Bütün Şiirleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.593
Gösterim
Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051419350
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
İbrahim
içimdeki putları devir
elindeki baltayla
kırılan putların yerine
yenilerini koyan kim
güneş buzdan evimi yıktı
koca buzlar düştü
putların boyunları kırıldı
İbrahim
güneşi evime sokan kim
asma bahçelerinde dolaşan güzelleri
buhtunnasır put yaptı
ben ki zamansız bahçeleri kucakladım
güzeller bende kaldı
İbrahim
gönlümü put sanıp da kıran kim

Türkçenin gizemli ve usta şairi Asaf Hâlet Çelebinin bütün şiirleri...

Selahattin Özpalabıyıklar ve Seyhan Erözçelik'in notları, Beşir Ayvazoğlu'nun sözlüğüyle. Everest Yayınları, Asaf Hâlet Çelebinin bütün eserlerini bir külliyat olarak yayınlamaya devam edecek.

"Dağarcığındaki o miski anber kokulu, o tütsü buğulu masalları, efsaneleri, şark tasavvufu ve felsefesinden süzerek derlediği hikmetleri bir anda önünüze serecek bir sevimli sihirbaz. (...) Çelebi odadan çıkınca onun sigara dumanı ile beraber odaya sinen o saygı, tevazu, aşırı olgunluk dolu eski İstanbul havası bir müddet daha odada kalırdı."
-Haldun Taner-
128 syf.
Bir zamanlar anlamını çözemediğim bir söz dönüp dolaştı beynimde.
'İbrahim, gönlümü put sanıp da kıran kim'

İçimden mutluluklar taşarken denk gelmek, belki talihsizlikti. Çünkü bu dizeler hüznün dizeleri. Hiç oturup da araştırmadım da kimin sözüymüş diye. Ben kimden duyduysam, ilk nerede gördüysem o kişiye ait oldular. Sonra.. Sonra kayboldular..

Uzun zaman geçti.

Akışına bırakıyoruz, olması gereken oluyor. Üşenmemek çok önemli.
Bir yerde okumuştum şimdi hatırlamıyorum, ' Hüznümün sebebi üşengeçliğimdir. ' gibisinden bir şeydi. ( Gerçekten okudum, uydurmuyorum.) Bir boş vaktimde üşenmedim ki ne zaman - neyse yapayım - diyerek bir işe başlasam mutlaka güzel neticeler almışımdır. İlçe kütüphanesine gittim ve şiir raflarında gördüm.

'İbrahim, gönlümü put sanıp da kıran kim'

Tabi bu sefer nerede mutluluk? İşte tam okunması gereken anda karşıma çıkmıştı.
Önce Asaf Halet Çelebi hakkında bilgi edineyim dedim. Edinmesem de olurdu. Benim şiir defterime girecek harikulade bir mısra vardı orada.

Sadece bunun için bile sevebilirim seni..
Sevgiyle kalın.
127 syf.
·13 günde
Yazarı "İbrahim! Gönlümü put sanıp da kıran kim?" dizeleriyle tanıdım önce. Sonra "Aaa, bu adamın kitabı mı varmış ki," deyip başladım "şiirler arası" yolculuğuma.

Çok güzel dizeleri vardı Sayın Çelebi'nin "keşke daha fazla eser vermiş olsaydı bize," diye hayıflanmadı da değilim aslında. İslam'la Hinduizm'i harmanlayan yazarımızın çok farklı bir tarzı var ve okudukça çok hoş bir seda bırakıyor insanın kulaklarında. Şiirlerindeki o ritmik uyum sizi kendine hayran bırakıyor. Zaman zaman tekrar dönüp okuyacağımı düşündüğüm bu eseri tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim...
200 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çelebi; mistisizmi, tasavvufu, kutsal kitapları ve çocukluğunun bölük pörçük anılarını harmanlayarak kitabına taşımış. Şiirlerinin bir çoğu oldukça ahenkli. Farsça ve Fransızca dersleri almış olmasının yansımalarını kitabında görülüyor. Kitabı elinize almadan önce hayatını okumanızda fayda var diye düşünüyorum.
128 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Merhabalar

Asaf Halet ile tanışmam çoğu okurlar gibi; "İbrahim / İçimdeki putları devir / elindeki baltayla / kırılan putların yerine / yenilerini koyan kim." diye dizeleri olan meşhur şiiriyle olmadı. Bundan 10 yıldan kadar önce, (belki daha da eski) bir edebiyat dergisi vardı, belki hatırlayanlar vardır K Dergisi. Gerçek bir edebiyat dergisi, dolu dolu içeriği olan. Günümüzde mantar gibi biten, kapağında cafcaflı sulu boyalı şair/yazarların portre resimlerinin olmadığı, K Dergisiyle tanımıştım Çelebi'yi. Çelebi'nin anlatıldığı bölümün başlığı hâlâ aklımdadır: "Bobstil Bir Mistik" idiydi.

Kitabıyla tanışmak bu güne nasip oldu. Bir şiir kitabını yorumlamak nasıl yapılır bilemiyorum ama; Çelebi'nin şiirlerini Doğu-Batı endeksinde hareket eden bir tren olarak gördüm ben. Kendisi Doğu Medeniyeti ile içli dışlı bir şair. Şiirlerinin merkezinde İslam Medeniyeti, Eski Yunanlar, Eski Mısır ve Asur kültürleri, Mansurlar, Budizm öğretileri, Tasavvuf, Siddhartha, Nirvana, Fars ve Divan edebiyatlarının etkisinde. Şiirlerinin merkezine aldığı konular hakkında belli bir birikiminiz yoksa benim gibi bu mistik adamı anlamak zor olacak, Çelebi'yi anlamak biraz çaba gerektiriyor. Eğer ben bu konulara iç güveysinden halliceyim diyorsanız; bu kapalı şiirler tam sizlere göre. Benim gibi bir çomar, Nirvana'yı görünce aklınıza Nirvana'nın vokalisti Kurt Cobain geliyorsa hiç bulaşmayan bu derya deniz şaire.
Son olarak Asaf Halet gibi donanımlı bir şairi tekrar okumam için biraz daha ekmek yemem gerektiğimi söylerken, okumak isteyen değerli okurlara Asaf Halet denizinde boğulmamaları için küreklerinize kuvvet demekten başka bir şey dileyemem.
Keyifli günler dilerim.
200 syf.
·Beğendi·5/10
İbrahim!
içimdeki putları devir
elindeki baltayla
kırılan putların yerine
yenilerini koyan kim?

güneş buzdan evimi yıktı
koca buzlar düştü
putların boyunları kırıldı
ibrâhim
güneşi evime sokan kim?

asma bahçelerinde dolaşan güzelleri
buhtunnasır put yaptı
ben ki zamansız bahçeleri kucakladım
güzeller bende kaldı

İbrahim
gönlümü put sanıp kıran kim?
"Ey İbrahim gönlümü put sanıpta kıran kim ?" Tesadüfen okuduğum bu cümle Asaf Halet Çelebi'nin kitabını okuma isteği oluşturdu. En kısa zamanda okumak istiyorum
200 syf.
·17 günde·Beğendi·9/10
Asaf Hâlet'i yaşça benden büyük, edebiyat öğretmen arkadşım vesilesi ile tanıdım. 2018 in yazında köyümde ceviz ağacının altında bir sedirde okumuştum. Zamanında bir eşit ağırlık öğrencisi olarak daha önce muhakkak duymuşumdur ama hatırlamıyordum. Okumam gerektiğini düşündüğün bir şair var mı dediğim de "ben Asaf'ı seviyorum demişti, tabi ilk akla gelen Özdemir sanmıştım. Halet Çelebi kelimenin tam manası ile benzersiz bir şair bana göre. Şiir ilgisi olanlar okuyabilir. Ama öyle bir kerede anlaşılacak şiirleri yok. Zaten şiir kitanın arkasında şiirleri daha iyi anlamak için açıklamalar yazılmış
200 syf.
·1 günde
Asaf Halet'in şiirlerini zaten çok severim. İbrahim şiiriyle beni ta küçükken yakalamıştı. Hatta bir bestelenmişti de bu şiir. Diğer pek çok şiirini daha önce okumuş olmama rağmen kitabından okumak ayrı bir keyif verdi. Çünkü Asaf Halet Arap alfabesinden tutun, İbranice dualara hatta Budist öğretilerine kadar pek çok gizemli sözcük barındırıyor şiirinde. Kitabın sonunda verilen bu kelimelere ilişkin açıklamalar süper olmuş. Mesela alıntıladığım şiirinde geçen Mâra'nın Hint rivayetlerine göre Buddha'yı ayartmaya çalışan kötü ruh olduğu gibi bilgileri açıklama bölümünde bulabiliyorsunuz. Bana ilginç gelen bir şey de babası tarafından ormana bırakılan bir kızı anlatan masalın Fransız masalıyla benzerlik taşıması. Kitapta geçen "tın tın eder kabâcık beni bırakıp giden babâcık" dizelerini daha önce babaannemin anlattığı masalda duymuş olmam ise paha biçilemez.
128 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Sezgi şairi olarak tanıdığımız Asaf Halet Çelebi, şiirlerinde soyut alemi anlatıyor. Şiirlerinde İslam tasavvufu ile Hint mistisizminden yararlanan şairin şiirlerini anlamak için sözcüklerin çağrışımsal anlamlarını bilmek gerekiyor. He harfinin yazımını göze benzetip, yazdıklarını okumak, düşünüp yeni anlamlarının olduğunu bulmak şiir okumalarının en güzellerindendi. Şİirlerini okumasının mükemmelliğinin yanı sıra isimlerindeki güzellik de muhteşemdi. "On Mani Padme Hum" vb... Şiirlerinde masallardan, dinlerden ve rüyalardan yararlanması okumalarımıza anlam, heyecan katmış. Dizeler arasında büyülü yolculuğa çıkmak için okumanız şart.
128 syf.
·1 günde
"bir yanım asaf halet söylüyor diğer yanım fabrika" Onur Ünlü (bknz. Ah Muhsin Ünlü - Gidiyorum Bu)

İlk burada duydum Asaf Halet'i. Daha önce de duymuş olabilirim de.. Fakat ilk bu dizelerde merak ettim şairi.. Kimdi bu Asaf Halet ve neden şairin bir yanı asaf halet söylüyorken diğer yanı fabrika? Bilinçsizce kurulmuş bir cümle olamazdı bu değil mi? Yani, şiir okuyanlar bilir ki bir dizeye roman sığdırma sanatıdır şiir ve bu sebeple öyle gelişigüzel yazılmaz hiçbir şiir..

Merak ettim Asaf Halet'i ve bir şeyi merak ettiysem merakımı gidermeden bırakmam o şeyin peşini.. Bazen unutuyorum veya -mış gibi yapıyorum. Fakat zamanı gelince o şey bilinç altımdan göz kırpıyor bana. Buradayım, hey. Unutma, der gibi.. İşte uzun zaman sonra merakımı gideriyorum Asaf Halet ile ilgili..

Asaf Halet, farklı bir şair. Değişik. Uzakdoğu felsefesi de var onda sufi felsefesi de, kutsal kitaplar(!)dan da harmanlamış belli başlı bilgileri de.. Avrupai bir şeyler de var tabii.. Kendi hayatı ile birlikte bir havana koyup dövmüş bunları iyice.. Ortaya bir Asaf Halet çıkmış böylece..

İlk bakışta "vay be" diyebilirsiniz. Çünkü birbirinden çok farklı şeyleri bütünlemiş içinde. Oysa biraz bilgisi olan bilir ki, Uzakdoğu ve Sufî felsefeleri yüksek oranda birbirine benzemede.. Kutsal Kitaplar(!) da birbirine.. Sufî felsefesinin esin kaynağı Kur'an. Yani kutsal kitap(!).. Bu bilgiler çerçevesinde diyebiliriz ki, kutsal kitaplarla, sufî ve uzakdoğu felsefeleri bir. Ama Asaf Halet gibi şairler çıkıp da bunları bir havanda dövüp hayatıyla süsleyip bize sunmasa belki de bunun farkında olmayacaktık. Ne dersiniz?

Asaf Halet'in en belirgin özelliği bu diye bunun üzerine durdum. Gerçeği bu hakikati alırsanız geriye bir Asaf Halet de kalmaz ya!..

Asaf Halet'i okuyacaksanız biraz bilginiz olmalı.. Bu dediklerime dair.. Yoksa "ne diyor yahu bu tombiş şair" diyebilirsiniz.

İlk başta verdiğim Ah Muhsin Ünlü'nün dizesini kavradınız mı şimdi? Bir yanı Asaf Halet söylüyor (eskilere dair bir şey, ruhanî bir şey, maddesel olmayan bir şey) diğer yanı ise fabrika (yenilere dair bir şey, ruhanî olmayan bir şey, maddesel bir şey, daha bilimsel asaf halet yanına göre). İnsanı diyorum insanı.. İnsanı özetlemiş resmen adam. Yirminci yüzyıl insanını.. Belki de bu denli derin olmasıdır aklıma takılması..

Şimdi gidin ve okuyun. Fakat, bilginiz olmadığı takdirde ne Asaf Halet'i anlarsınız ne Onur Ünlü'yü.. Bir de, şiir sevici olmanız gerekir de bir miktar. Yoksa zevk vermez size bu deryalar.. Voltanızı alın da başka limanda demirleyim derler.. Benden iletmesi...

Keyifli okumalar...
128 syf.
·Puan vermedi
...Çelebi, odamdan çıkınca, onun sigara dumanı ile beraber odaya sinen o saygı, tevazu, aşırı olgunluk dolu eski Beylerbeyi havası, bir müddet daha odada kalır, ama bir müddet sonra yine her günün hışır, yavan rutini onun yerini alırdı.

Çelebi, yolunu ve asrını şaşırmış bir derviş gibi onu çok yadırgayan hoyrat bir çevrenin içinde bir gün sızlanmadan, kimseyi bir an töhmetlendirmeden, olgun bir hoşgörü ile sessiz sedasız yaşadı...

( Haldun Taner - Çok yaşasın ölüler kitabından )

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bütün Şiirleri
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051419350
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bütün Şiirleri
Bütün Şiirleri
İbrahim
içimdeki putları devir
elindeki baltayla
kırılan putların yerine
yenilerini koyan kim
güneş buzdan evimi yıktı
koca buzlar düştü
putların boyunları kırıldı
İbrahim
güneşi evime sokan kim
asma bahçelerinde dolaşan güzelleri
buhtunnasır put yaptı
ben ki zamansız bahçeleri kucakladım
güzeller bende kaldı
İbrahim
gönlümü put sanıp da kıran kim

Türkçenin gizemli ve usta şairi Asaf Hâlet Çelebinin bütün şiirleri...

Selahattin Özpalabıyıklar ve Seyhan Erözçelik'in notları, Beşir Ayvazoğlu'nun sözlüğüyle. Everest Yayınları, Asaf Hâlet Çelebinin bütün eserlerini bir külliyat olarak yayınlamaya devam edecek.

"Dağarcığındaki o miski anber kokulu, o tütsü buğulu masalları, efsaneleri, şark tasavvufu ve felsefesinden süzerek derlediği hikmetleri bir anda önünüze serecek bir sevimli sihirbaz. (...) Çelebi odadan çıkınca onun sigara dumanı ile beraber odaya sinen o saygı, tevazu, aşırı olgunluk dolu eski İstanbul havası bir müddet daha odada kalırdı."
-Haldun Taner-

Kitabı okuyanlar 252 okur

  • Serkan Aygün
  • Halil Rahman
  • greenfields
  • mehmet şerif susuz
  • Fatma Zehra
  • Buğra Er
  • Blue the Lost
  • Hasan Gören
  • Sueda Reyyan
  • Merve Baltan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%55.9
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.7
Erkek
%58.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.7 (23)
9
%22.7 (17)
8
%14.7 (11)
7
%5.3 (4)
6
%5.3 (4)
5
%4 (3)
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.3 (1)