·
Okunma
·
Beğeni
·
15,8bin
Gösterim
Adı:
David Copperfield
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752401358
Orijinal adı:
David Copperfield
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Bayan Betsy, birden anneme: – Çocuğunuz kız olacak, demiş bundan hiç kuşkum yok. Öyle doğuyor içime. Dünyaya gelir gelmez bu kızı... – Ya da bu oğlanı, demiş annem çekine çekine.
1128 syf.
·10/10 puan
I. bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=DUhrM-5liQo
II. bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=CZsSTXwUTAA
Selam kitapçokseverler. Bu bölümümüzde Dickens'ın David Copperfield yapıtı üzerine konuşuyoruz.

David'in trajik çocukluğu, erken yaşta başına gelenler hakkında tartışırken bir yandan da Dickens'ın hafızada iz bırakan karakterleri üzerine enine boyuna sohbet ediyoruz.

Keyifli dinlemeleriniz olması dileğiyle.

okursohbetleri@gmail.com üzerinden görüş ve önerilerinizi bekleriz.

Sevgiler.
1128 syf.
·11 günde·10/10 puan
Copperfıeld’ın küçüklüğünden başlayıp, ileriki yaşlarına kadar süren bir serüveni... Babasız kalması ve annesi olan Miss Copperfıeld’ın ikinci evliliği sonrasında küçük Copperfıeld’ın kıyafetlerini satarak, sokaklarda yaşayarak hayata tutunma çabası gerçekten muazzam. İnceleme ile bitirilemeyecek yoğunlukta bir kitaptı.
431 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Charles Dickens'ın en büyük eseri olduğu kabul edilen bu kitap, bir rivayete göre de yazarın yaşamını anlattığı bir kitaptır.
Tam,uzun metnini okurken beni çocukluğuma götürdü. Aynı zamanda 1800'lü İngiltere'sini yaşamamı sağladı.
Yazar durumu iyi olanlar,soylu olanlar ile halktan olanları ,birbiriyle irtibat ve olaylarını güzelce harmanlayıp,bize sunuyor. Bir klasik olarak okunması gereken bir kitap.
1128 syf.
·10/10 puan
Hayatımın en değerli kitabı olan David Copperfield ile yaklaşık 8 sene önce 5. Sınıftayken okul ödevi için herhangi bir kitabı okuyup özetlememiz istendiğinde tanışmıştım. Market rafından ilk defa elime alırken bende bu kadar güzel bir etki bırakabileceğini nerden bilebilirdim! O zamanlar okuduğum çocuklar için basitleştirilmiş baskısıydı. Bittikten hemen sonra kitabın tam metin halini uzun bir süre aramıştık ailemle. Ne yazık ki bulamamıştık. Birkaç başka kitaptan sonra henüz üstünden çok zaman geçmemiş olsa dahi çok sevdiğimden elimdeki halini tekrar okumuştum o yaşlarda. Araya yıllar girse de başka bir kitap okurken veya kitaplarla ilgili bir konu açıldığında aklıma gelirdi sık sık. Bugünlerde tekrardan düzenli okuma alışkanlığı kazandıktan sonra yeni kitaplar için alışveriş yaparken tam metniyle karşılaştım ve belki başlangıçta biraz da tereddüt ederek aldım. Tıpkı o yıllardaki gibi David başta olmak üzere bütün karakterlerden, David’in yaşadığı trajedilerden ve mutluluklardan etkilendim bir kez daha. Bugün son sayfalarını okurken mutluluğu ve bittiğinden dolayı gelen üzüntüyü bir arada yaşadım. İyi ki o raftan kitabı almışım ve tanışmışım seninle David Copperfield, ne mutlu bana!
1128 syf.
·30 günde
Charles Dickens'tan okuduğum ilk kitap David Copperfield. Bunu söylemekten utanıyorum şimdi ama ben sihirbaz olan David Copperfield'tan bahsediyor sanıyordum kitaba başlamadan önce.
Sanırım 2 yıl önceydi bir sınav görevinde sınıf kitaplığında çocuklar için olan yaklaşık 30 sayfalık halini görmüş ve öğrenciler sınıflara alınana kadar biraz okumuştum ama sonunu okuyamadım ve sınav başladığında herhangi bir şey okumak yasak olduğu için bırakmıştım sonunu merak ederek. Ve kitabının orijinalinin 1104 sayfa olduğunu öğrenince bir şaşırmadım desem yalan olur.
Kitavın dili son derece sade, 1800 yılların İngiltere'sini öyle güzel anlatıyor ki,sanki siz de o çağda yaşıyor gibi hissediyorsunuz.
David Copperfield'ın hayatını okudukça bir insanın başına daha ne gelebilir ki diyor insan, eşi Dora'nın çocukluklarına sinir oluyorsunuz ama sonra ölümü bu düşünceniz için pişman ediyor sizi.
Sonu her şeye rağmen evli, mutlu, çocuklu bitiyor ve kitabın sonunda "İyiler her zaman kazanır,kötüler ise kaybetmeye mahkumdur." sözünü bir kez daha pekiştiriyor.
Kitapseverlere mutlaka tavsiye ederim.
#okumknegüzelşey
1128 syf.
·Puan vermedi
David Copperfield - Charles Dickens.
Dickens'tan okuduğum muazzam bir klasik daha hazineme eklendi. Gerçekten hazine değerinde bir kitap 1104 sayfa. Hiç sıkılmadan, yorulmadan okunan ders niteliğinde bir hayat hikayesi. Dickens'ın tüm hayatı ile birebir benzerlikler taşıdığı için otobiyografik bir romanda denilebilir. Küçük David için babasız büyümek zaten zorken, genç ve toy annesi başka bir adamla evlenince, üvey babasından gördüğü şiddet, annesinden uzaklaştırılıp yatılı okula gönderilmesi, küçük yaşta çalışmak zorunda kalması sonunda bu eziyetlere dayanamayıp hiç tanımadığı halasını bulmak için yollara düşmesi. Küçücük bedenine büyük acılar sığdıran David geçmişte yaşadıklarını hiç bir zaman unutmayarak halasına layık bir genç adam olmak için çok çalışıp başarılı oldu. Etrafında tökezlemesi için uğraşan çok insan olsada iyilik her zaman galip geldi. Gençliğinde avukatlık yapıp hayatını kazansada asıl tutkusu olan yazarlığıda layıkıyla başarıp çokça adından söz ettiren bir yazar oldu. Çok fazla karakterin bir bütün oluşturduğu harika bir klasik. Hala okumayan varsa listesine eklemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Kitaplar ile kalın
611 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
David küçüklüğünden zor durumlar ile karşılaşan bir insandır. Küçüklüğünde babasını kaybetmesi hayatının en acı verici olayıydı. Bir insan babasız, hayatını istediği şekilde yaşayamaz, çünkü ona doğru yolu gösterecek, ona hayatı anlatacak ve nasıl yaşandığı hakkında örnek olacak kimsesi kalmayacaktı. Mesela bugün babamın doğum günü(11 Mart) ona iyiki varsın ve iyiki bizimlesin diyebilmek, ona sarılmak, koklamak, hissetmek mükemmel ve heyecan verici bir durum. Babasız insan gerçekten hep zorluklarla karşılaşır ve anlatacak bir babası olmayınca...
Babanız hayattayken ona sarılın, öpün, söylemek istediğinizi söyleyin. Genellikle insanlarımız bir şeyi kaybettikçe değerini biliyor. Siz bu imkana sahipseniz babanızdan ve sevdiklerinizden kendinizi saklamayın.
...Sevgilerimle...
191 syf.
·Puan vermedi
David, aslında günümüz çocuklarından pek de farklı olmayan bir hayatın pençesinde hayata tutunmaya çalışır depremzede, yetim- öksüz , varlık içinde yokluk yaşayan çocuklar gibi... Etkilenmemek, kendinden bir parça bulmamak imkansız. Charles Dickens'ı bilenler bilir muazzam bir dil ile okurun damağında bırakıyor. Kitabı bitirdiğimde keşke devamı olsa da ne olduğunu görsem demiştim. Okunmayı sonuna kadar hak eden bir kitap sunmuş bize yazar.
1128 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10 puan
David Copperfield, zor bir hayata gözlerini açan bir çocuk. Babasının erken ölümü yüzünden onu hiç göremiyor. Annesinin sonraki evliliğiyse onun için kabus oluyor. Çünkü üvey babası ve onun kız kardeşi David’den nefret ediyorlar.
Daha sonra da uzun bir süre sıkıntılar yaşadıktan sonra yavaş yavaş hayat David Copperfield’ın da yüzüne gülmeye başlıyor. Yetişkinliğe doğru Copperfield erdemli ve dürüst bir yetişkin oluyor. Başka sıkıntılar da yaşıyor, ancak bunların üstesinden gelmek için çabalıyor.
Kitabın uzunluğu sadece David’in değil, daha bir çok kahramanın hayatının birçok evresini okumamızı sağlıyor. Karakterler çok gerçek, anlatılan yüzyıla gitmiş kadar oldum. Kederleri de üzüntüleri de öyle içten ki gözümde canlandı.
Rivayete göre de bu roman Dickens’ın kendi hayatından da bolca izler taşıyor.
Uzun ve meşakkatli bir okuma olsa da herkesin okuma gerekir diye düşünüyorum.
1128 syf.
Ellerin ufak, aklın yeni yetme lakin o yüreğin var ya Davy o kalbin herkesten cesaretli atıyor.

İlk baban öldü sonra annen evlendi. Yetmedi küçük Davy, üvey baban ve onun kız kardeşi sana sürprizler hazırladılar. En fazla ne olur? Cesaretin kırılır, yuvandan gider, annenden mahrum büyür ve canın dadından ırak yatılı okula gidersin. Hoş gittin ama kısa sürdü. Eğitimine annenin haberiyle ara verdin. Ölüm Davy, sen şu küçük bedeninde acıyla, hor görülmeyle, kimsesizlikle, sevgisizlikle ve açlıkla o kadar denk geldin ki ölüm senin için neydi gerçekten?

Baba yok, anne yok, kardeş yok, dadı yok, yuva yok... Ne kaldı geriye yaşamak için Davy?

Doğumdan yaşlılığa bir hayat yolculuğu bu okuyacağın kitap. Suistimal edilmenin, horlanmanın, açlığın, kazanmanın, mücadelenin, sevilmenin, acının, toplumsal sınıf ayrımının, işçiliğin ve ölümün farklı kuramlarını görebileceğin lakin aile kavramının bir insan gözünden aslen ne kadar önem arz ettiğini bilebileceğin bir eser okutuyor sana Dickens.

Rivayete göre David karakteri Dickens'ın kendisi olduğu yönünde kulaklara çalınırken ana karakterin kendini ne tür zorluklarda yetişmek zorunda kaldığını öğretiyor. Zor ama umudun her daim var olduğunu anımsatıyor sana.

Davy, her şeye rağmen güçlü bir adam oldu okur. Her şeye rağmen ayağa kalkmayı, okumayı, iş ve aile sahibi olmayı başardı.

Akıcı bir dilde sağlam bir eser okumaya var mısın okur? Hadi bu yıl bir farklılık yap ve Dickens'ın baş yapıtı ile tanış!

#davidcopperfield #charlesdickens #işbankasikültüryayinlari
Bir akşam güneş batmadan önce, dinlenmeyi planladığım bir vadiye vardım. "Ta öteden parladığını gördüğüm dağın yamacındaki yoldan kıvrıla kıvrıla inerken alışılmadık bir güzellik ve sükûnet, bunun huzuruyla can bulan yumuşacik bir his, göğsümde hafifçe kıpırdandı. Bir ara tamamıyla bunaltıcı ve çaresiz olmayan bir keder içinde mola verdiğimi hatırlıyorum. İçimde güzel bir değişimin mümkün olduğunu umduğumu anımsıyorum.
"Olgun sevgi, saygı, bağlılık, kendini kolay kolay göstermez. Sesi az çıkar. Alçakgönüllü ve mahcuptur, pusuya yatar, bekler de bekler. Böylesi olgun bir meyvedir. Bazen bir hayat süzülür gider ve o hâlâ olgunlaşmaya devam eder..."
...hislerimi ifade edecek söz bulamıyordum!
Ona şükretmeyi, teşekkür etmeye, üzerimde ne kadar önemli bir etkisi olduğunu söylemeye çalıştım ama tüm çabalarım boşunaydı!
Aşkım ve sevincim dilsiz kalmıştım!
Charles Dickens
KARANLIK Annemi geri getireceğini söylemiştir...
Yüreğimin bir yerinde, biliyorum ki, bir şey kaybetmişim ya da bir şeye ihtiyacım varmış gibi bir his vardı ama bu beni hayatımdan soğutmuyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
David Copperfield
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752401358
Orijinal adı:
David Copperfield
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maviçatı Yayınları
Bayan Betsy, birden anneme: – Çocuğunuz kız olacak, demiş bundan hiç kuşkum yok. Öyle doğuyor içime. Dünyaya gelir gelmez bu kızı... – Ya da bu oğlanı, demiş annem çekine çekine.

Kitabı okuyanlar 1.946 okur

 • Elif Elbir
 • Bilge Kartal
 • Tamam tamam okuyorum
 • Türkay atış
 • ᗪelal
 • F.Zehra Söyler
 • Doğukan Sözen
 • Abdulhakim Demir
 • Melike
 • Özlem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.4 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları