·
Okunma
·
Beğeni
·
14,5bin
Gösterim
Adı:
David Copperfield
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799753629606
Orijinal adı:
David Copperfield
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Adım David Copperfield. Bir cuma gecesi Suffolk`a bağlı Blunderstone kasabasında dünyaya gelmişim. Babam beni doğmadan altı ay önce ölmüş.
Ailemizin en önemli kişisi Bayan Trodwood idi. Bayan Trodwood babamın halasıydı. Annem ona Betsy, diyordu. O, sanki bütün dünya ile bağlarını koparmış gibiydi, yalnız yaşıyordu. Hizmetçisiyle birlikte deniz kıyısındaki küçük evinde oturuyordu.
1128 syf.
·10/10 puan
I. bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=DUhrM-5liQo
II. bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=CZsSTXwUTAA
Selam kitapçokseverler. Bu bölümümüzde Dickens'ın David Copperfield yapıtı üzerine konuşuyoruz.

David'in trajik çocukluğu, erken yaşta başına gelenler hakkında tartışırken bir yandan da Dickens'ın hafızada iz bırakan karakterleri üzerine enine boyuna sohbet ediyoruz.

Keyifli dinlemeleriniz olması dileğiyle.

okursohbetleri@gmail.com üzerinden görüş ve önerilerinizi bekleriz.

Sevgiler.
431 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Charles Dickens'ın en büyük eseri olduğu kabul edilen bu kitap, bir rivayete göre de yazarın yaşamını anlattığı bir kitaptır.
Tam,uzun metnini okurken beni çocukluğuma götürdü. Aynı zamanda 1800'lü İngiltere'sini yaşamamı sağladı.
Yazar durumu iyi olanlar,soylu olanlar ile halktan olanları ,birbiriyle irtibat ve olaylarını güzelce harmanlayıp,bize sunuyor. Bir klasik olarak okunması gereken bir kitap.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
David'in hayat öyküsü, etkileyici ,yalın bir dille anlatılmış . Babası , David henüz dünyaya gelmeden ölmüştü ve sonrasında annesinin başka biriyle evlenmesi ile başlayan zorlu, kötü bir hayat. Üvey babasının ve üvey halasının işkencelerine maruz kalıyor . Annesinin vefatıyla hayatı dahada zorlaşıyor. Dayanamayıp halasının yanına kaçıyor. Halası bundan sonra hep yanında oluyor. Her zorluğa rağmen mücadelesini sürdüren bir çocuk Davıd. Sonunda başarılı bir avukat iyi bir yazar oluyor evleniyor mutlu oluyor. Bayan Trodwood'un (halasının) dediği gibi; "çalışkan ve iyi niyetli bir insanın, çok iyi durumlara geleceğinden hiç şüphem yok!." Çocukluğumda bu kitabi okumadığım için pişman oldum . Filminide tavsiye ederim.
611 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
David küçüklüğünden zor durumlar ile karşılaşan bir insandır. Küçüklüğünde babasını kaybetmesi hayatının en acı verici olayıydı. Bir insan babasız, hayatını istediği şekilde yaşayamaz, çünkü ona doğru yolu gösterecek, ona hayatı anlatacak ve nasıl yaşandığı hakkında örnek olacak kimsesi kalmayacaktı. Mesela bugün babamın doğum günü(11 Mart) ona iyiki varsın ve iyiki bizimlesin diyebilmek, ona sarılmak, koklamak, hissetmek mükemmel ve heyecan verici bir durum. Babasız insan gerçekten hep zorluklarla karşılaşır ve anlatacak bir babası olmayınca...
Babanız hayattayken ona sarılın, öpün, söylemek istediğinizi söyleyin. Genellikle insanlarımız bir şeyi kaybettikçe değerini biliyor. Siz bu imkana sahipseniz babanızdan ve sevdiklerinizden kendinizi saklamayın.
...Sevgilerimle...
175 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuduğum en efsanevi kitaplardan birisiydi diyebilirim. Çoğu kişiye göre kitapta yazar Charles kendi hayatını anlatmış.
Çocukluk dönemiyle başlayan kitap gençlik ve yaşlılık dönemiyle devam ediyor. David'in yaşadığı hüzün dolu olayları anlatırken istemsizce beni büyük bir buhrana soktu.Nedensiz bir şekilde kitapta ne kadar güzel bir olay gelişse sonrasında kötü bir olay oluyor.
İncelemek istediğim tek karakter ise David'in Çocuk-eşi. Bi insan bu kadar aptal olabilir mi ya?
Okurken ben delirdim yani. Resmen barbie'nin vucut bulmus hali diyebilirim.
Ama genel olarak kitap mükemmeldi ve son sayfalari efsaneydi. Böyle etkili bi son görmedim ben.
Kitap beni o kadar çok etkiledi ki bu etkilediği konular ilişkiler,aşk ve sevgi...
Kitap o kadar çok etkiledi ki bu saatte bile olsa eğer hoşlandığım ya da sevdiğim birisi olsa ona direk açılmak için mesaj atardım o derece etkiledi beni :)
Herkesin okuması gerekir bence.
1128 syf.
Charles Dickens'tan okuduğum ilk kitap David Copperfield. Bunu söylemekten utanıyorum şimdi ama ben sihirbaz olan David Copperfield'tan bahsediyor sanıyordum kitaba başlamadan önce.
Sanırım 2 yıl önceydi bir sınav görevinde sınıf kitaplığında çocuklar için olan yaklaşık 30 sayfalık halini görmüş ve öğrenciler sınıflara alınana kadar biraz okumuştum ama sonunu okuyamadım ve sınav başladığında herhangi bir şey okumak yasak olduğu için bırakmıştım sonunu merak ederek. Ve kitabının orijinalinin 1104 sayfa olduğunu öğrenince bir şaşırmadım desem yalan olur.
Kitavın dili son derece sade, 1800 yılların İngiltere'sini öyle güzel anlatıyor ki,sanki siz de o çağda yaşıyor gibi hissediyorsunuz.
David Copperfield'ın hayatını okudukça bir insanın başına daha ne gelebilir ki diyor insan, eşi Dora'nın çocukluklarına sinir oluyorsunuz ama sonra ölümü bu düşünceniz için pişman ediyor sizi.
Sonu her şeye rağmen evli, mutlu, çocuklu bitiyor ve kitabın sonunda "İyiler her zaman kazanır,kötüler ise kaybetmeye mahkumdur." sözünü bir kez daha pekiştiriyor.
Kitapseverlere mutlaka tavsiye ederim.
#okumknegüzelşey
1128 syf.
Ellerin ufak, aklın yeni yetme lakin o yüreğin var ya Davy o kalbin herkesten cesaretli atıyor.

İlk baban öldü sonra annen evlendi. Yetmedi küçük Davy, üvey baban ve onun kız kardeşi sana sürprizler hazırladılar. En fazla ne olur? Cesaretin kırılır, yuvandan gider, annenden mahrum büyür ve canın dadından ırak yatılı okula gidersin. Hoş gittin ama kısa sürdü. Eğitimine annenin haberiyle ara verdin. Ölüm Davy, sen şu küçük bedeninde acıyla, hor görülmeyle, kimsesizlikle, sevgisizlikle ve açlıkla o kadar denk geldin ki ölüm senin için neydi gerçekten?

Baba yok, anne yok, kardeş yok, dadı yok, yuva yok... Ne kaldı geriye yaşamak için Davy?

Doğumdan yaşlılığa bir hayat yolculuğu bu okuyacağın kitap. Suistimal edilmenin, horlanmanın, açlığın, kazanmanın, mücadelenin, sevilmenin, acının, toplumsal sınıf ayrımının, işçiliğin ve ölümün farklı kuramlarını görebileceğin lakin aile kavramının bir insan gözünden aslen ne kadar önem arz ettiğini bilebileceğin bir eser okutuyor sana Dickens.

Rivayete göre David karakteri Dickens'ın kendisi olduğu yönünde kulaklara çalınırken ana karakterin kendini ne tür zorluklarda yetişmek zorunda kaldığını öğretiyor. Zor ama umudun her daim var olduğunu anımsatıyor sana.

Davy, her şeye rağmen güçlü bir adam oldu okur. Her şeye rağmen ayağa kalkmayı, okumayı, iş ve aile sahibi olmayı başardı.

Akıcı bir dilde sağlam bir eser okumaya var mısın okur? Hadi bu yıl bir farklılık yap ve Dickens'ın baş yapıtı ile tanış!

#davidcopperfield #charlesdickens #işbankasikültüryayinlari
191 syf.
·Puan vermedi
David, aslında günümüz çocuklarından pek de farklı olmayan bir hayatın pençesinde hayata tutunmaya çalışır depremzede, yetim- öksüz , varlık içinde yokluk yaşayan çocuklar gibi... Etkilenmemek, kendinden bir parça bulmamak imkansız. Charles Dickens'ı bilenler bilir muazzam bir dil ile okurun damağında bırakıyor. Kitabı bitirdiğimde keşke devamı olsa da ne olduğunu görsem demiştim. Okunmayı sonuna kadar hak eden bir kitap sunmuş bize yazar.
1128 syf.
·9 günde·9/10 puan
Yazarın Oliver Twist romanı her ne kadar bana Yeşilçam filmlerindeki Ayşecik ve Ömercik karakterlerini- hatta kahramanın başından geçen olaylar bile- hatırlatsa de bu romanı çok çok daha güzel ve sürükleyiciydi. Bir çocuğun doğduğu andan itibaren anlatmaya başladığı hikayeler, okuyucuyu acaba ileride ne olacak diye meraklandırıyor.Ve bu merakla da bu uzun soluklu maceranın içinde buluyoruz kendimizi.Yazar sadece ana karakterin başından geçenleri değil, aynı zamanda bir çok yan karakterin de yaşam öyküsüne yer veriyor. Bu yüzden birçok kişinin hayatına tanıklık etmiş oluyoruz. Okuyunuz, okutunuz
1128 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle ismini bağdaştırdıkları Copperfield olmadığını söylemeli.

Kitaba başlarken kendimi sakin ve akıcı bir hikayeye hazırladım ve bu sayede aradığımı buldum diyebilirim. İnsanın hayatında en çılgınca şey ne olabilir ki zaten? David çok acı çekmiş, genç yaşta(10 yaşında çalışmaya başlamış.) geçim sıkıntısı, dostlarına yardım etme gibi şeylerle savaşmış, şiddet görmüş bir çocukken, daha agresif ve kötü bir son olur demiştim. İnsanın ne kadar iyiyse o kadar şanslı ve mutlu hissedebileceği savını destekler yönde bir hayatı olmuş aksine.

Kitabı bitirince bir ağırlık çöktü açıkçası, biraz kasvetli hissettirdi, o dönem ve şartlarından olsa gerek. Ama buda kitabın bunu bize hissettirmeyi başardığının bir işareti diye yorumlayabiliriz.

Güzeldi ve bir Anna Karenina yerine okunur bence...
...güneş her gün batıyor ve her an biri ölüyor; herkesin başına gelen bir şeyden korkmamamız gerekiyor.
Charles Dickens
Sayfa 531 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
David Copperfield
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799753629606
Orijinal adı:
David Copperfield
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Adım David Copperfield. Bir cuma gecesi Suffolk`a bağlı Blunderstone kasabasında dünyaya gelmişim. Babam beni doğmadan altı ay önce ölmüş.
Ailemizin en önemli kişisi Bayan Trodwood idi. Bayan Trodwood babamın halasıydı. Annem ona Betsy, diyordu. O, sanki bütün dünya ile bağlarını koparmış gibiydi, yalnız yaşıyordu. Hizmetçisiyle birlikte deniz kıyısındaki küçük evinde oturuyordu.

Kitabı okuyanlar 1.852 okur

  • Elif Çelik
  • °Dolunay°
  • sariyeleklii
  • Serap Yakut
  • Mustafa Tümtürk
  • Volkan Aslantkn
  • Serenay Ulusoy

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (4)
9
%0
8
%0
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları