Babam Sultan Abdülhamid

9,1/10  (11 Oy) · 
31 okunma  · 
11 beğeni  · 
879 gösterim
"Otuz üç sene millet ve devletim için, memleketimin selâmeti için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hâkimim Allah ve beni muhakeme edecek de Resûlullah'tır."

"Günün birinde umumî bir harbin çıkacağına hiç şüphe yoktu. Fakat bizim bu işe atılmamız büyük bir cehalet ve tedbirsizlikti. Selâmetimiz tarafsız kalmaktaydı."

Sultan Abdülhamid

Meşrutiyet'le başlayan, 31 Mart ile devam eden ve tahttan azille son bulan çalkantılı bir devrin padişahı: Sultan II. Abdülhamid. İstanbul'da Yıldız Sarayı'nda başlayan, Selânik'te Alâtini Köşkü'ne uzanan ve yine İstanbul'da Beylerbeyi Sarayı'nda sona eren bir ömrün hikâyesi...

Osmanlı Devleti'nin ve dahası dünyanın talihini değiştiren bu devrin en yakın şahitlerinden biri: Sultan II. Abdülhamid'in kızı Ayşe Osmanoğlu. Sultan olarak sarayda doğan, özenle yetiştirilen, sonra ülkesinden kovulan, gurbette hayata tutunmaya çalışan bir kadının, unutulmasın diye yazdığı ve Türk milletine yadigâr bıraktığı hatıraları...

Elinizdeki bu hatırat, Abdülhamid'i sadece padişah olarak değil; bir oğul, eş ve baba olarak okuyucuyla buluşturuyor. Unutulmuş saray âdetlerinden bayram sofralarına; Abdülhamid'in kişisel yaşamından, döneme dair başka hiçbir yerde bulunamayacak bilgilere yer veren eserde dedikodu ve rivayetler üzerinden aktarılan bir dönem, o zamanları bizatihi yaşamış birinin kalemiyle aydınlatılıyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleriyle ilgilenen okurlar, hakikatin peşine düşen tarihçiler ve tarihseveler için bir başucu eseri!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786050812022
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rümeysa 
 05 May 16:58 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ayşe Osmanoğlu'nun tarihin en tartışılan padişahlarından biri olan Abdülhamit Han'ın hayatını,kişisel özelliklerini,sarayın adet ve göreneklerini anlattığı güzel bir hatırat.Okurken kâh Yıldız Sarayı'nda bayram kutlamalarına katılıp,sarayın ihtişamlı sofralarına konuk oluyor, kâh kendinizi Abdülhamit ile beraber Selanik'e sürgüne giden bir trende buluyorsunuz.Bu kitabı okurken bu vatan için ecdadımızın nelere katlandığını, ne zorluklar içinde yaşadığını daha iyi kavradım.Kitapta en duygulandığım bölüm ise Selanik'i işgale gelen güçlere karşı Abdulhamit'in kararlılığı ve ısrarlarına rağmen tekrar Istanbul'a götürülürken Selanik halkının vapurun arkasından "Bizi bırakıp nereye gidiyorsunuz?" diyerek acılarını dile getirmesi oldu.
Velhasıl-ı kelam kitap tarihini birinci elden öğrenmek isteyenler ve Yıldız Sarayı'ndan Selanik'e oradan Beylerbeyi Sarayı'na bazen mesut ama çoğunlukla kederli bir yolculuğa çıkmak isteyenler için kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.

Peter McKENNITT HARPER 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 108 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bugünküne nazaran tertemiz bir Türkçeyle yazılmış bir hatırat. Enikonu hüzünlü, haksızlıklarla dolu, bir o kadar da doğrudur. Tarihe başka bir gözle bakmak isteyen herkes okumalıdır. Ayşe Sultan'ın sayesinde bir kaç tane güzel söz kelime hazneme katabilirdim.

Elif Asena Çulcu 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarih derslerinde öğretilenlerin, otoriteler tarafından yazıldığını kabul edip doğru veya yanlış olmaları hakkında fikir sahibi olmamak bu kitabı okumadan önce beyninize vermeniz gereken komutlardan. Devamında kitap sizi yönlendiriyor.

Kitaptan 2 Alıntı

Rümeysa 
 01 May 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Atatürk'ün Beylerbeyi Sarayı'nda Misafirliği
Birinci Cihan Harbi sırasında Mustafa Kemal Bey, Beylerbeyi Sarayı'nda muhafız subaylardan Salih (Bozok) Bey'e misafir olarak kalmıştır.Babam(Abdülhamid) pencereden Mustafa Kemal Bey'i görerek:"Bu yakışıklı zabit kimdir? " diye sormuş,Mustafa Kemal Bey olduğu,burada misafir bulunduğu kendisine söylenince:"Burada bulunan zabitlere benzemiyor.Müstesna bir kimse olsa gerek." diye fikrini bildirmiş.

Babam Sultan Abdülhamid, Ayşe Osmanoğlu (Sayfa 232 - Timaş)Babam Sultan Abdülhamid, Ayşe Osmanoğlu (Sayfa 232 - Timaş)
Rümeysa 
 22 Nis 14:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsan değil miyiz?Büyük de,küçük de olsak her cefaya katlanıyor ve aldanıyoruz.

Babam Sultan Abdülhamid, Ayşe OsmanoğluBabam Sultan Abdülhamid, Ayşe Osmanoğlu