Arjen, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Mutluluğunun bilinç kaliten ile ilgisi var. Dışarıdaki şeylerle hiç bir ilgisi yok.

Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 53)Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 53)
CEM AKDAG, Ve... Sonraki Hayattan Kırk Öykü'ü inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Papini bir nörolog değildi ancak GOG'u okuyup hoşunuz gittiyse bu kitap da hoşunuza gidecek . Bir arkadaşın yazdığı gibi tüm bölümler saçma ama... imkansız değil . Buyrun sizin için bazı alıntılar;


ÖLÜM OLMASA

İnsanlar yavaş yavaş ölümün sona ermesinin, motivasyonun da ölümü anlamına geldiğini keşfetmeye başlarlar. Anlaşılan uzun yaşam kitlelerin afyonudur. İnsanlar daha sık uyurlar . Kimse fazla telaş etmez.
Bunun üzerine insanlar ölüm tarihleri için bir aralık belirlemeye başlar . bu yeni anlayış çerçevesinde arkadaşları onlara sürpriz partiler düzenlerler . Partiler tıpkı doğum günü partilerine benzer ama buradaki tek fark , arkadaşların gizlendikleri kanepenin arkasında çıkıp onları öldürmeleridir.

Doktorlar neden beyaz gömlek giyerler Kendi iyilikleri için değil , sizin iyiliğiniz için.

SİZ BİR ÇİPSİNİZ

Tıpkı bilgisayar çipi için ölümden sonra yaşam olmadığı gibi , bizim için de yoktur : ne de olsa biz de çiple aynı şeyiz . insanlar devasa ve görünmez bir yazılım programı işleten, birbirine ağlarla bağlanmış , küçük donanım birimleri; üç kozmik Programcının ürünüdür.

BEYİN KUTUSU TAŞIYICISI İNSAN

Yanınızdaki kişinin göz kapağı seğirirse , dikkatli olun. Normalde ikinizde bunun farkına varmasınız ama beyniniz bilinç altında farkına varır. Tespit edilen gizli seğirme, beyninizin gizli bölümlerinde bir dizi değişikliği tetikler : genler harekete geçer ,proteinler yeşerir, sinapslar yeniden düzenlenir. Tüm bunlar şuurunuzun hayli gerisinde gerçekleşir, siz yalnızca içinde ne olup bittiğini bilmediğiniz bir beyin kutusunun taşıyıcısısınızdır.


AŞK


Aşk beyninizin tasarımı sırasında belirlenmiş bir şey değildir . O artık yalnızca işletimsel döngüler den otlakçılık eden bir algoritmadır.

ÜRME

İnsanın eninde sonunda tükeneceğini bildiklerinden onu vakti geldiğinde kendi kendini yeniden üretebilmesine yarayacak bir kilit mekanizmasıyla donatmışlardı. Ancak ne anomali içeren algoritmayı ne de algoritmanın devrelerde kazara derin bir yalnızlık, bir eş ihtiyacı dram dolu bitmek bilmez destanlar ve icralar yaratacağını ön göremediler. Ortaya çıkan aşk yapma eylemi , sistemin boyutlarını muazzam ölçüde geliştirdi ve onu kısa sürede binlerce devreden, milyarlarca devreye yükseltti.

DÜNYANIN SONU

Bu yüzden farklı bir plan yapmış durumda. Dünyayı uykudayken sonlandıracak. Kuarkın tüm varlıkları , oldukları yerde kıvrılıp yatacaklar . Sabah vakti takım elbiseleriyle işe gidenler direksiyonları başında uykuya dalacaklar. Otoyollar , lokomotifler, metrolar hafifçe yavaşlayıp duracak. Ofis çalışanları yüksek binaların yerlerinde , koridorlarında tatlı tatlı kıvrılıp yatacaklar. Dünya başkentlerinin meydanları sessizliğe bürünecek . Böcekler kar taneleri gibi yere dökülürken ,çiftçiler buğday tarlarında uykuya dalacaklar. Atlar dört nala giderken duracak , ayakta uyuklamaya başlayacak. Ağaçlardaki kara jaguarlar , dalların üstünde çenelerini pençelerine yaslayıp gözlerini yumacaklar. İşte dünya böyle sona erecek :patlamayla değil esnemeyle.

illustrator, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Acı ve üzüntü, engin bir bilinç ve derin bir yürek için her zaman zorunludur.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 330 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 330 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
VENTUS, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

Bahçeyi yitirdim. Bahçeyle birlikte mevsimleri, rüzgarı, yağmuru yitirdim. Bahçeyle birlikte bir bilinç hali de yitti...

Kafka Okur Sayı 24, Kolektif (Sayfa 32)Kafka Okur Sayı 24, Kolektif (Sayfa 32)

Veganlık Üzerine
Ön yargılar ile, sözüm ona popüler ve hevesvari bir diyet akımı gibi görerek, araştırmadan, bilimsel belgeselleri izlemeden, herşeyi okuyup da bu konu ile ilgili hiçbir şey okumayan arkadaşlara veganlık ile ilgili söyleyeceklerim var.

Sadece burada değil tüm sosyal mecralarda konun geçtiği yerlerdeki yorumlarda o kadar sığ sorular ile olaya yaklaşılıyor ki, kendini eğitimli, akademik olarak yetişmiş olarak gören biri bile etobur bir hayvanın başka bir hayvanı yemesini öne sürüp aklı sıra veganlığı çökertiyor ve kendi yediği ete onay arıyor.

Doğanın kendi içindeki dinamiğini anladığınızda, doğal ortamında yaşayan her canlının kendi tabiatına uygun beslendiğini kavradığınızda, tabiatına uygun bu döngüye hiç bir veganın dışardan müdahale etmediğini gördüğünüzde, böyle yaklaşımların ne kadar anlamsız ve sığ olduğunu anlayacaksınız.

Konu çok uzun ve sadece ilgili olanların merak ederek araştırıp kendilerini bu yönde değiştirebilecekleri bir konu. Kimse istemediği sürece hiçbir söylem ile ikna olmaz. Yalnız şu ayrımı bilmek lazım: Ben de yıllarca diğer insanlar gibi et ve hayvansal ürünleri yedim ve bunların savunuculuğunu yaptım. Yani bu konuda benim sizin gibi bir hayat deneyimim var ama sizlerin benim gibi bir yaşam deneyiminiz yok. İşte bu yaşam deneyimi bilinci oluşturan temel unsur.

Kediye köpeğe v.s. yemediğiniz hayvanlara yapılan eziyetlere üzülüyor ve vicdanınız sızlıyorsa; bir an için kuzuların, buzağıların da annelerinin sevimli yavruları olduğunu, onların da ruhlarının ve hislerinin olduğunu, onların da üzüldüklerini sütten zorla kestirildiklerinde ve diğerlerinin kesildiği mezbahalarda duydukları ve hissetikleri ile acı acı ağladıklarını, çoğunun işkence şartlarında kapalı kafeslerde yaşamaya zorlandıklarını, hareketsiz, havasız ve mikroplu ortamlarda yaşadıkları için sürekli hasta olmamaları adına ilaçlarla vücütlarının mahvedildiğini, gdo lu diye almadığınız mısırın tonlarcasını onların yediğini ve etlerinin o gdo lar ile oluştuğunu, sırf et endüstrisine meta üretmek için milyonlarca kilometrekare verimli toprağın hayvan yemleri üretmek için kullanıldığını, bu harcanan üretim enerjisinin ve payının %10 unun doğrudan bitkisel gıdalara, temiz suya ve bunların insanlara sağlıklı ulaşmasına harcansa dünyada açlığın ve hastalıkların büyük oranda önüne geçilebileceğini, sırf güçlüyüm ve hakim olabiliyorum diye her türlü hayvanı sömüreceğini düşündüğünde aslında genel kabullere göre; "güçsüz olan" tüm halklar, kadınlar, çocuklar üzerinde yapılan güç sergilemelerini ahlaken dile getiremesen de onayladığını, insanlığın bilinç atladığını, zamanın ve dünyanın değiştiğini, yüzlerce yıl öncesinde yeterli gıdaya ulaşma şartları ile şimdinin farklı olduğunu, şu anda yiyecek tüketiminin temelini reklamların ve yönlendirmelerin oluşturduğunu lezzet odaklı seçimlerin sağlık ve gerekliliğin çok önüne geçtiğini,
İnsan varlığının sadece kaba maddeden ibaret olduğunu düşünmüyor aynı zamanda ruhsal da bir varlık olduğunu hissediyorsanız; 'ruh'a saygı göstermen ve hayvandan ruhsal seviye olarak üstün olmayı onun bedenini sömürme hakkı olarak görmek değil, tevazu ve olgunluk göstererek nefsini eğitip sevgi ile onlara yaklaştığında ruhen yükselebileceğinizi,
yukarıda sıraladıklarımdan herhangi birine muhalif olabildiniz ve ya kendine göre mantıksız bir şey buldun diye tüm anlattıklarımı bir tarafa atmayıp üzerinde düşünülmeye değer olduğunu,

Görmenizi ve anlamanızı temenni ediyorum.

HadRa, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Imamların rivayetlerinde yasak ağaç bilgi ve bilinç olarak yorumlanmıştır.

Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 155 - Fecr Yayınevi)Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 155 - Fecr Yayınevi)
HadRa, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kardeşim!
Insan ahmak olduğu sürece cennettedir. Yasak olan bilinç meyvesini yediği zaman cennetten çıkar.

Ardından hayatı hayvan ve bitki rahatlığından cihat ve çabaya dönüşür. Yeryüzüne, acı ve çile bataklığına sürgün başlar.

Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 108 - Fecr Yayınevi)Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 108 - Fecr Yayınevi)
Aysel Turan, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

"Kişi denince düşünen zeki bir varlığı anladığımıza ve düşünceye her zaman bilinç eşlik ettiğine göre, bizi biz yapan şey bu bilinçtir; bu bilinç bizi diğer düşünen varlıklardan ayırt eder ve bize kişisel kimliğimizi verir."

Bütün Öyküleri - 2 Kitap Takım, Edgar Allan Poe (Sayfa 113 - İletişim Yayınları cilt 1)Bütün Öyküleri - 2 Kitap Takım, Edgar Allan Poe (Sayfa 113 - İletişim Yayınları cilt 1)
Belkıs Aslan, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Konuşmak ki düşünmektir, düşünmekse özgür bilinç halidir.

Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 39)Lâ: Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 39)