Cetin Demirkiran, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Doğadaki karmaşık sistemlerin varlığı "sınırsız zekâ sahibi, karmaşık bir kural koyucu" nun varlığını gerektirmez. Bize gereken tek şey basit kurallar olduğuna göre, bu durum en fazla sınırlı zekâya sahip, basit bir kural koyucuya işaret eder.

Başarısız Hipotez Tanrı, Victor J. Stenger (Sayfa 60 - Güncel Yayıncılık)Başarısız Hipotez Tanrı, Victor J. Stenger (Sayfa 60 - Güncel Yayıncılık)
Mehmet Ali Tamer, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzun sözün kısası, sonuç olarak, erdem, cesaret, yetenek, zeka, hayal gücü gibi bütün nitelik ya da özellikler yalnızca bir oksijen sorununa bağlı olabilir miydi?

Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 90)Doktor Ox'un Deneyi, Jules Verne (Sayfa 90)

Eğildim ve usulca dedim ki kendime. Sen kimsin? Nereye gidiyorsun? Hiç kimse böyle zor sorular sormazdı. Ben de sormazdım. Kendini kandırmak başka bir insanı kandırmaktan daha zor olduğunu ama bunun uçurum kenarlarında dahil olmadığını anladım. Yakında bir yaş daha atacağım üzerimden. Üzerimden attıkça yıllara daha fazla yük biniyor. Geçmiş ve gelecek bu iki kavram omuzlarımda. Ayağa hızlıca kalktığım da yapışarak tutunurlar bana. Ne unuturum ne de umutlanmayı terkedebilirim. Kendine çıkar yol bulamayan insanların hastahanelerin üst katına çıkmaya davet ediyorum. Yıllarca düzelmeyen bir hastanın yakınına oturun ve sadece konuşun. O size umudun nasıl birşey olduğunu ve şükredeceğin asıl şeyin ne olduğunu anlatacak. Herşey önemsiz kalacak. O hasta yakınlarından biri olursanız da işte o zaman hayata farklı bakmak için ilk seansınız başlamış olacak. İnsanlar her gün rutin işlerine devam ederken kafasında ki meselelerin rutin hale gelmemesine önem vermeli. Rutine bağlamış dertler zayıflık göstergesidir. Her insanın zayıf yanları vardır. Bazen çok güçlü olursun, olmak zorundasındır. Ama bazen zayıf olmayı seçersin. Suçun yok. Ağlamak seninde hakkın. Çünkü güçlü gözükmek güçlü olmaktan daha güçtür.

Bir bıçak gibi keser hayat umudumuzu, taş koyar sevinçlerimizin önüne.
Ve sadece güçlü olan kalkar ayağa, sonra hayat diz çöker önümüzde…


Hadi beni bir fırlat bakalım,
yokuş yüklü hayatında güçlü kolların nerelere ulaşacak!?
Senin o zeka dolu aklın
hangi kurnazlıklara yağacak!?
Biriktirmek ve doldurmak,
oymak birinin ardını, ardı sıra ona benzeyemediğine yanmak.
Hadi bir fırlat çok sıfırlı ambar rüyalarını,
ulaşılacak hiç…

- Emre Koçak

Fatma PALA, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kalbinin sesini daha çok dinlemeye başla. Şöyle ki, zeka sadece dinler ama yürek her zaman bilir.

Aile Bilgeliği, Robin SharmaAile Bilgeliği, Robin Sharma
Ali Rıza MALKOÇ, Zihinsel Terapi'yi inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı: Zihinsel Terapi

Alt Başlık: Bilincin gelişimi ve sinerjinin gücü

Yazarı : Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Özkan

Yayınevi : Hayat Yayınları

Baskısı : 1. Baskı Ankara 2015

Sayfası :341

Barkod N: 9786051511313

Psikoloji alanında binlerce sayfa kitap okudum. Birçoğu konu olarak benzeşse de anlatım dili ve örneklemeleri farklı olunca, yeni dünyalarla tanışıyor insan.

Bu, yazardan okuduğum ilk kitap. Bitirdiğimde diğer çalışmalarını da şimdiden merak etmeye başladım. Kitabın yazarının ilgi alanları çok geniş. Bu engin deneyim ve bakış açısı da zaten anlatımlara yansımış. Yazarı, eserin içinde kendinizden biri olarak hissediyorsunuz ve zihinsel terapi başlıyor.

Yazarımız, 23 yıl fen ve fizik öğretmenliği yapmış. Ayrıca hukuk fakültesini de bitirdiğinden, aynı anda avukatlık mesleğini de sürdürmüş. Sosyal siyaset alanında doktora yaparak akademik çalışmalara başlamış. Halen bir üniversitede, sosyoloji bölümünde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.Girişteki “ithaf” yazısı ile duygu dünyanız sizi başka bir boyuta taşıyor ve duygulanıyorsunuz.

Bu dünyadan göçen bir babaya, ancak bu kadar güzel bir yazı yazılabilirdi.Kitabın sonundaki yararlanılan kaynaklar listesi, içerik hakkında zaten güzel sinyal veriyor.

Konu ile ilgili alıntılar, veciz sözler ve hikâyeler bir anlatım bütünlüğü oluşturuyor.

Kitabın sonundaki kavramlar sözlüğünü, daha önce okumakta fayda var.Gelelim kısaca kitabın okura ne kazandırdığına.

Planlı, mutlu, verimli, ölçülü ve sakin bir yaşam için tespitler, gözlemler ve öneriler anlaşılır ve samimi bir dille aktarılmış.

Hayatın anlam arayışı, zihnin fonksiyonları, beyinin yapısı, duygusal zekâ kavramı, bilincin verimli kullanımı, mutluluğun esasları, kendini keşfetme sanatı, fuzuli şeylerden kurtulma yöntemi,

Pozitif enerji, ve benzeri konulara odaklanıldığını göreceksiniz.

Ayrıca NLP’nin çok daha farklı ve pratik yorumunu da okumuş olacaksınız.

Farklı dünyalardan güzel söz alıntıları ve tasavvufi anlatımlar; gönül dünyamızın kaslarını da zorluklara karşı güçlendirmekte adeta.

Çok da sözü uzatmadan, devamını kitaba bırakıyorum.

İyi okumalar

Ali Rıza Malkoç
http://www.arm.web.tr
20.03.2018
#armozdeyis

HAYRİYE KİPER, Satranç'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ALIŞKANLIKLAR, GERİ DÖNÜŞ, ZEKA, İSTEK, AZ SAYFAYLA ETKİLİ ANLATIM
STEFN ZWEİG YAZMIŞ YAZACAĞINI BİZE DE OKUMAK DÜŞER BİZ DE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

— Galileo
“Bizleri akıl, mantık ve zeka ile donatan tanrının, bizim bunları kullanmamamızı istediğine inanma zorunluluğu hissetmiyorum”

- Hayata en önemli şey kazançlarınızı kullanmak değildir. Bunu herkes yapar. Asıl önemli olan kayıplarımızdan kazanç sağlamamızdır. Bu zeka gerektirir; akıllı insanlarla aptal insanlar arasındaki fark budur.