Avcının Notları

7,4/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
961 gösterim
Avcının Notları adı altında topladığı öyküleri, 19. yüzyıl Avrupa’sında İlk Aşk, Devrim Öncesi ve Babalar ve Oğullar gibi romanlarıyla büyük bir üne erişecek olan İvan Turgenyev’in ilk önemli düzyazı yapıtıdır. Avcının Notları, yazarın Oryol bölgesinde çıktığı av gezileri sırasında gözlemlediği soyluları, toprak sahiplerini, yoksul köylüleri, köy hekimlerini ve malikânelerdeki yaşamı anlattığı öykülerden oluşur.

Turgenyev’in daha sonraki büyük yapıtlarının habercisi olan bu öyküler yayınlandıktan sonra yazar tutuklanmış, Petersburg’da bir ay hapiste kalmış, 18 ay süreyle de Spasskoye’de zorunlu ikâmet cezası almıştı. Bu kovuşturmanın nedeni, toprak sahiplerinin köylülere karşı zalimce davranışlarını sergilemesi ve serflik kurumuna yönelik eleştirileriydi.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2007
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789750708282
 • Orijinal Adı:
  Zapiski ohotnika
 • Çeviri:
  Nihal Yalaza Taluy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa Oner 
24 Oca 17:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Turgenyev’in bu eserinde yer alan öyküler dizisi gerçekçilik esasında yazılmıştır. Öykülerin konuları, toprak ağası ve köylünün yaşayışı, içinde bulunduğu koşullar ve toprak sahiplerinin köylülere karşı zalimce davranışlarıdır. Her ne kadar hepsi birbirinden güzel öyküler olsa sizi muhtemelen en çok etkileyecek ikisi “Mumu” ve Malek-Adel’in yer aldığı “Chertopkhanov’un Sonu” olacaktır.

Oblomov 
05 May 20:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Avcının Notları, Turgenyev'in av gezileri sırasındaki gözlemlerini öyküleştirmesiyle oluşmuş bir kitap. Öyküler de taşrada yaşayan zengin toprak sahipleri, yolsullaşmış soylular, yoksul köylüler, tüccarlar ve askerler ele alınmış. Turgenyev bu öykülerde olayları gerçekçi bir dille ele almış ve dönemin toprak sahiplerinin köylülere olan bakış açısını eleştirmiştir. Bu eleştireleri nedeniyle de tutuklanmıştır. Turgenyev'in romanlarında, öykülerinde ve oyunlarında yer alan eleştiriler toprak köleliğinin kaldırılmasında etkili olmuştur. Avcının Notları'na dönecek olursak Rus Edebiyatını sevenlerin keyifle okuyabilecekleri bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Nazlı Nazlı 
26 Tem 04:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Eser, yazarın çıktığı av gezileri sırasında gözlemlerini anlattığı hikayelerden oluşmaktadır.Turgenyev, soylu toprak sahiplerinin ve yanında çalıştırdıkları fakir köylülerin hayat hikayelerini tüm gerçekliğiyle okuyucuya sunmaktadır.Eserinde çağdaşı olan Rus yazarlardan daha farklı bir tavır sergileyen Turgenyev 'in kullandığı tasvirler oldukça başarılıdır. Rus edebiyatında farklı bir soluk arayan herkesin tercih etmesi gereken bir eserdir.

Kitaptan 1 Alıntı