• Donup kalmistim. Kuruyan agzimdan cikan ilk sozcukler, “Bu insanlari burdan nasil kurtarabiliriz?” oldu. Gulumsedi ve “Ben denemezdim bile” dedi. “Onlari kurtarsan bile ne yapacaksin ki?” yanit veremeden beni kesti ve “Bak, sen hala eskisi gibisin ama artik Amca’n Oyle degil. CIA’nin buyuk bir kismi, FBI, Mafya hep ayni ve orduya da siziyorlar.”
  “Bunu zaten biliyorum. Ogrenmek istedigim bu iki insani nasil kurtarabilecegim” diye yanit verdim.
  “Tamam. Anneyi basindaki adam yakininda degilken telefona cagir. Telefonu cevir ve iki kez caldir ve kapat. Ardindan tekrar ara ve bir kez caldirip kapat. Sonra tekrar ara ve ona tanri oldugunu soyle. Ona Incil’den bir cumle soyle. Bunlarin hepsi hristiyanlik temelli programlamaya tabi tutulmustur.
 • 296 syf.
  ·5 günde
  Gökdelen; Tahsin Yücel'in distopya türünde bir eseri olup genelde Türkiye özelde ise 2073 yılının İstanbul'unu işleyen romanıdır. O günün Türkiye'sinde eğitimden, sanayiye, ekonomiden, ticarete, tarıma ne kadar kurum-kuruluş varsa hepsi özelleştirilmiş, Yargı kurumsal olarak varlığını sürdüren tek kurumdur.
  Türkiye sadece zenginlerin yaşayabileceği bir ülke halini almıştır.Fakir halk dediğimiz yılkı insanları, karınlarını doyurabilse şükredeceklerdir. Ülkenin birçok kaynaklarından mahrumdurlar. Yılkı adamlarının çocukları eğitim öğretim nedir bilmezler. Zira eğitim özelleştirilmiş, pek pahalıdır.
  Çarpık bir yaşam tarzı vardır kutuplaşma söz konusudur. Kenterler yılkı adamlarından bihaber, sadece şehir efsanesi olduklarına inanırlar.
  .
  İstanbul'u ikinci bir New York'a dönüştürmek isteyen Temel Diker zamanla yarışırcasına gökdelenler dikmektedir. Gökdelenler arasında kalmış bahçeli küçük bir ev Diker'in önünde bir engel olarak durmaktadır. Sahibi Hikmet Şirin gelenekçi profil ile karşımıza çıkmaktadır. Ne olursa olsun ne teklif edilirse edilsin evini Temel Diker'e satmayacağını her defasında söyler. Hukuk da kendisinden yanadır. Temel Diker New York hayalini basit bir adamın saçma inadı yüzünden tökezlemesine mani olmalıdır. Ülkenin en ünlü avukatı Can Tezcan müvekkilinin bu problemini ancak yargı özelleşirse çözebileceğini söyler. Ülkedeki tek kurumsal olan yargının özelleştirilme fikri başta siyasiler, aydınlar ve fikir adamları olmak üzere tüm ülke genelinde coşku ile karşılanır. .
  Tek kişilik mekikler, üç yüz katlı gökdelenler, yılkı adamları, birbirinin aynı siyasiler ve onların şakşakçıları medya ile 2073 yılının Türkiye'sini çizen Tahsin Yücel çok güzel bir eleştiri örneği sunmuştur bu roman ile bizlere.
  Sevdirdiği kadar etkileyen ve en mühimi de düşündüren bu eseri okumanızı dilerim
 • ♥Kaybetmek...♥
  -----Ömrünü yedirmek...
  --------Hayatını Yitirmek..
  ---Bir gül gibi Solmak...
  ------------Üzülmekten Gitmek...
  ------Terk Etmek...
  -------------------Terk Edilmek...----
  ----------Hangisi daha kötü olabilir ki...
  --------------------------Hepsinin Aynı anda olması...
  ---------Hepsi bir şansmı?
  --------------------Kazandım zannedip Kaybetmek...
  -------------Kankam sanıp arkamdan vurması...
  --------------------------İyiliğe kötülükle cevap vermek...
  ----Sevilmek...
  ------------Sevilmemek...
  ---Kullanılmak...
  -----------------------Oynatılmak...
  BIKTIM...
  Hayatımı yiyip bitirdiler...
  ----------Aynı zamanda yağmurun yağması...
  ----Yağmurda mum gibi ölmek...
  ------------------Bir şans daha vermek...
  -------Şansını kullanamaması...
  ---------------İntikamın başlangıcı
  -------Başının belaya girmesi...
  ------------------------Sevgilim sanıp arkamdan vurması...
  -------------Arkanda duranların zarar görmesi...
  ---------Beni koruduklarını sanıp kendilerinin zarar görmesi...
  BUNLARIN YAŞANMASI BİR ŞANS MIYDI?
  Yoksa yine kader miydi?
  Lütfen bunu okuyan kankalarım beni koruduğunuzu zannedip kendiniz zarar görürseniz bn daha çok zarar görürüm size olacağına olan bana olsun Lütfen!!!♥ :(
 • "Kimse aldatmasın kendini,sakın,sanmasın ki daha uzun sürecek beklediği hayat,daha önce gördüklerinden.Çünkü hepsi aynı hızla geçip gidecek."
 • Alıp başını gidiyor: üç gün önce ölenler, üç yil önce ölenler, üçyüz yıl, binüçyüz yıl, bindörtyüz yıl önce ölenler, şu dakikada, şu saniyede, şu anda ölenler.. hepsi, birden, ayni anda, tuhaf, bilinmedik bir dengede eşitleniyor.