1000Kitap Logosu
Artamonovlar
Artamonovlar
Artamonovlar

Artamonovlar

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
135 Kişi
371
Okunma
112
Beğeni
5,1bin
Gösterim
352 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 58 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Ekim 2017 · Karton kapak · 9786052951798
Orijinal adı
Delo Artamonovih
Diğer baskılar
Artamonovlar
Artamonovlar
Artamonov Ailesi
Artamonovlar
Artamonovlar
Artamonovlar
Keskin gözlemciliği, capcanlı karakterler yaratma yeteneği ve Rus toplumunun alt sınıflarına ilişkin bizzat deneyime dayanan eşsiz bilgisiyle döneminin en önemli edebi kişiliklerinden biri olan Gorki, devrimden sonra da 1917 öncesi döneme ilgisini kaybetmeyen Sovyet yazarlarındandır. Gorki 1925 yılında yayımlanan, en etkileyici ve en dramatik romanı olarak nitelenen Artamonovlar'da, devrim öncesi Rus kapitalizminin yükseliş ve çöküşünü işler. Toprak köleliğinin kalkmasından sonra özgürlüğüne kavuşan İlya Artamonov kendi işini kurar ve oğullarına çok çalışma ve alçakgönüllülük gibi değerleri aktarmaya çalışır. Gorki bu aile destanında Artamonovların küçük bir fabrikayla başlayıp işini büyüten eğitimsiz ama güçlü ve girişimci büyükbabadan, entelektüel ve devrimci toruna uzanan üç kuşaklık öyküsünü anlatır.
6 mağazanın 20 ürününün ortalama fiyatı: ₺25,69
7.7
10 üzerinden
135 Puan · 24 İnceleme
Semra ÇAKAR
Artamonovlar'ı inceledi.
352 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Maksim Gorki, işçi sınıfı ile iş veren sınıfı arasındaki çatışmalara değindiği bu kitabında, 1917 Devrim'ini ve bu devrim sonucunda ortaya çıkan kargaşayı çok güzel bir dille kaleme almıştır. işçi sınıfının içinde bulunduğu kötü şartları, işverenlerin kibir ve para hırslarını, işçi-işveren çatışmasını kısacası dönemin toplumsal yapısını bizzat yaşamış ve görmüş bir işçi olan yazar olayları yansıtmada başarılı olmuştur. Yazar, 1917 Devrim'inde Bolşeviklerin iktidara el koymasını eleştirirken aynı zamanda diğer tarafı da suçlamaktan geri kalmıyor. Her iki tarafın da yaptığı hataları gözler önüne sererek tomlumun içine düştüğü zor şartları kendi gözlemlerine göre başarılı bir şekilde okuyucuya sunmaktadır. Kargaşanın, açlığın hüküm sürdüğü dönemi matruşka gibi birbiri içine geçmiş olaylar silsilesi içinde yaşayan Artamonovlar üzerinden aktaran yazar, kitabın her satırında sosyalist kimliğini ortaya çıkarmayı büyük bir ustalıkla başarmıştır.
Artamonovlar
7.7/10
· 371 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Kovulan Adam
Artamonovlar'ı inceledi.
352 syf.
Artamonovlar, Modern Klasikler, #105
Kitap Artamonovlar'ın iki kuşak boyunca -üç kuşakta diyebiliriz- yaptıkları düzenbazların sonunda gün yüzüne çıkmasını anlatıyor. İlk önce bir yöreye yerleşiyorlar. Orada işçi sınıfını örgütleyip bir fabrika kuruyorlar. İşçileri bir makine gibi kullanıp onlar üzerinden gelir elde ediyorlar. İşçi sınıfı artık bu duruma dayanamıyor. Patronlarına ayaklanıyorlar. Artomnov'ların hükümdarlığı böylece sona eriyor. Bu yapının sona ermesinde Artomonov'ların yenilikleri göz ardı etmesi, aile beylerinin ahlaksız yaşamı, babalarını gibi hırslı olamamaları etkili oluyor. Birkaç noktada ağır ilerlese de genel olarak akıcı bir kitaptı. Yer yer Gorki'nin yazmış olduğu oyunlardaki gibi bir anlatım göze çarpıyordu. Kitabın sonu biraz daha iyi olabilirdi. Ama genel olarak iyi bir okuma oldu benim için.
Artamonovlar
7.7/10
· 371 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Adem Kara
Artamonovlar'ı inceledi.
352 syf.
·
8/10 puan
Artamonovlar veya Artamonov Ailesi olarak yayımlanan 1925 tarihli Gorki eseri. Kült kitapları yanında bir nebze sönük kalmış durumda. En azından bizim ülkemizde çok fazla okunan eserlerinden değil maalesef. • Rusya’da 1861 yılındaki ‘en köklü’ toprak reformu sonrasında ‘toprak köleliği’ son buluyor. Milyonlarca insan kendi topraklarına ya da coğrafyalarına göç ediyor. İşte Artamonov Ailesi de onlardan sadece biri. Bir aile dramı olarak okuyacağınız gibi tarihi bir vesika olarak da okuyabilirsiniz eseri. • Bazı Gorki eserlerinde olduğu gibi Ahlak dersleri olmayacak burada. Birçoğu salt ‘gerçek’ bu anlatılanların. Üç kuşak anlatacak Gorki. Bir ailenin üç kuşağına şahit olacağız. Kölelik sonrası yerleştiği bölgede bir fabrika kuracak olan ailenin üç kuşağı. • İlk sayfalarda Devrimin devamında ise Kapitalizmin üzerinden geçeceği bir üç kuşak. • Yine capcanlı yine unutulmaz karakterler vadediyor Gorki. Buyurun.
Artamonovlar
7.7/10
· 371 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9