Bir Yanılsamanın Geleceği

8,3/10  (16 Oy) · 
65 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.298 gösterim
Belli bir uygarlıkta uzunca bir süre yaşayıp sık sık bu uygarlığın kökenlerini ve nasıl bir yol izleyerek geliştiğini keşfetmeye çalıştığında bazen karşı yöne de bir bakarak bu uygarlığın geleceğinin nasıl olacağını ve ne tür dönüşümlere maruz kalabileceği sorma gereksinimini duyar. Ama, çok geçmeden böyle bir sorgulamanın değerinin daha başından birkaç unsur tarafından azaltıldığı ortaya çıkar. Herşey bir yana, insan etkinliklerinin olanca boyutuyla değerlendirmesini yapabilecek çok az sayıda insan vardır. İnsanların çoğu, kendisini bu etkinliklerin bir tek veya az sayıda alanıyla kısıtlamaya zorlanmıştır. Ancak insan yine de, geçmiş ve şimdiki durum hakkında ne kadar az şey bilirse gelecek hakkındaki yargısı da o derecede belirsiz olma durumundadır.

Ayrıca herkesin kendi kişisel beklentilerinin tam da bu türden bir yargıda kendini göstermesi gibi güç bir rol oynamaları bir başka zorluktur. Bu beklentilerin de insanın kendi yaşantısında yer alan tümüyle kişisel unsurlara, yaşam karşısındaki, karakteristik özelliklerinin veya başarı ve başarısızlıklarının belirlediği tavrının çok veya az iyimser olmasına bağlı bulunduğu görülür. Son olarak, şu çarpıcı olguyu dikkate almak gerekir: insanlar genellikle içinde bulundukları durumu naif bir biçimde sanki içeriği hakkında bir değerlendirme yapma yeteneğinden yoksunmuşçasına yaşarlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9786054962228
 • Çeviri:
  Mehmet Ökten
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Samet Ö. 
 17 Nis 00:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha önce hiçbir kitaba inceleme yazmak konusunda bu kadar tereddüt etmemiştim. Çünkü bu kadar kısa bir kitaba bu 'yanılsama' nın neden hala devam ettiğine dair sebepleri ve Freud'un, bu konudaki görüşlerine gelen eleştirilerileri bile cevapladığı bir bilgi yığınını sığdırmak tam da ona yakışan bir eylem. Kitap, uygarlığın devamlı ilerleyişi karşısında din ve tabu inançlarının neden eski gücünden bir şey kaybetmediğini açıklamaya çalışıyor. Her sayfasında alıntı yapılacak cümle olmasından dolayı alıntı yapmaktan vazgeçtim. Freud dinin kitlelerin afyonu olduğu konusundaki görüşlerini açıkça ortaya koyuyor. Açıkça söyleyeyim kitabın inceliği sizi yanıltmasın. Bu tarz kitapların 'ağır' olarak nitelendirilmesinin bir sebebi vardır. Daha önce felsefe okuması yapmamış veya din konusunda radikal görüşleri olanların hiçbir şey anlayamayacağı, anlasa bile kitabı bitiremeden fırlatıp atacağı öngörülemez bir şey değil. Özellikle din konusunu aşabilmiş bireylerin okumasını tavsiye ediyorum. Ve insanoğlunun bu yanılsamayla ne kadar daha yaşayabileceğini merak ediyorum. Ayrıca bu kitabı hakkını vererek inceleyebilmek için yeterli donanıma sahip olduğumu düşünmek de bir yanılsama olur benim için. İleride tüm birikimimle tekrar tekrar okumak istediğim birkaç kitaptan biridir.

Bir Sigmund Freud sever olarak olarak kütüphanemde olan kitaplardan biri.Sigmund Freud un kitaplarını art arda okumayın çünkü her kitabında her yazdığı cümlede çift anlam barındırdığı için anlayarak ve sindirilerek okunması gerek.Ayrıca ağır gelebilir.
Kitaplarının arasına başka kitaplar koyunuz.
Çok kısa gibi görünen kitaplarında derin anlamlar yüklenebilen kelimeler vardır.Ayrıca kendinizi sorgulamanıza ve kendinize yönelmenize neden oluyor.O yüzden okuyunuz.Ve hazinenizi geliştiriniz.

Gulan 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Anlamak muhim. Anlamak için de "bilmek" durumundan soyunmasi gerekiyor insanin. Ogretilmislikleriniz disina cikmayi basarabilmisseniz ya da cabasinda iseniz Freud ile yanilsamalara bir goz atabilirsiniz. Dini yanilsamalari konu alan kitap; uygarliklarin ve bilimin gelisme oncesinde olusan dinlerin gerekcelerini ve devamlilik arz etmesinin sebeplerini bütün bu yanilsamalara insanlarin neden ihtiyac duyduklarini anlatiyor. Freud'u okurken celistigini dusunebilirsiniz - ki bu kitabinda da sorulan sorular icersinde boyle bir elestiri aliyor - bu durum ele aldigi konulari çift tarafli degerlendirmesi ve konuya icsel degil dissal bir bakis acisiyla yaklasmasindan dolayi oldugunu onu okudukca daha iyi gorebilirsiniz. Freud' u degerlendirmek haddime degil ama sanirim bunu düşünen tek insan degilimdir : cok cesaretli ve sogukkanli bir adam.

anne.okur 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

..Şimdiye kadar baktığınız pencerenizden başka 1 pencereye ihtiyaç duyarsanız bu kesinlikle Freud'un penceresi olmalı..
Tavsiye ediyorum
Okunmali
Okutturulmali
Hediye edilmeli

funda horasancı 
14 Ağu 11:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Fakat bir insan, geçmişi ile bugün hakkında ne kadar az şey bilirse geleceğe yönelik yargılarda bulunurken de kaçınılmaz olarak o kadar güvensiz olacaktır.

o zaman bu ezilen insanların kendi emekleriyle olanaklı kıldıkları ama gönencinden çok küçük bir pay aldıkları bir kültüre karşı yoğun bir düşmanlık geliştirmeleri anlaşılabilir bir şeydir.

Kitaptan 26 Alıntı

A juez 
28 Nis 12:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların tutkuları karşısında mantıksal tartışmalar yapmanın yararı yoktur .

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 10 - Tutku Yayınevi)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 10 - Tutku Yayınevi)
A juez 
27 Nis 23:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..insanlar genellikle içinde bulundukları durumu naif bir biçimde sanki içeriği hakkında bir değerlendirme yapma yeteneğinden yoksunmuşçasına yaşarlar .

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 6 - Tutku Yayınevi)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 6 - Tutku Yayınevi)
A juez 
28 Nis 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yığınların bir azınlık tarafından denetiminden vazgeçmek ne kadar olanaksızsa , uygarlığın işleyişinde zordan vazgeçmek de bir o kadar olanaksızdır .

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 9 - Tutku Yayınevi)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 9 - Tutku Yayınevi)
A juez 
28 Nis 20:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

..sanatsal yapıtların her kültürel birimin çok gereksinim duyduğu özdeşleşme duygularını , yüksek değer verilen duygusal yaşantıları paylaşma fırsatı sağlayarak yükseltir .

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 18 - Tutku Yayınevi)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 18 - Tutku Yayınevi)
nejla güldalı 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitlenin bir azınlık tarafından denetiminden vazgeçmek ne kadar
olanaksızsa, uygarlığın işleyişinde zordan vazgeçmek de o kadar olanaksızdır.

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund FreudBir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud
ASLI 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Freud
Çocuğun açlığını gideren anne onun ilk sevgi nesnesi ve hiç kuşkusuz aynı zamanda onu tehdit eden dış dünyanın belirsiz tehlikelerine karşı ilk koruyucusu olur. Bu koruma rolünde annenin yeri çok geçmeden daha güçlü olan baba tarafından alınır. Çocukluğun geri kalan dönemi boyunca baba bu rolde yerini korur. Ama çocuğun babasına karşı yaklaşımı kendine özgü bir kararsızlıkla renklenmiştir. Bizzat baba, belki de annesiyle olan eski ilişkisi nedeniyle, çocuk için bir tehlike oluşturur. Böylece çocuk babasına ne kadar özlem ve hayranlık duyuyorsa o ölçüde korkar. Kendisine, korktuğu, yatıştırmaya çabaladığı ve gene de kendi korunmasını emanet ettiği tanrılar yaratır. Böylece, bir babaya olan özlemin, kendi insani zayıflığının sonuçlarından korunma ihtiyacıyla aynı özellikleri taşıyan bir güdü olduğu görülmektedir.

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 25)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 25)
Mehmet Yıldız 
15 Nis 23:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fakat bir insan, geçmişi ile bugün hakkında ne kadar az şey bilirse geleceğe yönelik yargılarda bulunurken de kaçınılmaz olarak o kadar güvensiz olacaktır.

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 5 - Oda Yayınları)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 5 - Oda Yayınları)
Rapunzel 
 26 Nis 19:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uygarlığın kurallarına ancak belirli bir derecede zorun uygulanmasıyla geçerlilik kazandırılabilir gerçeğinden sorumlu olan iki yaygın insani özellik vardır. İnsanlar kendiliklerinden çalışmaktan hoşlanmazlar ve tutkuları karşısında mantıksal tartışmalar yapmanın yararı yoktur.

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 7 - Olımpıa yayınevi)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 7 - Olımpıa yayınevi)
nejla güldalı 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlar kendiliklerinden çalışmaktan hoşlanmazlar ve tutkuları karşısında
mantıksal tartışmalar yararsızdır.

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund FreudBir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud
Rapunzel 
27 Nis 09:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok az sayıda insan doğanın bir gün tümüyle insana itaat edeceğini umut etme cesaretini göstermektedir.

Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Olımpıa yayınevi)Bir Yanılsamanın Geleceği, Sigmund Freud (Sayfa 15 - Olımpıa yayınevi)
3 /