Bence alışkanlık yeryüzünün en iyi insanını bile Vahşi bir hayvan gibi yozlaştırıp aptallaştırabilir. Kan ve güç sarhoş eder; bozulma yozlaşma başlar; akıl ve duygu sonunda adım adım en anormal olayları yapabilir hale gelir.
Sayfa 257
"Çürüme ve yozlaşma beni daha çok çekiyor." "Peki ya sanat?" "Sanat bir illettir." "Aşk?" "Bir yanılsama." "Din?" "İnancın yerine geçen bir moda akımı." "Sen bir septiksin. "Asla! Septisizm inancın başlangıcıdır." "Nesin peki?" "Tanımlamak sınırlamaktır." "Bana bir ipucu ver." "İp dediğin kopar; labirentte kayboluverirsin."
Reklam
Yozlaşma kar topuna benzer; yuvarlanma ya başladımı çığ gibi büyür.
"Kültür ve ahlaki yozlaşma... Bu ikisinin hep bir arada olması beni dehşete düşürüyor."
Sayfa 241Kitabı okudu
Son yıllarda toplum olarak ahlak erozyonu yaşıyoruz. Neredeysee konuda yozlaşma yaşıyoruz. Yalan konuşan, aldatan itibar görürken, doğruyu söyleyen onuncu köyden de kovuluyor. Toplu olarak Allah utandırmasın diye dua ettik, Allah da duamızı kabul etti. Artık toplumumuz hiçbir şeyden utanmaz oldu...
...Toplumda büyük bir yozlaşma yaşanıyor, "hayatta kalabilme çabası, en iyi, en dürüst kişilerin bile, her türlü kutsal duyguyu yitirmesine" yol açıyordu. ... 20 Eylül 1917 tarihini taşıyan ve Genelkurmay'la Sadrazam Talat Paşa'ya gönderdiği rapordan
Reklam
360 syf.
·
Puan vermedi
·
22 günde okudu
Toplumdaki tek taraflı muhafazakar yozlaşma ana konu bile edilmeden, doğrudan hicivle çok güzel vurgulanmış ve dili dönemindeki muavdillerine göre çok güzel yaşlanmış. Mutlaka şans verilesi okurken hicivleriyle bol bol gülümseten bir eser.
Murtaza
MurtazaOrhan Kemal · Everest Yayınları · 20183,311 okunma
Yazık, işte gittikçe çöküyor artık! Soysuzlaşma! Yozlaşma! Hiç bu kadar dibe vurmamıştı dünya..!
İnsanlar, toplumdaki canlılığa el atarlar ve buradaki hareketlere son verirler.' Suistimali sürdürme eğilimindedirler. Doğru ve yararlı buldukları şey her ne olursa olsun, yeni nesli buna sürüklemeye kalkışırlar. İnsanın özgün temayüllerini ters yüz ederler ve mükemmellik için ileri bakmaya çaba göstermek yerine, geriye bakmamızı öğretirler. Bizi kamu yararı için, değişim ve gelişime değil, atalarımızın aldığı kararlara yönelik ürkekçe hürmet göstermeye teşvik ederler, sanki insan aklının doğasında yozlaşma varmış ve asla ilerleyemezmiş gibi. William Godwin
“Kişiliğin güçsüz düştüğü, kötülüklerin, suç değil de yalnızca yozlaşma ürettigi dönemler vardır.”
Sayfa 118 - İthaki Yayınları, 1. Baskı, 2003.
Reklam
Nasıl ki günahkâr ve ihmalkâr yaşam tarzının sebep olduğu fiziksel hastalıklar her türden insanı vurursa, tarifsiz acıların, katlanılmaz zulmün, acımasızca görmezden gelinişin sebep olduğu o korkunç ahlaki yozlaşma da, ayrım gözetmeksizin herkesi kırıp geçiriyordu.
Sayfa 455Kitabı okudu
Yozlaşma, daldan kopan bir yaprak gibidir. Hızlı ya da yavaş ve istikrarlı.
Sayfa 147 - Olimpos YayınlarıKitabı okuyor
Dinî ve siyasi ideolojinin diktatörlüğe dönüştüğü her sefer, tiranlık biçiminde yozlaşma laneti yeniden tekrarlanır.
Sayfa 18 - Can Yayınları
İnsan mutluluğu üstüne düşünüyorum da, böylesi bir dünyada insana çıkar bir yol bulamıyorum. Bu dünya sevgisiz bir dünya. Dünyayı sevmeyenlerin, ağaçları, kuşları, ak bulutları, mavi göğü, akar suları, topal karıncayı, hasta kurbağayı sevmeyenlerin dünyası. İnsanın yozlaşma belirtisi, insanın sevgisizliğiyle başlar. İnsanlar çok uzun zamandan bu yana sevgiyi unutmuşlar. Acılı. Güzelliği, dostluğu unutmuşlar. Dehşet bir özlem içinde insanoğlu. İnsanoğlu sevgi dolu bir yaratıktır.
Sayfa 71
sorumluluk
…sorumluluk terimiyle yaşanmadığı sürece, özgürlük yozlaşma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
Sayfa 147Kitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.