Adı:
Aldanan Kadın
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750714986
Kitabın türü:
Çeviri:
Esen Tezel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Rosalie eşini kaybetmiş, kırık bir aşktan geri kalan boşluğu resim yaparak gidermeye çalışan kızı ve lise öğrencisi oğluyla birlikte sakin bir yaşam sürmektedir. Oğluna İngilizce dersi vermek için eve gelen genç Amerikalı, onu çok etkiler. Önce kendine bile itiraf etmekten çekindiği duyguları, konuşmalarına ve hareketlerine farkına varmaksızın yansıyınca ilk tepkiyi çocuklarından alır. Ama ne pahasına olursa olsun, doğanın kendisine bahşettiğine inandığı bu aşkın peşinden gitmeye kararlıdır.

Aldanan Kadın, yazarın ölmeden önce tamamladığı son öyküsüdür. Thomas Mann, erken dönem çalışmalarından Venedik'te Ölüm'ün ana motiflerini, bu defa yaşlanmakta olan bir kadının duygu dünyasına yerleştiriyor. Eserlerinde yaşam ile ölümün karmaşık diyalektiğiyle hesaplaşan Mann, ölmeden önce tamamladığı bu son öyküsüyle adeta kendi yazınsal döngüsünü de tamamlıyor. Kitap, dönemin kadına bakışını yansıtması açısından da çok ilgi çekici diyaloglar içeriyor.
Bir yorumdan etkilenerek aldığım bu kitabı çok beğendim. Bazı yorumlar şaşmıyor gerçekten. Thomas Mann ile ilk kez tanışıyorum. Kitap, 1929'da Nobel ödülü almış. İçerği roman değil, uzun öykü. Bu öykü o kadar gerçekçi ki, yazar toplam dört karakter üzerinden hikayeyi anlatıyor ama aslında çok tanıdık bir dünya.
Rosalie, ellili yaşlarını süren, kızı Anna ve oğlu Eduard ile birlikte Almanya'da yaşamaktadır. Kocasını kaybetmiştir ve iki çocuğu ile kendisine bir dünya kurmuştur. Bu arada anne karakterinin sanki kızının olduğu yaşta ve o yaşın hareketliliği içindedir. Konuşmaları öyle hoşuma gitti ki, en ciddi şeylerden bahsederken bile esprili bir dili vardı. Ben Rosalie'yi dinlemekten keyif aldım. Kızı Anna ise tam tersi geçmişte yaşadığı olumsuz bir aşktan ötürü, annesinin yaşındaki olgunlukta, aklı başında ve sürekli annesini dizginlemekle meşguldü. Rosalie ve Anna ruhen değiş tokuş yapmışlardı.
Bir gün oğluna İngilizce öğrenmesi için Amerikalı bir genç gelir. İsmi Ken Keaton olan genç, yaptığı esprili konuşmaları, tarih konusundaki bilgisiyle ailede yerini alır. Öyle bir yerleşir ki, yerleştği tek yer ev değil, Rosalie'nin kalbi de olur. Rosalie aşkın verdiği sarhoşlukla, dikkati kendine yönelir ve sürekli yaşlılık ile gençlik arasında yolculuk eder. Çok sevdiği Doğa'nın sesi hep kulaklarındadır. Kızı Anna her şeyi sezer ve annesini düştüğü bu durumdan kurtarmaya kalkar.
Yazar, diyalogları o kadar canlı tutmuş ki, sanki yanımda konuşuyorlarmış gibi hissettim. Hele sonuyla gerçekten içinizi cız ettiriyor. Yazarı tanımak adına bence iyi bir seçim. Tavsiye ederim.
Kitabı çok beğenerek okudum. Çok güzeldi kitap...
Bir sürü söz not aldım. Özellikle anne&kız ın konuşmaları ve konuşmalarına yansıyan doğanın o eşsiz ışıkları çok etkiledi beni. Kitabı kapattığımda uzun uzun düşüncelere dalmış yakaladım kendimi... şöyle bir yirmi yıl sonramı düşündüm ve hüzünlendim.

Doğa'yı taparcasına seven bir kadının, yine doğa tarafından aldatılması okunmaya değer kesinlikle...
Kocasını kaybetmiş, çocukları ile yaşaya kırk yaşlarındaki bir kadının kendinden küçük bir adama aşık olması ve toplumsal kurallar ile duyguları arasına sıkışıp kalmasını anlatan kitap uzun öykü türünde. Buddenbrooklar, Mann okumak için bana iyi bir referans olmuştu ancak Aldanan Kadın'ı çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Buddenbrooklar'da da hissettiğim şeyi burada hissettim, doğru mudur bilmiyorum ama Mann kadınlara karşı önyargılı ve onları yeterince tanımayan bir yazar gibi geliyor bana. Bu kitabın konusu tamamen kadın eksenli ancak yazarın bu konuda yetersiz kaldığını ve kadınlara kısır bir bakış açısı ile baktığını düşündürdü sık sık. Bu yüzden kitabı sevemedim ne yazık ki.
1929 Nobel Edebiyat Ödüllü bu eser, romandan kısa, öyküden uzun olduğu için 'uzun öykü' olarak yayımlanmış. 40 yaşındayken eşi askeriyede, daha savaşa katılmadan bir kazayla ölen Rosalie kızı Anna ve oğlu Eduard ile yaşamına devam eder. Rosalie tam bir doğa aşığıdır ve derin bilgileriyle zaman zaman bizi de aydınlatır. Bir süre sonra oğlunun İngilizcesini geliştirmesi için tuttukları genç öğretmenine bir şeyler hissetmeye başlar ve bunu sonradan içinde tutamayıp kızı ile paylaşır. Nitekim kızı ve oğlu zaten bunu anlamışlardır. Onu olgunlukla karşılar Anna. Ki bunu çok beğendiğim bir söz ile belirtir: "Kişinin kendini onu hissedenin yerine koyamadığı bir duyguyu akıl almaz diyerek ayıplaması son derece ucuz ve aptalca"
Rosalie Keaton'dan büyük olması sebebiyle sık sık kendi içinde savaşır ve düşüncelere dalar. Ama sonlara doğru onun da hoşlandığını anlayarak bunu doğanın kendisine bir hediyesi, mucizesi olarak alır. Aralarındaki ilişki tam bir yere bağlanacakken Rosalie'nin hastalığının ortaya çıkması ve kısa sürede ölmesiyle eser sonuçlanır.
Güzel ve sıkmayan bir eser.
Nobel ödüllü bir yazardan vasat bir öykü gibi geldi. Elli yaşında bir kadının oğluna ders veren hocaya aşık olması, heyecansız ve psikolojik kelimelerle anlatılıyor. Doğayla yaşamın ilişkilendirilmesi biraz renk katıyor. Önemli nokta ise otuz yaşında ki kızıyla arasındaki samimiyet ve sevgi. Yetersiz hissettim. İsteyen okuyabilir.
Thomas Mann'dan harika bir kitap.kitapta iki çocuğuyla beraber yaşayan elli yaşlarındaki dul bir kadının,genç bir erkeğe hissettiği dramatik aşk anlatılıyor.ama tabii ki söylendiği gibi böyle basitçe bir hikaye değil.bütün yönleriyle,içsel çatışmalarıyla,oluşabilecek sosyal sorunlarıyla konu ele alınıyor.hepsinden önemlisi ise kadının bu aşkını bir başkasıyla değil de,kendini anlayabileceği tek kişi olarak gördüğü bekar kızıyla uzun uzun konuşması ve iç çatışmalarını onunla paylaşmasıdır.yazarın, adeta tamamen şaşırtıcı denecek şekilde dramatik ve beklenmedik bir final hazırlaması ise çok etkileyiciydi..kitaptaki uzun diyalog konuşmaları birazcık insanı sıksa da,akıcılığı iyiydi.son cümle olarak, kesinlikle okunmaya ve içinden büyük dersler çıkarmaya değer bir kitap diyorum.
Belki zaten içimiz dışımız toplumsal değer yargılarıyla boğulmuş olmasaydı daha ilgi çekici olurdu benim için..olsun okudum yine de..insanın klasik sıkıntısı..sana ait olamayan birşeyi başkasına da çok görüyorsun..tüm zamanlarda ve her yerde toplumsal baskı bireysel kıskançlık sonuç çöküş..
Kitap çok farklı yorumlara açık aslında. Ben yaşça büyük bir kadının kendinden küçük birine âşık olmasında bir sakınca görmedim tabii ikisi de bekar nihayetinde. Fakat şöyle bir sorun ortaya çıkıyor bir genç erkek yaşlı bir kadına ne tarz bir his besleyebilir? Bu sorun gerçekten ‘’masallarda’’ olmadığımızı gösteriyor ve böyle şeylerin gerçekte çok sık rastlanmadığını anlatıyor. Tabii yaşlı adamlarla evlenen genç kızlar ya da yaşlı kadınlarla evlenen genç erkekler var ancak bunlar samimiyetsiz geliyor bana. Dış güzelliğe önem vermediğini söyleyen insanlara zaten inanmıyorum. Kimse Recep İvedik’le uyumak istemez değil mi? :D Her neyse, sürpriz sonlu bir hikâyeydi. Kolay okunuyor ama değinmeden geçemeyeceğim anne ve kızın o uzun felsefi konuşmalarına güldüm. Üzgünüm, hangi anne kız ‘’doğanın lütufları, kokuların resmi’’ hakkında konuşur acaba? Varsa böyleleri tebrik etmek lazım :D
Beni oldukça etkileyen bir uzun öykü.Kitap hayata tutunmaya çalışan orta yaşlı bir kadının öyküsünü anlatıyor. Bittiğinde oldukça hüzünlenmiştim.Aşk mucize gibidir birçoğumuz için.Belki de bu yüzden aşkın beraberinde getireceği her türlü mucizeye de inanmak isteriz..
İçinde hüzünlü bir aşk hikayesini barındıran bu kısa romanı bitirmiş bulunuyorum. Frau Von Tümler ile kızı Anna arasındaki diyaloglar bazen biraz fazlaca felsefeye kaçmış olsada yinede sıkılmadan okudum. Yazar, romanda yarattığı karakterler vasıtasyla, aşka, yaşlılığa ve ahlaka dair çok güzel saptamalar yapmış. Özellikle baş karakter Frau'nun içinde kopan fırtınalar ve duyguları çok başarılı bir şekilde aktarılmış. Ben bu romanı çok beğendim ve iyiki okumuşum diyorum...
Toplumsal “kadın” anlayışında erkeklerin olduğu kadar kadınların da belirleyici rol oynadığını ilmek ilmek işlemiş satır aralarına Thomas Mann. Bir kadın kendisini yalnızca adet gören, çiftleşmek maksadıyla yaratılan bir insan olarak görürse, şüphesiz doğanın getirmiş olduğu menopoz döneminde kendisini işe yaramaz, boş bir çuval olarak hissedecektir. Aşkın da cinsellikle beraber bittiğine inanan, fizikle ruh arasındaki uyumu yanlış yorumlayan biri korkarım yalnızca kendisine ve tabii hemcinslerine yazık edecektir. Kadının adet görmesi yalnızca çiftleşmeye bağlanmamalı, bu hem kadın sağlığı açısından hem de bu dönem sona erdiğinde bile isteğini yitirmeyen kadınların olması açısından çok da sağlıklı bir düşünce sistemi değil bana kalırsa. Rosalie bu bahsettiğim yanılgıya kapılıyor, yaşının bir getirisi olarak sona eren adet döneminin onun için her şeyin sonu olduğuna, artık bir çöp olduğuna, kimse tarafından arzulanmayacağına yahut da sevilemeyeceğine inanıyor. Mann, sözü Rosalie’nin kızı Anna ile alıyor ve durumun bu kadar basit yorumlanamayacağını asıl olanın doğal olanı kabullenmek olduğunu ve ruhu besleyen aşk, sevgi gibi kavramların fiziksel bir durumun son bulmasıyla bitmeyeceğini vurguluyor. Kadınların doğumlarından itibaren birçok ağrıya (doğum, adet sancısı vs) katlanmasının aynı zamanda bir kurtuluş olduğuna inanan Rosalie erkekler için cinselliğin 80 yaşlarında bile sürüyor olmasını kıskanarak anlatıyor kızına. Anna: “ Kadının daha da sevilmeye değer bulunacağı o vakarlı konumda insanlara, yakın ve uzak çevresindekilere verebilecek o kadar büyük bir anlam var ki… Erkekleri cinsel hayatlarının sınırı kadınlara kıyasla daha belirsiz olduğu için kıskanıyorsun. Fakat bu o kadar takdire şayan bir şey mi, kıskançlık için bir sebep mi emin değilim ve ne olursa olsun sonuçta ahlak sahibi bütün halklar, daima yaşı ilerlemiş bir kadının ağırbaşlılığına en büyük hürmeti göstermiş, hatta bunu kutsal saymıştır…” diyerek karşılık veriyor. Çocuğunun dil öğretmenine aşık olan Rosalie bir kanama geçiriyor ve bunu yeniden aşık olduğu için doğanın bir lütfu olarak yeniden adet görmeye başladığı şeklinde yorumluyor.
Yaşlı bir kadının kendinden çok daha genç bir adama aşık olmasını ve onu arzulamasını anlatıyor.karakter genel olarak aşkın doğa ana nın verdiği.bir fırsat olarak görüyor etkileyici bir uzun öykü
Gençlikle yaşlılığın arasında bir çekingenliğin hüküm sürmesi, hayatın tuhaf ve adeta acı verici yanlarından biriydi. Gençlik, yaşlılıktan çekiniyordu; çünkü onun vakarından kendi taptaze yaşam tarzına herhangi bir anlayış beklemiyordu; yaşlılıksa gençlikten çekiniyordu, çünkü ona ruhunun en derinlerinden hayranlık besliyor, ama bu hayranlığı istihza ve sahte bir tenezzülün arkasına saklamayı kendi vakarına borç biliyordu.
Thomas Mann
Sayfa 34 - Can Yayınları
Rosalie’nin, kavak ağaçlarının “iki evcikli” bitkiler olduğunu, birinin üzerinde yalnızca erkek, diğerinin üzerinde ise yalnızca dişi çiçekler bulunduğunu kızına öğretebilecek kadar botanik bilgisi vardı. Rüzgâr yardımıyla döllenmeden, yani karayelin kırların çocuklarına verdiği aşk hizmetinden, çiçek tozlarını edebiyle bekleyen dişi tepeciğe nazikçe taşımasından söz etmeyi de severdi; bu onun özellikle hoşuna giden bir üreme türüydü.
Thomas Mann
Sayfa 17 - Can Yayınları - 5. basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aldanan Kadın
Baskı tarihi:
Temmuz 2012
Sayfa sayısı:
92
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750714986
Kitabın türü:
Çeviri:
Esen Tezel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Rosalie eşini kaybetmiş, kırık bir aşktan geri kalan boşluğu resim yaparak gidermeye çalışan kızı ve lise öğrencisi oğluyla birlikte sakin bir yaşam sürmektedir. Oğluna İngilizce dersi vermek için eve gelen genç Amerikalı, onu çok etkiler. Önce kendine bile itiraf etmekten çekindiği duyguları, konuşmalarına ve hareketlerine farkına varmaksızın yansıyınca ilk tepkiyi çocuklarından alır. Ama ne pahasına olursa olsun, doğanın kendisine bahşettiğine inandığı bu aşkın peşinden gitmeye kararlıdır.

Aldanan Kadın, yazarın ölmeden önce tamamladığı son öyküsüdür. Thomas Mann, erken dönem çalışmalarından Venedik'te Ölüm'ün ana motiflerini, bu defa yaşlanmakta olan bir kadının duygu dünyasına yerleştiriyor. Eserlerinde yaşam ile ölümün karmaşık diyalektiğiyle hesaplaşan Mann, ölmeden önce tamamladığı bu son öyküsüyle adeta kendi yazınsal döngüsünü de tamamlıyor. Kitap, dönemin kadına bakışını yansıtması açısından da çok ilgi çekici diyaloglar içeriyor.

Kitabı okuyanlar 116 okur

  • Hly
  • fidan
  • Kitapguncemm
  • Aziz Erdoğan
  • Gamze
  • Neşe Kaya
  • Platon
  • Ohhliza
  • Sude İrem
  • Nurhayat Azazi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.4
25-34 Yaş
%49.2
35-44 Yaş
%18
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67
Erkek
%32

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.9 (3)
9
%31.4 (16)
8
%13.7 (7)
7
%23.5 (12)
6
%9.8 (5)
5
%9.8 (5)
4
%3.9 (2)
3
%0
2
%2 (1)
1
%0