And Then There Were None (Level 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15.713
Gösterim
Adı:
And Then There Were None
Alt başlık:
Level 3
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781408261200
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pearson Education
Baskılar:
On Küçük Zenci
On Küçük Zenci
And Then There Were None
And Then There Were None
Some guests are invited to a lonely mansion on Indian Island by a host who, surprisingly, fails to appear. First there were ten, each with something to hide and something to fear. On the island they are cut off from everything but each other and the inescapable shadows of their own past lives. One by one, the guests share the darkest secrets of their wicked pasts and, one by one, they die. This is considered by many readers the best mystery novel ever written.
POLİSİYENİN KRALİÇESİ AGATHA, POP'UN KRALI MICHAEL'DİR.

NE ALAKA?

Şimdi içinizde polisiye sevmeyen, onu edebi bir tür olarak görmeyen, zaman kaybı, çıtır çerez olarak gören bir kesim var. Biliyorum. Sizin birinizi bile bu yoldan döndürmeyi şu andan itibaren görev edinmiş bulunmaktayım. Michael içinse... Gönlümün Prensi. Onu sevmeyeniniz, dinlemeyeniniz yoktur. Bugün onu acayip anasım var. Malum burada da bahsi çok geçmiyor. Bir şekilde geçirteceğiz.

Şimdi hazır iseniz sizlere moonwalk tadında bir akış ile başlamak istiyorum.. Bu arada iyi yaptığımı söylerler. Teknik çok basit, İstanbul buluşmamızda gösterebilirim :)

SMOOTH CRIMINAL. Na na na Nana na na.. Evet kitap bir polisiye, suç, kriminal, cinayet, seri katil tarzı bir kitap. Agatha Christie yaklaşık 66 dedektif romanı, 150 kısa öyküsü ve 20'nin üzerinde oyunu bulunan ve bugüne kadar 2 milyar adet satış yapan, polisiye denince ilk akla gelen ismi layıkıyla yerine getiren bir kraliçe.( İncil ve Shakespeare geride kalıyor.)
Yazar hakkında biraz daha bilgi vermem gerekirse, kendisi 26 yaşında iddia üzerine ilk kitabını yazıyor. ( Biri benimle iddiaya girsin ). Eczacı'da çalıştığından zehirlerle arası iyi. Bilenler bilir Agatha kitaplarının içinde her türlü zehir suç unsuru olarak kullanılır. Özellikle Siyanür/ Arsenik. Bu kitapta da zaten var. Olmasa şaşardım. Ha çok kolay bir yöntem adam anında gidiyor öteki tarafa. Annie r u Ok? Ama bulmak sorun. :)
Neyse kimseyi cinayete özendirmeyelim. Burada aklıma sevgi seli WE ARE THE WORLD geldi. Klip yaşı yetenler için ikon kaynıyor. İzleyin derim. Yeni yetmeler için Castinli bir versiyon da var. Haha
Christie teyzem gezmeyi çok seven bir İngiliz hanımefendisi. Eşinin arkeolog olmasından mütevellit Dünyayı gezmişler. Keza yine bilen bilir cinayetler öyle sadece İngiltere'de olmuyor. Her çeşit kültürü, insanı barındırıyor. Bu anlamda kendi adıma ben yavan bir polisiye okumaktan fazlasını buluyorum.
Agatha hakkında çok şey yazabilirim, yazasım var. I JUST CANT STOP LOVİNG YOU ama bir yerde vedalaşmamız gerek aşkım. Bir başka kitabında yazacağım söz.

WANNA BE STARTING SOMETHIN'
konuya gelirsek.. Kitabın orijinal adı: And Then There Were None ( Ten Little Niggers )
Çevirirseniz ve kimse kalmadı, on küçük zenci. Zenci adasına çağrılan 10 kişi. Bir mektupla. Kimi işe alındığı sanıyor, kimi tatil yapacağını, kimi eski bir dostuyla görüşeceğini.. Gerçek adaya gittiklerinde BoM. THRILLER
Ev sahibini gören bilen yok. Ulan ne safsınız bir iki cümleye inanıp .. neyse.. Sonra bakıyorlar masada 10 küçük zenci biblosu. Odalarında bir şiir. Agatha'm sever tekerlemeleri:

On Küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz Küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz Küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi Küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı Küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş Küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört Küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç Küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki Küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir Küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

SCREAM

Nasıl ya? Adadaki 10 kişi ölüyorsa katil kim? Bulsaydın zaten polisiye olmazdı. Olsa Agatha olmazdı. Hangi babayiğit Agatha kitaplarında katili bulabilir? Bulamaz. Onun sırrı burada.

Şiirden de anlaşıldığı üzere tek tek cinayetler gerçekleşiyor. WHO IS IT? Ve o 10 biblo tek tek kırılıyor.

/Burada biraz ipucu verebilirim/

Adaya çağrılan 10 kişi sıradan kişiler değil. Hepsinin geçmişte bir cinayet işlediği ancak suçsuz sayılarak adaletin sağlanamadığı görülüyor. Yani hepsi olmuş bir DIRTY DIANA.
Sonra tek tek bunların geçmişte ne halt ettiklerini okuyoruz. REMEMBER THE TIME. Katil deli de olsa en azından adaleti sağlıyor haha

Agatha, Altın çağ denilen dönemin yazarı. 1. Dünya Savaşı'nı görmüş. Evet katılıyorum ayrıntılı cinayet nedenleri, silahları yok. Katilin, kurbanın, karakterlerin psikolojik incelemeleri yok. Kurgu şahane değil. Ancak bunu hem ilklerden, hem de zamanından dolayı olmasına dikkat ederek yargılamak lazım.

Katiller çok iyi insanlar içinden de çıkabilir. Agatha bize bunu gösteriyor. Sıradan kişiler çok çok kötü olabilir. BAD. Çok tehlikeli. DANGEROUS.

İncelememin sonlarına gelirsek , dostum bu kitap Agatha külliyatı içinde ilk 3 de yer alır. Açık ve net. Diğerlerini merak eden olursa söylerim. Yani diyeceğim o ki. THIS IS IT. OKU.

Canın çok mu sıkkın. OKU. Bunaldın mı Dosto'dan Musil'den Pessoa'dan. OKU. Tatile mi çıkıyorsun al yanına OKU. Pişman olmayacaksın.

Meşhur dedektif Hercule Poirot'suz bir kitap olması benim için tek üzücü noktasıdır. Dedektifin olduğu kitapları nedense ben daha çok seviyorum.

Dipnot: 1) Agatha'nın tüm kitaplarının film ya da dizisi çekilmiş. Ben Hercule Poirot'un olduğu
' Agatha Christie's Poirot ' dizisini izledim. Evet çok uzun. Ama aldığım lezzet. just BEAT IT.
Nostalji sevginiz varsa, teknolojik dizilerden sıkıldıysanız izlersiniz. :)

2)Büyük harf ile yazılmış kelimeler Michael Jackson şarkı isimleridir.

3)Etkinlik dolayısı ile inceleme yapmama vesile olan Sherlock Holmes'a teşekkür ediyorum. ️

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. KRAL ve KRALİCEMİ selamlayıp gidiyorum. Sevgiyle kalın :)
İlk okuduğum Agatha Christie romanı ve son olmayacak o kadar güzel ve sürükleyici ki...Romanı okurken kendinizi kaptırabilirsiniz mesela ben küçük küçük notlar alarak cinayeti çözmeye çalıştım her bir karakteri eksileri ve artılarıyla tartıp olayın şekillenmesinde beni sonuca adım adım götürecek o soruları sormaya başladım. Kim olabilir, bunu kim yapar, neden yapar, ben olsam ne yapardım, katil uşak olabilir mi? vs. vs. Kitabın ince olması üzebilir ama o kadar harika bir olay az sayfaya sığdırılınca daha da çok olay üstüne düşündürüyor ve ipuçlarına daha zor ulaşıyorsunuz.Bu arada ben katili buldum tabiiki de en başlarda bulamadım ama kitabın sonlarına doğru (ee yani bir zahmet artık) bulabildim Kesinlikle okuyun, ipuçlarına dikkat edin ve katili bulun!

On Küçük Zenci yemeğe gitti,
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz Küçük Zenci geç yattı,
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz Küçük Zenci Devon'u gezdi,
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi Küçük Zenci odun yardı,
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı Küçük Zenci bal aradı,
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş Küçük Zenci mahkemeye gitti,
Biri idama mahkûm oldu. Kaldı dört.
Dört Küçük Zenci yüzmeye gitti,
Birini balık yuttu. Kaldı üç.
Üç Küçük Zenci ormana gitti,
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki Küçük Zenci güneşte oturdu,
Birini güneş çarptı. Kaldı bir Zenci.
Bir Küçük Zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

İyi okumalar.
- On Küçük Zenci okuduğum ilk Agatha Christie romanı. Günümüzdeki klasikleşmiş polisiyelerin aksine sayfa sayısı çok daha az, bazı kitaplarda olduğu gibi boğucu detaylar yok, bu sayede sayfalar su gibi akıp gidiyor ve kitabı sıkılmadan bitirebiliyorsunuz.

- Kitapta çeşitli nedenlerle ve birbirinden habersiz olarak Zenci Adası'na davet edilmiş on kişinin başından geçen olaylar anlatılıyor. On kişinin tek ortak yanları bu ıssız adaya davet edilmeleri değil ; aynı zamanda hepsinin hayatlarını etkileyen, birer sırra sahip olmaları. Adada mahsur kalmış bu on kişinin hataları, sırları birer birer açığa çıkarken, Agatha Christie'ye neden polisiye romanların kraliçesi denildiğini anlayacaksınız.

- Yukarda da belirttiğim gibi, yazarın okuduğum ilk romanı ve kesinlikle son olmayacak. Şimdiden, satın alınacak Agatha Christie kitapları listesi oluşturdum. On Küçük Zenci'yi ise sizlere de kesinlikle tavsiye ediyorum.
Ne zaman arka arkaya ağır kitaplar okuduysam arkasından muhakkak dinlenmek adına bir tane Agatha kitabı sıkıştırırım. Eğer ki keskin zekaya sahip bir cinayet romanı okumak isterseniz kesinlikle tavsiyemdir.
Dikkat: AŞIRI ADRENALİN VE DUYGU İLE YAZILMIŞTIR.

Herkese Selamlar :)

Aslında bu yazıyı yazmayı pek düşünmüyordum. Sebebi ise kitabı henüz bitirdim ve şuan kendimi nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Her neyse esere geçelim

Kitap okuduğum ilk Agatha Christie kitabı hatta okuduğum ilk polisiye kitabı ama iyi ki bu kitabı sipariş etmişim, iyi ki bu kitabı okuyacaklarım listesinde birinci sıraya alıp okumuşum. Eser gerçekten de kurgu bakımından bu türde gördüklerimin en iyisi tabi bu Agatha Christie'nin Diğer kitaplarını okuyunca belli olur ama ben yine de belirtmek istedim. Ve bir de böyle kurgu'yu yazan bir insan ve bu türde 150 kitap yazan insana ne diyebiliriz ki

Kitap özellikle özellikle ve özellikle sonunda insanı öyle bir hayrete düşürüyor ki kitabın tamamını sevmeyenler için bile o son yetiyor İnsanı tatmin etmek için.

Yazımı son olarak şunu koyarak bitirmek istiyorum;
#28789593


Sağlıcakla, kitaplarla kalın :):):)
"On küçük zenci yemeğe gitti, birinin lokması boğazına tıkandı. kaldı dokuz,
Dokuz küçük zenci geç yattı, sabah biri uyanamadı, kaldı sekiz,
Sekiz küçük zenci devon’u gezdi, biri geri dönmedi. kaldı yedi,
Yedi küçük zenci odun kırdı biri baltayı kendine vurdu. kaldı altı,
Altı küçük zenci bal aradı, birini arı soktu. kaldı beş,
Beş küçük zenci mahkemeye gitti, biri tutuklandı. kaldı dört,
Dört küçük zenci yüzmeye gitti, birini balık yuttu. kaldı üç,
Üç küçük zenci ormana gitti, birini ayı kaptı. kaldı iki,
İki küçük zenci güneşte oturdu, birini güneş çarptı. kaldı bir zenci.
Bir küçük zenci yapayalnız kaldı. gidip kendini astı."
Zenci Adasına çağırılan 10 kişi, kendilerini çağıran kişiyi tanımasalar da adaya giderler. Masada 10 tane zenci heykeli vardır ve her biri öldükçe heykeller azalmaktadır. Cinayetler arttıkça birbirlerinden daha çok şüphelenmeye başlarlar.
Ilk defa Agatha Christie kitabı okudum ve çok beğendim. Kesinlikle katili bulamadım bana göre mükemmel bir kurgu.
İlk kez Agatha Christie okudum. Beğendiğim bir roman oldu ama beni çok etkilemedi. Çok övüldüğü için belkide yine beklentiyi yüksek tutmamdan ötürü kaynaklı sanırım. Tam bir filmlik roman olmuş.

Yazarın üslubu akıcı ve güzel. Bir adaya gelen 10 kişiden oluşan grubun teker teker gizemli şekilde ölmeleri ve tabiki bu 10 kişiden kim acaba katil yada dışarıdan birisi mi ? dedirten sorular....

Kısa ve akıcı bir roman. 2 günde bitirdim. Severek okuyabilirsiniz.
Beni polisiye romanlara aşık eden kadın ve okuduğum ilk kitabı..yaşımız 14-15 o zamanlar roman nedir yeni tanışıyoruz hikaye kitaplarında kafamız hala..büyük adam kitapları gibi geliyor bize :) okuldan çocukluk arkadaşım verdi bana oku çok güzel bak diye hiç unutmam 1 günde bitirmistim bu kitabı ve dehşet bir büyüye kapılmıştım sonra tekrar okudum ve ben arkadaşlarıma okuttum..şimdi yaşım 30 hala ilk önerdiğim polisiye kitaptır ve keşke filmi yapılsa da izlense tüm dünya bilse benim favorimi diye istiyorum
Yok arkadaş katil hakkında hiç bir fikrim yok.......son 120 sayfa
Dur bak şu olabilir zaten çok açık.............................. son 100 sayfa
Tuh boşuna suçladık zavallıyı kesin kadın çıkacak... son 80 sayfa
Kadından katil mi olur diğer herif izbandut gibi................. son 50 sayfa
Bu uşak da dikkat çekiyor kesin psikopat bu....................son 20 sayfa
Boşuna zavallıları suçladık işte cani burda - ben katilim diyor...son 10 sayfa

Ve katil açıklanır, okur ters köşe, tahminler karavana, ufak çaplı şok... Polisiye ve gizem türünü sevenler kesinlikle okumalı!
Yazar polisiye türünde ilk akla gelen isimlerden olunca bize de okumak düşüyor :) Yazarın tarzı diğer okuduğum polisiye yazarlarından oldukça farklı. Polisiye tarzı olunca aksiyon, gerilim, korku istiyor insan. Fakat Agatha Christie romanlarında durum pek de öyle değil. Daha çok düşündürmeye dayalı. Yazar uzun uzun betimlemelerle boğmuyor sizi, olay ve kişiler ön planda. Yabancı isim hafızam kötü olduğundan fazla karakter olması okurken zorladı beni :)
Yazarın dili ve kurgusu güzeldi. Ancak daha önceki okuduğum "Doğu Ekspresin'de Cinayet"te olduğu gibi bu romanında da "Zenci Adası" olarak mekanı sınırlandırmasa daha heyecanlı olurdu sanırım. :)
Zeki kadınlara hastayım.
Agatha'yla ilk buluşmamı sağlayan etkinliğin numarasını kaybetsem de burdan düzenleyen kişiye teşekkürlerimi sunarım.
On Küçük Zenci, Nazar muhakkak okumalısın dedikleri ama bir yere sıraya koyarak unuttuğum kitaplardan biriydi.Önce Agatha' nın kim olduğunun kısa bir özetini net üzerinden araştırıp öğrenerek yola çıktım. Kendisi hırslı, diğerlerinden çok daha iyi hatta en iyi cinayet romanı yazmak için bir çok kitabı hatmetmiş zeki, hayalgücü bombastik bir kadın. Ve bunları başarırken disleksi olduğunu da ekleyerek ne kadar güçlü biri olduğunu da belirtmek isterim.
Yalnız,babasız ve anneyle büyüyen bir çocuk. Dahilerin sorunludur geçmişleri derler(kendimi öne çıkarmak için demiyorum.)
Ve bu kitap diğer cinayet romanlarında olduğu gibi dağılmış puzzle parçalarının birleştirme gayesi var. 10 parçanın her birini öğreniyor, belki benim gibi kıt hafızalıysanız adlarını unutuyor ve tamamladığınızı zannettiğinizde yazarın size sağ gösterip soldan vurduğunu görüyorsunuz. Şaşırtmalı bir son da kitabı okunası kılıyor,iyi ki içimden geçmiş diyorsunuz.
Lütfen Agatha'yı tanıyın. Canınız katilli film çekerse yerini Agatha'ya bırakın. Edebiyat sinemanın önündedir , beyninize her zaman kendisinden daha iyi bakar.
Şimdiden iyi okumalar dilerim.
Yaş kemale ermek üzere ancak henüz hiç Agatha okumamışım. Etkinlik güzel bir vesile oldu.

Hakkında hiçbir bilgim olmadan seçtiğim ve başladığım bu kitap sayfa sayfa ilerledikçe farkına vardım hayli benzer temalı korku/ gerilim filmlerini yıllardır öncülüğünü Agatha’nın yaptığını bilmeden izlediğimin. Family Guy’da bile benzer bir bölüm vardı hatta.

Okuduğum saat ve biraz da kendi kendimi korkutma özelliğim sayesinde okurken biraz gerildiğimi söyleyebilirim. Ama sanırım yazarın amacı biraz da bu.
Başlangıçta karakterler hakkında kısa kısa bilgiler verip hemen bir sonrakine geçiyor, eyvah hepsini karıştıracağım diye kaygılanırken -sanırım bilgilerin öz olmasından kaynaklı- ayırtlarına varmakta hiç sıkıntı çekmedim.

Katili de ne yazık ki gerçek ortaya çıkıncaya kadar bilemedim, insan meslektaşından şüphelenemiyor. :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
And Then There Were None
Alt başlık:
Level 3
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
ISBN:
9781408261200
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pearson Education
Baskılar:
On Küçük Zenci
On Küçük Zenci
And Then There Were None
And Then There Were None
Some guests are invited to a lonely mansion on Indian Island by a host who, surprisingly, fails to appear. First there were ten, each with something to hide and something to fear. On the island they are cut off from everything but each other and the inescapable shadows of their own past lives. One by one, the guests share the darkest secrets of their wicked pasts and, one by one, they die. This is considered by many readers the best mystery novel ever written.

Kitabı okuyanlar 2.817 okur

  • Sena

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları