Değişen Kafalar Bir Hint Efsanesi

7,5/10  (11 Oy) · 
33 okunma  · 
9 beğeni  · 
841 gösterim
Thomas Mann'ın 1940'ta Stockholm'de yayımladığı Değişen Kafalar, XII. yüzyıldan kalma bir Hint efsanesine değişik bir açıdan yaklaşıyor. Şridaman ile Nanda, farklı kastlardan gelmelerine, zihnen ve fiziki olarak birbirlerinden çok farklı olmalarına rağmen, ayrılmaz iki dosttur. Şridaman, Brahman soyuna dayanan tüccar bir aileye mensup narin yüzlü, çelimsizdir; Nanda ise demircilik yapan, inek güden güçlü ve yakışıklı bir gençtir. Birbirlerini tamamlayan bu iki gencin dostluğu, güzel Sita'yla karşılaşmalarıyla yeni bir boyut kazanır. Şridaman ve Sita evlenir. Ancak Sita'nın, seçimiyle ilgili pişmanlıkları vardır. Hayatları, Sita'nın ailesine birlikte yaptıkları bir yolculukta geçen olaylarla çok ilginç bir biçimde yön değiştirir.

Thomas Mann, Değişen Kafalar ile çok nadir bir olaya, kültürlerarası etkileşime neden olur. Hint efsanesinden yola çıkan Mann'ın romanı, Hint oyun yazarı Giris Karnad'ın ödüllü oyunu Hayava­dana'yı esinler.

Mann eserinde, kelimenin tam anlamıyla mitolojik bir Hint fantezisi yaratmıştır. Doğu ve Batı, zihin ve beden, dostluk ve aşk, erotizm ve ruhsal uyum gibi motifler üzerine çok şey söyleyen Değişen Kafalar, mitolojik ve fantastik bir öykü.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789750713620
 • Orijinal Adı:
  Die Vertauschten Köpfe - Eine İndische Legende
 • Çeviri:
  Kasım Eğit, Yadigar Eğit
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Thomas Mann ile tanıştığım ilk kitap. Kitabını beğenip beğenmediğim hakkında kararsız kaldım. Karakterleri çok garip buldum. Anlatılmak istenen konu hakkında çok yerinde davranışları ama bu kadar temiz kalpli gösterilmeye çalışılması çok garip geldi. Konu olarak hayatlarının büyük bir bölümünü beraber geçirmiş birbirlerine hayran arkadaşların aralarına bir hatun girmesi sonucu ilişkilerinin yıpranmasını ve içgüdüleri sonucu çok karmaşık olay örgüsüne giren farklı bir konunun sorgulanmasını anlatan edebi dili çok güzel olan bir kitap. Ana karakter hatun kişini sevmediğim için bende biraz ikileme sürüklese de bence okuyan kişiye çok farklı bakış açıları katacak bir kitap.

Göktuğ Güner 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tanrılar bile birbirini kıskanırken mitolojide,insanlara sözüm kalmıyor.Kıskançlık ve bunun üstesinden gelebilme yetisi ya da bilgeliği hepimizin arayıp da bulamadığı bir eşyadan farksız bana göre çünkü imrenmeyi ve kıskanmayı ayırt etmeyi başardığımız zaman biliyorum ki bazı sorular kendi içinde eriyip gidecek ve bu sorulardan bazılarına da cevap verebilen eşsiz eserlerden birini okuduğum için kendimi şanslı ve de mutlu hissediyorum,okumayan bir şey kaybetmez ama okuyanın elbet bir şeyler kazanacağı güzel bir eser.

Kitaptan 20 Alıntı

Aysel Omurtak 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gündüz baykuşun, gece ise karganın gözü kördür. Ama aşk hastalığına tutulanın gözü hem gündüz kördür hem de gece.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 43)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 43)
İhsan Alyanak 
06 Şub 14:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsteklerimiz sınırsızdır, bunları karşılama olanaklarıysa son derece sınırlı. İnsanın " keşke olsaydı " biçimindeki isteği, sonunda " olmaz ki " yanıtına ve yaşamın " bu kadarına razı ol " diyen kuru öğüdüne çarpar. Yaşam bize bir şeyler sunar ama pek çok şeyi de esirger. Bugün bizden esirgenen şeyin, yarın bize sunulacak olması, genellikle bir düş olarak kalır.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 99 - Can Yayınları)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 99 - Can Yayınları)
Aysel Omurtak 
07 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu öyle bir hastalık ki, yalnızca insanı öldürmekle kalmıyor, ölümünü bizzat kendisi istiyor insan. Zorunluluk ve istek birbirinden ayırt edilemeyecek şekilde iç içe geçtiği için, burada zorunlu bir istek var, bu istek zorunluluktan kaynaklanıyor, zorunluluk da mutlak istekten.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 39)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 39)
seher 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki genç arasındaki dostluk ilişkisi, bir diğerinin ötekine göz koyduğu bencillik ve sahiplenme duygularının farkına dayanıyordu.
Çünkü ruhun vücuda girmesi tekleşmeyi, tekleşmeye farklılaşmayı, farklılık karşılaştırmayı, karşılaştırma huzursuzluğu, huzursuzluk şaşkınlığı, hayranlığı, hayranlık da değişme ve birleşme isteğini yaratır.
İşte Etat Vai Tat dedikleri gerçek budur. Bu gerçekler, hayat çamurunun henüz yumuşak olduğu, bencillik ve sahiplenme duygularının katılaşmamış olduğu gençlik çağı için çok yerindeydi.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 4)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 4)
AsLıhAn 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Düşündü:Ne söylenir, ne çekilir şeydi bu doğrusu.Bu erkekler hepsi birbirinin eşi, hiçbirinin ötesinden üstün tutmamalI; çünkü hiçbirine güvenmeye olanak yok."

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 55 - Araf)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 55 - Araf)

Çocuk, genç kız, anne ya da nine, kim olursa olsun, herkesi doğuran ve doyuranın kadınlar olduğunu, bütün kadınların, kucağından doğup kucağına döndüğü büyük Tanrıça Şakti'yi temsil ettiklerini ve ona özgü izler taşıyan her kadın görüntüsüne saygı gösterip hayranlık duymamız gerektiğini bilmiyor musun?

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 33)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 33)
Aysel Omurtak 
08 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Önlem, yoksunluk ve vazgeçiş, biz insanların ortak yazgısıdır. İsteklerimiz sınırsızdır, bunları karşılama olanaklarıysa son derece sınırlı. İnsanların "keşke olsaydı" biçimindeki isteği, sonunda "olmaz ki" yanıtına ve yaşamın "bu kadarına razı ol" diyen kuru öğüdüne çarpar.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 99)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 99)
seher 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ruhi güzellik, bizde duygulara seslenen güzellik vardır.Ama bazı kimseler güzeli tamamiyle duygu dünyasına mal ederek ruhi olan şeyleri ondan büsbütün ayırıyorlar ve böylece dünya ruh ve güzellik diye ikiye bölünüyor. Ataların: 'Dünyada iki türlü mutluluk vardır: Biri vücudun zevkleriyle elde edilir öteki ruhun kurtuluşa ulaştıran sessizliğinde gizlidir' diyen Veda bilgisi bu görüşe dayanmaktadır. Ama bu görüş de ruhi olan şeylerin mesela çirkinlik gibi güzelliğin tamamiyle tersi olmadığını ve ama ancak sınırlı bir benzerlik gösterdiğini belirttir. Ruhi demek, çirkin demek değildir ve böyle olmaması gerekir. Çünkü ruh ,güzelliği tanımak ona karşı sevgi duymakla kendide güzellik kazanır. Bu sevgide hiçbir zaman bu yabancı ve umutsuz bir sevgi değildir.Birbirine karşı olan şeylerin bağlı bulunduğu çekim kanunu gereğince ruhi olan güzeli, güzel de ruhi olanı kendisine çeker ve birbirlerinin ilişkisinden karşılıklı olarak tad alırlar.Bu dünya ruhi olan şeylerin sadece ruhi şeylerden güzelliğinde sade güzellerden hoşlanacağı bir şekilde kurulmamıştır.Tam tersine ikisi arasında karşılık hem ruhi hem güzel olan bir açıklıkla ruhun ve güzelliğin dünya amacını mükemmelliği ve iki bölük olmayan bir mutluluğun varlığını gösterir.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 103)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 103)

Bütün canlıların iki türlü varoluş biçimi vardır. Biri kendileri için, diğeri de başkalarının gözleri için. Bunlar vardır ve görülebilir. Bunlar ruh ve görüntüdür.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 31)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 31)

Dinle, ne kadar da sessiz! Sessiz sözcüğünü özellikle kullanıyorum, zira bizi dinlemeye yönelten şey sessizliktir.

Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 18)Değişen Kafalar, Thomas Mann (Sayfa 18)
2 /