7,7/10  (60 Oy) · 
188 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.350 gösterim
Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan cep telefonları
hayatımızı kolaylaştıran bir araç mı, yoksa kıyametin habercisi mi?

Ekim ayının sıradan bir günüydü. Borsa 10.140 seviyesinde, uçaklarsa normal seferlerine devam ediyorlardı. Boston'da Boylston Caddesi'nde sevinçten adeta uçarcasına yürüyen Clayton Riddell içinse hayat çok daha mutlu ve umut vericiydi. İyi bir çizgi roman anlaşması yapmış, geleceğin umut dolu kapıları artık önünde açılmaya başlamıştı.

Ancak, her şey bir anda olup bitti. Tahribatın nedeni, herkesin cep telefonlarından yayılan ve sonradan frekans adıyla anılacak olan fenomendi. Clay ve bu faciadan canını kurtaran birkaç kişi, kendilerini medeniyetin zifir karanlık çağında, etraflarını saran kaos ve inanılmaz bir katliamın içinde bulurlar. Frekans yüzünden insanlar akıldan yoksun bir sürüye dönüşürler. Ve onlar için evrim başlar...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2006
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789752107335
 • Orijinal Adı:
  Cell
 • Çeviri:
  Canan Kim
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
26 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Buick 8 faciasından sonra Cep'te de benzeri bir sonla karşılaştım. Okumaya çalışsam da artık yürümüyor, çünkü karakterlerin hikâyelerine olan ilgimi kaybettim. Cep, King'in başyapıtı Mahşer'e belki bir şekilde öykünen bir eser olabilir; ama kesinlikle Buick 8'den kat kat daha iyi, az sayıda karaktere odaklanan ama ilginç olmayı bir süre sonra bırakan bir kitap. Buradaki yorumların hepsi iyi, kitabı bitirebilenler güzel şeyler söylemiş..keşke ben de böyle diyebilseydim. Araya güzel edebiyat eserleri koyarak Stephen King okumaya devam...

Mevlüt Ceylan 
28 Tem 16:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stephen King harika yazıyor ama bu kitabı beni pek tatmin etmedi. Çok durağan. Konu salgın bir virüsle ilgili. Bunu başta Stephen King yazacak diye çok sevinmiştim. Ancak anlatım çoktan sıkıyor insanı okurken. Pek bir heyecan yok. Sonunda ise bir şey olmuyor. Ama yinede de Stephen King kitabı okunur yapıyor. Cep telefonları için de verdiği kamu spotunu da unutmamak gerekir.

Özge Göksu 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Her zamanki Stephen King... Muhteşem hayal gücü, cümle aralarında verilmiş mesaj, psikolojinin en uç noktası... Tabi ki en iyi eseri değil ama, bilindik cümleleri ve kendine özgü tarzı ile okunması gerekenler arasında.

Sonuçta bu adam bilim kurgu-korku adına bir kral dostum :)

Nuray Durmuş 
24 Ağu 14:10 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cep'in gerçekten enteresan bir konusu var. Cep telefonlardan çıkan sinyaller sayesinde, insanların zombi'ye dönüşmesi ve hayatta kalanların yaşam mücadelesini okuyoruz.
Zombi'ye dönüşen insanların bir ismi var: TELEMANYAK
Aslında King'in bu kitabında bizlere vermek istediği mesaj çok açık. Cep telefonları sayesinde çoğumuz öyle olmadık mı? Tam bi' telemanyak...
Gelelim içeriğine;
konu iyi ama kitap durağan. Heyecan yok. Gizem yok. Gerilim yok. Kitabın sonu neye bağlanacak diye merak edip sabırla okudum.
Kitabın peşine filmini izledim. Son zamanlarda izlediğim en berbat filmlerden. Bana göre John Cusack ve Samuel L. Jackson'un kariyer hayatları boyunca oynamış oldukları en kötü film. Oyunculuk zayıf, film vasat. İyi başladı, kötü devam etti, çok kötü de bitti. İnanın sonunu zor getirdim. Kısacası hem kitap hem film beklentimin çok altında kaldı. Bana göre her ikisi de vakit kaybıydı...

Emre Şeyda 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Stephen King bu eserinde yapmadığı bir şey yapıyor ve zombi eseri yazıyor. Aslında Stephen King kıyamet sonrası dediğimiz eserler daha evvelden yazmıştı. En bilinenlerden biri Mahşer bir diğeri de Kara Kule serisi idi. Lakin bunlarda zombiler işlenmemiş çok farklı şekilde ele alınmıştı. Bu eserinde cep telefonları için kullanılan teknolojik ağın kötü ellere geçmesi ile yollanan frekansların nelre yol açabileceği üzerinde durulmuş ve cep telefonlarının insanları bu sinyallerle nasıl zombileştirdiğini anlatmış. Aslında yazar cep telefonlarının günümüzdeki insanları gerçekten de zombileştirmesi üzerine bir gönderme yapıyor bana göre ki bunu herkesin elinde olan telefonla bir zombi edası ile etrafta dolaşmalarından anlayabiliyoruz.

Oğuzhan Özturgut 
22 Haz 21:26 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın ilk yarısı gerçekten soluksuz okuyacağınız şekilde muhteşemdi. Walking Dead'i andıran bir dünya ve olayların nasıl gelişeceğine duyulan merak... Tamam dedim bu kitap olmuş. Derken ikinci yarısında kitap ilk heyecanını barındırmamaya başladı. Kitabın sonunu inanın zor getirdim ve sonunda da bir yere bağlanmaması beni derinden üzdü. Frekansı kim başlattı, niye başlattı hiç bahsetmedi. Hırpani adam bunları niye öldürmedi o kadar insan neden frekoya dönüştü bunlardan hiç bahsetmeden sadece hayatta kalma üzerine bir hikaye kurgulanmış. Devam kitabı var mı bilmiyorum ama yoksa da kesinlikle gelmeli cevaplanmayan bir sürü soru var. Efsane olabilecekken iyi bir hikaye olarak kaldı maalesef. Bir de sen Alice'i niye öldürüyorsun ya zaten 4 tane karakter var. Kız için o kadar betimleme yaptıktan sonra kitabın yarısından fazlası geçmişken benimsediğimiz bir karakteri amaçsızca durduk yere öldürmesi hoşuma gitmedi. Sonradan giren karakterlere de ısınamadım. Her neyse ilk okuduğum Stephen King romanı Yeşil Yol'du. Kitap ilk yarısıyla onun kadar iyi olmayı vaadetmesine rağmen 2.yarısı ve sonu yüzden ondan aşağıda kaldı.Puanım 8 ilk yarısı hatırına.

Şehram Sadiqzade 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir çoklarının romanı beğenmediğini gördüm. Bir zombi romanı olarak yaklaşırsak tabi ki gözlemlerimizin altında bir şeyle karşılaşırız amma eğer King okuyorsak tam bir başyapıt olur bu)) Yine telepati, sosyoloji davranımlar ve daha ötesi şeyleri bir yere toplama işini Üstad güzel yapmış) Sonu beklentilerin altında olsa da roman boyunca soluk soluğa bırakıyor insanı. Bir ara sıkıla bilirsiniz ancak kitabı bırakmasanız bir daha elinizden düşmez. Saygılar))

Sevgi Sertel 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 4/10 puan

Okuduğum ilk Stephen King kitabı “Cep” oldu. Elimde süründü resmen.
Sıradan bir gün iken, bir anda olaylar değişir. Cep telefonları aracılığıyla hızlı bir virüs yayılır ve her cep telefonu kullanan ve cep telefonu sinyaline maruz kalan herkes bir nevi canavara dönüşür. Cep telefonu kullanmayan ve virüsten etkilenmeyen az sayıda insanın bu canavarlardan kaçarken yolda birbirlerine rastlamaları ve birbirlerine kenetlenerek destek olmalarını anlatıyor.
Bu kişilerden bir tanesi de oğlunun akıbetini merak eden ve ona kavuşmak için canavarlarla dolu yollarda oğluna kavuşmak için mücadele eden bir adam.
Açıkçası ben çok vasat buldum kitabı ve kurguyu. Ne bir heyecan yaşadım ne bir gerilim nede bir gizem vardı. Tamamen düz bir hikaye. Keyif almadım. Ancak tek bir Stephen King kitabı ile değerlendirme yapmayacağım. Birkaç kitabını daha okurum ama çok sonra sanırım :)

Korkmaz. 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Frekans yüzünden insanlar akıldan yoksun bir sürüye dönüşürler. Ve onlar için evrim başlar... En ideal tanımlayıcısı bu olurdu herhalde.Cep , günümüzde de bizi bağımlı eden cep telefonlarının ne dereceli tehlikeli olabileceğini ilginç bir kurguyla bizlere aktarıyor.

zerrin ayça yılmazer 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Cep telefonlarının hayatımızdaki yerini sorguladım okurken. Özelliklede cep telefonlarının birer kitle imha cihazı olarak kullanıldığı fikriyle bitirdim. Güzel kitaptı , stephen king ismine yakışır kalitedeydi.

2 /

Kitaptan 3 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatta kalma mücadelesi aşk gibi.İkisi de kör.

Cep, Stephen King (Sayfa 389 - Altın)Cep, Stephen King (Sayfa 389 - Altın)
Zekiye 
20 Eyl 12:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Zihnin hesap yaptığını, ama ruhun özlem duyduğunu ve kalbin sadece kendinde olanı bildiğini söylemişti."

Cep, Stephen King (Sayfa 285)Cep, Stephen King (Sayfa 285)

Görüyorsunuz ya temeline inince görülüyor ki Homo Sapien değiliz. Özümüz, delilik. Asal Talimat ise cinayet. Darwin'in söyleyemeyecek kadar kibar olduğu gerçek şu, dostlarım; dünyaya en zekiler, hatta belki en zalimler olduğumuz için değil, en başından beri ormandaki en deli, en katil orospu çocukları olduğumuz için hükmediyoruz.

Cep, Stephen KingCep, Stephen King