Karalama Defteri - Ararken

8,8/10  (11 Oy) · 
32 okunma  · 
11 beğeni  · 
894 gösterim
"Günlerin Getirdiği ve Sözden Söze" ile birlikte Ataç'ın ilk dönem ürünlerini yayımlayarak "Bütün Yapıtları"na doğru ilk adımını atıyor YKY.

Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatına, deneme ve eleştirileriyle damgasını vuran Nurullah Ataç'ın, kuşku, ironi, coşku yüklü bu yazılarında dil, uygarlık, şiir ve sanat üstüne, günümüz okuruna söyleyecek pek çok sözü var.

Ataç... Türkçeyi kullanışıyla bize eşsiz bir tat, sanatın sorunlarına uygulayabileceğimiz bir açı bıraktı. Şimdi o bu yazıyı okusaydı, her zaman kınının dışında tuttuğu gülmece silahını çekinmeden kendisi için kullanır, biraz da homurdanarak, yazılarından birinin son tümcesini yinelerdi: Büyük bir şey değil ya, pek de küçümsemeyin."
Sabahattin Kudret Aksal-
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9789753638210
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yusuf 
 23 May 17:53 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nurullah Ataç ismini ilk kez lisede edebiyat dersinde duymuş olmalıyım. Ünlü edebiyat eleştirmeni. Hemen hemen 20 yıl sonra ilk kez bir kitabını, bu kitabı okudum ve oldukça beğendim. Nurullah Ataç özgün bir kişilik ve oldukça güçlü bir kalem. Açıksözlülüğünü bilgisi ve mizahıyla birleştirmiş, kendisinin tabiriyle geçimsiz biri. Zaten onu da ilgi çekici kılan da bu benim için. Eleştirilerini ve denemelerini okumak büyük bir zevk. Asla sıkılmıyorsunuz ve ufkunuz genişliyor. O fikren Türkiye'nin Doğu dünyasından tamamen kopup Batı dünyasının bir parçası olmasını savunan ama ruhen hala Doğulu bir aydın. Bu çelişkisini yazılarında da itiraf ediyor. Keskin görüşleri ve sivri bir dili var. Kalıplaşmış düşünce ve kabullere yıkıcı eleştiriler getirmekten kaçınmıyor. Velhasılı kelam okunması gereken ilginç bir kişilik.

Kitaptan 15 Alıntı

İlayda G. 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ey benim eski duygularım, eski düşüncelerim! Neden böyle uzaksınız benden? Ey benim eski gözyaşlarım! Sizin sıcaklığınızı neden gene duyamıyorum? Yanaklarımda bir iziniz olsun kalmamış... Koyup gitmişsiniz beni... Sizi tanımıyor değilim. Ey benim eski duygularım, düşüncelerim, gözyaşlarım! Ey benim gönlümün eski yalanları! Birer birer tanıyorum, birer birer biliyorum sizi, ancak, ne türlü söyliyeyim? İçeriden değil, dışarıdan tanıyorum sizi. Sizi biliyorum, biliyorum ya, nerede, ne türlü tanışıktı, onu bilemiyorum. Artık siz ben değilsiniz, ben de siz değilim, yabancıyız birbirimize... Yoksa ben sizi eskiden ilgiyle okuyup sonra adını bile unuttuğum bir öyküden mi biliyorum? Etimde değilsiniz benim artık:  ben şimdi sizi bensiz, kendimi de sizsiz düşünebiliyorum. Demek sizinle ben bir değilmişiz, sizsiz de bir ben olabilirmiş... Oysaki ben sizi varlığımın, benliğimin özü, ta kendisi sanmıştım. Size benmle, kendi etime de sizinle yoğurulmuş diye bakıyor, "Ayrılamazlar birbirinden!" diyordum. İşte, göz göze geliyoruz da birbirimize gülümsemeden, öfkelenmeden, omuz silkmeden geçebiliyoruz. Tanıyorum sizi, ancak ben değilmişsiniz gibi, benden büsbütün ayrı, benim dışımda bir varlıkmışsınız gibi bakıyorum size... Ey benim eski duygularım, düşüncelerim! Ey benim eski gözyaşlarım! Bir gün gelecek, ben size dışarıdan bakabileceğim.

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 74)Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 74)
İlayda G. 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gerçekçi sanat adamı gerçekte ne görüyorsa onun tıpkısını yapmağa kalkan adam değildir, gerçeği bize duyuran adamdır.

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 127)Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 127)

Sizler ölüye, ölmüş olana bağlanıyorsunuz da canlıyı göremiyorsunuz, büğünkü kişilerin dünkü değer yargılarına göre yaşamalarını diliyorsunuz. Yeniliği ille beğeneceksiniz demiyorum, anlıyamazsınız yenilikten, size ananız, babanız, yahut okuldaki öğretmeniniz bir takım düşünceler, duygular aşılamış, onlardan bir türlü yakanızı kurtaramazsınız, kendi kendinize düşünüp, kendi kendinize duyup yeni değerler bulamazsınız, onu biliyoruz, sizden gücünüzü aşacak bir çaba beklemiyoruz, acınacak insanlarsınız, acıyoruz size, o cılızlığınızdan silkinemezsiniz. Anlıyamadığınız yeniliklere saldırırsınız, büzülün kendi köşenize, büzülün de Batı acununun da, Doğu acununun da eskilerini okuyun, tek güzelliğin onlardaki güzellik olduğuna, kişioğlunun bundan böyle hiçbir şey yaratamayacağına, geçmişe öykünmekten başka çıkar yol olmadığına inanın, anlamadığınız şeyleri size zorla anlatacak değiliz ya! Zaten kendinizi bir sıkıp biraz anlar gibi olsanız da yanlış anlarsınız, o yeniliklerde bir takım eskilikler bulmağa kalkışırsınız. Bırakın yenileri uğraşmayın onlarla. Sizin için kapalıdır onlar. Siz aylı gecelerde bülbül dinleyin, kibar kibar konuşun, acayip kafiyeler arayın.

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah AtaçKaralama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç
İlayda G. 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

 Bilgelik, içimizde bir duygu olarak kaldıkça, bize ancak özlemini çektirdikçe tatlı, hoş bir şey.

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 22)Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 22)

Günler akıp geçiyor… Belki de ancak bize öyle geliyor. Ayrı ayrı günler yoktur, bir bitmiyen büğün vardır ki hepimiz onun içine kapanır, onun içinde akar gideriz deseler, bilmem o da doğru olmaz mı?..

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah AtaçKaralama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç
Yusuf 
23 May 18:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ölüm hepimizin içimizde bir hâtıra gibidir. Ne yapsak boş, o hâtıradan kurtulamayız. Her hâtıradan olduğu gibi o hâtıradan da bizi ancak ölüm kurtarır

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah AtaçKaralama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç
İlayda G. 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

En güzel yaz, kış gecelerinin karanlığında bütün çiçeklerini, kuşlarını bizim yarattığımız yaz değil midir?

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 62)Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 62)
İlayda G. 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yokluğa şekil verilemez; yokluk, en tantanalı şeklin altından da kendini gösterir, sırtarıverir.

Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 57)Karalama Defteri - Ararken, Nurullah Ataç (Sayfa 57)
2 /