Cumhuriyet Tarihi Yalanları 1.Cilt

8,5/10  (31 Oy) · 
70 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.201 gösterim
Elinizdeki kitap, “Resmi tarih yalan söylüyor!...” diyerek Cumhuriyet tarihine ve Atatürk’e saldırmanın moda haline geldiği bu günlerde, tarihsel belge ve bilgilerle “gerçekte kimin neden ve nasıl yalan söylediğini” gözler önüne sermek için kaleme alınmıştır. İşte kitapta belgelerle cevap verilen Cumhuriyet tarihi yalanlarından bazıları:

• Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında Atatürk’ün herhangi bir etkisi yoktur!
• Atatürk Kurtuluş Savaşı’na sonradan katılmıştır!
• Vahdettin hain değil kahramandır!
• Kurtuluş Savaşı önemsizdir!
• Kurtuluş Savaşı antiemperyalist bir mücadele değildir!
• İngilizlerle savaşılmamıştır!
• Güney Anadolu’nun kurtarılmasında Atatürk’ün hiçbir etkisi yoktur!
• Çerkez Ethem hain değil kahramandır!
• İnönü Savaşı olmamıştır, sonradan uydurulmuştur!
• Yazı ve dil devrimi Türkiye’yi tarihinden koparmış, insanları bir gecede cahil bırakmıştır!

Türkiye’nin içeriden ve dışarıdan emperyalist bir kuşatmayla çevrildiği bu günlerde Cumhuriyet tarihi yalanlarını öğrenmek ve bu yalanlara belgelerle cevap vermek çok büyük bir önem taşımaktadır. Elinizdeki kitap belgelerle tarihin çarpıtılışını ortaya koymak üzere önemli bir eser.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9751030544
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Burak CAN 
24 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğu ilk Sinan Meydan eseridir. Ve şimdiye kadar neden okumadığımı sorgulamadım. Cumhuriyet Tarihi Yalanları 1. kitabı 4 konuyu ele alıyor:1)KURTULUŞ SAVAŞI'NI ATATÜRK DEĞİL DEDEM BAŞLATTI!
2)VAHDETTİN HAİN DEĞİLDİR! 3)KURTULUŞ SAVAŞI ÖNEMSİZDİR! 4)YAZI VE DİL DEVRİMİ TÜRKİYE'Yİ TARİHİNDEN KOPARMIŞTIR!

Bu dört Cumhuriyet tarihi yalanı içinden beni en çok etkileyen Yazı ve Dil Devrimi Türkiye'yi Tarihinden Koparmıştır adlı bölüm oldu. Uzun zamandır düşündüğüm ve kendi kendime neden değiştirildi dediğim ve bu konuda okuduğum 2/3 kaynak da beni tatmin etmediği için devamlı kafamda soru işareti olan bu inkılâbın neden yapıldığını bu kaynakta o kadar net bir şekilde anlatılmasına şahit oldum ki kafamda ki bir soru tamamiyle bertaraf oldu diyebilirim. Bizlere yıllarca doğruymuş gibi anlatılan dört konun aslında sistematik olarak bizler üzerinde işlenip durması boşa değilmiş. Ve anlıyorum ki şu an içinde bulunduğumuz durumda bu yalanlar ve benzerleri gibi devamlı birileri tarafından birçok yazara tekrarlattırıldığı için yapılan işlerin hayır olmasa bile bizim için hayırmış görmemize ve bir nevi gözlerimiz kör edilerek gerçeklerden bihaber yaşamamıza sebebiyet veriyor.Yıllarca bu ülkenin insanlarına, bu ülkeye hainlik yapmış kişileri kahraman gibi tanıttıkları gibi daha sonra hainlikleri kanıtlansa bile halk bunu kolay kolay kabullenmedi. Yani yaptıkları propagandalar kısmen tuttu. Son dönemler de rahatça Atatürk'e iftiralar artmış ve bir halkın yeniden küllerinden doğarak bağımsızlık için canlarını feda ederek yeni kurulan Cumhuriyet'in temellerine akıllarınca bombalar döşeyen ve bu bombalara göz yumanlar elbet tarih sayfalarında bir gün yargılanacaklardır. Bu eser de; Vahdettin'in,Çerkez Ethem'in, Damat Ferit'in nasıl ihanet içerisinde bulunduklarına belgeler ışığında tanıklık edeceksiniz.

İnvictus 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş mücadelesini ve o dönemlerde kimin hangi rol üstlendiğini belgelerle ışık tutmuş bir kitap.Kitabı okuduğunuz zaman Kurtuluş mücadelesinin hangi şartlarda gerçekleştiğini ve nasıl bir mücadele verildiğini ruhunuzda hissettirerek çok kapsamlı anlatıyor.Bunu yaparken gerçekleri görüyor ve yalan ile doğruyu kıyaslayabiliyorsunuz.Çünkü bütün resmi yazışmalar ve belgeler ile o döneme ışık tutuyor.

Vedat Baysal 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 595 günde · Puan vermedi

Bizdeki birbirine tamamen zıd "Resmi" ve "Gayri Resmi" tarih anlayışından resmi tarih tezini destekleyen ve bunu belgelerle izaha çalışan bir Sinan Meydan kitabı. Toplum olarak tarihi bilimsel bir disiplin olarak görmek yerine ideolojik olarak değerlendirdiğimizden kitapta yazılanları da siyasi düşüncemize göre kabul veya redddedeceğimiz kesin.

Kitap Kurduu 
 08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ilk olarak sinan meydan tarz olarak bilgi birikimi olarak o kadar müthiş bir yazar ki kesinlikle daha ilk sayfada bunu görebiliyorsunuz. Kitap inanılmaz sürükleyici . Yazılanların hepsi gerçek tarihi belgelere dayali. Tarihi gerçek bir tarihçiden öğrenmek isteyen herkes mutlaka okumalı

Orhan Aydın 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğru diye bilinen yalanları yıllarca insanlara anlatmaya çalıştılar. Büyük bir emekle hazırlanan bu kitap serinin ilk kitabıdır. Yine aynı ada sahip ikinci bir kitap daha vardır. Çarpıtmalara, yanlışlara, yalanlara cevap veren bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

ibrahim yazkan 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türkiye Cumhuriyetine atılan iftiraları deşifre eden ve bilimsel olarak karşılık veren çok iyi bir eser.

mesuttt 
28 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerektiği şekilde din istismarcılarına simsarlara padişahAŞK'larına en iyi yanıtları vermiş.

Kitaptan 38 Alıntı

Atatürkçülük
Mustafa Kemal Atatürk, "orduları dağıtılmış, silahları elinden alınmış, bütün tersanelerine girilmiş, bütün haberleşmesine el konulmuş ve dört bir yanı bilfiil işgal edilmiş" Anadolu'nun bağrında, yokluk ve yoksulluk içinde, neredeyse sıfırdan bir ordu kurarak İngilizi,Fransızı, İtalyanı ve onların maşası durumundaki Yunanı, Anadolu yaylasına gömmüştür. Bunun adı, neresinden bakılırsa bakılsın, dünyadaki ilk antiemperyalist zaferdir.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan MeydanCumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan

...
1918'de Atatürk'ün savunduğu o hat, ileride Misak-ı Milli'nin güney sınırı olacaktır. Bu gerçeği Atatürk, anılarında şöyle ifade etmiştir:
"Gerek Erzurum Kongresi'nde gerek Sivas Kongresi'nde Türkiye'nin milli sınırlarını tespit için ben Türk süngülerinin işaret ettiği bu hattı kabul ettim.
Zavallı Wilson, anlamadı ki, süngü, kuvvet, şeref ve haysiyetin müdafaa edemediği hatlar başka hiçbir prensiple müdafaa edilemez."
...
O, daha Anadolu işgal edilmeden, Anadolu'yu savunmanın hesaplarını yapmıştır.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 44)Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 44)
Vedat Baysal 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Osmanlı'da öyle bir zaman gelmiştir ki, Türkçe konuşan halk Osmanlıca yazılan metinler kendilerine okunduğunda hiçbir şey anlamaz olmuştur.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 483 - İnkılâp Kitabevi)Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 483 - İnkılâp Kitabevi)
Volkan 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Ey Vahdettin’i “Kurtuluş Savaşı kahramanı” yapan utanmazlar!...
Vahdettin’in, 30 Mart 1919 tarihinde Sadrazam Damat Ferit aracılığıyla İngilizlere sunduğu bu onursuzca teklifi nasıl açıklayacaksınız?
1. İngiltere, gerekli gördüğü yerleri 15 yıllığına işgal edebilecek.
2. Sultan, Osmanlı bakanlıklarına gerekli görülen İngiliz müsteşarlarının
tayinine izin verecek.Her ile birer İngiliz konsolosu tayin edilecek.
4. Bu konsoloslar 15 yıl süreyle valinin yanında müşavirlik yapacak.
5. Türkiye’deki seçimleri İngilizler kontrol edecek.
6. İngiltere, Türk mâliyesini çok sıkı kontrol etme hakkına sahip olacak.
7. Doğu halkının anlayışına göre anayasa sadeleştirilecek.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan MeydanCumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan
Volkan 
05 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Kitapta, “Atatürk”, soyadı kanunu öncesinde (1934) de
“Mustafa Kemal” olarak değil “Atatürk” olarak adlandırılmıştır.
Bu adlandırma, tarafımdan bilinçli olarak yapılmıştır. Atatürk
adını ağzına almaktan bile çekinen “yobaz takımına” tepki
olarak “Mustafa Kemal Atatürk”, doğumundan ölümüne kadar
inadına hep “Atatürk” diye adlandırılmıştır.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan MeydanCumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan
Vedat Baysal 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğrusu, İzmir'in işgaline kadar Anadolu'da bir Kurtuluş Savaşı'ndan söz etmek olanaksızdır.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 67 - İnkılâp Kitabevi)Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 67 - İnkılâp Kitabevi)
Vedat Baysal 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kuvayı Milliye bir "halk destanıdır"; bir dizi yıpratıcı savaştan yeni çıkmış perişan bir ulusun imkânsızlıklar içinde yazdığı bir destan...

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 66 - İnkılâp Kitabevi)Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 66 - İnkılâp Kitabevi)
Vedat Baysal 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

I. İnönü Savaşı şehitleri arasında 7 kadın vardır.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 399 - İnkılâp Kitabevi)Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 399 - İnkılâp Kitabevi)
Vedat Baysal 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Örneğin 1931'de gazete ve haber dilinde %35 olan Türkçe sözcük oranı Dil Devrimi'nden sonra 1936'da %48'e, 1946'da %57'ye, 1965'te %60.5'e yükselmiştir.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 433 - İnkılâp Kitabevi)Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 433 - İnkılâp Kitabevi)
Vedat Baysal 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İşgal güçleri sadece sokaklarda gösterişli yürüyüşler yapmakla kalmamış, her fırsatta Müslüman Türkleri de aşağılamıştır.

Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 325 - İnkılâp Kitabevi)Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Sinan Meydan (Sayfa 325 - İnkılâp Kitabevi)
4 /