8,8/10  (13 Oy) · 
59 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.099 gösterim
Günü kavramak için dünü anlamak lazım...Dün, tarihtir. Ancak kuru bilgi yığınlarıyla tarihi anlamaya imkan yoktur. İşin sırrı ayrıntılarda saklıdır. İyi kavranması gereken gerçekler ayrıntılardadır.Tarihi ayrıntılarıyla kavrama arayışı bizi romana götürür: Gölgede kalmış değerleri sadece romanda buluruz. Çaka Bey'i romanlaştırmak da zaten böyle bir arayışın parçasıdır. "İlk Türk Amirali" olarak ünlenen Çaka Bey ile çevresinde bir devrin, hatta devirlerin tüm detaylarını bulabilirsiniz. Ayrıca Selçuklu'yu büyüten unsurlarla birlikte bitiren hastalıkları da keşfedeceğini sanıyoruz.Artık bunun ışığında yeni dünyayı kucaklayabilir, hatta geleceği idrak hususunda isabetli adımlar atabilirsiniz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2001
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9789754081053
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir tarihi roman. Yazarın belki de en güzel romanı. Çavuldur Bey'in oğlu olan Çaka bir savaşta Bizans askerlerine esir düşer ve imparatorun huzuruna çıkar. Dik başlılığı sebebiyle hapse atılan Çaka esir pazarında bir adama satılır. Ancak olaylar gelişir ve sarayda yüksek bir yeri olur. Tek derdi buradan kurtulup askerleri ile buluşup Bizans'a karşı savaşmaktır. Denizler için bir filo kurar ve pek çok yeri fetheder. İmparatorun kızı Anna Kommen de artık Çaka'ya aşkını kalbine gömüp tarihçi olur. Bizans da boş durmamaktadır. Her zamanki silahı hile ile Kılıç Arslan ve Çaka'nın arasını bozmak ister. Acaba başarılı olabilecek midir? Tek kelime ile mükemmel bir roman.

Esma Tezgi 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Akıcı ve güzel bir dili vardı, hiç sıkmadan çok hızlı ilerleyen bir kitaptı.
Yazarın değindiği ince noktalar çok hoşuma gitti, Çaka Bey'in zindana düşünce namazlarını nasıl kıldığı, Allah'a olan bağlılığının bir çok kez dile getirilmesi..
Yazar dönemi ve insanını çok güzel anlatmış hem İslam dünyasından hem Bizans dünyasından karakterlerin bakış açısı bir çok şeyin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor ve farklı bakış açıları zevk veriyor.

e-zeki 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatımda okuduğum 2. roman Çaka Bey'di. Çocuğunun tarih bilinciyle yetişmesini, ecdat sevgisi kazanmasını isteyen herkes Yavuz Bahadıroğlu'nun tarih kitaplarını okutmalı.

Kitaptan 3 Alıntı