖNÜYOR. Ama korsanlar tarafından kaçırılıp zincire vurulmuş hâlde. İki sene önce ülke çıkarları için hiç tanımadığı biriyle zorla evlendirilmek istenen Prenses Cassia arkadaşı Kane ile birlikte ülkesini terk edip kaçak hayatı yaşamaya başlamıştır. Galaksinin dört bir yanında aranan prenses iki sene boyunca uzay gemisi Banshee’de çalışıp saklandıktan sonra ödül avcılarına yakalanıp ülkesine geri götürülür.
Kane ve tüm Banshee mürettebatı Cassia’yı kurtarmak için hemen harekete geçer ama prensesin, yokluğunda savaş ve isyanlarla harabeye dönen ülkesini bir kez daha terk etmeye niyeti yoktur. Kendisinden sonra kral ve kraliçenin de kaçarak kaderine terk ettiği ülkenin başına geçerek ailesinin yaptığı hataları telafi etmek ister fakat mafya, korsanlar ve isyancılarla işi hiç de kolay değildir. Üstelik tüm evreni tehdit eden korkunç bir komployla karşı karşıyadır.

Semih, Yıldız Gemisi Askerleri'ni inceledi.
 22 Oca 22:37 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 13. kitap oldu. Yazarı olan Robert A. Heinlein ile de ilk tanışmamdı. Heinlein ile ilgili birkaç küçük araştırma yaptığımda kendisinin "bilimkurgunun dekanı" olarak da tanındığını öğrendim ve 1975 yılında verilmeye başlayan Bilimkurgunun Büyük Üstatları ödülünün de ilk kazananıymış.

Kitap, insanoğlunun başka gezegenlerde koloniler kurduğu ve karşılarına çıkan diğer rakip türlerle savaştığı bir gelecek zaman diliminde orduya yazılan on sekiz yaşındaki Juan Rico'nun başından geçenleri konu almaktadır. On sekiz yaşındaki bir gencin, orduya yazılış hikayesi ve ordunun içerisinde başından geçenleri Juan Rico'nun anıları şeklinde okuyucuya aktarmayı seçmiş yazar. Bence çok da doğru bir karar vermiş. Böylece kitap daha gerçekçi bir hal almış.

Bu kitabı okumak için azami ölçüde bir askeri bilgiye sahip olmak gerekiyor. Sıfır askeri bilgiyle kitabı okumak bir hayli zor, anlamak ise neredeyse imkansız... Mesela, bir kadın okuyucu olsaydım kitabı muhtemelen yarım bırakırdım. Çünkü uzun askeri tabirler ve bir kadın için sıkıcı askeri konuşmalar yer alıyor kitabın içerisinde.

Ben askerliği bir terör bölgesinde yapmıştım. 6 aylık kısa dönem askerdim. Ve bu 6 aylık süre içerisinde çarşı iznine hiç çıkamadım. Çarşıya çıkmak bizim orada yasaktı. Dedim ya, terör bölgesiydi ve başımıza bir iş gelse kimse bunun hesabını ailemize veremezdi. Neden bunu anlattım? Çünkü Juan Rico'nun uzun bir acemi birliği döneminden sonra askeriye dışarısına çıktığı bir sahneyi sizinle paylaşmak istiyorum. Çok ilgimi çekmişti:

"Kızlar tek kelimeyle mükemmeldir. Sadece köşe başında durup geçişlerini izlemek bile harikadır. Onlar yürümezler. En azından yürürken bizim yaptığımız şeyleri yapmazlar. Bunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum, bu çok karmaşık ve kesinlikle enfes bir şey. Kızlar yalnız ayaklarıyla hareket etmezler; her şey farklı yönlere devinim halindedir ve tüm hareketleri zarafet örneğidir."

Gerçekten de bir asker için bu şekilde düşünmek mümkün. Bunu ancak askerlik yapanlar çok iyi anlar diye düşünüyorum. Çok daha değişik örneklerle de karşılaştım; fakat hepsini size anlatmam mümkün değil. Psikolojiyi alt üst eden ve bambaşka bir bilince sahip olduğunuz bir dönem...

Yıldız Gemisi Askerleri'nde, her ne kadar bilimkurgu ile askeri bir hikayenin birleşmesi konu alınmışsa da yazar gayet güncel konuları da gündemine almış. Birçok açıdan güncel eleştirilerde de bulunmuş, bilimsel askeri düşüncelerine de yer vermiş. Konusu son derece özgün. Kimin aklına gelir ki askeri bir bilimkurgu kitabı yazmak?

İlgimi çeken bir başka konu ise, bilimsel olarak gelişmiş bir gelecek zaman toplumunda bile savaşların gerçekleşmesi ve savaşın bir insanlık gerçeği olduğunu yazarın bizlere göstermesiydi. Umarım bir gün tüm savaşlar biter...

Ağır, doyurucu ve düşündürücü bir eser. Ben çok beğendim; ama herkesin beğeneceğini de sanmıyorum açıkçası. Yine de askeriyeye ilgi duyan veya askerlik anılarını hatırlamak isteyenlere özellikle tavsiye ettiğim bir kitaptır.

Semih, bir alıntı ekledi.
21 Oca 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanın hiçbir ahlaki içgüdüsü yoktur. İnsan ahlaki duygusuyla doğmaz. Sen de ahlak duygusuyla doğmadın, ben de, yavru köpek de. Ahlak duygusunu eğitimle, deneyimle veya alın teriyle -belki- sonradan ediniriz.

Yıldız Gemisi Askerleri, Robert A. Heinlein (Sayfa 142 - İthaki Yayınları)Yıldız Gemisi Askerleri, Robert A. Heinlein (Sayfa 142 - İthaki Yayınları)
Semih, bir alıntı ekledi.
20 Oca 21:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Savaşın amacı, hükümetinin kararlarını güç kullanarak desteklemektir.

Yıldız Gemisi Askerleri, Robert A. Heinlein (Sayfa 82 - İthaki Yayınları)Yıldız Gemisi Askerleri, Robert A. Heinlein (Sayfa 82 - İthaki Yayınları)
Semih, bir alıntı ekledi.
20 Oca 21:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Silahlar tehlikeli değildir; insanlar tehlikelidir.

Yıldız Gemisi Askerleri, Robert A. Heinlein (Sayfa 80 - İthaki Yayınları)Yıldız Gemisi Askerleri, Robert A. Heinlein (Sayfa 80 - İthaki Yayınları)

Güven sustalı bıçak gibidir.Eğer bunu birine çok hızlı teslim ederseniz sırtınızdan bıçaklanırdınız.

Yıldız Gemisi, Melissa Landers