Fatma Erkul, bir alıntı ekledi.
23 Mar 10:22 · Kitabı okuyor

Hatırlamamak unutmak demek değil diyorum, hatırlamamak, çok sevdiğin birinin verdiği bir yüzüğü güzel bir kutuya koyup çekmecenin dibine saklamak gibi. Ama unutmak yok etmek demek, yüzüğü kutusuyla birlikte okyanusa atmak ve dönüp gitmek sonra, dünyanın dörtte üçü su.

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 297)Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 297)

Bazı durumlar oldu diyemedim sana. daha iyi olmadı hiçbir şey. gerçi bir süre sonra daha kötüde olmadığını fark edince çok da umrumda olmadı açıkcası. kaç kez seninle keyfe keder, neşeli durumlar yaşadım, yaşıyorumda.. lakin bir tarafımız hüzne daha bir meyilli olunca o taraftan kaybımız oldu hep. kafamı karıştıran şeyler var şu ara. sonsuz ayrıntılar takılıyor aklımın bir köşesine. biriciğin doğum günüydü. elbise dükkanına gidip bütün parayı vitrinde beğendiği elbiseye harcamıştım. akşamına bizim kartal ismail'i samatyada on paraya eski lokalde hesabına satınca ertesi gün gelip nasılsın diye sormuştu. anlardım sevdiğini.
unutmak değil ama belki hatırlamamak mümkün demişti muzaffer abi. önceki gece eski fotoğrafları, mektupları, kuruttuğum çiçekleri yaktım.. bir daha yan yana olamayacağın insanlar ile aynı fotoğraf karesinde yıllarca kalabilecek olmak pek sevimli değildi benim için. uzansam uçurum, dokunsam ateş. bir boşlukta dağ yararcasına.. kızıl ormanların, dikenli güllerin arasında.. Aldanacağım kokuların ve vücutların arasından geçiyorum. hani otuz yıl oldu lakin her saniyesini için için kaynayan gizli bir coşku ile yaşayarak geçti benimkisi. binlerce çocuk, bir o kadar gülüş, yüz binlerce düş geçti içimden. ne yalan söyleyeyim geriye dönüp bakasım bile yok. bir sana aldanıyorum, bir de gülüşüne. ne seni, ne de kendimi affedebilirim.

Zeynep, bir alıntı ekledi.
14 Mar 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ama hatırlamamak unutmak demek değil diyorum, hatırlamamak, çok sevdiğin birinin verdiği bir yüzüğü güzel bir kutuya koyup çekmecenin dibine saklamak gibi. Ama unutmak yok etmek demek, yüzüğü kutusuyla birlikte okyanusa atmak ve dönüp gitmek sonra, dünyanın dörtte üçü su.

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 297)Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 297)
Ertuğrul Doğan, bir alıntı ekledi.
14 Mar 10:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ya hatırlamak istemediğin için hatırlamıyorsan ve hatırlamamak için aslında feraha ermen gerekirken hatırlamadığın için hatırlamamanın seni feraha erdirecek şey olduğunu da hatırlamadığından hatırlamak istediysen ve ben sana kendini hatırlatacak yolu gösterdiğimde sen o yoldan gidip kendini hatırlatacak yolu gösterdiğimde sen o yoldan gidip de hatırlayınca aslında unutmak istediğin her şeyi altına bir yük gibi tekrar alıvermenin pişmanlığını duyuverirsen ama bir kez daha unutma şansın olmadığı için hayatının sonuna kadar bedbaht yaşamak zorunda kalırsan ne olacak?

İnsanın Acayip Kısa Tarihi, Güray Süngüİnsanın Acayip Kısa Tarihi, Güray Süngü
Esra, bir alıntı ekledi.
11 Mar 00:02 · Kitabı okudu

"Bir Türk şehrinden bahsedip de Evliya Çelebi'yi hatırlamamak kabil değildir. Cetlerimizden iki kişi vatan haritasını benimsemişlerdir. Bunlardan birincisi Mimar Sinan'dır. 16. asır Türkiye'sini onun eserlerinde bulmak mümkündür. İmparatorluğun bu dehadan payını almamış pek az büyük şehri vardır. O kadar ki Sinan denilince gözümün önünde son derece nisbetli yontulmuş bir mücevher dizisine benzeyen irili ufaklı binalar, tâ Macaristan içerisinden başlayarak Akdeniz'e ve Basra Körfezi'ne kadar iner. İkincisi başlı başına bir vatan aynası olan Evliya Çelebi'dir. Bu ayna bazen ufak ilâvelerle, fakat daima aslın büyük çizgilerine sadık kalarak, bütün 17. asır Türkiye'sini verir."

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarBeş Şehir, Ahmet Hamdi Tanpınar

Sevgili şair
Belki de sen haklısın
En iyisi susmak ve unutmak
Unutmak mümkün değilse de hatırlamamak
Ne de olsa ikisi aynı şey değil öyle değil mi?

Bir Avuç Cennet
"...Unutmak değil ama belki hatırlamamak mümkün demişti Muzaffer abi. Önceki gece eski fotoğrafları, mektupları, kuruttuğum çiçekleri yaktım. Biriktirmeyi de sevmiyordum artık. Bir daha yan yana olamayacağın insanlarla aynı fotoğraf karesinde... Böyle yıllarca yani, yan yana kalabilecek olmak pek sevimli değildi benim için artık.
....
Ne seni ne de kendimi affedebilirim.
Neyse... "

Muzaffer T. Uslu
Sevgili şair..
Belki de sen haklısın.
En iyisi susmak.
Susmak ve unutmak..
Unutmak mümkün değilse de
Belki bir daha asla hatırlamamak.
Ne de olsa ikisi aynı şey değil...