Aldanan Kadın

7,3/10  (15 Oy) · 
34 okunma  · 
8 beğeni  · 
790 gösterim
Rosalie eşini kaybetmiş, kırık bir aşktan geri kalan boşluğu resim yaparak gidermeye çalışan kızı ve lise öğrencisi oğluyla birlikte sakin bir yaşam sürmektedir. Oğluna İngilizce dersi vermek için eve gelen genç Amerikalı, onu çok etkiler. Önce kendine bile itiraf etmekten çekindiği duyguları, konuşmalarına ve hareketlerine farkına varmaksızın yansıyınca ilk tepkiyi çocuklarından alır. Ama ne pahasına olursa olsun, doğanın kendisine bahşettiğine inandığı bu aşkın peşinden gitmeye kararlıdır.

Aldanan Kadın, yazarın ölmeden önce tamamladığı son öyküsüdür. Thomas Mann, erken dönem çalışmalarından Venedik'te Ölüm'ün ana motiflerini, bu defa yaşlanmakta olan bir kadının duygu dünyasına yerleştiriyor. Eserlerinde yaşam ile ölümün karmaşık diyalektiğiyle hesaplaşan Mann, ölmeden önce tamamladığı bu son öyküsüyle adeta kendi yazınsal döngüsünü de tamamlıyor. Kitap, dönemin kadına bakışını yansıtması açısından da çok ilgi çekici diyaloglar içeriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789750714986
 • Çeviri:
  Esen Tezel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sezgi 
21 Ara 2016 · Kitabı okumadı

Kitap çok farklı yorumlara açık aslında. Ben yaşça büyük bir kadının kendinden küçük birine âşık olmasında bir sakınca görmedim tabii ikisi de bekar nihayetinde. Fakat şöyle bir sorun ortaya çıkıyor bir genç erkek yaşlı bir kadına ne tarz bir his besleyebilir? Bu sorun gerçekten ‘’masallarda’’ olmadığımızı gösteriyor ve böyle şeylerin gerçekte çok sık rastlanmadığını anlatıyor. Tabii yaşlı adamlarla evlenen genç kızlar ya da yaşlı kadınlarla evlenen genç erkekler var ancak bunlar samimiyetsiz geliyor bana. Dış güzelliğe önem vermediğini söyleyen insanlara zaten inanmıyorum. Kimse Recep İvedik’le uyumak istemez değil mi? :D Her neyse, sürpriz sonlu bir hikâyeydi. Kolay okunuyor ama değinmeden geçemeyeceğim anne ve kızın o uzun felsefi konuşmalarına güldüm. Üzgünüm, hangi anne kız ‘’doğanın lütufları, kokuların resmi’’ hakkında konuşur acaba? Varsa böyleleri tebrik etmek lazım :D

Firuze çicek 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Nobel ödüllü bir yazardan vasat bir öykü gibi geldi. Elli yaşında bir kadının oğluna ders veren hocaya aşık olması, heyecansız ve psikolojik kelimelerle anlatılıyor. Doğayla yaşamın ilişkilendirilmesi biraz renk katıyor. Önemli nokta ise otuz yaşında ki kızıyla arasındaki samimiyet ve sevgi. Yetersiz hissettim. İsteyen okuyabilir.

eternal sunshine 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Beni oldukça etkileyen bir uzun öykü.Kitap hayata tutunmaya çalışan orta yaşlı bir kadının öyküsünü anlatıyor. Bittiğinde oldukça hüzünlenmiştim.Aşk mucize gibidir birçoğumuz için.Belki de bu yüzden aşkın beraberinde getireceği her türlü mucizeye de inanmak isteriz..

Betül azizoğlu 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yaşlı bir kadının kendinden çok daha genç bir adama aşık olmasını ve onu arzulamasını anlatıyor.karakter genel olarak aşkın doğa ana nın verdiği.bir fırsat olarak görüyor etkileyici bir uzun öykü

Kitaptan 21 Alıntı

Cansu Bıçak 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişinin kendini onu hissedenin yerine koyamadığı bir duyguyu, akıl almaz diyerek ayıplaması son derece ucuz ve aptalca.

Aldanan Kadın, Thomas MannAldanan Kadın, Thomas Mann
Firuze çicek 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Doğa
Ne şeref ki biz de doğanın sevgili çocuklarıyız; bunun tadını çıkaralım.

Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 18)Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 18)
Firuze çicek 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Tarih
Amerika'nın tabii ki bir geçmişi vardı, ama bu bir history (tarih) değil, yalnızca kısa ve düz bir success story'di (başarı hikayesi).

Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 31)Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 31)
Firuze çicek 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sanat
Bir kez olsun sanatınla ruhlara seslenmek, kalpler için resim yapmak istemez miydin?

Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 12)Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 12)
Firuze çicek 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Şekil
"Ruhu kendine durumuna göre şekillendiren bedendir."

Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 27)Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 27)
Firuze çicek 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Işık
Ruhsal olan yalnızca fiziksel olanın yaydığı ışıktır.

Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 39)Aldanan Kadın, Thomas Mann (Sayfa 39)
3 /