Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi

7,6/10  (17 Oy) · 
49 okunma  · 
12 beğeni  · 
997 gösterim
Thomas Mann'ın 1940'ta Stockholm'de yayımladığı Değişen Kafalar, XII. yüzyıldan kalma bir Hint efsanesine değişik bir açıdan yaklaşıyor. Şridaman ile Nanda, farklı kastlardan gelmelerine, zihnen ve fiziki olarak birbirlerinden çok farklı olmalarına rağmen, ayrılmaz iki dosttur. Şridaman, Brahman soyuna dayanan tüccar bir aileye mensup narin yüzlü, çelimsizdir; Nanda ise demircilik yapan, inek güden güçlü ve yakışıklı bir gençtir. Birbirlerini tamamlayan bu iki gencin dostluğu, güzel Sita'yla karşılaşmalarıyla yeni bir boyut kazanır. Şridaman ve Sita evlenir. Ancak Sita'nın, seçimiyle ilgili pişmanlıkları vardır. Hayatları, Sita'nın ailesine birlikte yaptıkları bir yolculukta geçen olaylarla çok ilginç bir biçimde yön değiştirir.

Thomas Mann, Değişen Kafalar ile çok nadir bir olaya, kültürlerarası etkileşime neden olur. Hint efsanesinden yola çıkan Mann'ın romanı, Hint oyun yazarı Giris Karnad'ın ödüllü oyunu Hayava­dana'yı esinler.

Mann eserinde, kelimenin tam anlamıyla mitolojik bir Hint fantezisi yaratmıştır. Doğu ve Batı, zihin ve beden, dostluk ve aşk, erotizm ve ruhsal uyum gibi motifler üzerine çok şey söyleyen Değişen Kafalar, mitolojik ve fantastik bir öykü.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789750713620
 • Orijinal Adı:
  Die Vertauschten Köpfe - Eine İndische Legende
 • Çeviri:
  Kasım Eğit, Yadigar Eğit
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Thomas Mann ile tanıştığım ilk kitap. Kitabını beğenip beğenmediğim hakkında kararsız kaldım. Karakterleri çok garip buldum. Anlatılmak istenen konu hakkında çok yerinde davranışları ama bu kadar temiz kalpli gösterilmeye çalışılması çok garip geldi. Konu olarak hayatlarının büyük bir bölümünü beraber geçirmiş birbirlerine hayran arkadaşların aralarına bir hatun girmesi sonucu ilişkilerinin yıpranmasını ve içgüdüleri sonucu çok karmaşık olay örgüsüne giren farklı bir konunun sorgulanmasını anlatan edebi dili çok güzel olan bir kitap. Ana karakter hatun kişini sevmediğim için bende biraz ikileme sürüklese de bence okuyan kişiye çok farklı bakış açıları katacak bir kitap.

Göktuğ Güner 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tanrılar bile birbirini kıskanırken mitolojide,insanlara sözüm kalmıyor.Kıskançlık ve bunun üstesinden gelebilme yetisi ya da bilgeliği hepimizin arayıp da bulamadığı bir eşyadan farksız bana göre çünkü imrenmeyi ve kıskanmayı ayırt etmeyi başardığımız zaman biliyorum ki bazı sorular kendi içinde eriyip gidecek ve bu sorulardan bazılarına da cevap verebilen eşsiz eserlerden birini okuduğum için kendimi şanslı ve de mutlu hissediyorum,okumayan bir şey kaybetmez ama okuyanın elbet bir şeyler kazanacağı güzel bir eser.

ozge 
27 Şub 14:42 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

İlk okuduğum Thomas Mann kitabı. Büyüklere masallar tadında, içinde Hint kültürüne ait izler yer alan kısa bir Hint efsanesi.Bu aralar Hindistan ile ilgili sunumlar izleyince daha çok ilgimi çekti. Kısa ama düşündüren bir öykü. İnsan yaşamına hükmeden bedenmidir yoksa kafamıdır? ( Bundan sonrası ipucu içerir.) Bunun cevabını bilemiyorum ama bence eğer geleneklere kurban gitmeseydi kadının fendi erkekleri yenecekti.

Kitaptan 25 Alıntı

Aslıhan B. 
12 May 18:01 · Kitabı okudu · 5/10 puan

İki genç arasındaki dostluk, her birinin ötekine göz koymasına neden olan benlik ve mülkiyet duygularının farkına dayanıyordu. Çünkü ruhun vücuda girmesi tekleşmeyi, tekleşme farklılaşmayı, farklılık kıyaslamayı, kıyaslama tedirginliği, tedirginlik şaşkınlığı, şaşkınlık hayranlığı doğurur; hayranlık da değiş tokuş etme ve birleşme isteğini yaratır.

Değişen Kafalar, Thomas MannDeğişen Kafalar, Thomas Mann
Aysel Omurtak 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gündüz baykuşun, gece ise karganın gözü kördür. Ama aşk hastalığına tutulanın gözü hem gündüz kördür hem de gece.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 43)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 43)
Meursault 
06 Şub 14:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsteklerimiz sınırsızdır, bunları karşılama olanaklarıysa son derece sınırlı. İnsanın " keşke olsaydı " biçimindeki isteği, sonunda " olmaz ki " yanıtına ve yaşamın " bu kadarına razı ol " diyen kuru öğüdüne çarpar. Yaşam bize bir şeyler sunar ama pek çok şeyi de esirger. Bugün bizden esirgenen şeyin, yarın bize sunulacak olması, genellikle bir düş olarak kalır.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 99 - Can Yayınları)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 99 - Can Yayınları)
Aslıhan B. 
15 May 18:28 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Erkek, kızı anne ve babasının elinden alırken şu çok güzel sözleri söyler; "bu benim, şu da sen, ben göğüm, sen de yer, ben şarkının ezgisiyim, sen de sözleri, böylece yolculuğumuza başlayalım."

Değişen Kafalar, Thomas MannDeğişen Kafalar, Thomas Mann
Aslıhan B. 
15 May 18:24 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Çocuk, kız, anne ya da yaşlı kadın biçimlerinden hangisiyle olursa olsun kadının, her durumunda evrenin doğurucusu, evrenin besleyicisi olduğunu, bütün varlıkların kucağına doğup kucağına döndüğü ulu tanrıça Şakta'yı temsil ettiğini ve onun damgasını taşıyan her varlıkta onun kendisine saygı ve hayranlık göstermemiz gerektiğini bilmiyor musun?

Değişen Kafalar, Thomas MannDeğişen Kafalar, Thomas Mann
Aslıhan B. 
15 May 18:15 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Her varlığın iki türlü yaşamı vardır. Biri kendine göre olan yaşamı, diğeri başka insanların gözündeki yaşayışıdır. Bunlar vardır ve görülebilir, ruh ve resimdir. Resmi görüp ruha aldırmamak her zaman için günahtır.

Değişen Kafalar, Thomas MannDeğişen Kafalar, Thomas Mann
Aslıhan B. 
17 May 17:25 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Perhiz dipsiz bir küpe benzer, akıl ermez bir şeydir. Çünkü ruhun baştan çıkarmalarıyla duyguların baştan çıkarmaları birbirlerine karışmıştır. Onlarla savaşmak, kafalarından biri kesilince yerine iki tane birden biten ejderle savaşmaya benzer.

Değişen Kafalar, Thomas MannDeğişen Kafalar, Thomas Mann
Aysel Omurtak 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu öyle bir hastalık ki, yalnızca insanı öldürmekle kalmıyor, ölümünü bizzat kendisi istiyor insan. Zorunluluk ve istek birbirinden ayırt edilemeyecek şekilde iç içe geçtiği için, burada zorunlu bir istek var, bu istek zorunluluktan kaynaklanıyor, zorunluluk da mutlak istekten.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 39)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 39)
Aslıhan B. 
16 May 12:03 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Gündüzleri baykuş kördür, geceleyin karga; oysa aşık olanın gözü ne gece görür, ne de gündüz.

Değişen Kafalar, Thomas MannDeğişen Kafalar, Thomas Mann
3 /