·
Okunma
·
Beğeni
·
14358
Gösterim
Adı:
Cimri
Yazar:
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059197663
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yason Yayıncılık
Moliere, sarayın döşemelerini yapan bir mobilyacı olan Jean Poquelin ile bir zengin burjuva ailesinin kızı olan Marie Cresse´nin oğluydu. Moliere annesini 10 yaşındayken yitirdi ve babası ile bağlantıları hiç sıkı değildi. Annesinin ölümünden sonra babası ile Paris´de o zaman yukarı burjuva sınıfından kişilerin evlerinin bulunduğu Rue Saint-Honoré´de yaşadılar. İlk okul eğitimini Paris´te yaptı ve sonra Paris´in en iyi okullarından Cizvit´lerin idaresinde olan "Collège de Clermont"da öğrenim gördü. 1641'de bu okuldan ayrıldı. Babası 1531'de bir imtiyaz satın almıştı ve Moliere babasının işini devam ettirmeye başladı ve bu arada hukukçu olmak için çalışmalara başladığı da bildirilir.

Haziran 1643'de Moliere 23 yaşında iken birden babasının işini bırakmaya ve Paris´ten ayrılmaya karar verdi. Daha önce tanışmış olduğu tiyatrocu güzel aktris Madelaine Bejart ile birleşip kendisi 630 livre sermaye katarak ile Bejart´la birlikte Illustre Théâtre adlı bir tiyatro topluluğu kurdu. Böylece bağlı oldugu sosyal sınıf ilişkilerini geride bıraktı. Sahne adı olarak Fransa'nın Midi bölgesinde Vigan şehri civarında bir köy olan Molière ismini kullanmaya başladı. Bundan hemen sonra bu topluluğa Madelaine´nin erkek ve kız kardeşleri de katıldı. Moliere hem iyi aktörlük gücü hem de eğitimi dolayısıyla bu gezici tiyatro trupunun idarecisi oldu. 1645'de bu gezici tiyatro trupu, çoğu pansiyon masrafları olmak üzere, 2000 livre borçlanmıştı. Moliere bu borçlar dolayısıyla hapse atıldı ama ya babası ya da topluluk mensupları borcu ödeyerek 24 saat sonra hapisten kurtarıldı. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamlandı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.
104 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle Ahmet T. arkadaşıma teşekkürlerimi iletmek istiyorum. İlk defa tiyatro türünde bir eser okudum sayesinde ve çok keyif aldım. Bazı yerlerinde sesli güldüm, bazı yerlerinde derin derin düşündüm. Kitap sürükleyici, çeviri muhteşem, eline alıp okumaya başlarsan bitirene kadar bırakamıyorsun. 19 Nisan'da Cimri oyununa gideceğiz ve heyecanla o günü bekliyorum. Keyifli okumalar.
104 syf.
·2 günde·10/10
Tiyatro oyunlarını her zaman sevmişimdir .
Moliere ' de eserlerindeki tiplemelerle dünya edebiyatında , Shakespeare ' den sonra insan gerçekliğine belki de en derinlenmesine nüfuz eden oyun yazarlarından biridir .
Eserlerinde genellikle dönemin tutucu otoritelerini rahatsız etmekle kalmamış , tazeliklerini bugüne kadar korumuştur .
104 sayfa bir tiyatro oyun olup 5 perdelik bir oyundur .
İsminden de belli olduğu gibi cimri bir baba olan "Harpagon" ve ailesi üzerinden mizahi bir oyun okura sunmaktadır .
Moliere okumaya devam edeceğim .
Okumanızı tavsiye ediyorum .
104 syf.
·2 günde·9/10
Moliere'yi alıntılardan tanıdım. Sonra bir tiyatro hevesi ile başladım. İlk Moliere ve ilk tiyatro kitabım. Çok beğendim. Nedeni ise sahneyi gözünüzün önünde canlandırmanız.

Yazarın dili, tadı bir harika. Çok akıcı bir eser. Cimriliği gerçek manada tüm yönleriyle görebileceksiniz. Cimri baba ve arada geçen aşk. Baya baya güleceğiniz bir eser olmuş. Gayet kısa ve hoş bir eser. Tavsiye ederim ağır kitapların arasına konulabilir....
104 syf.
·9/10
Çok önceleri okuduğum, yakın zamanda ise Ankara Devlet Tiyatrolarında izlediğim tiyatro oyunu. Hastalık hastası, Kibarlık budalası, Kadınlar Mektebi gibi bir çok tanınmış oyunu olan yazarın, kendisi de aynı zamanda bir oyuncu. Hatta bir oyununda "Moliere denen herifin de" diyerek kendisine sövdüğü söylenir.

Bu sene gittiğim bir çok tiyatrodan, hatıramda yer alan, yine bir klasik, bu klasik ise Cimri oldu. Oyuncuların doğaçlama yapmasına, doğal olarak yeteneklerini daha serbest sergilemesine imkan sağlayan bir yazım tekniği var. Böylece oyuncular izleyiciyle daha rahat bağ kuruyor, dolayısıyla izleyiciyi oyuna bağlıyor.

Komedya türünün kurucusu olduğu söylenir. Sahnelemeleri genelde abartılı. Doğal bir olayı, insani bir zaafı ya da karakter bozukluğunu ele alıp komediyi bunun üzerine kurar. Cimri de aynı şekilde bir "takıntı" ile başlar, yan hikayecikler, anormal düğümler ve o düğümlerin anormal çözümlenmesi...

“Komedyanın görevi, insanları eğlendirerek düzeltmektir” dediği söylenir. Gerçekten alt metinlerde ince mesajlar verir, kimi zaman tirat şeklinde yaptırır bunu. Çok uzatmadan sevdiğim bir sözüyle bitireyim.
'Life is a tragedy to those who feel and a comedy to those who think.'
104 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çok eğlenceli, akıcı, komik bir kitap.

Tek olumsuz tarafı ki bunun kitabın 17. yüzyıla ait olmasının da çok payı vardır çoğu diyalog karagöz hacivat güldürüsü gibiydi. Derinlikli karakterler olmalarına rağmen bazı diyalog ve olaylarda alakasız aniden birbirine sopayla vuran ve fazlasıyla klişe şakalar yapan karakterlere dönüşüyorlardı.
Onun dışında kitap çok iyiydi.
Sonlara doğru,

Cimri abimize çok sinir olmaya başladım, mutlu son ile bitmeseydi gerçekten kötü hissedecektim kendimi. Raskolnikov'un baltasıyla öldürdüğü yaşlı kadına benzettim Cimri abimizi. Ve gerçekten bende de bir baltayla öldürme dürtüsü oluştu, neyseki beklenmedik garip bir şekilde mutlu son ile bitti de rahatladım.

Ayrıca kitap boyunca gerçekten bir tiyatro sahnesini seyreder gibiydim. Ve hep içimden "Bir şekilde bu oyunu oynamalıyım ben de" diye düşündüm. Umarım fırsatım olur da oynarım gerçekten.
104 syf.
·1 günde·7/10
Yaklaşık 3.5 asır önce yazılmış, okuması güzel ve boğucu metinlerden uzak güzel bir tiyatro eseri. Aşırı cimri aile babası 60 yaşındaki Hargapon'un çok genç bir kızla evlenmek istemesi üzerine kurulu ve sonunda alışık olduğumuz mutlu tesadüflerle sonlanması da hoş olmuş. Okurken cimri insanlara karşı öfkem yine depreşti. Siz siz olun cimri olmayın :) . Herkese iyi okumalar.
104 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kim bilir kaçıncı kez okuduğum ve yine kim bilir kaçıncı kez kahkahalarına nail olduğum efsanevi yazar ve oyunu bu müthiş deneyimi sizde yaşayın tavsiyemdir. :)
104 syf.
·1 günde
Bir solukta okunabilecek akıcı, içinde güzel cümlelerin olduğu birazdan bizdensi bir kitap izlemesi de keyifli bir tiyatro tavsiyedir denk gelirse keyifli saatler geçirilecek bir oyun Benim cimri Harpagonumm
104 syf.
Kurgu bakımından Shakespearevari bi komedyaydı daha da detaya girersem Shakespeareca diyebileceğim tesadüflerin bol olduğu komedya olmuş yazarın bu taklitle gelen esinlenmesini çok hoş buldum ..
104 syf.
·1 günde·10/10
Yetişin hırsız var, yakalayın adam öldürüyorlar!

Hırsız var olmasına vardır ama ne adam öldürdükleri vardır ne de herhangi başka bir şey. Paralarını nereye saklayacağına karar veremeyen, bulunduğu yerde güvende olup olmadığını sürekli dert eden Harpagon'un parası yerinde yoktur işte şimdi birileri onun canına kastetmiştir sanki.

Kitabı Sabahattin Eyüboğlu'nun değerli çevirisiyle okudum. Başına eklediği önsözü ile döneme ve Moliere'e dair birçok bilgi veriyor. Bilgi vermenin yanı sıra edebi bir eser okuyormuşcasına zevk veriyor. Moliere'in mutlu bir çağda yaşadığını ancak bunu hayatına değil eserlerine yansıtabildiğini söylüyor yazar. Ölüm onu bir tiyatronun son perdesinde bir yoklamış daha sonra eve döndüğünde bir öksürükle başlayan iç kanama sonucu hayatını kaybetmiş. Ömrü boyunca onlarca tiyatro yazmış, hayatını bununla kazanmış, saray çevrelerine girebildiği için rakipleri tarafından hep düşmanlıkla karşılanmış.

Moliere'in çağında yeni konu arama kaygısı yokmuş eski eserler isimleri bile değiştirilmeden yeniden yazılırmış. Cimri'nin kaynağı Plautus'un "Çömlek" isimli eseri olmakla birlikte yazara yalnızca ilham vermiş ve en benzer yerlerinde bile ayrı ayrı eserler olarak varlıklarını sürdürmüşler. Harpagon'un sahneye iyi konulması gerektiği üzerinde durulmuş.

Cimri'yi Türkçeye ilkin Vefik Paşa, Azarya adıyla; ondan sonra Teodor Kasap, Pinti Hamit adıyla adapte ediyorlar. Sabahattin Eyüboğlu, Yaşar Nabi Nayır çevirisinin esere en uygun çeviri olduğunu söylüyor. Çevirmen bu eseri oynayacak bir arkadaşı için tekrar çevirmiştir.

Eser özetlemeye lüzum görülmeyecek kadar kısa ve özetleyerek anlatmaya gönül vardırmayacak kadar sıcak ve eğlenceli bir konuyu ele alıyor.

Her seferinde niyetlenip yapamadığım bir şey vardı: Bir tiyatroya gitmeden önce tiyatro metnini okumak. Bunu ilk defa Cimri ile başarmış oldum. Zaten çok basit güzel bir dili var. Bir gün öncesinden seve seve, bitmesin diye de yavaş yavaş okuyarak tamamlamıştım kitabımı. Tiyatro tam metin oynanmış ve ben de onlarla birlikte ezberlemiş kadar metne hakim olmuştum.

En zevk alarak, en eğlenerek okuduğum kitap oldu benim için. Valère'i çok sevdim. Ancak bu kitap Harpagon'un kitabıdır ki bu isim artık cimri kelimesi yerine bile kullanılmaktadır. Sondaki akıl almaz kavuşma ve cimriliğin böylesi gerçekten insanı doyuruyor. Ama hiçbir konuda ayrıntı vermek istemiyorum, bu eğlenceli metni herkes okumalı.

İyi okumalar!
Bütün erkeklerin sözleri birbirine benzer. Onları sadece yaptıkları birbirlerinden ayırır.
Molière
Sayfa 7
Olmadığım biri gibi görünmeye çalışacak kadar onursuz bir adam değilim ben, bunu böyle bilin.
Molière
Sayfa 110

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cimri
Yazar:
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059197663
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yason Yayıncılık
Moliere, sarayın döşemelerini yapan bir mobilyacı olan Jean Poquelin ile bir zengin burjuva ailesinin kızı olan Marie Cresse´nin oğluydu. Moliere annesini 10 yaşındayken yitirdi ve babası ile bağlantıları hiç sıkı değildi. Annesinin ölümünden sonra babası ile Paris´de o zaman yukarı burjuva sınıfından kişilerin evlerinin bulunduğu Rue Saint-Honoré´de yaşadılar. İlk okul eğitimini Paris´te yaptı ve sonra Paris´in en iyi okullarından Cizvit´lerin idaresinde olan "Collège de Clermont"da öğrenim gördü. 1641'de bu okuldan ayrıldı. Babası 1531'de bir imtiyaz satın almıştı ve Moliere babasının işini devam ettirmeye başladı ve bu arada hukukçu olmak için çalışmalara başladığı da bildirilir.

Haziran 1643'de Moliere 23 yaşında iken birden babasının işini bırakmaya ve Paris´ten ayrılmaya karar verdi. Daha önce tanışmış olduğu tiyatrocu güzel aktris Madelaine Bejart ile birleşip kendisi 630 livre sermaye katarak ile Bejart´la birlikte Illustre Théâtre adlı bir tiyatro topluluğu kurdu. Böylece bağlı oldugu sosyal sınıf ilişkilerini geride bıraktı. Sahne adı olarak Fransa'nın Midi bölgesinde Vigan şehri civarında bir köy olan Molière ismini kullanmaya başladı. Bundan hemen sonra bu topluluğa Madelaine´nin erkek ve kız kardeşleri de katıldı. Moliere hem iyi aktörlük gücü hem de eğitimi dolayısıyla bu gezici tiyatro trupunun idarecisi oldu. 1645'de bu gezici tiyatro trupu, çoğu pansiyon masrafları olmak üzere, 2000 livre borçlanmıştı. Moliere bu borçlar dolayısıyla hapse atıldı ama ya babası ya da topluluk mensupları borcu ödeyerek 24 saat sonra hapisten kurtarıldı. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamlandı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.

Kitabı okuyanlar 3.143 okur

  • Melek Güneş Geral
  • Medusa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları