Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yunan toplumu köle emeğine dayandığından ve bu nedenle insanların ve onların emek güçlerinin eşitsizliği bu toplumun doğal temeli olduğundan, meta değerleri biçimi altında, bütün emeklerin eşit insan emeği olarak ve dolayısıyla eşit sayılarak ifade edildiklerini, Aristoteles, değer biçiminin kendisinden çıkaramadı. Değer ifadesinin sırrı, yani genel olarak insan emeği oldukları için ve oldukları ölçüde bütün emeklerin eşit ve eşdeğerde olmaları, insanların eşitliği kavramı halkın bir önyargısı haline gelerek yerleşiklik kazanmadan çözülemez. Ama, bu da ancak meta biçimin emek ürününün genel biçimi halini aldığı ve dolayısıyla insanlar arasındaki meta sahipliğine dayanan ilişkinin egemen toplumsal ilişki haline geldiği bir toplumda mümkün olur. Aristoteles'in dehası, metaların değer ifadesinde bir eşitlik ilişkisinin olduğunu görmesindedir. Yalnızca, içinde yaşadığı toplumun tarihsel sınırları, onun bu eşitlik ilkesinin "gerçekte" nerede olduğunu bulmasına engel olmuştur.

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 71 - BİRİNCİ KISIM: META VE PARA, Bölüm 1: Meta)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 71 - BİRİNCİ KISIM: META VE PARA, Bölüm 1: Meta)
ŞEYMA, bir alıntı ekledi.
 22 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

OKUYAN İNSAN, DÜNYANIN AKLINA YASLAR SIRTINI.
zenginlerin arkadaşları birkaç finansçı, üç beş holding yöneticisi. Üstelik içtenlikten her zaman şüphe duyulan ilişkiler içindeler. Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı ve en yaratıcı insanları: Aristoteles, Platon, İbn Rüşd, Homeros, İbn Haldun... bunları hangi maddiyatla 1 tutabilirsin?

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250)
Merve ıldırkaya, Poetika'yı inceledi.
Dün 21:58 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Poetika, Aristoteles'in sanat üstüne yazdığı başyapıtını okurken beni zaman zaman çok fazla zorlasa da anlamını bilmediğim kelimelere sık sık notlar kısmına dönerek okudum. Sanatın kökenine inmek isteyenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitabı alıp okumama neden olan durum okuduğum bölümde aldığım TV Draması dersinde sık sık adının geçiyor olması açıkçası beni meraklandırmıştı artık post modern drama kitaplarını okuduğumda şuan daha iyi anlayabileceğimi düşünüyorum.

Sultan Yolalan, bir alıntı ekledi.
Dün 14:33

"Peki, sizin ayrıcalığınız ne? diye soruyor.
"Çok basit" diyorum. "Okumak, sadece okumak. Okuyan insan, dünyanın aklına yaslar sırtını. O zenginlerin arkadaşları birkaç finansçı, üç beş holding yöneticisi. Üstelik içtenlikten her zaman şüphe duyulan ilişkiler içindeler. Oysa benim dostlarım dünyanın gelmiş geçmiş en akıllı ve en yaratıcı insanları: Aristoteles, Platon, İbn Rüşd, Faulkner, Homeros, Nietzsche, İbn Haldun... Bunları hangi maddiyatla bir tutabilirsin?"

Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250 - Doğan Kitap)Kardeşimin Hikayesi, Zülfü Livaneli (Sayfa 250 - Doğan Kitap)
Burcu Büyükköse, bir alıntı ekledi.
Dün 14:31 · Kitabı okuyor

İnsanın iyiliği mükemmelliği sergileyen ruhun eylemleridir; eğer en iyiyle ve en tamamlanmışıyla uyumlu birden fazla çeşit mükemmellik varsa. Zira tek bir kırlangıcın ya da tek bir güzel günün yazı getirmeyeceği gibi, tek bir gün ya da kısa bir zaman zarfı da insanı mutlu ve kutsanmış yapmaz.

Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 86)Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 86)
Burcu Büyükköse, bir alıntı ekledi.
Dün 14:24 · Kitabı okuyor

Bir kişinin kendisini uzuvları ile koruyamamasının utanç verici olmasına rağmen kendisini konuşması ve mantığı ile savunamamasının utanç verici olması abestir. Çünkü insan olma konusunda mantıklı konuşabilme yeteneği, uzuvların kullanımından daha belirleyici bir unsurdur.

Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)
Burcu Büyükköse, bir alıntı ekledi.
Dün 14:22 · Kitabı okuyor

Mutluluk, eğlenceden ibaret değildir. Hatta eğer hayat boyu emek sarf edip sıkıntı çekseydik ve sonumuz eğlence içinde gelseydi, bu çok garip olurdu. Mutlu bir hayat; erdemlerle dolu, kurallara uygun yaşanmış bir hayat olarak değerlendirilir. Bu da çaba ve eğlence içinde geçmeyen bir hayattır.

Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)
Burcu Büyükköse, bir alıntı ekledi.
Dün 14:18 · Kitabı okuyor

Sefil, kısa ömürlü ırk, şansın ve sıkıntıların çocukları; neden beni, duymanın size faydasi olmayacak şeyleri söylemeye zorlarsınız? Olabilecek en iyi şey, asla ulaşamayacağınız olandır: Hiç doğmamış olmak, var olmamak, hiçbir şey olmak. Yine de olabilecek en iyi şey yakın zamanda ölmektir.

Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)Hayatı Her Gün Yeni Baştan Keşfetmek, Aristoteles (Sayfa 84)
•Buket, bir alıntı ekledi.
Dün 12:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yalnız yaşamak için bir hayvan ya da bir Tanrı olunmalı -- diyor Aristoteles. Üçüncü durum eksik: ikisi birden olunmalı -- filozof...

Putların Alacakaranlığında, Friedrich NietzschePutların Alacakaranlığında, Friedrich Nietzsche