7,7/10  (44 Oy) · 
148 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.231 gösterim
Günlük yaşamın vazgeçilmezi olan cep telefonları
hayatımızı kolaylaştıran bir araç mı, yoksa kıyametin habercisi mi?

Ekim ayının sıradan bir günüydü. Borsa 10.140 seviyesinde, uçaklarsa normal seferlerine devam ediyorlardı. Boston'da Boylston Caddesi'nde sevinçten adeta uçarcasına yürüyen Clayton Riddell içinse hayat çok daha mutlu ve umut vericiydi. İyi bir çizgi roman anlaşması yapmış, geleceğin umut dolu kapıları artık önünde açılmaya başlamıştı.

Ancak, her şey bir anda olup bitti. Tahribatın nedeni, herkesin cep telefonlarından yayılan ve sonradan frekans adıyla anılacak olan fenomendi. Clay ve bu faciadan canını kurtaran birkaç kişi, kendilerini medeniyetin zifir karanlık çağında, etraflarını saran kaos ve inanılmaz bir katliamın içinde bulurlar. Frekans yüzünden insanlar akıldan yoksun bir sürüye dönüşürler. Ve onlar için evrim başlar...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2006
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9789752107335
 • Orijinal Adı:
  Cell
 • Çeviri:
  Canan Kim
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
26 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Buick 8 faciasından sonra Cep'te de benzeri bir sonla karşılaştım. Okumaya çalışsam da artık yürümüyor, çünkü karakterlerin hikâyelerine olan ilgimi kaybettim. Cep, King'in başyapıtı Mahşer'e belki bir şekilde öykünen bir eser olabilir; ama kesinlikle Buick 8'den kat kat daha iyi, az sayıda karaktere odaklanan ama ilginç olmayı bir süre sonra bırakan bir kitap. Buradaki yorumların hepsi iyi, kitabı bitirebilenler güzel şeyler söylemiş..keşke ben de böyle diyebilseydim. Araya güzel edebiyat eserleri koyarak Stephen King okumaya devam...

Özge Göksu 
13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Her zamanki Stephen King... Muhteşem hayal gücü, cümle aralarında verilmiş mesaj, psikolojinin en uç noktası... Tabi ki en iyi eseri değil ama, bilindik cümleleri ve kendine özgü tarzı ile okunması gerekenler arasında.

Sonuçta bu adam bilim kurgu-korku adına bir kral dostum :)

Emre Şeyda 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Stephen King bu eserinde yapmadığı bir şey yapıyor ve zombi eseri yazıyor. Aslında Stephen King kıyamet sonrası dediğimiz eserler daha evvelden yazmıştı. En bilinenlerden biri Mahşer bir diğeri de Kara Kule serisi idi. Lakin bunlarda zombiler işlenmemiş çok farklı şekilde ele alınmıştı. Bu eserinde cep telefonları için kullanılan teknolojik ağın kötü ellere geçmesi ile yollanan frekansların nelre yol açabileceği üzerinde durulmuş ve cep telefonlarının insanları bu sinyallerle nasıl zombileştirdiğini anlatmış. Aslında yazar cep telefonlarının günümüzdeki insanları gerçekten de zombileştirmesi üzerine bir gönderme yapıyor bana göre ki bunu herkesin elinde olan telefonla bir zombi edası ile etrafta dolaşmalarından anlayabiliyoruz.

Şehram Sadiqzade 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir çoklarının romanı beğenmediğini gördüm. Bir zombi romanı olarak yaklaşırsak tabi ki gözlemlerimizin altında bir şeyle karşılaşırız amma eğer King okuyorsak tam bir başyapıt olur bu)) Yine telepati, sosyoloji davranımlar ve daha ötesi şeyleri bir yere toplama işini Üstad güzel yapmış) Sonu beklentilerin altında olsa da roman boyunca soluk soluğa bırakıyor insanı. Bir ara sıkıla bilirsiniz ancak kitabı bırakmasanız bir daha elinizden düşmez. Saygılar))

Korkmaz. 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Frekans yüzünden insanlar akıldan yoksun bir sürüye dönüşürler. Ve onlar için evrim başlar... En ideal tanımlayıcısı bu olurdu herhalde.Cep , günümüzde de bizi bağımlı eden cep telefonlarının ne dereceli tehlikeli olabileceğini ilginç bir kurguyla bizlere aktarıyor.

zerrin ayça yılmazer 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Cep telefonlarının hayatımızdaki yerini sorguladım okurken. Özelliklede cep telefonlarının birer kitle imha cihazı olarak kullanıldığı fikriyle bitirdim. Güzel kitaptı , stephen king ismine yakışır kalitedeydi.

Sevgi Sertel 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 4/10 puan

Okuduğum ilk Stephen King kitabı “Cep” oldu. Elimde süründü resmen.
Sıradan bir gün iken, bir anda olaylar değişir. Cep telefonları aracılığıyla hızlı bir virüs yayılır ve her cep telefonu kullanan ve cep telefonu sinyaline maruz kalan herkes bir nevi canavara dönüşür. Cep telefonu kullanmayan ve virüsten etkilenmeyen az sayıda insanın bu canavarlardan kaçarken yolda birbirlerine rastlamaları ve birbirlerine kenetlenerek destek olmalarını anlatıyor.
Bu kişilerden bir tanesi de oğlunun akıbetini merak eden ve ona kavuşmak için canavarlarla dolu yollarda oğluna kavuşmak için mücadele eden bir adam.
Açıkçası ben çok vasat buldum kitabı ve kurguyu. Ne bir heyecan yaşadım ne bir gerilim nede bir gizem vardı. Tamamen düz bir hikaye. Keyif almadım. Ancak tek bir Stephen King kitabı ile değerlendirme yapmayacağım. Birkaç kitabını daha okurum ama çok sonra sanırım :)

Kitaptan 2 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayatta kalma mücadelesi aşk gibi.İkisi de kör.

Cep, Stephen King (Sayfa 389 - Altın)Cep, Stephen King (Sayfa 389 - Altın)

Görüyorsunuz ya temeline inince görülüyor ki Homo Sapien değiliz. Özümüz, delilik. Asal Talimat ise cinayet. Darwin'in söyleyemeyecek kadar kibar olduğu gerçek şu, dostlarım; dünyaya en zekiler, hatta belki en zalimler olduğumuz için değil, en başından beri ormandaki en deli, en katil orospu çocukları olduğumuz için hükmediyoruz.

Cep, Stephen KingCep, Stephen King