Kitap
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

En Sıradışı Vakalar

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
4.723 Kişi
18,8bin
Okunma
4.681
Beğeni
128bin
Gösterim
336 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 31 dk.
Adı
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri (En Sıradışı Vakalar)
Basım
Türkçe · Türkiye · NTV Yayınları · Temmuz 2016 · Karton kapak · 9786055443801
Orijinal adı
The Other Side of the Couch
Diğer baskılar
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Gerçek hikâyeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır. Bu kitap bir psikiyatristin zihnine ve onun giderek gelişim gösteren mesleki yaşamına yapılan aydınlatıcı bir yolculuk. Aynı zamanda bu branşın ve daha önce görülmemiş, tanısı koyulmamış çeşitli akıl hastalıklarının perde arkasına da bir bakış... Kitabı okurken kendinizi, bizi insan yapan şaşırtıcı tuhaflıklar üstüne düşünürken bulacaksınız. Sıkça komik, kimi zaman trajik ve daima etkileyici Dr. Small, sizleri kariyeri içinde Boston'un kalabalık acil servis koridorlarından başlayıp ülke elitlerinin multimilyon dolarlık kayak localarına dek uzayan bir geziye çıkarıyor. Bu gezi sırasında birbirinden tuhaf gerçek karakterleri anlatırken, bir yandan da esrarengiz histerik körlükle, penisinin küçüldüğüne inanan bir adamla, gizli sürdürülen çifte hayatlarla ve ürkütücü derecede psikotik romantik arzularla baş ediyor. Akıl hocası kendi hastası olduğunda Dr. Small'un kariyeri ve kişisel hayatı tam bir döngüyü tamamlıyor ve Small'un kimsenin zihinsel araştırmanın ötesinde olmadığını anlamasını sağlıyor; kendisinin bile... (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺28,14
7.9
10 üzerinden
4.723 Puan · 768 İnceleme
Elif
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
336 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Beyin Sisi
Beyin Sisi bölümünden kendime hatırlatma olması amacıyla buraya not etmek istiyorum okumadan geçebilirsiniz -spoiler içerebilir-. Greg Wiley, beyninde bulanıklık, düşünme hızında azalma şikayetleriyle hastaneye geliyor. Bu semptomlar özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkıyor. Psikiyatrist ilk olarak bir çok tıbbi hastalık düşünse de çoğu için belirtiler eksik kalıyor. Daha sonra tesadüf eseri hastanın iş yerine gidip onu gözlemleyince aşırı su içtiğini fark ediyor ve düşünceleri burda olgunlaşmaya başlıyor. Evet aşırı su. Benim de dahil herkesin fazlasından zarar gelmez diye düşündüğü su hastanın bu şikayetlerine yol açmış. Aşırı su içme isteği yani polidipsi su zehirlenmesine yol açmış. Kitapta şu şekilde açıklıyor; "Hastanın sindirdiği suyun miktarı böbreklerin atabileceği miktarı aşar. Sonuç olarak vücuttaki sodyum düzeyi düşer ve bu da karışıklık, yönelim bozukluğu ve psikotik davranışta dahil çeşitli semptomlara yol açabilir. Tedavi edilmezse zihinsel semptomlar ilerleyerek hezeyana, uyku sersemliğine, hatta komaya dönüşebilir. Hastalık şiddetliyse ölümcül olabilir... Bazı atletler su zehirlenmesi riski altındadır ama genelde antrenman veya karşılaşmalarda normal su yerine ilave elektrolitler içeren spor içecekleri tüketerek bundan kaçınır. Serebral ödeme diğer bir değişle beyinsel şişmeye neden olabilen şiddetli hiponatremiye, yani kandaki sordum düşmesini önlemek için rahatsızlığın en kısa sürede belirlenmesi gerekir. Yani aşırı su sodyum atılımını arttırır ve hiponatremiye sebep olur. Bu da başta psikolojik sandığımız beyin sisinin nedeni olabilir.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Buse İnan
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
336 syf.
·
5 günde
·
9/10 puan
Kariyeri boyunca aklından hiç çıkmayacak sıradışı vakalarını kitap haline getirmiş bir psikiyatrist. Sıradışı olarak bahsediliyor ama hepimizin hayatımızın bir noktasında mücadele verdiği sıradan sorunları bünyesinde barındırıyor bu kitap.
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Suzan
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri'yi inceledi.
336 syf.
·
Puan vermedi
Okurken neredeyse hiç sıkılmadığım bir kitap oldu. Bence vakaların sıralanışı harikaydı çünkü Dr.Small kronolojik bir sıra oluşturmuş. Onun öğrendiği ve keşfettiği bazı şeyleri her vakayla daha da artırdığına tanık oluyoruz. Kitapta 15 vaka var ve hepsi birbirinden farklı. Kesinlikle klasik vakalar değil bu yüzden de bazen kitabı şaşkınlıklar içinde okudum. Benim en favori vakalarım: “Kafa üstü duran çıplak kız” ve “ Beyin sisi” oldu. Sıkılmadan keyifle okunacak bir kitap. Eğer bu kitabı beğenirseniz Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi kitabına da bakmanızı tavsiye ederim. Herkese keyifli okumalar :)
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
OKUYACAKLARIMA EKLE
6