Bütün Öyküleri (2 Kitap Takım)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.120
Gösterim
Adı:
Bütün Öyküleri
Alt başlık:
2 Kitap Takım
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
1415
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750517808
Kitabın türü:
Çeviri:
Hasan Fehmi Nemli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Bütün Hikayeleri
Bütün Öyküleri
Bütün Hikayeleri
Bütün Hikayeleri
Bütün Öyküler 1
Hasan Fehmi Nemli çevirisi, Sandra Tomc'un önsözüyle, Benjamin Franklin Fisher sonsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle, Edgar Allan Poe, insan ruhunun dehlizlerindeki dillendirilemeyen duyguları, yüzyıllara meydan okuyan bir ustalıkla kaleme alıyor. Amerikan edebiyatına Gotik türünü tanıtan ve 19. yüzyıldan bugüne kadar hem doğrudan hem dolaylı olarak etkisi devam eden Poe'nun öyküleri de hayatı gibi karanlıkla bezelidir. Korku, gerilim, fantastik kurmaca ve polisiye gibi türlerin temellerinde bıraktığı iz, günümüz kitaplarının pek çoğunun merkezinde ansızın belirir. "Dehşet Öyküleri", "Gizemli Öyküler ve Dedektif Öyküleri" ve "Politik ve Edebi Taşlamalar" başlıkları altında toplanan öykülerin bu ilk cildinde ürperti, korku, gerilim gibi insan hayatındaki tüm ilkel içgüdüler, okuru iç dünyasında görmezden geldiği, kaçındığı yönleriyle yüzleştiriyor. "Poe'yu 'Sıradışı Ekolünün Lideri' olarak adlandırabilirsiniz."
-Jules Verne-

"Poe'nun sadece kendine has olan ve onu bütün diğer yazarlardan ayıran özelliği, hayal gücünün olağanüstü genişliğidir."

Bütün Öyküler 2
Leo Spitzer'in sonsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle, Edgar Allan Poe'nun 19. yüzyılın hüznüyle birleştirdiği vahşi kalemi, insana dair bilinmezlere ışık tutuyor. Edgar Allan Poe'nun bütün öykülerinin toplandığı kitabın bu ikinci cildinde, deneyimlediğiniz iç ve dış dünyaya dair pek çok heyecan ve gerilim dolu keşfe yelken açacaksınız. Kaleme aldığı pek çok farklı türde öykünün, "Mizah ve Yergi", "Fantezi ve Uçuş", "Keşif ve Serüven" ve "Büyülü Doğa" başlıkları altında toplandığı bu kitapta, yazarın mizahı ile tanışacak, hayal dünyasına ortak olacak, kahramanların çıktıkları keşiflerde tüm mekân ve gerçeklikleri terk edip içinde dolaştığınız bu kelimelerin usta yazarın zihninin eseri olduğunu unutarak kendinizi büyülü bir doğanın içinde bulacaksınız. Hasan Fehmi Nemli'nin özenli çevirisiyle hazırlanan kitapta, öykülere dair bilgiler sayesinde Poe'yu daha yakından tanıyacaksınız. "Poe'nun yaşamını eserine, fani kaderini ölümsüzlüğe adadığını söylemek yanlış olmayacaktır."
-Jorge Luis Borges-
Charles Baudelaire, her ne kadar Poe’yu öven bir dille yazmış olsa da oldukça öfkeli bir ön yazı ile sizi kapıda karşılıyor.

Peşinen söyleyeyim, okuduğunuz hikayelerin hiçbirinden zevk almayacaksınız hissettiğiniz duygu daha çok gerilme diye tanımlanacak.( ki rahmetli de böyle isterdi).Hele de karanlıkta kitap okumayı tercih edenlerdenseniz özellikle birkaç hikaye yüzünden 3,5 boyutuna bile ulaşabilirsiniz.

Genel olarak hikayelerden pek hoşlanmasam da [ Bu fakire göre hikayenin tanımı: Çok acil bir yere yetişilmesi gerekiyormuşçasına, anlatılması gereken şeyin soluk soluğa aktarılmasıdır… ( İlmiği sen geçir boynuma TDK ) ] yazılanlar daha önce okuduğum hikayelerden çok farklı olduğundan kitap boyunca merakımı diri tuttu.

Poe, hadi yeterince gerdim biraz da mizah yapayım dediğinde de bile yaptığı mizah huzursuz edecek kadar kara…(Balla kesiyorum. Poe hatırına seyredilecek bir film var dostlar. Bence seveceksiniz http://www.imdb.com/...192/?ref_=fn_al_tt_1 )

Başıma bir şey gelmeyecekse hoşlanmadıklarımdan bahis açmak istiyorum. Özellikle Hans Pfaall … hikayesi mavi ekran vermeme sebep olacak kadar farklı bir dünya dili ile yazılmıştı sanki. Öz metne sadık kalmak amacıyla külhan beyi gibi hikayelerin her yerinde gezmesine izin verilen yabancı kelimeler, tüm yazılarda olduğu gibi, akıcılığa karşı Nuri Alço’ca niyetlerini kitap boyunca gösteriyorlar.

Kitap genel olarak bana seslenmediğinden 2.cildi okuyacağımı pek sanmıyorum.

Bu vesile aramızdaki pek kıymetli YKST ( Yazar ve Kitap Savunma Timi) üyelerine seslenmeyi bir borç bilirim. Azıcık yukarıda belirttiğim kitap hakkındaki olumsuz düşünceler (sümme haşa huzurdan) yazar veya kitabın değil benim aciz eşit ağırlıkçı algı seviyemin bir sonucudur. “Kim kü bizim beğendiğimiz eseri beğenmeye, yılan dilini yazarımıza uzatağğğ; buna cesaret eden o cahil gafilin kancık kellesinin ödlek bedeninden ayrılması caizdir” hükmünün tarafıma uygulanmamasını arz ve talep ederim.

Saygılarımla
''Ve gözleri düş kuran şeytanın gözleri
Gibi,
Ve üstünden akan lamba ışığı zemine düşürüyor
Gölgesini;
Ve ruhum zeminde dalgalanan bu gölgeden
Bir daha asla-alamayacak kendisini.''

Poe ile ilk tanışıklığım çocukluk zamanıma rastladığından beri, üzerime düşen gölgesinden -tıpkı yukarıdaki dizede söylediği gibi- alamadım kendimi. Onun 'Kuzgun' unun gölgesinden kendisini bir daha alamadığı gibi.
Poe' nin karanlık bir yazar olduğu söylenir; ıssızlığın, sisli havaların, çıplak ormanların, mezarlıkların, şeytanların ve Kuzgun' ların yazarı. Bir parça da olsa haklılık payları vardır; korkutmak amacı değildir, korkulan şeyleri saklandığı yerlerden çıkarıp gözle okunur (görünür) hale getirmektir. Karanlığın, ışıktan daha cazibeli -bazılarına da ürkütücü- gelmesinin sebebi, örtük ve görünmez oluşudur. Eh insanyavrusu da göremediği şeylerden korku duyar. Poe' nin zihni, karanlığı mizahla, benzersiz betimlemelerle, çıkarımlarla, analitik bir zekayla harmanlayabilecek kadar derin. Karanlığı ilmek ilmek yazacak kadar cüretkar bir zekaya sahip. Ki, bazı hikayelerinde karanlıktan eser yoktur; kahkahalar vardır okuyucu için:
'Randevu' (Vizyoner) adlı hikayesinde, ''Sparta' da binlerce farklı tanrıya adanmış binlerce tapınak ve mabed vardı. Diğerleri yıkılmışken Kahkaha sunağının ayakta kalmış olması ne tuhaf!'' (s:107) diye yazması boşuna değildir. Kahkahanın izlerinin kalıcı olmasının 'izini' sürer.
''Rafta bir tabak polemik sakince duruyordu'' s:117 benzetmesinin güzelliğinde gülümsemeden geçemiyorsunuz.


Hikayelere gelecek olursak;
''Ligeia'' da psikolojik bir sezinleme ile bugünlerin bilimini,
''Bir Blackwood Makalesi Nasıl Yazılır?'' da kendisinden ipuçları,
''Morgue Sokağı Cinayetleri'' nde çözümleme, satranç, bilinç gibi analizle yoğrulmuş bilgileri,
''Gammaz Yürek'' te, 'Sizin delilik sandığınız şeyin aslında duyu keskinliği olduğunu söylemiştim size değil mi'? cümlesini,
''Altın Böcek'' te, orantılı/orantısız çılgın bir macerayı,
''Dolandırıcılık- Pozitif Bilimlerden Biri-'' nde, dolandırıcıların özelliklerini- bol kahkaha garanti-,
''Gözlük'' te, bir gözlüğün nelere kadir olduğunu,
''Hipnoz Altında Şifa'' da, Tanrı, Din, Hayat üzerine felsefeyi,
''TUHAFLIK Meleği'' nde, ''Tavutlağ, baykuşylağ, küçük şeytanlağ ve iblisleğ kanatlıdır. Melekleğ kanatlı değildiğ ve ben TUHAFLIK Meleği' yim.'' diyerek kendini tanıtan bir Meleğ'i (kendi dilinde),
''Çalınan Mektup'' ta, bir mektubun başına gelenlerin S.Holmes-vari serüvenini,
''Şehrazat'ın 1002. Masalı' nı, ve daha nicesini okuyabilirsiniz. Ayrıca, kitaptaki şiir, yer, aforizma gibi alıntılar bilgi yüklü.

71 Hikayeden oluşan kitabın tasarımındaki (bana göre) tek hata ise, numaralandırılmış açıklamaların sayfa altında değilde, kitabın sonunda olması. Toplamda 968 sayfalık kitabı okurken, açıklamalar için kitabın sonuna gidilmek zorunda olması, bu da kitabı iki ayraçla okumak demek.
Gerçek anlamda bir başucu kitabı, hem boyut, hem içerik olarak. Tavsiye olunur. Keyifli okumalar.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.361 Oy)19.128 beğeni43.579 okunma3.025 alıntı183.755 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.589 Oy)8.867 beğeni28.836 okunma850 alıntı140.259 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.504 Oy)7.913 beğeni21.466 okunma4.028 alıntı130.050 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.761 Oy)13.476 beğeni34.688 okunma3.451 alıntı146.735 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.050 Oy)6.399 beğeni16.896 okunma2.772 alıntı86.427 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.490 Oy)8.080 beğeni22.901 okunma850 alıntı90.298 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.926 Oy)8.886 beğeni26.431 okunma2.693 alıntı115.327 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.602 Oy)9.107 beğeni25.459 okunma1.536 alıntı127.359 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.684 Oy)5.790 beğeni19.752 okunma849 alıntı101.715 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.442 Oy)3.940 beğeni13.030 okunma1.244 alıntı53.299 gösterim
Matematikle iç içe muhteşem kurgusal hikayeler. Keşke Edgar Allan Poe' nun beyninin içine girip 1 gün yaşayabilsem.Hayranlık uyandırıcı bir kara kitap.
Poe incelemesini hakkıyla yapmak şart. Bunu hafta sonuna bırakıyorum. Hafta sonuna kadar şunu söyleyeyim; Poe okumak insana çok iyi geliyor:)) Altın böcek; gizemli bir macera yaşatırken, Aksak kurbağa'da gerlim-korku unsurları ön plana çıkıyor, ama dozunda... Poe benim gözümde dahi bir yazar...
Kitabın ilk bölümünde Yazmanın Felsefesi’nden bahediyor Poe. En meşhur şiiri Kuzgun’u nasıl yazdığını falan anatıyor sonra adım adım. Zaten o bölümü okuyunca öyle normal bir insan evladı olmadığını anlayacaksınız
Morgue Sokağı Cinayetleri, Marie Roget’nin Sırrı ve Çalınan Mektup birbirinin devamı olarak görülebilir; çünkü hepsinin başkahramanı aynı: August Dupin! İlk dedektif hikayesi olma özelliği taşıyor Morgue Sokağı Cinayatleri. Yani şöyle de diyebiliriz ki Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes karakteri dahi Dupin’den etkilenerek yazılmış bir karakter. Varın gerisini siz düşünün.
Ölüm ve denizcilik üzerine çok fazla öyküsü var. Aslında anladığım kadarıyla ‘bilinmeyen’e karşı özel bir ilgisi var Poe’nun. Bu yüzden de okurken süper şeyler düşündürebiliyor size.
Bazı yazarlar vardır gereksiz bir şekilde abartilir, edgar allan poe bana göre kesin olarak onlardan biri, 700 sayfalık kitabin okunmaya değer kısmı olsa olsa 150 sayfa kadardır geri kalanı hakikaten yazmaya değmeyecek okumaya hiç değmeyecek sacmaliktan, basit kurgudan, yuzde sekseni yanlis, hatali ve donemin modasi olan fransizcadan alinma gereksiz yere kullanilan alinti ve sozcuklerden ibaret.
Yazarin kitabin sonlarinda "blackwood tarzi bir makale nasil yazilir" kisminda kulturlu gozukmek icin icin olur olmadik yerde fransizca kullanmayi elestirmesi kendi icinde ne kadar tutarli oldugunu gosteriyor.
Kitabin bir kisminda 20 sayfa boyunca o donem kullanilan robotu enine boyuna arastirmasi apayri bir konu ve ne icin geldik ne okuduk tarzi bir eziyet.
O kadar oyku icinde guzel olabilecek ikisi olsa olsa altin bocek ve ligeia sanirim.
Benim icin kitabin iyi yani edgar allan poe'nun kocaman bir balondan ibaret oldugunu ogretmesi, gotik tarzi oykuye hic yaklasmamam gerektigini hatirlatacak olmasi
poe kesinlikle ülkemizde hakettigi yerde olmayan bircok yeniligin temsilcisi sıradısı bir yazar bir sairdir .. inanın kitap bitmesin diye yarida kestigim oldu .. öyküler birbirlerine benzer örnekler tasiyor evet ama her öyküde bambaska bir tat bulacaksiniz ... okumaniz icin sizleri ikna etmek adina herseyi yazabilirim .. lutfen alın bu kitabi ve bir solukta okumayin .. asla sizi baymayacak bir yemek gibi dusunun yavas yavas ama tadini cikartarak .. poe ile tanismak inanilmaz .. etkilenen bircok sair ve yazar bulacaksiniz .. baska ne yazabilirim ki sizleeri ikna etmek icin .. karanligin gücüne hosgeldiniz
Özellikle fantastik öykü meraklıları yazarın öykülerini kacırmasın. Yok ben aralarından en iyi seçme öyküleri okumak istiyorum diyorsanız Borges'in Babil kitaplığındaki seçme öykülerini öneririm. Fantastik öykücülükte Po der ve susarım.
Merhaba sevgili kitap sever dostlar. İletişim Yayınları'ndan çıkan Edgar Allan Poe bütün öyküler güzel bir serüvendi. Bir çok yazara ilham kaynağı olmuş ve Amerikan Gotik Edebiyatı'nın öncülerinden Edgar Allan Poe; bu öykülerinde zihnini ve kalemini mükemmel kullanmış. Her bir öykü insanı ekrana bağlayan film gibiydi. Gerilim ağırlıklı öyküleri, ilgilenenlere tavsiye ederim.
Gecenin en karanlık vaktinde, en derin uykudan ani bir gürültüyle uyanmak gibi bir etkisi var tüm hikayelerinin... Her hikayeden sonra bir şaşkınlık ve yalıtılmışlık hissine kapıldığımı hissettim. Ruh hali fazlasıyla değişken fakat bir o kadar da sabit... Hiç bir yazarın anlatmadığı hikayeleri, detaycı fakat insanın ruhuna işleyen bir şekilde anlatıyor. Zamanda yitip gitmek ve kaybolduğunu düşündüğün anda yeniden bulmak gibi kendini...
Poe başta bilim-kurgu olmak üzere, fantastik, polisiye gibi bir çok edebiyat türünün kurucuları arasında. Poe nun bilim kurgunun kurucuları arasında sayılmasının en büyük sebebi, bilim-kurgu edebiyatının ana teması olan, kendi gerçekliği olan özerk, mikro dünyalar kurması.

Polisiyenin kurucusu olmasının nedeni ise yazdığı öykülerin, okuyucunun da yazarın da yaşanan olay hakkında aynı şeyi bilmesi, okuyucudan hiç bir şeyi gizlememesi gibi polisiye romanlarının uyması gereken anlatım kurallarından hepsini içermesi.

Bunun yanında sözcüklerin yapısıyla oynaması ve sürekli yeni sözcükler üretmesi yapısalcı dilbilimcilerin de Poe'ya olan ilgisinin nedenlerinden birisi.

Poe'yu eşsiz kılan en büyük özellik ve başarısının kaynağı, korkunun kaynağını cinlerden, hayaletlerden, hortlaklardan kurtarıp, insanın kendi saplantıları, hastalıklarına yöneltmesi. O yüzden Poe'nun tüm karakterleri hasta ve saplantılı insanlardır. İlk aklıma gelen yaşlı adamın gözünü saplantı haline getirdiği öyküsü.

Özetle büyük adamsın vesselam :)
Apaçık ve hazır olanı reddedip uzaktaki ve belirsiz olanı yeğlemek insan doğasının sapkınlığının bir özelliğidir.
Edgar Allan Poe
Sayfa 131 - İthaki-11.baskı
Çıkılmış olan ve tekrar çıkılabilecek pek çok yanlış 'basamağı' düşündüm.
Edgar Allan Poe
Sayfa 203 - İthaki 11.baskı
Bunu okuyan sizler hâlâ yaşayanların arasındasınız; ama yazan ben uzun süre önce gölgeler diyarına gittim.
"...ben onu yaşayan, soluk alan berenice olarak değil, bir düşün berenice'si olarak; dünyaya ait, etten kemikten bir varlık değil, böyle bir varlığın soyutlaması olarak; hayranlık duyulacak değil, çözümlenecek bir şey olarak; aşkın nesnesi değil, birbirini tutmayan, muğlak düşüncelerin konusu olarak görüyordum."
Derken ciddi ve haşin suratıyla bu abanoz kuş,
Kederimi gülümsemeye dönüştürdü
Edgar Allan Poe
Sayfa 16 - "Kuzgun" şiiri / "Yazmanın Felsefesi" bölümü

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Öyküleri
Alt başlık:
2 Kitap Takım
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
1415
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750517808
Kitabın türü:
Çeviri:
Hasan Fehmi Nemli
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Bütün Hikayeleri
Bütün Öyküleri
Bütün Hikayeleri
Bütün Hikayeleri
Bütün Öyküler 1
Hasan Fehmi Nemli çevirisi, Sandra Tomc'un önsözüyle, Benjamin Franklin Fisher sonsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle, Edgar Allan Poe, insan ruhunun dehlizlerindeki dillendirilemeyen duyguları, yüzyıllara meydan okuyan bir ustalıkla kaleme alıyor. Amerikan edebiyatına Gotik türünü tanıtan ve 19. yüzyıldan bugüne kadar hem doğrudan hem dolaylı olarak etkisi devam eden Poe'nun öyküleri de hayatı gibi karanlıkla bezelidir. Korku, gerilim, fantastik kurmaca ve polisiye gibi türlerin temellerinde bıraktığı iz, günümüz kitaplarının pek çoğunun merkezinde ansızın belirir. "Dehşet Öyküleri", "Gizemli Öyküler ve Dedektif Öyküleri" ve "Politik ve Edebi Taşlamalar" başlıkları altında toplanan öykülerin bu ilk cildinde ürperti, korku, gerilim gibi insan hayatındaki tüm ilkel içgüdüler, okuru iç dünyasında görmezden geldiği, kaçındığı yönleriyle yüzleştiriyor. "Poe'yu 'Sıradışı Ekolünün Lideri' olarak adlandırabilirsiniz."
-Jules Verne-

"Poe'nun sadece kendine has olan ve onu bütün diğer yazarlardan ayıran özelliği, hayal gücünün olağanüstü genişliğidir."

Bütün Öyküler 2
Leo Spitzer'in sonsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle, Edgar Allan Poe'nun 19. yüzyılın hüznüyle birleştirdiği vahşi kalemi, insana dair bilinmezlere ışık tutuyor. Edgar Allan Poe'nun bütün öykülerinin toplandığı kitabın bu ikinci cildinde, deneyimlediğiniz iç ve dış dünyaya dair pek çok heyecan ve gerilim dolu keşfe yelken açacaksınız. Kaleme aldığı pek çok farklı türde öykünün, "Mizah ve Yergi", "Fantezi ve Uçuş", "Keşif ve Serüven" ve "Büyülü Doğa" başlıkları altında toplandığı bu kitapta, yazarın mizahı ile tanışacak, hayal dünyasına ortak olacak, kahramanların çıktıkları keşiflerde tüm mekân ve gerçeklikleri terk edip içinde dolaştığınız bu kelimelerin usta yazarın zihninin eseri olduğunu unutarak kendinizi büyülü bir doğanın içinde bulacaksınız. Hasan Fehmi Nemli'nin özenli çevirisiyle hazırlanan kitapta, öykülere dair bilgiler sayesinde Poe'yu daha yakından tanıyacaksınız. "Poe'nun yaşamını eserine, fani kaderini ölümsüzlüğe adadığını söylemek yanlış olmayacaktır."
-Jorge Luis Borges-

Kitabı okuyanlar 338 okur

 • Oguz Guneysu
 • Tolga Mutlu
 • İbrahimfeza
 • Fatih Tetik
 • 1K Diyarbakır Grubu
 • Özgür Özdemir
 • orhan demir
 • Betül Karakuş
 • Aysel Turan
 • ercanscgn

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.6 (6)
9
%0.9 (1)
8
%1.9 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları