Adı:
Denizin Çağrısı
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750722356
Kitabın türü:
Çeviri:
Şemsa Yeğin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
San Francisco'da yaşayan Joe, kendini bir türlü derslerine veremeyen, arkadaşlarıyla sokak sokak gezmeyi sınavlara çalışmaya yeğleyen bir gençtir. Yaşamı sıradan, sıkıcı bulur, hep daha fazlasını bekler. Dolu dolu yaşamak ister ve günlerini çeşitli maceralara atılarak geçirenlere özenir. Kız kardeşinin okulda kendisinden daha başarılı olmasını, babasının hayal kırıklığını dile getirmesini kaldıramayan Joe, evden kaçarak denizci olmaya karar verir fakat kendini korsanların arasında bulur. Denizin Çağrısı, nefes aldığı her ânın tadını çıkarmak isteyen memnuniyetsiz bir gencin hayata ve yaşama dair farkındalık kazanma sürecini anlatıyor. Jack London'ın diğer birçok eserinde olduğu gibi, denize, denizciliğe dair ustaca gözlemler içeren roman, okurlara deli dolu bir gençlik hikâyesi sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
·4 günde·8/10
Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız, yıIdızIara uIaşmaya niyet edin ki başarasınız.(Konfücyüs)

Karşısında deniz,önünde çalışması gereken bir sınav ve arada kalmış hayalleri.

Ebeveynlerin çocuklar üzerinde etkisi en büyüktür.Şunu yapma demekle, şunu yapmamalısın demek arasında çok fark vardır değil mi,ebeveyn ne yapması gerektiğini bilmeli,çocuğa yolu çizmemeli,nasıl çizeceğini öğretmeli.

İlk başta kitaptaki babanın ne kadar suskun ve vurdumduymaz bir baba olduğunu düşünebilirsiniz,annenin de hiçbir şey yapmadığını,sadece kızdığını-kitap anneye fazla değinmiyor- ama hepsi doğru,özellikle de babanın yaptığı,ne hayır diyor,ne de evet,ne yap diyor,ne de yapma.Sen sen ol ben de ben.Son dediğim alakasız konuyla :)

Bizim buralarda da vardır "Çingene Mahallesi" diye tabir ettiğimiz,karanlık,girenin çıkamadığı,dövüş ve kavganın eksik olmadığı,kitaptaki "Çukur" gibi bir yer.Nereden biliyorsun diye soracak olursanız,küçüklüğüm oralarda geçti :)

Öyle yerlerdeki kişilerin hepsinden iğrenebilirsiniz,farklı ve kötü gözle de bakabilirsiniz,bir bakıma haklısınız,çünkü oralarda yaşamadınız,onlar da insan,ve toplumu kalkındırdıklarını,hiçbir şeyin boş olmadığını düşünüyor,kötüleri de yok değil,ama iyileri de hafife alınacak gibi değil,ondan bundan iyiler.Yine de bunlar oranın karanlık ve korkulacak bir yer olduğu gerçeğini değiştirmez,merak ettiyseniz böyle yerleri, beklerim,gezdirebilirim :)

Jack London'un başlarda yapmış olduğu kızlara yönelik hakareti hiç hoşuma gitmedi,resmen kızlar insan değildir denmeye çalışılmış.Neyse ki sonlara doğru değeri anlaşılmış,yine de o hakaret olmasaydı iyiydi.

İnsanları zorla sınıflandırmaktan çekinmiyoruz,yaşamak isteyip,karada tutunamayan
bir "çocuğun" , karada yaşayıp sefa sürmesine rağmen,yaşamını kendisi yönlendirmek isteyen başka bir "çocukla" denizde buluşması tam bir uyum içerisinde olmuş.Jack London'a bu konuda teşekkür ediyorum,önem verilmesi gereken bir konuyu sunduğu için.

Büyük,küçük,yaşlısı,genci herkes okuyabilir,dersler çıkarabilir.

Jack London'un tek kitabıyla kalmayıp diğer kitaplarını da okuyacağım.

Hayallerinizden vazgeçmeyin,büyük de olsanız küçük de.Hayalle kalın.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Ah bu gençlik! Hepimiz anne babamızın, bizim duygu ve düşüncelerimizi anlamadıkları , bizi çok sıktıkları , bizi hiç düşünmediklerini hissettiğimiz adına 'ergenlik' denen dönemi yaşamışızdır veya yaşıyoruz.
'Denizin Çağrısı' da böyle bir dönemden geçen bir gencin, özgürlük ve deniz aşkıyla evden kaçıp, korsanların kucağına düşmesini konu alıyor. Babasının (tabi bir zamanlar hiç kulak asmadığı) hayat hakkında ki ona verdiği öğütlerinin kıymetini zor ve tehlikeli yollardan tecrübe ediyor.
Hiç bilmediğim denizcilik hakkında terimler kitapta sıkça karşıma çıktı. Ara ara kelime anlamlarına bakmak zorunda kaldım. Fakat Jack London'ın muhteşem kalemiyle olayları gözümde canlandırmak hiç zor olmadı.
Klasikler insanda etki bırakmakır ve okuduktan yıllar sonra bile hatırlanır. "Kitap okumayı severim" diyen bir insan mutlaka klasik eserleri de okumalıdır ki başlarda sıkılabilir. Fakat bir kaç kitaptan sonra tadına varır.
Jack London'ın sade ve akıcı kalemi sayesinde 'Denizin Çağrısı' tam da klasik okumaya alıştırıp sevdirecek türden bir eser. Gençlik kitabı olarak bilinse de her yaştan okurun okumasını tavsiye ederim.
160 syf.
Yine Jack London kitabıyla buradayım :)
Okuduğum, bütün kitaplarında aslında tek bir mesajı var (en azından benim için öyle) yaşamak ama “Kendini ait hissettiğin bir yaşam içinde yaşamak.” Bu kitabın da ise konuyu farklı bir biçimde ele almış. İstediğin yaşam biçimi belki de senin için biçilmiş kaftan gözükebilir lakin o hayatı yaşamıyorsun yine de özlem duyuyorsun, o zaman yaşayacaksın çünkü bir ömür boyunca o özlemi çekmektense yaşayıp, aslını bulabilirsin. Ve kitapta da joe, özlemini duyduğu şeyin aslında bir yanılgı olduğunu fakat yine de bu yanılgı sayesinde kendini bulmasını anlatıyor. Ben okurken zevk aldım umarım sizler de okur ve ben de yorumlarınızı okurum. :)
160 syf.
·Beğendi·10/10
Jack London'un yine hayatından kesitler içeren bu sürükleyici eser insanı denizlere açılasını getiriyor. Denizci olmak ister fakat kendini korsanların arasında bulur. Midye korsancılığı yapar. Liseyi yarın bırakmıştır. Denizden gelince 4 yıllık liseyi 1 yılda bitirir. Jack London'dan bahsediyorum, hayatı öyle maceralı ki, bu kitabına da yansımış tüm bunlar.
160 syf.
·6 günde
Güzeldi.Beni derinden etkileyen bir kitaptı.Küçücük bir çocuğun cesareti,başına gelenleri büyük bir insanmış gibi altından kalkabilmesi etkilenilmiyecek gibi değil..Hayatın ironisi ise joe'nin deniz yaşamına imrenirken, oradaki özgürlüğü tatmak için evden kaçarken, aynı zamanda da deniz çocuğu'nun bir aile hayatı özlemi çekmesi..Elimizdeki'nin kıymeti bilmeliyiz , bekli debizim yaşantımız başkasının düşüdür.
160 syf.
·2 günde·7/10
Jack Londondan yine sürükleyici bir macera kitabı.Okuldaki derslerinde başarısızlığıyla bilinen kahramanımız Joe biraz uçarı ve özgürlüğüne düşkün bir çocuktur.Denizin cazibesine kapılıp bir korsan gemisine gider ve bir sürü macera yaşamaya başlar.Büyüklerinin kendisini anlamadığını düşünen Joe yaşadıklarından ders çıkarabilecek mi?Macera romanı sevenler için okunacak güzel bir kitap.
160 syf.
Okuduğum zaman yaşamamızı sorgulayıp sırt çantamı alıp kısa bir süre insanlardan uzak olmamı sağladı.İnsana neden yaşadığını niye var olduğunu anlatıyor.
160 syf.
·Beğendi·10/10
London’ın ilkgençliğinden beslenerek kaleme aldığı kurgusal otobiyografisi. Okuduğum London kitapları içerisinde, hatta okuduğum tüm kitapların içerisinde en sürükleyicisi, hazmı kolay olanı, eğlencelisi diyebilirim ‘Denizin Çağrısı’ için. Anlatım dili çok ama çok sade; gençliğinin baharındaki bir çocuğun, ‘Joe’nun dilinden, hayatının tekdüzeliğine, sıradanlığına bir başkaldırı. Kıssa sayılabilecek kadar da anlamlı bir olay örgüsü. Deniz hikayelerini seven, maceracı ruhlar için bulunmaz bir okuma deneyimi.
Güzel bir öğleden sonrasında tek solukta okunabilecek Jack London şaheseri.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Dostoyevski' den sonra en çok beğendiğim klasik yazarı Jack LONDON' ın bir kitabını daha okudum.Kitap küçük bir çocuk olan Joe okulunu sevmemektedir. Maceracı bir ruha sahip Joe kıpır kıpır yerinde duramamaktadır. Kız kardeşi ise tam tersi sakin efendi çalışkan. Joe onun gibi olmak istemez. Ama bu haliyle de kendini ailesine ve okuluna yani topluma kabul ettirememektedir. Joe'nun maceracı ruhu ağır basar ve kaçıp 4 günlük bir korsan hayatı yaşar. Bu yaşantı ona sahip olamadıklarının özlemini sahip olduklarının değeriyle dengelemeyi öğretir. Bana şunları düşündürdü. Evet hepimiz bir şeylerden şikayet ediyoruz. Evet hepimizi bir kalıba sokmaya çalışıyorlar ve evet hayat bazen gerçekten çok sıkıcı. Ama bizim yerimizde olmak isteyen milyonlar var. Bizim yerimizde olmak isteyen milyonlar var diye tabi ki oturup yerimizde saymıyacağız. Ama hiç bir şey yapmadan ; yapabileceğine dair kanıtta göstermeden , her şeyi yapma iddiasında olan insanlara da dönüşmeyeceğiz. Hayat dengeden ibarettir. Heybemize yeni şeyler atarken heybemizdeki şeyleri kırmanın da anlamı yok. Önce bugününe şükret, sonra yarınını inşa et.
"Dünyada ki bütün paralar bir araya gelse satın alamaz insan yaşamını. Boşuna harcanmış, ziyan edilmiş bir yaşamın yerini de tutamaz hiçbir para. Kısır kalmış, kırılmış, çirkinleşmiş bir yaşamı güzelleştiremez, onaramaz, yeşertemez para."
Dünyadaki bütün paralar bir araya gelse satın alamaz insan yaşamını. Boşuna harcanmış, ziyan edilmiş bir yaşamın yerini de tutamaz hiçbir para. Kısır kalmış, kırılmış, çirkinleşmiş bir yaşamı güzelleştiremez, onaramaz, yeşertemez para.
İnsan bilmediği şeyi nasıl özler diyeceksin... ama şurada, yüreğimde ya da içimden bir yerlerde duydum hep o özlemi. Bunu söylerken, elini yüreğine koydu. "Sen hiç açlık duydun mu? Hani ölecekmiş gibi bir açlık?"
Jack London
Sayfa 119 - Can Sanat Yayınları - 2. Baskı - Çev. Şemsa Yeğin
Yaşam buydu işte. Yaşamak buydu. Onlar yaşıyordu. Güneşin ve gökyüzünün altında, ayaklarının dibinde sallanan denizin üzerinde, üzerlerine rüzgâr üfleye üfleye ya da gününe göre yağmur damlaları düşe düşe sürdürüyorlardı yaşantılarını. Gerçek hayatı yaşıyordu onlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Denizin Çağrısı
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750722356
Kitabın türü:
Çeviri:
Şemsa Yeğin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
San Francisco'da yaşayan Joe, kendini bir türlü derslerine veremeyen, arkadaşlarıyla sokak sokak gezmeyi sınavlara çalışmaya yeğleyen bir gençtir. Yaşamı sıradan, sıkıcı bulur, hep daha fazlasını bekler. Dolu dolu yaşamak ister ve günlerini çeşitli maceralara atılarak geçirenlere özenir. Kız kardeşinin okulda kendisinden daha başarılı olmasını, babasının hayal kırıklığını dile getirmesini kaldıramayan Joe, evden kaçarak denizci olmaya karar verir fakat kendini korsanların arasında bulur. Denizin Çağrısı, nefes aldığı her ânın tadını çıkarmak isteyen memnuniyetsiz bir gencin hayata ve yaşama dair farkındalık kazanma sürecini anlatıyor. Jack London'ın diğer birçok eserinde olduğu gibi, denize, denizciliğe dair ustaca gözlemler içeren roman, okurlara deli dolu bir gençlik hikâyesi sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 176 okur

  • Ahmet Demir
  • İrem Elibol
  • Zeynep Beria Çelik
  • Emre Gören
  • Rauf Huseynov
  • Şükrü ERGÜNTOP
  • Aslı Baykar
  • Senih Ulaş
  • Ragif
  • Ozan Baver Yıldız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%40.9
35-44 Yaş
%22.7
45-54 Yaş
%9.1
55-64 Yaş
%4.5
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%37.5
Erkek
%62.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.5 (11)
9
%28.2 (20)
8
%28.2 (20)
7
%12.7 (9)
6
%9.9 (7)
5
%4.2 (3)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0