Bir Noel Şarkısı

7,7/10  (63 Oy) · 
154 okunma  · 
36 beğeni  · 
1.977 gösterim
Bir karşıtlıklar dönemi olan Kraliçe Victoria ‘çağı’, görkemli bir zenginlikle muazzam bir yoksulluğun, sanayileşen kent ve kırsalın olduğu kadar akıl ile akıldışının, doğaüstünün yan yana var olduğu bir toplumsal evreyi temsil eder. Dickens 1843 yılında üzerinde çalıştığı romanın taslağını bir yana bırakıp okuru "Gotik" türün fizikötesi dünyasında yolculuğa çıkartırken, sıkıcı, buz gibi duygusuz, açgözlü Scoorge kimliğinde ölümsüz bir karakter yaratmıştır. Bir Noel Şarkısı sadece edebiyatın değil, sinemanın da vazgeçilmez öykülerinden biridir.

Bir Noel Şarkısı: Ruhun kurtuluşunun şaşırtıcı öyküsü.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2000
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9786055575397
 • Orijinal Adı:
  A Chrsitmas Carol
 • Çeviri:
  Meral Camcı
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 30 Mar 20:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Charles Dickens'ın bütün eserlerini okumaya karar vermemin ardından ilk tercihim Noel Şarkısı oldu. Noel Şarkısı hem yazarın en az sayfa sayısına sahip kitabı, hem de yetişkinlerin de okuyabileceği bir çocuk kitabı olması nedeniyle bence yazarı okumaya başlamak için en mantıklı tercih. Noel Şarkısı ile Dickens serüvenim başlamış bulunuyor. Kitabı okurken animasyon filmi izliyor gibi hissettim ki zaten kitap sinemaya uyarlanmış ve en kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum. Kar, kış temalı kitapları zaten çok seven biri olarak Noel gecesinde ailelerin bir araya gelip birlikte vakit geçirdikleri kısımların betimlemelerini oldukça keyif alarak okudum.

Kitapta Scrooge isimli oldukça cimri, gülmek nedir bilmeyen, soğuk kış gecelerinde bile ısınmak için kömür yakmaya kıyamayan, yani her kuruşun, her dakikanın hesabını yapan bir karakter mevcut. Bir Noel gecesi geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin hayaletleri Scrooge'u alıp kendi yaşamında bir yolculuğa çıkarıyorlar. Amaçları Scrooge'a yanlışlarını gösterip, asıl yapması gerekenlerin neler olduğunu hatırlatmaktır. Ne dersiniz, sizce huysuz, cimri somurtkan Scrooge iyi kalpli, güler yüzlü, cömert bir kişi haline gelecek mi?

Noel Şarkısı elinize alıp okumaya başladığınızda bir gün içinde bitirebileceğiniz,  okuru sıkmayan bir kitap. Çocuk kitabı olarak tanımlansa da bence her yaştan kişiler okuyabilir. Ayrıca Can Yayınları'nın kitap tasarımına bayıldım. Kapak, sayfalarda yer alan resimler kitabı çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Pişmanlık kavramının masalsı bir anlatımla,  oldukça duru bir şekilde anlatıldığı Noel Şarkısı verdiği mesaj açısından da beğenimi kazandı. Birçok insan şu konuda hemfikirdir: Bir kez geldiğimiz bu dünyada haddinden fazla hırs, açgözlülük ve boşa yapılan eylemlerle zaman kaybetmek yerine, mümkün olduğunca hayatın kıymetini bilmeli ve zamanımızı dolu dolu geçirebilmeliyiz. Bazı kişiler çeşitli bahaneler üretip "Ne yapalım, nasıl dolu dolu geçirelim?" diyebilir. Bence işe güzel bir film izlemek, güzel bir kitap okumak veya en kolayından karşınızdaki kişiye küçük bir tebessüm armağan ederek başlayabilirsiniz. Hiçbir insanın kaçamayacağı malum son geldiğinde geriye baktığınızda yaptığınız kötülükleri düşünmek yerine neden ne kadar sevildiğinizi,  güleryüzünüzle, samimiyetinizle insanlarla kurduğunuz ilişkileri veya hayatınızda yer alan güzellikleri düşünmeyesiniz? Surat asmak yerine gülümseyin, saatlerce boş boş oturmayın ailenize, sevdiklerinize zaman ayırın,  okuyun, izleyin, öğrenin. Pişman olacağınız şeylerin sayısını mümkün olduğunca en aza indirin.

Son olarak, okuyacağım bir sonraki Charles Dickens kitabı Oliver Twist olacak. Küçük Oliver'ın hayatını da fazlasıyla merak ediyorum. Hepinize keyifli okumalar...

Murat Sezgin 
31 Mar 17:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Victoria Devri’nin en güçlü kalemi kabul edilen Charles Dickens’in Noel Şarkısı adlı kitabı ilk basıldığı haftada altı bin kopya -ki bu o döneme göre çok iyi bir sayı- satmıştır. Babasının borçları nedeniyle hapse girmesi Dickens’i erken yaşta sefalete düşürmüş, ileriki hayatını büsbütün etkileyen bu sefalet aynı durumda olan insanların durumunu daha iyi anlamasını ve bunu eserine yansıtmasını kolaylaştırmış dolayısıyla Noel Şarkısı’nın basım başarısını tetiklemiş olabilir. Ya da Sanayi Devrimi’nin getirdiği maddeci anlayıştan sıyrılıp insani duyguları yüceltmesi de bu başarının bir diğer nedeni sayılabilir. Burada bir ya da daha demek istiyorum. Yaşamın içindeliği, mizahi ve biraz da fantastik yapısı, sadeliği, okurun içini ısıtan samimiliği de sebep olarak sunulabilir.

Kitabın ana karakteri her türlü insani duygudan yoksun; kalbi siyahlaşmış, cimri, yaşam, gülmek, güldürmek, arkadaşlık, sevgi, acıma nedir bilmeyen, Noel’in sıcaklığını ne kendisiyle ne de yakınlarıyla paylaşmamış, insanlardan uzak durmuş, kendini dışarıya kapatmış Scrooge’dır. Başınızı sağa ya da sola çevirdiğinizde Scrooge gibi insanların varlığını hissetmek hiç de zor değil. İşte bu yüzden bu karakter toplumsal bir simgedir bana göre. Bu tür insanların yaşama bağlanması, insani duyguları yaşaması ne kadar zor olabilir? Kitap üzerinden bakarsak geçmişin, şimdiki zamanın ve geleceğin hayaletleri Scrooge’ı, içimizde çokça yer alan Scroogeları demek daha doğru, iyi kalpli, mutlu mesut bir insan yapabilecekler mi? Noel Şarkısı bu soruları sorduran ve bu sorulara cevap arayan kısacık ama etkili bir kitap. O yüzden bu kitaba yediden yetmişe bir göz atmanın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Noel Şarkısı’nı okurken bazı yerlerin okuyana bırakıldığını gördüm. Mesela, şu şu sebepten dolayı Scrooge’ın ne halde olduğunu siz düşünün veya Scrooge bunları yaparken ne düşünüyordu ben de bilmiyorum, gibisinden ucu açık bırakılmış cümlelerden bahsediyorum. Bu gibi cümleler sizin olayları zihninizde tahayyül etmenizi, karakterlerin içine inmenizi, olayları locadan izlemenizi kolaylaştırıyor. Kitapta insani duygulardan bahsedilirken ister istemez siz de kendi duygularınızı sorguluyorsunuz. Kısacık bir kitap ama hakkında sayfalar dolusu yazı yazılabilecek bir anlatıya, çok katmanlı yapıya, insanı evirip çeviren sade dile, yakın olduğunuz kişilerle bir arada olmanın mutluluğuna ve sahip olduğunuz değerli şeylerin önemine yer veriyor. O yüzden ben ne kadar yazsam boş. Kitapta bir şeyler bulmak sizin elinizde.

Son olarak kitabın basımı ve kimlere ne katabileceğinden bahsetmek istiyorum. Nihal Yeğinobalı’nın çevirisiyle Can Çocuk’tan 2003 yılında çıkmaya başlayan Noel Şarkısı’nı, 9 10 yaşından itibaren herkes okuyabilir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara yaşamlarını iyi değerlendirip ilerde ah vah etmemelerini, karşılık beklemeden bir şeyler vermenin insana katacağı duyguları, aile kavramının önemini kavratan bir kitap diyebilirim. İnsan umursasa da umursamasa da kendisinden iyi bahsedilmesini ister. Ama insan kendine duyarsızdır, yaptıkları istediklerine zıttır. Bu zıtlığın insana neler yaşatabileceğini gösteren Noel Şarkısı, içimizde oluşturduğumuz kutupları eriten, şömine sıcaklığındaki havasıyla yetişkinlere de hitap ediyor. Charles Dickens okumak güzeldi ve bu güzellik Oliwer Twist ile devam edecek. Keyifli okumalar.

yine charles dickens ' ın müthiş edebiyatı ve topluma yaklaşımını müthiş bi dillle anlatımı..kitabı okumuyorsunuz zaten o kendisini okutuyor ...ilk okuduğum kitaplar arasında olduğunu hatırlarım...küçüktüm daha belki o yüzden seviyorumdur diyeceksiniz ama daha sonra bunun filmini ingilizce olarak sınfta izlediğimi bi sene sonra da ingilizce kitabını sınıfça her hafta okuduğumuzu hatırlıyorum ve hiç sıkılmıyordum...sonuç olarak sevimli ve okunmalı dediğim kitaplardan....

Emre Şeyda 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Robin Williams'ın oynadığı filmini izledikten sonra kitabını da okumak yeni nasip oldu. Filmi aslında aşırı derecede beğenmemiş izlenmese de olur filmler kategorisine atmıştım. Kitabı okuduğum zaman filme göre bir tık daha ötede gördüm ve okudum. Kitapta Scrooge karakterimizin Noel'e olan tepkisi ve insanlara olan tutumunu noel öncesi gelen üç hayaletle birlikte sorgulamasını çok etkileyici bir dille okuyoruz ve kendimizi bile sorgular hale geliyoruz. Scrooge'un hayaletler sayesinde yaşadıkları ve gördükleri ile birlikte yaşananlar bizleri ve Scrooge'u düşüncelere itiyor. Okunması gereken bir eser.

Yağmur 
15 Oca 16:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı kaçıncı kez okuyorum bilmiyorum ama güzel bir kitap.Keyif alarak okuduğum bir kitap.İzmir öncesi Ankara'ya geçmem gerekirken bacağımı kırmam ile Ankara'dan İzmir'e geçişi sırasında okuduğum bir kitap oldu.Bu kitap benim için önemli. Çünkü ne zaman bu kitabı okusam başıma birşeyler geliyor. Spoi içerir. :)
Bir Noel Şarkısı,zenginlikle yoksulluğun arasındaki açıkça farkı açıkça gözler önüne seren bir kitap.Kitabımızın kahramanı Scrooge çok zengin fakat çok cimridir.Ortak olduğu dükkanın diğer ortağı olan arkadaşı öldüğün de dükkanda ona kalır.Bir noel akşamı Scrooge’yi 3 hayalet ziyaret eder.Bu hayaletlerden biri geçmişi,diğeri geleceği,sonuncusu da şimdiki zamanı temsil eder.Geçmişi temsil eden akşam saatlerinde gelir ve hayalet Scrooge’ye geçmişte cimriliğinin neden olduğu olayları,acı çeken çocukları ve kendisinin neleri kaçırdığını anlatır.Geleceği temsil eden ise akşamın ortalarında gelir ve cimri olmaya devam ederse başına neler geleceğini gösterir.Şimdiki zamanı temsil eden hayalet ise gece on iki sularinda onu neden kimsenin noel yemeğine davet etmediğini açıkça gösterir.Bütün bunlar Scrooge’nin hayatında dönüm noktası olacaktır.
Tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)

Ruta 
 13 Haz 20:37 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Noel Şarkısı bir çocuk kitabı olarak geçiyor. Ancak ben her zaman çocuk kitaplarının erişkinler için daha fazla anlam ifade ettiğine inanmışımdır. Ayrıca kitabın ifade ettiklerinin her yaş grubu için değerli olduğunu düşünüyorum. Kaç yaşında olursanız olun okuyun, okutun derim.

Dara 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Çocuklara okunabilecek düzeyde, bir çırpıda bitirebileceğiniz bir kitap. Charles Dickens'dan okumaya başlamak için yeterli bir kitap değil. Boş zamanda yazılmış bir kitap gibi ancak betimlemeler ustalıkla yapılmış. Yolculuklarda çok rahat okunabilir.

Ezgi Aylanç 
17 Tem 20:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

***Bir Noel Şarkısı Charles Dickens'ın yazıp John Leech'in resimlediği ve ilk kez 19 Aralık 1843'te yayımlanan kitap.
Bir Noel Şarkısı: 'Ruhun kurtuluşunun şaşırtıcı öyküsü' olarak anılır.

**İnsanların tüm sorunlarına rağmen mutluluğu aradığı, paylaştığı ve kısa bir süre de olsa tüm dertlerinden, koşuşturmalarından, streslerinden, hırslarından uzaklaştığı günlerdir bayram günleri… Noel de zengin, fakir, çocuk, yaşlı demeden herkesin yeni umutlarla yeni yılı karşılamasıdır aslında…
Ancak Ebenezer Scrooge için tüm bu Noel hazırlığı, ailenin bir araya gelişi, yenilen yemekler, alınan hediyeler ve yapılan yardımlar gereksizdir. Kendi yalnızlığında yaşayan Scrooge'un hayatı ironik olarak yine bir Noel günü değişecektir. Onun hayatını değiştirense Noel Ruhu'nun ta kendisi olacaktır. (Tanıtım Bülteninden )

*Bir gün biri çıkıp da size geçmişinizi, hatalarınızı, yok saydığınız, unuttuğunuzu varsaydığınız anıları tek tek gözünüzün önüne serse; bugün bulunmadığınız bir ortamda adınızın nasıl anıldığını size bir güzel yaşatarak öğretse; gelecekte yaşadığınız hayatın kaçınılmaz sonucunu kafanıza bir darbe gibi indirebilseydi! Neler olurdu? Hadi bir hayal edin... "Hiçbir pişmanlığın kötüye kullanılmış bir hayat şansını telafi edemeyeceğini bilmiyordum." Diyen Hayalet belki de Dickens'ın çıkış noktasını çok güzel özetliyor. Ben de hikayenin fikri hakkında fazla söze ve yoruma gerek duymuyorum. Bir çırpıda 7'den 77'ye herkesin okuyabileceği bir hikaye. Ben okurken çok keyif aldım. Hatta bazı yerlerde ufak ufak gülmelerim bile oldu. Hatta ve hatta sonrasında -her filmi olan kitap sonrası yaptığım gibi- oturup animasyon filmini bile izledim. Ne olmuş yani benim içimde 7 de var 77 de :)

Serhat Özcan 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kısa bir kitap. Kitabı okurken daha önce animasyon filmini izlediğimi fark ettim :) . Hayat üzerine; yaşanmamışlıklar üzerine bir ders veriyor. Hafta sonu bitireceğim.
------
Kitabı bitirdim gerçekten etkileyici ve okunması gereken bir eser.
Bu kitap hakkında ' Evrenin Şarkısı ' adlı bir kısa yazıda yazdım. Dilerseniz bu linkten ulaşabilirsiniz:
http://yazarvar.blogspot.com.tr/...charles-dickens.html

Monsieur Paramedik 
31 Tem 20:27 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir noel şarkısı gerçekten şarkı gibi bir öykü,tek kelimeyle muhteşem!
Zalim,soğuk,cimri Scrooge'nin bir gecede değişen kişiliği;o kadar zalim soğuk ve cimriymiş ki ona Tanrı katından bile uyarı gelmiş.

Kitaptan 42 Alıntı

Sadettin TANIK 
 01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşam
Hiçbir şey yoksulluk kadar ezici olamaz. Hiçbir şey de servet peşinde koşmak kadar aşağılanmamıştır!

Bir Noel Şarkısı, Charles DickensBir Noel Şarkısı, Charles Dickens
Damla Köseoğlu 
30 Mar 00:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kem gözlü olmaktansa kör olmak yeğdir.

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 10 - Can Yayınları)Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 10 - Can Yayınları)
Sadettin TANIK 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"...evde bir karı, beş çocuk haftada on beş şilin ve mutlu Noel'den söz ediyor! Ben en iyisi tımarhaneye taşınayım!"

Bir Noel Şarkısı, Charles DickensBir Noel Şarkısı, Charles Dickens
Murat Sezgin 
30 Mar 22:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ey ölüm, sen vurdukça iyilerin yüreklerinden fışkıran tohumlar dünyaya ölümsüzlük eker!

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 114 - Can Yayınları)Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 114 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
30 Mar 21:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hastalıkla üzüntü nasıl bulaşıcıysa neşe, iyimserlik ve kahkaha da öyle, insandan insana geçer, yayılır.

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 90 - Can Yayınları)Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 90 - Can Yayınları)
Murat Sezgin 
30 Mar 17:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bu dünya yoksulluğa karşı alabildiğine acımasız, hoşgörüsüzdür. Beri yandan para kazanma isteğini de ayıplar görünür, en büyük suç sayar.

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 58 - Can Yayınları)Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 58 - Can Yayınları)
Damla Köseoğlu 
30 Mar 14:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Tanrı hepimizi esirgesin, her birimizi! Amin!"

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 136 - Can Yayınları)Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 136 - Can Yayınları)
Hayriye Gül 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şu dünyanın ikiyüzlülüğüne bak! Hiçbir şey yoksulluk kadar ezici olamaz. Hiçbir şey de servet peşinde koşmak kadar aşağılanmamıştır!

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 53 - Oda Yayınları)Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens (Sayfa 53 - Oda Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber