cnmuhammedkc, bir alıntı ekledi.
Dün 10:23 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir nüfuz oluşuyor İstanbul'da. Ve bu nüfuzu oluşturan zihniyetin ister sevin ister sevmeyin İstanbul'la zerre kadar alakası yok. Bu yüzden inşaat var, ama imâr yok diyorum.Sürekli bir yozlaşma var.

Örselenmiş Osmanlı'dan Medeniyet Umuduna, Sadettin Ökten (Sayfa 179 - HayyKitap)Örselenmiş Osmanlı'dan Medeniyet Umuduna, Sadettin Ökten (Sayfa 179 - HayyKitap)
Erdinç BİGE, Felatun Bey ile Rakım Efendi'yi inceledi.
 16 Mar 22:00 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Yazarın yaşadığı dönemde “Batı’yı yanlış anlama, alafrangalaşan hayat, Doğu-Batı çatışması, yaşadığı toplumun kültürüne yabancılaşma, yozlaşma” teması en çok işlenen konudur. “Felatun Bey ile Râkım Efendi” de bu minvalde yazılmış bir roman.

Eserin isminde kullanılan “Bey” ve “Efendi” sözcükleri de anlaşılacağı gibi iki ucu temsil etmektedir. Batı’yı yanlış anlayan züppe “Bey” in karşısında özünden kopmayan gerçek bir münevver “Efendi”. Yalnız, burada Râkım Efendi’yi tam bir Osmanlı zannetmeyin. Gerektiğinde rakısını da içen, kölesine Fransızca eğitimi veren, piyano dersi aldıran, hatta tuttuğu piyano hocasıyla da gayrımeşru bir ilişki yaşayan ama her daim dürüst, çalışkan, taklitçi bir maymunluktan uzak, özverili, doğu edebiyatını da batı edebiyatını da iyi bilen bir münevver. Buradan hareketle Ahmet Mithat Efendi’nin medeniyet çatışmasına çözümü için orta bir yol diyebiliriz. Râkım Efendi’nin karşısındaki “Felatun Bey” namıdiğer “Platon” köksüz ve züppe bir tiptir. Yazar olumsuzun karşısına koyduğu olumlu tiple okuyucusuna mesajını iletmeyi hedeflemiştir.

Yaşadığı dönemde en önemli gazete olan “Tercüman-ı Hakikat”i çıkarmış Ahmet Mitat Efendi’nin dilde sadelikten yana olduğunun en önemli delili bu eserin sanki günümüz diliyle yazılmışçasına kolay okunurluğudur.

Keyifli okumalar...

Sadrettin A, bir alıntı ekledi.
15 Mar 22:12

Şu hayata bir bakınız: Güçlülerin küstahlığı ve asalaklığı, zayıfların cahilliği ve ağzı var dili yok halleri; etrafta sınırsız yoksulluk, darlık, yozlaşma, sarhoşluk, ikiyüzlülük, yalan... oysa ki, tüm evlerde, tüm caddelerde sessizlik ve sükunet egemen. Ülkemizde yaşayan "80 milyon! " kişiden bir tanesi bile çığlık koparmıyor, isyan etmiyor.

Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 129)Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 129)
Murat çakır, Ahşap Konak'ı inceledi.
13 Mar 05:12 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üsdat' la 1983 yılında yapılan röportaj da Ahşap konağı o devirde üç kat olarak ele aldığını beyan etmiş,1983 yılına gelindiğinde konağa bodrum kat ilave edilmesi gerektiğini bildimişti.
Acaba günümüze bodrum katın altına kaç kat daha ilave etmemiz germektedir!..
Üstadın ilk okuduğum eseridir...
Muhteşem ötesi...
Toplumsal yozlaşma ancak bu denli ele alınabilir.
Çürüme keşfedilmişti, önlem alınmadığı için hızla tüm cemiyeti sardı, yangın yerine çevirdi...
Ahlaki çöküntü tüm hızıyla devam ediyor..
Kurtarıcıyı beklemekten ziyade en büyük kurtarıcıyı kendimiz kabul etmekten başka çaremiz yok...

İkbal Çakır, bir alıntı ekledi.
08 Mar 21:31

Dini ve siyasi ideolojinin diktatörlüğe dönüştüğü her sefer, tiranlık biçimde yozlaşma laneti yeniden tekrarlanıyor.

Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 17)Vicdan Zorbalığa Karşı Ya Da Castello Calvin'e, Stefan Zweig (Sayfa 17)
Betül Aka, Sözde Kızlar'ı inceledi.
06 Mar 21:34 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Peyami Safa'yı her okuyuşumda nasıl bu kadar güzel psikolojik tahlil yapıyor ve nasıl bu kadar iyi gözlem gücü var diye şaşırıyorum. Hele bir de kadın karakterlerini bütün gerçekliğiyle verdiğinde o kadar tatmin edici bir okuma oluyor ki hemen bütün eserlerini okumak istiyorum. Yine doğu - batı ve batılılaşma, yozlaşma konusunda bir eserdi, çok çok güzel.

H. Doğan, Olağanüstü Bir Gece'yi inceledi.
 04 Mar 13:40 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Stefan Zweig her kitapta farklı bir konuyu kendi tarzı ile değerlendiriyor. Albert Camus'un Düşüş kitabına benzettim. Yozlaşma, yabancılaşma, hissizleşme. Modern dünyanın kimliksizleşmesi. Fakat kitabın sonuna baktığımızda aydınlanma dediğimiz şey bir nevi insanın kendini tatmin etmesi. Aslında iyiliksever bir insan olarak kendi egolarımı tatmin ediyorum; ben diğer zenginler gibi halktan kopuk yaşamıyorum siz de sınıfsal farklılıklara çok takmayın, mevzuya üst perdeden bakın demek için biraz yapay kalmış ve kendini fazla kasmış, biraz zorlama olmuş gibi.

Hâmuş, İslam Deklarasyonu'yu inceledi.
 01 Mar 22:42 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yeniden uyanış ve öze dönüş. Bütün mesele burada gizli. Gizli diyorum ama artık gün yüzüne çıkma vakti geldi de geçiyor.
Bu gün dünya üzerinde müslüman devletlerin pasifliği, birbirlerine sahip çıkmayışları, görmezden gelmeleri bizi silikleştirdi. Biz silindikçe Batı kendi adının altını daha koyu kalemle çizdi. Onlar bizden hep bir adım önde. Bizi bizden iyi okuyorlar. Müslüman bilginlerden önce kaynak kitaplarimizi okumuşlar incelemişler. Artık sıra hamle yapmaya gelmisti. Ve sonuç bu gün kü Orta Doğunun ahvali.( sadece orta doğuyla sınırlı değil tabi)
Kültürel yozlaşma, müslümanları islamın ruhundan koparıyor. Kaderimiz, köksüz bir ağacın toprağa tutunamayıp düşmesi gibi olmasın, tam tersi o ruhu yeniden canlandırıp, çağına göre yeniden okuyarak daha sağlam bir şekilde toprağa tutturmak olsun. Müslüman genç kuşaklar ise bu ağacın can suyudur. Onlar âtıl kalırsa İslam Dünyası da âtıl kalacaktır.

İslam ruhunun yeniden dünya üzerinde zühur etmesi, İslam'ın şûurunda olan müslüman halkların ahlaki, kültürel ve siyasi olarak yeniden yapılanmaya gitmesiyle olabileceğini söyler Bilge Kral.

Aliya İzzetbegoviç islamın yeniden doğuşunun bildirgesini bütün dünya müslümanlarına bu şekilde sunuyor.

Son olarak bu incelemeyi Üstad Necip Fazıl'ın şiiriyle bitirmek istiyorum.

İSLAM
Her fikir, her inanış, tek mevsimlik vesselam;
Zaman ve mekan üstü biricik rejim, İSLAM...