9,0/10  (3 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
533 gösterim
Bu garip olaylar, can çekişmekte olduğuna inandığım ak kuğunun (sanatın), bende yansıyan son düşlerinden, sanrılarından birkaçıdır. Ama kuğunun ölmesiyle her şey ölecek değildir, sanatın ölümsüzlüğüne inanan bazı saf kişilerin sandığı gibi. Tam tersine, insanoğlu yeni bir mevsimde, içinde yaşadığı çelişkilerden yararlanmasını bilirse, ortaya birbirinden güzel, birbirinden derin ve anlamlı binlerce ak ya da kara kuğunun düşünü, gerçeğini koyabilir.

Av'da bir araya gelen on öykü, Ferit Edgü'nün 1953-1967 yılları arasında yazdıklarından bir seçme. Aradan geçen zamanın ve kurtulmak istenen geçmişin zorunlu kıldığı bir seçme. "Celladın Ölümü" öyküsüyle genişletilmiş olarak yeniden okuyucuyla buluşuyor. Av'daki öyküler, gerçeğin içindeki düş, düşün içindeki gerçekle el ele yürüyen yaratıcılığın ürünleri...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9789750708398
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı Murat 
10 Şub 19:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Onbir hikayeden oluşan muhteşem bir kitap....Kitap için söylenecek hiç bir şey yok inanın....Çok güzeldi...Toplumun kuralları ve baskıları nedeni ile bunalmış insanların verdiği tepkileri anlatıyor....Solumasina engel olduğunu varsayan bunalmış bir adam ,eşini merdivenlerden aşağı atıyor...Hikayelerin ortak noktası yalnızlık....Ve yalnızlık her bakımdan sorgulanıyor...Demem o ki okuyun ...

Kitaptan 9 Alıntı

seher 
05 Mar 20:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aradığın gerçeği hiçbir yerde bulamayacaksın. Hiçbir açıklama yapamayacaksın. Hiçbir alanda. Çünkü kendi dışında neler olup bittiğini anlaman için başkalarının deneyimlerine ihtiyacın var.

Av, Ferit Edgü (Yargıç Karak)Av, Ferit Edgü (Yargıç Karak)
Aslı Murat 
09 Şub 02:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“İçinde bulunduğum tehlikeyi daha önce düşünmüş müydüm? Daha doğrusu, bana ‘sunulan’ bu avın kendi avım olduğunun bilincinde miydim? –Bilincinde olmak?

Büyük söz!– Sanmıyorum. Yoksa bu çağrıyı böylesi bir gönül rahatlığıyla kabul eder miydim?”

Av, Ferit Edgü (Sel Yayıncılık)Av, Ferit Edgü (Sel Yayıncılık)
Aslı Murat 
09 Şub 19:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yeniden doğuyordum sanki...Evet ,bir doğum sancısı (olmalı bu)çırpınırken....'Kim kesecek göbeğimi bu kez ? ' Sorularla ,hayır bir tek soruyla (o da neydi,bir tek soru ama neydi?)....Cevapsız doğuyordum boşlukta.....Kendi kendimi doğuruyordum otuz dört yaşımda....'Kim kesecek bu kez göbeğimi ?' Anasız...Babasız...Yersiz ve yurtsuz....Yeryüzünün herhangi bir yerinde....Belki değil bile...

Av, Ferit Edgü (Sayfa 46 - Sel Yayıncılık)Av, Ferit Edgü (Sayfa 46 - Sel Yayıncılık)
Aslı Murat 
 09 Şub 03:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eflatun çiçekli ağaç....kulübe...onun mavi gözleri...son umut...deniz soğuktu...cam mavisi...açık...son umut...Anastas...vale...vale....oynuyorum...oynadım...son umudumdu...kara sakallı papaz...son umut...bacaklarım...dayanamayacağım...son umut...bitti...bitti her şey...her şey....para....pul...aylık....haftalık....kasap...bakkal....çanak....karım...bitti her şey...sona erdi...umut...her şey...artık dayanamayacağım...tükettim...başka çıkar yol yok...'dan başka...bu çıkmazda.....olan....benim için...gönül rahatlığıyla ve bıkkınlığıyla ve tiksintiyle ve utançla öldürüyorum kendimi....."

Av, Ferit Edgü (Sayfa 18 - Sel Yayıncılık)Av, Ferit Edgü (Sayfa 18 - Sel Yayıncılık)
Aslı Murat 
09 Şub 18:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Sözcükleri bilmek,güçlerine inanmak ve onları yerli yerinde kullanmak gerek..." dedi...
Ondan aldığım tek değerli dersin bu olduğunu söyleyebilir miyim?"

Av, Ferit Edgü (Sayfa 31 - Sel Yayıncılık)Av, Ferit Edgü (Sayfa 31 - Sel Yayıncılık)
seher 
05 Mar 19:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama insanların birer uyurgezer olarak dolaştığı, cellâtları çocuklarının sütüyle beslediği, kurtuluşlarını gerçekleştirmek için küçük parmaklarını oynatmak istemedikleri bir ülkede yapılacak tek şey, insanın kendi paçasını kurtarması, başka bir deyişle o ülkeden tası-tarağı toplayıp kaçmasıdır, diye düşünüyordum.

Av, Ferit Edgü (Yargıç Karak)Av, Ferit Edgü (Yargıç Karak)
tabula rasa 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oradan oraya dönüyordum yatağın içinde. Terliyordum. Yeniden doğuyordum sanki. Evet bir doğum sancısı (olmalı bu) çırpınırken. "Kim kesecek göbeğimi bu kez?" Sorularla hayır bir tek soruyla (o da neydi, bir tek soru ama neydi?). Cevapsız doğuyordum boşlukta. Kendi kendimi doğuruyordum otuz dört yaşımda. "Kim kesecek göbeğimi bu kez?" Anasız. Babasız. Yersiz ve yurtsuz. Yeryüzünün herhangi bir yerinde. Belki değil bile.

Av, Ferit EdgüAv, Ferit Edgü
seher 
05 Mar 19:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, ben de insanları yargılıyorum. Ama bambaşka bir yoldan; onlara yakışan en tüzel yoldan. Gerçeği, suçlu suçsuz bütün insanları, bütün bir insanlığı yargılamak isterdim. Kim, bu kentten ya da başka bir kentten, günümüzde suçsuz olduğunu söyleyebilir? İnsanların yargılanmaya, her gün her saat yargılanmaya ihtiyaçları olduğunu görmüyor musunuz? İşte ben, insanları her gün, her saat yargılayanım. Duruşmalar sanmayın ki yalnızca Yargı Sarayı’nda oluyor; hayır Sayın Bayım, her yer, her an bir duruşmadır benim için: Yerken, içerken, sevişirken, yürürken, uyurken, uyanıkken de insanları yargılamaktayım. Garip uğraş, diyeceksiniz. Garip tüze, diye bağırmanız daha uygun olurdu. Garip olmasına belki garip, ama itiraf edin ki, insancıl.

Av, Ferit Edgü (Yargıç Karak)Av, Ferit Edgü (Yargıç Karak)
tabula rasa 
17 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Az ileride başlıyor karanlık. Bir adım önümde. İnsansız karanlık. Karşı kıyıdan yoğunlaşarak geliyor. Geceyi yapan biri var sanki. Çevremde dolanıp duruyor. Görmüyorum ama sezinliyorum. Kesik, hırıltılara varan soluyuşu. Gerimde bir yerde, ağaçlıkların arasında belki saklanıyor. İğrenç gececi. Saklıyor yüzünü. Sanki ben. İç ve dış yüzünü saklayarak. Yerleşmek istiyor içime. Etimi deşip. Hep gece olacak (benim için) başarırsa bunu. Hep gece, onun esmer teni.

Av, Ferit EdgüAv, Ferit Edgü