Adı:
4 3 2 1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
1128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735844
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
“Auster’ın en büyük, en yürek burkan, en doyurucu romanı, gerçeklerin ve olasılıkların, aşkın ve yaşamın sürükleyici ve şaşırtıcı öyküsü” olarak tanımlanan yapıt, bir aile destanı havasında başlıyor ve o aile bireylerinden birinin kendi yaşamını “ya öyle olmasaydı” diye sürdürmesiyle devam ediyor.Sadece bir ailenin ve bir kişinin yaşamıyla sınırlı kalmayan roman, Soğuk Savaş, Rosenberg’lerin idamı, Kennedy ve Martin Luther King suikastları, Vietnam Savaşı, My Lai katliamı, 1968 üniversite olayları gibi konuları da ayrıntılarıyla işleyerek 20. yüzyılın ikinci yarısına panoramik bir bakış sunuyor ve bu deneyimleri bitmek istemeyen, akıcı, keyifli cümlelerle aktarıyor.Auster kitabını yorumlarken, “Kendi yaşamımdan bazı şeyleri aktardım, ama hangi yazar bunu yapmaz ki?” diyor ve, “Ben tanıdığım, bildiğim dünyayı, kendi yaşadığım ve sürprizlerle dolu deneyimleri yansıtmaya çalışıyorum, ömrüm boyunca bu kitabı yazmak için bekledim,” diye tamamlıyor sözünü.(Tanıtım Bülteninden)
Tek kelimeyle muhteşem kurgu!!! Kitap üstbiliş ve metinlerarasılık üzerine kurulu. Yani postmodern ayrıca birçok alanla haşır neşir ediyor sizi. Tonlarca paha biçilmez kitapla, tarihle, psikolojiyle ilişkilisiniz. İçinde inanılmaz bir kitap listesi var. Ayrıca anne baba birlikteliğinin bir çocuk üzerindeki etkileri, cinsel tercihlerin karakterimize çevremize yansıması... bunun gibi birçok konu o kadar güzel bir dille işlenmiş ki 1127 sayfa nasıl bitiyor anlamıyorsunuz. Ayrıca Amerika tarihi film şeridi gibi önünüzde. Amerika’ya gitmeden görmüş kadar, o ırk savaşlarını bizzat yaşamış kadar oluyorsunuz. Kitap hakkında yazılacak çok şey var. Buraya yazmak bazen anlamsız geliyor. Naçizane fikrim tabi çok da dikkate alıp okuyan olmuyor. Okuyan kitap dostlarına şimdiden teşekkürler. Ben kitabı okuyan arkadaşlarımla sohbetini yapmayı daha çok seviyorum. İşte o zaman daha anlamlı oluyor
Paul Auster bu zamana kadar 4321i yazmak için beklemiş ya iyi ki beklemiş ve bize bu harika eseri hediye etmiş. Kesinlikle üzerinden zaman geçince tekrar okuyacağım kitaplardan. Özellikle yazı yazma hevesi olanlar için de yol gösterici ve öğretici bir eser.
Ferguson ve Adler sülalesi. Kitap bunların tanıtımı ile başlıyor. Sonra Archie’nin hikayesine geçiyoruz. Bu karakterin dört olasılıklı hayatını okuyoruz. Kitap sayfa bakımından cüsseli. Okuyacak arkadaşlara tavsiyem kitaba başlarken soy ağacı çıkarmaları. Ben çok faydasını gördüm. Bir de Archie, annesi, babası, Mildred teyze ve tabiki Amy karakterlerini çok dikkatli okumaları. Çünkü olasılıkları çözerken kilit nokta oluyorlar. Kitap 7 bölüme ayrılmış. Her bir bölüm kendi arasında dört kısımda anlatılmış. Olasılıklı hayatlar karışık verildiği için sona geldiğinizde dahi ilk sayfayı hatırlamanız gerekiyor. Ben böyle insanı zinde tutan kitapları seviyorum. Buna hiç takılmayın çünkü bir süre sonra dört ayrı kitap okuyor gibi hepsini hatırlıyorsunuz. Su gibi akıp gidiyor. O kadar dozunda bir anlatım var ki hiçbir betimleme, kişi tanıtımı insanı yormuyor. Ben inceleme yaparken kişi tanıtımı ve olay örgüsü üzerinden yapmıyorum. Çünkü okuyacak arkadaşlara haksızlık olur. Ama şu kadar söyleyeyim bence okuduğunuza pişman olmayacaksınız. Keyifli okumalar ️
Her okur bir kitaba başlarken hayatına yeni bir karakter sokar diye düşünürüm. O karakter bize arkadaş olur bazen ailemizden biri olur ya da çevremizden birine benzer. Ve her okurun da o karakteri algılayışı farklı farklıdır. Dolayısıyla her birimize farklı bir insanmış gibi gelir, iç dünyamıza yazarınkinden yarattığından bile çok farklı bir karakter olarak girer ve o saniyeden sonra o yazarın değil bizimdir diye düşünürüm. Bu sebepten herhalde ben karakterlere çok bağlanırım, her kitabın bitişi bir vedadır benim için ve oldukça hüzünlüdür ve hep merak ederim acaba o şimdi ne yapıyor, karakter ölmüş ise yaşasaydı ne yapardı, başka bir yol izleseydi nasıl bir hayatı olurdu gibi. Aslında bu soruların hepsi kendimiz için de geçerli; hukuk değil de işletme okusaydım ne yapardım, doğup büyüdüğüm şehirden ayrılmasam ne oldurdu vs. vs. Bu soruları yazar da kendine sormuş ve kendi hayatından esinlenerek yazdığı romanın karakteri Archie’nin 4 farklı varyasyonunu sunmuş bize. Archie büyürken sanatla, sporla ve her zaman edebiyatla ilgileniyor ve her birinde hikaye farklı bitiyor. Ama hikaye devam ederken bize yazar cok güzel bir okuma listesi ve sinema tarihi bilgisi veriyor. Sadece kendi hayatıyla sınırlı kalmıyor soğuk savaş, Rosenberg’lerin idamı, Kennedy ve Martin Luther King suikasları, Vietnam savası, çiçek çocuklar ve direniş hareketlerinden de bahsediyor. Genel bir 20. Yy ortası Amerikan tarihi bilgisini de vermiş oluyor.
Kitabın sonunda ise yazar bize çok güzel veda ediyor. Üstte yazdığım gibi her kitabın bitişi hüzünlü olur ama bu sefer Archie ile fazla samimi olduğumuz için bu veda daha da hüzünlü oldu benim için. Umarım Auster daha cok uzun yıllar yaşar ve bizi yeni insanlarla tanıştırır.
 • 1984
  8.9/10 (5.773 Oy)6.084 beğeni16.020 okunma2.720 alıntı82.660 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.693 Oy)18.275 beğeni41.402 okunma2.704 alıntı174.182 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.358 Oy)12.938 beğeni33.110 okunma3.131 alıntı139.157 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.555 Oy)8.509 beğeni25.132 okunma2.289 alıntı108.533 gösterim
 • Yüzyıllık Yalnızlık
  8.5/10 (1.828 Oy)1.704 beğeni5.148 okunma694 alıntı38.439 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.880 Oy)8.822 beğeni24.223 okunma1.646 alıntı112.362 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.131 Oy)7.704 beğeni21.661 okunma782 alıntı84.630 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.041 Oy)6.735 beğeni19.523 okunma640 alıntı110.268 gösterim
 • Fahrenheit 451
  8.4/10 (1.951 Oy)1.671 beğeni4.470 okunma1.944 alıntı39.117 gösterim
 • Körlük
  8.9/10 (1.713 Oy)1.632 beğeni3.815 okunma1.456 alıntı38.298 gösterim
Ne demeli ki bu kitap için cok şey bilinen şeyleri söylemeye gerek yok kurgusu,sayfa sayisi,ne sebeple yazarin bu kitabi yazdığı artik malumumuz.Ben uzun zamandır bu kadar tadına doyamadigim bir kitap okumadığımı anlatmak isterim evet cok beğendiğim kitaplar oldu geçen yıl ama Auster tam bir şölen yaratmış size bir yandan uzun bir liste bahsetmiş hem yaşadığı döneme ışık tutmuş hemde kitap içinde öykü sürprizleriyle okuyucuya sağlam bir armağan bırakmış. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Su gibi aktı cümleler ahenk içinde dans etti zihnimde karakter bağladı gitti kendine uzun sürede benimle kalacak gâliba gercekten iz bırakıyor. Paul Auster ben de cok ayrı bir pencere açtı ve okuma vizyonumu cok başka boyutlara taşıdı şimdiye kadar neden Auster okumadigima cok isyan ettim herkese keyifli okumalar.
güzel kitap ama belki çeviri hataları (ufak tefek olsa da) belki de hikayede gidiş gelişler kafa karıştırıyor ama okudukça devamı merak uyandırıyor sonuçta anlatımı değişik farklı geldi
Auster kitabını yorumlarken, “Kendi yaşamımdan bazı şeyleri aktardım, ama hangi yazar bunu yapmaz ki?” diyor ve, “Ben tanıdığım, bildiğim dünyayı, kendi yaşadığım ve sürprizlerle dolu deneyimleri yansıtmaya çalışıyorum, ömrüm boyunca bu kitabı yazmak için bekledim,” diye tamamlıyor sözünü.
Archie Ferguson karakterinin 4 farklı yaşamı üstüne kurulu romanı. Bazen kendimize sorarız “o iş teklifini kabul etsem ne olurdu “ ya da şu adam/ bu kadınla evlensem nasıl bir hayatım olurdu . Ya da o gün o yoldan gitmeyip aşağı yoldan gitsem. Şu okula gitmesem de bu okulu seçseydim. Felsefeci olmasam da avukat olsaydım. Paul Auster kendi hayatını sorgulayarak bunları bize de sorgulatıyor. Ben zaten bu Hikayelerin içinde varım diyor. Bunları okurken arka perde de Amerikan tarihini, ırk savaşlarını, Vietnam ‘ı , Keneddy suikastını vs vs okuyoruz. Bunun dışında çok ciddi bir kitap listesi ve film listesi sizi bekliyor. Ben kitabın ortalarında listeyi not almadığım İçin pişman oldum. Siz yapın. Keyifli okumalar herkese. Sevgiler.
Ferguson‘un kısa hikayesi hank ve frank ten sonra ayakkabılarıma daha iyi davranmaya ve boyalarını ihmal etmemeye başladım. Ayrıca hergün bağcıklarını çözerek ayağımdan çıkarmayı da düşünüyorum.
Paul Auster 4 3 2 1
Zamanın bir insanın kimliğini nasıl etkiledigini ..ve Amerika 'nın Vietnam a saldırısı sırasında gençlik yaşayan ferguson un hayatının nasıl sekillendigini gorecegiz ..Dört farklı kişilik..hangisinin olacağına zaman tayin ediyor.. Ne olursa olsun insanın yaşamda kendisinin yalnız olduğunun altını çiziyor..Vietnam savaşı sırasında  john lennon,jimi hendrix ve muhammad ali gibi savasi protesto edip binlerce gencin de savasi protesto etmesi ile cicek cocuklar adı verilen gruptandir .. Tabi bu kısımda en dikkat çeken cümlenin Vietnam vietnamlilarindir neden savaşıyoruz.. Birçok gencin kafasında olusan soru işaretleridir .. Ferguson için hayat bir yoldur sağı ya da solu tercih edebilirsiniz kişiliğiniz farklı olup karşıya da geçebilirsiniz .. Ama saga saparken keşke sola baksaydim düşüncesi yoktur sağdan memnun olmazsam solun gidişatına bakabilir inceleyebilirim düşüncesi var .. Ferguson la yola giriyorsunuz ve pişmanlığı bir koseye bırakıyorsunuz ..anne baba birlikteliğinin bir çocuk üzerindeki etkileri, cinsel tercihlerin karakterimize çevremize yansıması.hayatımızın seçimler üzerine kurdugumuzu ve fergusonun kişi ayırt etmeden kalbinize dokunan her insanın değerli olduğunu toplumun her kosulda size alisacagini kendi dogrularinizi yaşamanız gerektiğini hatırlatıyor .. Kitabı okurken bol bol film önerisi alabilirsiniz .. Ve fergusonun hayatında yer eden Archie, annesi, babası, Mildred teyze ve tabiki Amy karakterlerini dikkatli okumaliyiz .. Her kaybedisin bir kazanim olduğunu bazen insanların iyiliği için ya da birinci sıraya koyduğu önemli bir olayı siz ikinci sıraya koyduğunuz için onun hayatınızda olmayacagi ihtimalini düşünmeliyiz .. Keyifli okumalar herkese
Paralar çok küçük ve kirliydi, o küçük,pis kâğıt parçaları nasıl olur da koca evler, arabalar alırdı?
Paul Auster
Sayfa 51 - Can Yayınları
Sadece tıpatıp sizin gibi düşünen insanlarla konuşursanız herhangi bir şey öğrenebilir misiniz .?
Paul Auster
Sayfa 631 - Can Yayınları
...kitap her şeydi. Kitap hayatta olmak ile olmamak arasındaki farktı .
Paul Auster
Sayfa 709 - Can Yayınları
İnsanlar neden birinden birini seçmek zorundaydı, normal ya da doğal olmak uğruna insanlığın yarısını dışlamanın ne gereği vardı.
Paul Auster
Sayfa 733 - Can yayınları
Savaş sadece insanları öldürmüyor, ekonomiyi de öldürmeye başlıyor .
Paul Auster
Sayfa 1080 - Can yayınları
... bir insanın değirinin yarı yaşından daha ufak olmasıyla ilgili ortada somut bir örnek varken yılları saymanın ne anlamı vardı .
Paul Auster
Sayfa 728 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
4 3 2 1
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
1128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735844
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
“Auster’ın en büyük, en yürek burkan, en doyurucu romanı, gerçeklerin ve olasılıkların, aşkın ve yaşamın sürükleyici ve şaşırtıcı öyküsü” olarak tanımlanan yapıt, bir aile destanı havasında başlıyor ve o aile bireylerinden birinin kendi yaşamını “ya öyle olmasaydı” diye sürdürmesiyle devam ediyor.Sadece bir ailenin ve bir kişinin yaşamıyla sınırlı kalmayan roman, Soğuk Savaş, Rosenberg’lerin idamı, Kennedy ve Martin Luther King suikastları, Vietnam Savaşı, My Lai katliamı, 1968 üniversite olayları gibi konuları da ayrıntılarıyla işleyerek 20. yüzyılın ikinci yarısına panoramik bir bakış sunuyor ve bu deneyimleri bitmek istemeyen, akıcı, keyifli cümlelerle aktarıyor.Auster kitabını yorumlarken, “Kendi yaşamımdan bazı şeyleri aktardım, ama hangi yazar bunu yapmaz ki?” diyor ve, “Ben tanıdığım, bildiğim dünyayı, kendi yaşadığım ve sürprizlerle dolu deneyimleri yansıtmaya çalışıyorum, ömrüm boyunca bu kitabı yazmak için bekledim,” diye tamamlıyor sözünü.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 34 okur

 • Küb
 • Bayram Ergün
 • Sureyya Gok
 • Nurhan Kaya
 • Zubeyde Irmak
 • Serdar
 • rafet
 • Edip Gökalp Gök
 • Aşır Taşdemir
 • Özge SAKA

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38.9 (7)
9
%22.2 (4)
8
%11.1 (2)
7
%22.2 (4)
6
%0
5
%5.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0