Devlet Kuşu

8,7/10  (9 Oy) · 
35 okunma  · 
9 beğeni  · 
702 gösterim
Çok az yazar henüz hayattayken klasikler arasındaki yerini alır. Orhan Kemal de bu yazarlarımızdan biri ve aradan geçen bunca yıl da asla onun değerinden ve okuruyla kurduğu yakın ilişkiden bir şey eksiltmedi. Bugün yazılmış kadar taze metinleri ve yıllar öncesinden bugünü de çözümleyebilen derin gözlemciliğiyle Orhan Kemal, Devlet Kuşu adlı bu kitabında da pay alamadığı zenginlikten yer kapmaya çalışanların çelişkili hikâyelerini anlatıyor. Günümüzde de güncelliğini yitirmeyen bir sınıf atlamakla sınıfta kalmak mücadelesi...

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  245
 • ISBN:
  9789752897830
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Orhan Kemal'in romanlarında yada benim okuduğum romanlarında kullandığı dil hoşuma gdiyor. Orta ve alt sınıfın oluşturduğu mahalleleri, o mahallerdeki cemiyet hayatını, insanların kullandığı dili, inançlarını ya da inançsızlıklarını öyle br işliyorki, hikaye, kurgu, anlatım neresinden bakarsanız bakın beğenmesiniz bile, o dilin verdiği sıcaklıkla, sanki o ortama sizi alıp götürüyor. Karaktere göre dil kullanması ve bunda çokta başarılı olması ustaca. Karakter arnavutsa dil arnavutların diline, çingeneyse çingenelerin diline dönüveriyor, böylece sizde sanki karakterle yan yana yürüyen, oturan, yatıp kalkan birisi oluveriyorsunuz. Devlet Kuşu romanı da bu tür hisler uyandırdı bende. Romandaki karakterlerin benzerlerini çocukluğumda mahallemde görmem belkide beni etkilemiştir. Kolay para peşinde koşmak, ahlaksızlık, inanç zayıflığı, fakirlik, zenginlik, kalabalık ailelerden oluşan eski evler ve sokaklar vs... Bir yerlerde basitlik hissetmedim dersem yalan olur, lakin pozif yönden bakıldığında sizi bir yerlere götürecek ve düşündürecektir... Bu da okumak için kafidir herhalde.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Varoşların romancısı Orhan Kemal''den yine kendi tarzına uygun bir roman daha idi... İstanbul'da geçen hikayede fakir ama yakışıklı bir genç olan Mustafa'nın, sırf ailesi ve arkadaşları rahat edebilsin diye kötü/zengin Zülfikar Beyin çirkin ve hasta kızı Hülya ile evlenmesi ama mahalleden aşkı Aynur''u da bir türlü unutamaması hikaye edilmiş. Farkındayım, sanki bir Yeşilçam senaryosu gibi ama gerçekten de tipik bir Yeşilçam senaryosu aslında... Replikleriyle, tiplemeleriyle, kostümleriyle... Okunmasa birşey kaybettirmeyecek olan ortalama bir romandı.