Bir Kalbin Çöküşü

·
Okunma
·
Beğeni
·
28,9bin
Gösterim
Adı:
Bir Kalbin Çöküşü
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052060094
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Stefan zweıg, bu uzun öyküsünde bizleri tekrar bir otele götürüyor. Adı salomonsohn olan yaşlı adam on iki yaşından beri çalışmakta, kendi mutluluğundan çok ailesinin mutluluğunu düşünmektedir. Karısıyla ve öz kızıyla olan iletişimi çoktan kopmuştur. Onların gözünde yalnızca bir nesneye, bir yüke dönüştüğünü hissetmektedir. Yaşlı adamın kaygıları paranoyaya dönüşecek ve artık kalbi çöktüğünde, her şeyin farkına varacaktır.
104 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Stefan Zweig bu eserinde Salomonsohn isminde Alman yaşlı bir adamın bir gün ansızın vücudunda bir ağrının başlamasıyla hayatında değişen ve gelişen olaylara yer verilmiştir. Yaşlı adamın kızı ve eşinin hastalığında onu ihmal etmesi umursamaları Salomonsohn’ı yanı bir babanın ve eşin yüreğinin ezilmesi içine kapanmasıyla ölüme giderken bile intikamını alan birinin hayati anlatıyor.Eserde ;İhmal, umursamazlık, sevgisizlik gibi konular üzerinde durulmuştur Okumanızı tavsiye ederim
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
"Bir yüreğin adamakıllı sarsılabilmesi için her zaman ille de kaderin güçlü bir tokadı ya da her şeyi sert bir şekilde söküp atan bir güç gerekmez."

Evet Tanrı bizi böyle yarattı..küçücük bir et parçasına bağlıdır hayatımız..ona bir şey olursa sistem çöker...
Bazen sadece bir duygu, yakınlarından aldığın bir darbe yeterlidir...
Aynen kahramanımızın kalbinin çöküşü gibi.

Adı Salomonsohn olan ve vatanı Almanya'da parayla alınmış bir mevkiye sahip yaşlı bir adam.Ailesini Paskalya tatili için götürdüğü otelde,yatağında aniden uyanır ve göğsüne saplanan acı ile telaşlanır. Agrı yüzünden uyanık kalan adam o esnada bir takım sesler duyar.Koridora yönelir ve odalardan birinden bir kapı kilitleme sesi duyarak irkilir. dindirmek istediği ağrısını gördüğü olay ile daha da kamçılar.Karısı yatağında uyuyorsa;bir yabancının odasından çıkan kim peki?Maceralı yaşama olan düşkünlüğü ile henüz on dokuz yaşında olan kızı Erna'dan başka kim?
Elbette bu Erna'ydı...
Siz olsanız ne yapardınız?
Salomonso susup kendini bitirmeye karar verdi...yüreğinin ölümünü her gün biraz da bekledi...
60 syf.
·1 günde·6/10 puan
Başkahramanımız Salomonsohn, kendini ailesinin mutluluğuna adamış bir şekilde gece gündüz demeden çalışan bir babadır. Ancak eşinin ve kızının yavaş yavaş paraya taptıklarını ve ondan uzaklaştıklarını hissetmeye başlayan Salomonsohn, şahit olduğu bir olay üzerine ailesini ve kendisini sorgulamaya başlar.

Her şeyin farkına varınca da ailesi için para kaynağı dışında bir vasfı olmadığını anlayan babanın çöküşünü kısa ama etkili bir biçimde okuyoruz bu kitapta.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap için basitçe, Zweig, bu defa acıyı, direk olarak damardan girmiş diyebiliriz. Bunca yıldır Zweig kitapları okurum , ama bu güne kadar beni bu kadar derinden yaralayan bir eseri olmadı. Oysa Zweig'in bütün eserleri, genelde dram üzerinedir ama bu defa gerçekten damardan vurmuş diyebilirim.

Kitapta bütün ömrünü ailesi için çalışmakla geçirmiş bir babanın, ailesi tarafından gelen bir ihanetle nasıl yıkıldığı anlatılıyor. Ama bu anlatım bu kadar basit sözcüklerle değil.

Böyle bir durumdaki bir kişinin ruhunda kopan fırtınalar ancak bu kadar mükemmel bir şekilde anlatılabilirdi ve bunu da ancak Zweig başarabilirdi. O da, sadece işini yaparak bunu bize aktarmış. Ve sonuçta muhteşem bir öykü yaratarak, bizlere okumamız için bırakmış.

Sonuç olarak, dramatik öykü ve roman severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
104 syf.
·3 günde·10/10 puan
Eşine ve bir tanecik kızına yaptığı fedakârlıkların karşılığını, türlü saygısızlıklarla alan bir adamın dramatik hikâyesi.. Her satırında içim burkuldu.

Bu kitaptan çok büyük bir ders aldım. O da şu: Kaç yaşına gelirsen gel, kendin için yaşa. Kimse için kendini feda etme. İnsanlara sevgini göstermenin çok daha güzel ve zararsız yolları var. İlla kendini hiç etmek zorunda değilsin.

Okumak isteyenlere keyifli okumalar dilerim..
54 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Kitabı profkitap sitesinden dört adet Zweig,dört adet Dostoyevski eserleri olmak üzere toplamda 8'li set üzerinden aldım.Kitabın kapağında "Yakıcı Sır" yazmasına rağmen ve aslında ben de kitabı "Yakıcı Sır" gibi okurken kitabın başında bu terslikte bir iş olduğunu anladım ve Yakıcı Sır kitabının konusunu iyice araştırmaya başladım ve gördüm ki aslında Yakıcı Sır diye okuduğum kitap aslında Bir Kalbin Çöküşü imiş.Kitabın içinde Zweig'in iki eseri bulunuyor.Diğeri ise Ay Işığı Sokağı.İki eser tek kitapta ama kitap kapağında Yakıcı Sır yazıyor :) İlk kez başıma böyle bir şey geldi.Çok şaşkınım.Korsanı da bozdular artık.İşte bu yüzden korsan değil de PDF okumayı tercih ediyorum.Orjinal kitap mı? He yok kullanmıyorum :) Hani eğitim ücretsizdi?

Bir Kalbin Çöküşü,Zweig'in o bildiğimiz buhranlarını kaleminden akıttığı ve o buhranları bana buram buram yaşattığı bir kitap.Salomonsohn ile birlikte kah başım döndü,kah safra kesem ağırdı,kah titredim,kah ayakta durmakta zorluk çektim.Ama sonunda Salomonsohn öldü,ben yaşıyorum.Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabıyla beni hayal kırıklığına uğratan Zweig bu kitapla yine sevdirdi kendisini bana.Profkitap sitesinin hayal kırıklığını saymıyorum.Onlar kaybetti :)
56 syf.
·1 günde
Kitap, "Bir kalbi temelinden sarsmak için kader her zaman sillesini vurmaya, sertçe müdahale etmeye gerek duymaz; aksine, asıl sudan sebeplerden yıkım üretmek onun zapt edilemez yaratma hevesini kamçılar." cümlesiyle başlar. Bu böyledir, insanların kalbinin paramparça olması her zaman büyük sebeplere dayanmaz. Büyük sıkıntılarımız yoksa bile onları kendi kendimize yaratırız.
65 yaşında olup bu zamana kadar sürekli karısını ve biricik kızını mutlu etmek için gece gündüz it gibi çalışan zavallı Salomonsohn, ölmeden önce bir kez olsun dinlenmek istediği için ailesiyle bir süreliğine güzel, sakin bir otele tatile çıkarlar.
Fakat garibanın yüzü gülür mü? Henüz ilk geceden tüm dengesini sarsacak bir olaya şahit olur. Bize de iyi kalpli bu âciz adamın çöküşünü okumak kalır.
56 syf.
duyduğu yoğun ilgiyi yansıtan öykülerinden biridir. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren Bir Kalbin Çöküşü, ruh ikizini Lev Tolstoy’un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı bir adamın, Salomonsohn karakterinin ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öyküler.
64 syf.
·3/10 puan
Zat-ı Muhterem kahramanımız profesör gördüklerini içine attı attı ve sonunda daha fazla dayanamayarak öldü. Siz siz olun her şeyi yerinde ve zamanında yapın dile getirin :)
104 syf.
Kitabın sayfaları bitince yüreğimde bir acı hissettim, yutkunmakta zorluk çektim, gözlerim doldu ama ağlayamadım. Istemeden insan kendini sorgulamayı başlıyor. Acaba benim yanlış davranışlarım, vurdum duymazlik hareketlerim, paraya pule düşkün oluşum, reddederek, affetmeyerek, bir kalemde sildiklerim kaç insanın yüreğini öldürdü diye. Sonra benim biricik yüreğimi öldürmek çabasında olan insanları hatırladım, evet bu yüzden göz yaşlarım düşmemişti zar zor olsa da yutkundum, yutkunabildim, çünkü gerçekler her zaman canımızı acıtmaz mı?! Şimdi ne alaka dersiniz yaşıyorsun ya! Evet, haklısınız insan yaşarken öldürebilir ve ölebilir de bunu yüreğinde yapar, ve yüreğinde gerçekleşen ölüm gerçek ölümden daha acımasız, dayanılmaz, ve çekinmez olur.
80 syf.
·1 günde
STEFAN ZWEİG okumak bağımlılık yapar...
Kitabın içerisinde iki hikâye mevcuttur. Ay ışığı sokağı ve kitaba ismini veren Yürek çöküntüsü. En etkisili tabiki Yürek çöküntüsüydu. Stefan zweig öykülerindeki karakterleri ve iç dünyalarını harika betimlemeleriyle yine kalemini konuşturmuş özellik Yürek çöküntüsü hikâyesi çok etkiliyici buldum fazla ayrıntıya girmeden okuyucusuna karakteri adeta yaşatmayi başarmış okudukça kitapta sona yaklaşırken kendinizi öykünün baş karakterini oynayan babanin düşmüş olduğu çaresizliği, yanliz en dipte hissetmeniz kaçınılmazdır.
Artık o yabancı biri gibi, benimle yabancı gibi konuşuyor ve hiç benim hayatımı düşünmüyor ne hissettiğimi ne acılar çektiğimi ve ne düşündüğümü, bütün bunlar umrunda bile değil! Geçen her yılla bana yabancılaşıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Kalbin Çöküşü
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052060094
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Stefan zweıg, bu uzun öyküsünde bizleri tekrar bir otele götürüyor. Adı salomonsohn olan yaşlı adam on iki yaşından beri çalışmakta, kendi mutluluğundan çok ailesinin mutluluğunu düşünmektedir. Karısıyla ve öz kızıyla olan iletişimi çoktan kopmuştur. Onların gözünde yalnızca bir nesneye, bir yüke dönüştüğünü hissetmektedir. Yaşlı adamın kaygıları paranoyaya dönüşecek ve artık kalbi çöktüğünde, her şeyin farkına varacaktır.

Kitabı okuyanlar 6,6bin okur

  • Orhan
  • Eda Çevik
  • derya
  • Melike ERDEM
  • Hilal şahin
  • Fidaniiyy
  • Sevim uzungül
  • meltem
  • spleen
  • Dilek Emirler

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (8)
9
%0.4 (7)
8
%0.5 (9)
7
%0.3 (5)
6
%0.2 (3)
5
%0.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları