·
Okunma
·
Beğeni
·
21,3bin
Gösterim
Adı:
Bir Noel Şarkısı
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585859
Orijinal adı:
A Chrsitmas Carol
Çeviri:
Başak Bekişli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Bir karşıtlıklar dönemi olan Kraliçe Victoria ‘çağı’, görkemli bir zenginlikle muazzam bir yoksulluğun, sanayileşen kent ve kırsalın olduğu kadar akıl ile akıldışının, doğaüstünün yan yana var olduğu bir toplumsal evreyi temsil eder. Dickens 1843 yılında üzerinde çalıştığı romanın taslağını bir yana bırakıp okuru "Gotik" türün fizikötesi dünyasında yolculuğa çıkartırken, sıkıcı, buz gibi duygusuz, açgözlü Scoorge kimliğinde ölümsüz bir karakter yaratmıştır. Bir Noel Şarkısı sadece edebiyatın değil, sinemanın da vazgeçilmez öykülerinden biridir.

Bir Noel Şarkısı: Ruhun kurtuluşunun şaşırtıcı öyküsü.
176 syf.
·10/10 puan
Benim için en önemli eserlerden biridir çünkü ben daha çok küçükken babamın kuponla bana almış olduğu ilk kitap olan Bir Noel Şarkısı’nı ilk okuyuşumu hiç unutamam o kadar çok etkilenmiştim ki kitabı hem bitirmiş ve Noel babanın bana da armağanlar getirmesini dilemiştim ama sabah okula gitmek için uyandığımda hiç bir şey değişmemiş ve gelen bir armağanda yoktu.Hemen mutfaktaki annemin yanına koşarak odamda hiç kutu gördün mü ? diye sormuş annem de hayır demişti.Neden ne kutu oğlum demişti bende hiçbir şey demiştim.Annem bendeki tuhaflığı farkedince babama durumu izah etmiş babam benden önce kitabı okuduğundan kitaptan etkilendiğimi anlayıp neden kutu aradığımı da çözmüştü.O günde okulun bitmesini ve gecesinin olmasını istiyordum.Eve gelip yemek yiyip ödevlerimi yaptıktan sonra yatağıma girip yine aynı dileğimi yapıp erkenden uyumamaya çalıştım.Sabah uyandığımda büyükçe bir kutu gardırobun yanında durmaktaydı o an ne yapacağımı bilemeden kutuya yönelip açmaya çalışmıştım.Açtığımda dileğimin gerçekleştiğini görmüştüm istediğim tahtadan katlanabilir bir maşaydı o da tam karşımda durmaktaydı.Sevinçten ne yapacağımı bilemeden annemlerin yanına koşarak anne bu sefer dileğim kabul oldu istediğim masam gelmiş demiştim.Annem ve babam birbirlerinin gözlerine bakarak çaktırmaya çalışmışlardı.Ben de o zamanlarda anlayamamış ve çok sonra öğrenmiştim.Bu mükemmel kitabın bendeki anısı böyleydi.
....
“Şu dünyanın ikiyüzlülüğüne bak !”dedi
“Hiçbir şey yoksulluk kadar zor olamaz.Hiçbir şey de zenginlik peşinde koşmak kadar aşağılanamamıştır.”
Charles Dickens’ın en değerli eserlerinden biri olan bu eser insanlığa dair sıcak ve korkunç bir Noel öyküsüdür.Kitapta konu olarak Ebenezer Scrooge ismindeki huysuz,cimri,zengin ve yapayalnız bir bir ihtiyarın sıradışı öyküsü anlatılmaktadır.Etrafında olmasına izin verdiği tek kişi eski ortağı Jacob Marley yıllar öncesinde hayatını kaybetmiştir lakin bir gün Jacop Marley ortağına onu üç ruhun ziyaret edeceğini söyler ve o gece Scrooge ile beraber sırasıyla geçmişe, günümüze ve geleceğe gider.Başta hayaletin gösterdiklerine inanmak istemese de bu yolculukların sonunda hayatı ve kendisi sonsuza dek değişir.Scrooge bu yolculuktan sonra ölümünün ne kadar korkunç olacağının farkına vararak iyilik yapmaya başlar.
Gerçekten noel böyle bir şey olsaydı farklı din ve ırklar sahip olması hiç farketmez önemli olan fakirlerin karınlarını doyurması,hediyeler verilmesi ve mutlu olmalarına neden olduğundan çok güzel evrensel olarak derin anlamlar taşıyan bir gün olurdu.Son olarak şunu da belirtmek isterim kitabın filmi de bulunmaktadır.Kitabı okuduktan sonra filmini de izlemenizi tavsiye ederim.
“Dünya üzerinde kahkaha ve güler yüzlülük kadar kadar karşı konulmaz derecede bulaşıcı olan bir şey yoktur.”
Yüzünüzde gülümsemenin hiç eksik olmaması dileğiyle
Sevgiyle ve Sağlıcakla Kalın...
176 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Charles Dickens'ın bütün eserlerini okumaya karar vermemin ardından ilk tercihim Noel Şarkısı oldu. Noel Şarkısı hem yazarın en az sayfa sayısına sahip kitabı, hem de yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olması nedeniyle bence yazarı okumaya başlamak için en mantıklı tercih. Noel Şarkısı ile Dickens serüvenim başlamış bulunuyor. Kitabı okurken animasyon filmi izliyor gibi hissettim ki zaten kitap sinemaya uyarlanmış ve en kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum. Kar, kış temalı kitapları zaten çok seven biri olarak Noel gecesinde ailelerin bir araya gelip birlikte vakit geçirdikleri kısımların betimlemelerini oldukça keyif alarak okudum.

Kitapta Scrooge isimli oldukça cimri, gülmek nedir bilmeyen, soğuk kış gecelerinde bile ısınmak için kömür yakmaya kıyamayan, yani her kuruşun, her dakikanın hesabını yapan bir karakter mevcut. Bir Noel gecesi geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hayaletleri Scrooge'u alıp kendi yaşamında bir yolculuğa çıkarıyorlar. Amaçları Scrooge'a yanlışlarını gösterip, asıl yapması gerekenlerin neler olduğunu hatırlatmaktır. Ne dersiniz, sizce huysuz, cimri somurtkan Scrooge iyi kalpli, güler yüzlü, cömert bir kişi haline gelecek mi?

Noel Şarkısı elinize alıp okumaya başladığınızda bir gün içinde bitirebileceğiniz,  okuru sıkmayan bir kitap. Çocuk kitabı olarak tanımlansa da bence her yaştan kişiler okuyabilir. Ayrıca Can Yayınları'nın kitap tasarımına bayıldım. Kapak, sayfalarda yer alan resimler kitabı çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Pişmanlık kavramının masalsı bir anlatımla,  oldukça duru bir şekilde anlatıldığı Noel Şarkısı verdiği mesaj açısından da beğenimi kazandı. Birçok insan şu konuda hemfikirdir: Bir kez geldiğimiz bu dünyada haddinden fazla hırs, açgözlülük ve boşa yapılan eylemlerle zaman kaybetmek yerine, mümkün olduğunca hayatın kıymetini bilmeli ve zamanımızı dolu dolu geçirebilmeliyiz. Bazı kişiler çeşitli bahaneler üretip "Ne yapalım, nasıl dolu dolu geçirelim?" diyebilir. Bence işe güzel bir film izlemek, güzel bir kitap okumak veya en kolayından karşınızdaki kişiye küçük bir tebessüm armağan ederek başlayabilirsiniz. Hiçbir insanın kaçamayacağı malum son geldiğinde geriye baktığınızda yaptığınız kötülükleri düşünmek yerine neden ne kadar sevildiğinizi,  güleryüzünüzle, samimiyetinizle insanlarla kurduğunuz ilişkileri veya hayatınızda yer alan güzellikleri düşünmeyesiniz? Surat asmak yerine gülümseyin, saatlerce boş boş oturmayın ailenize, sevdiklerinize zaman ayırın,  okuyun, izleyin, öğrenin. Pişman olacağınız şeylerin sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.

Son olarak, okuyacağım bir sonraki Charles Dickens kitabı Oliver Twist olacak. Küçük Oliver'ın hayatını da fazlasıyla merak ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...
216 syf.
·3 günde
Charles Dickens Etkinliği ilk katıldığım etkinlik ve ilk etkinlik incelemem. @SalimHamarta ve @avsar_kizi38 Charles Dıckens ile tanışmam sizin sayenizde oldu bunun için teşekkür ederim. :)

Üç ruh tarafından Geçmişe, Bugüne ve Geleceğe götürülseydiniz ne hissederdiniz? Ben geçmişte yaptığım bazı hatalarımı veya doğrularımı görmek isterdim, bugünü ise şu an yaşıyorum ama geçmişi görmeye cesaret edemezdim bir felakete mi sürükleneceğimi ya da istediğim hayatımı yaşayacağım bunu öğrenmek istemezdim. Gelelim kitabımıza.

Scoorge sıkıcı, duygusuz, açgözlü bir karakterdir. İnsanlarla iletişim kurmayı sevmeyen, iyilik yapmaktan hoşlanmayan, mutluluğa inanmayan ve hiç Noel kutlamayan bir insandır. Bir Noel gecesinde eski dostu Marley'in hayaleti ile karşı karşıya gelir. Marley ona insandaki açgözlülüğün, cahilliğin, kötümser oluşun ruhuna yaptığı ızdaraptan bahseder. 3 ruhun onu ziyarete geleceğini söyler. İlk ruh Scoorgeyi geçmişe götürerek eski yaşantısını ve kimliğini hatırlatır, ikinci ruh ise bugünde başına gelen olayları hatırlatarak yaptığı yanlışların farkına varmasını sağlar, üçüncü ruh ise geleceğe götürerek insanların onu nasıl hatırladığına ve nasıl biri olarak hayatta yer edindiğini gösterir. Scoorpe bu ruhlar sayesinde eski kimliğini kaybeder ve yeni bir kimlik kazanır.

İyi okumalar :)
176 syf.
·Beğendi·9/10 puan
"Hiçbir dilenci ondan sadaka dilenmez,hiçbir çocuk onu saatin kaç olduğunu sormazdı;ne bir kadın ne de bir erkek o güne kadar ondan yolu öğrenmek istemişti." diye tanımlamış Scrooge"un sert,katı yumuşamaz kalbini.Bir Noel Gecesi üç farklı hayaletin hayatına girmesiyle bambaşka bir adama dönüşür Scrooge...Bence kısacık bir zaman dilimi için oldukça güzel bir hikaye.Keşke hepimizin hayatında da geçmişten ders alma,simdiyi yaşama ve geleceği görme şansımız olsa:)
216 syf.
·9/10 puan
Dickens "çocuk kitabı" olarak sınıflanan ancak bence çocuklardan çok büyüklere hitap eden bu hikayesinde cimri mi cimri, aksi, huysuz ve mutsuz Bay Scrooge'a odaklanır.

Mutsuz ve güvensiz geçmişinin etkisi ile hayatındaki tüm amacı daha fazla para kazanmak ve kazandığı bu parayı harcamayarak biriktirmek olan Bay Scrooge öyle aksi, öyle cimri ve öyle kabadır ki çalışanlarını ezer, sömürür, insanlara değer vermez, para harcamasını gerektirecek her şeyden uzak durur. Hayatının odağı sadece para olduğundan ve kuracağı her sosyal ilişki de para harcaması ya da kendinden borç/ bağış talep edilmesine zemin hazırlayacağından koruma kalkanını hep yüksekte tutar; kimseyle, öz yeğeni ile bile sosyal bir ilişki kurmayı reddeder. Bu uç seviyede materyalci adama göre hayatta para kazanmak bir numaralı hedeftir; parasızlık nedeniyle acı çeken insanlar, tedavi edilemeyen hastalar, zor durumdaki yoksullar "hak ettikleri" için öyledirler.

Bu hikaye, kendisini zamanda yolculuğa çıkaran ve "Geçmişe", "Bugüne" ve "Geleceğe" götüren 3 ruh tarafından ziyaret edilen Bay Scrooge'un değişimini anlatır. Her şeyi dışarıdan bir gözle görme şansı verildiğinde bu sert adam giderek değişir, paraya bunca düşkünlüğünün neden kaynaklandığını, kendine neler kaybettirdiğini ve sonunda hiçbir işe yaramayacağını görerek anlar. Zaman yolculuğu sona erdiğinde hayattaki hedefi, dolayısıyla bütün sosyal yaşantısı da değişecektir.

Benzer bir şansımız olsa, zamanda yolculuk ederek kendimizi ve çevremizde yaşananları dışarıdan izleme şansımız olsa acaba biz ne hissederdik? Günlük hayat koşturmacası içinde bize çok anlamlı görünen hedefler, tartışmalar, kıyasıya rekabet, "pastadan ben daha çok yiyeyim"ler acaba arka planda yaşananları görsek yine bu kadar doğal, bu kadar kolay kabul edilebilir gelir miydi bize? En nihayetinde ölümlü insanoğlunun bir tık daha fazla empati kurması ile neleri iyileştirebileceğimizi bilmek birey olarak bizi eksiltmez, aksine hepimizi geliştirir...

Sait Faik ne güzel söylemiş :
"Bir insanı sevmekle başlar herşey."

Son olarak Hristiyanların Noel geleneği ve Noel'e verdikleri değere de bir parantez açmak isterim. Toplu olarak bir araya gelme, paylaşma, dua etme, gülme, eğlenme fırsatı Noel; hayat koşuşturmacası içinde dört gözle beklenen yılda sadece bir gün. Ama etkisi büyük. Hayatta birey olarak ayaklarının üzerinde durabilmek önemli, ancak bir arada da olabilmenin getirdiği huzuru, mutluluğu, güvenlik duygusunu yaşayabileceğimiz ortamlar da lazım. Okurken çocukluğuma gittim; bayramların bu hikayedekine benzer şekilde hep birlikte, neşe içinde kutlandığı yıllara... Kişisel olarak hala devam ettirmeye çalıştığım bu güzel rutinlerimizi kısır tartışmalarla değersizleştirmemek, sonraki kuşaklara da taşıyabilmek umuduyla...
Fidan
Fidan Bir Noel Şarkısı - A Christmas Carol'u inceledi.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Bir tüy kadar hafif, bir melek kadar mutlu, bir okul çocuğu kadar şenim. Bir sarhoş kadar uçarıyım. Herkese Mutlu Noeller! Bütün dünyaya İyi Yıllar Selam size! Hah ha! Selam!”

2021-ci ilin bütün dünyada ümid, sevgi, sevinc dolu olduğu, zorakılığın, şiddətinsə olmayacağı, insanların bir-birini heç bir fərq qoymadan anlayıb sevəcəyi bir il olmasını diləyirəm. 2020 də etdiyimiz səhvlərimizi 2021 də düzəldə bilməyi arzu edirəm. Eynilə əsərin əvvəlində acgözlü, duyğusuz, lakin bir gecədə tamamilə dəyişən Scrooge kimi. Əsərin əsas vermək istədiyi ideya: "Keçmişi unutmayın, bugünü yaşayın və gələcəyi düşünün" Kitabın eyni adlı animasiya filmi də var. Nədənsə elə mən də kitabı oxuyarkən xəyalımda animasiya şəklində canlanırdı hadisələr. Ona görə kitabın animasiyası olduğunu görəndə sevindim ) Animasiya izləməyi sevənlərə tövsiyə edirəm. Bir sözlə, kitabı da, animasiyası möhtəşəm idi.
Dilan
Dilan Tuhaf Bir Yılbaşı Öyküsü-Kısaltılmış Metin'i inceledi.
88 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Çocuklar için güzel mesajlar iöeriyor
Ben sevdim. 10-12 yaş bir çocuk için ideal bir kitap. Kardeşim için almıştım merak edip okudum. Pişman olmadım.
144 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Görüp görebileceğiniz en ruhsuz adam Scrooge ile tanışsaydınız muhtemelen içiniz ürperirdi ve hava ne kadar sıcak olursa olsun üşürdünüz. Hali vakti yerinde olan, nihilist ve kendinden başkasını umursamayan bu kalpsiz ihtiyar, Noel zamanında hayatını değiştirecek bir gece geçiriyor. Çünkü Scrooge; Geçmişin, Şimdinin ve Geleceğin hayaletleriyle hayatını kökten değiştirecek bir yolculuğa çıkıyor. Charles Dickens bizlere, yılın bu soğuk günlerinde içimizi ısıtacak, ders niteliğinde bir hikaye sunuyor. Vincent Van Gogh'un da dediği gibi, 'Bir Noel Şarkısı' insanı hayata bağlayan nadir eserlerden biri...
.
Kitabı okurken bir yandan da kafa yorduğum bir şey vardı. İnsanoğlunun iyiye yönelmesi için korkuyla kamçılanmayı beklemesi ne kadar da acınasıydı! Halbuki içimizden yükselerek gelen o iyi niyetli çağrıya ayak uydursak dünya ne güzel bir yer olurdu. Scrooge bencilliği ve taş yüreği yüzünden kendi elleriyle ördüğü dikenli yollara sürükleniyordu. Aslında hepimiz kendimize nasıl bir gelecek hazırladığımızın farkındayız, hayatımızı seçimlerimiz şekillendiriyor. Kendi ellerimizle hazırladığımız geleceğin gözlerimizi açması için Geleceğin Hayaletine ihtiyacımız olmadığını düşünüyorum. İçimizden yükselen iyi niyetli o çağrılara kulak vermemiz bile yeterlidir.
126 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Çocukluğumda okuyup ta aklımda kalan nadir kitaplardan Bir Noel Şarkısı ya da Bir Noel Ezgisi. Bir kaç yıl önce animasyon filmine rastlamam ne güzel bir tesadüftü. Filmi de kitabı kadar güzel.
Bir çocuk kitabı olmasına rağmen yetişkinlerin de zevkle okuya bileceği bir eser.
Aralık ayıydı. Aylık kitap alışverişine çıkmış dolaşırken karşılaştım bu eski dostumla. İşte yılbaşı gecesi okuyacağım kitap. Fakat misafirler, başka planlar fırsat olmadı. Rafta bekledi bir süre.
Ve nihayet tekrar okudum. güzel akıcı tavsiye edebileceğim bir eser.
İyi okumalar.
"İstediği de tastamam buydu. Yaşamın kalabalık yollarının kenarlarından ilerlemek, insancıl tüm yaklaşımları kendinden uzak tutmak.."
Charles Dickens
Sayfa 11 - Maviçatı Yayınları
Dünyada hastalık ve üzüntü bulaşıcı olsa da hiçbir şeyin kahkaha ve neşe kadar çok sirayet etmemesinin oldukça adil, hakkaniyetli ve asil bir düzenleme olduğunu söyleyebilirim
Charles Dickens
Sayfa 56 - İş Bankası Kültür Yayınları
Düşündü de düşündü, düşündükçe düşündü..
Ne kadar düşünse aklı o kadar allak bullak oluyordu..
Charles Dickens
Sayfa 24 - İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Noel Şarkısı
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059585859
Orijinal adı:
A Chrsitmas Carol
Çeviri:
Başak Bekişli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Bir karşıtlıklar dönemi olan Kraliçe Victoria ‘çağı’, görkemli bir zenginlikle muazzam bir yoksulluğun, sanayileşen kent ve kırsalın olduğu kadar akıl ile akıldışının, doğaüstünün yan yana var olduğu bir toplumsal evreyi temsil eder. Dickens 1843 yılında üzerinde çalıştığı romanın taslağını bir yana bırakıp okuru "Gotik" türün fizikötesi dünyasında yolculuğa çıkartırken, sıkıcı, buz gibi duygusuz, açgözlü Scoorge kimliğinde ölümsüz bir karakter yaratmıştır. Bir Noel Şarkısı sadece edebiyatın değil, sinemanın da vazgeçilmez öykülerinden biridir.

Bir Noel Şarkısı: Ruhun kurtuluşunun şaşırtıcı öyküsü.

Kitabı okuyanlar 2.333 okur

  • Mustafa Eviz
  • Alp acar
  • ceren demir
  • Bahar
  • Nisa Naz Aydemir
  • Yekbun
  • Zeynep ulusoy
  • Agusto
  • Ferid Mamedov
  • eylül şahin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.5
13-17 Yaş
%9.1
18-24 Yaş
%21.8
25-34 Yaş
%37
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%7.9
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.7
Erkek
%31.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.2 (80)
9
%7.7 (67)
8
%9 (78)
7
%7.2 (62)
6
%2.1 (18)
5
%1.2 (10)
4
%0.5 (4)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları