1000Kitap Logosu

Bilinç

Büşra
bir alıntı ekledi.
Yalnızca birisini sevmek çok azdır; hepsini birden sevmek yüzeysel olmaktır; kendini tanımak ve olabildiğince çok kişiyi sevmek; ruhunun tüm aşk güçlerini kendi içinde saklaması ve bilinç bunların hepsini kucaklarken her birinin kendi ayrı besinini alması.- İşte zevk budur, yaşamak budur.
7
Övgü
bir alıntı ekledi.
«Diğer taraftan da modern dünya ölümü yok saymıştır. Ölümle ilgili yapılan bol miktardaki haberlerde bir taraftan da ölüme karşı umursamaz bir tavır vardır. Belki de bu şekilde kolektif bir bilinç şeklinde insanlar içlerindeki ölüm korkusu ve acizliği teknolojik gelişmelerle yok etmeye çalışmaktadırlar. Teknolojiyi kullanarak ölümü yok saymanın yanında, kendine acımak, kendini mağdur göstermek de çoğu insan için bir başka kaçış yoludur.»
8
Övgü
bir alıntı ekledi.
«İlişkilerdeki bu bozulmaların bir sonucu olarak çevrenin ve arkadaşların giderek kendisini çekmesi, kayıp yakınının iç dünyasındaki acı verici duygularla temas etmesini artırır. Yalnız kalan kayıp yakını tekrar bilinç yüzeyine çıkan bu duygularla baş edemedikçe de kimi durumlarda çeşitli madde veya metalar üzerinden yeni bağımlılık ilişkileri geliştirebilir: Sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı, fazla yemek, rastgele cinsel ilişkiler veya aşırı alışveriş yapma gibi davranışlar görülebilir. Geliştirilen bu tür bağımlılıkların kısa süreli rahatlatıcı etkisine rağmen yine de kişide kayıpla gelen duygular yok olmaz ve bunlar bedensel hastalıklara dönüşebilir.»
7