1000Kitap Logosu
Devlet Üzerine
Devlet Üzerine
Devlet Üzerine

Devlet Üzerine

Cep Boy - Tam Metin

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
16 Kişi
65
Okunma
25
Beğeni
1.605
Gösterim
152 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 18 dk.
Adı
Devlet Üzerine (Cep Boy - Tam Metin)
Basım
Türkçe · Türkiye · Karbon Kitaplar · Eylül 2021 · 9786257572538
Diğer baskılar
Devlet Üzerine
Devlet Üzerine
“Yurdumuzda neler olup bittiğini bilmenin, yurdumuzla ilgili olduğunu düşünmüyor musun? Yurdumuz surlarımızla çevrili değil, tanrıların bize bir vatan ve onlarla paylaşacağımız bir ülke olarak verdiği tüm bu evrendir. Ve eğer bundan habersizsek, o zaman bihaber olduğumuz çok önemli başka şeyler de vardır.” Cicero’nun Roma Cumhuriyeti’nin son dönemlerinde kaleme aldığı Devlet Üzerine kitabının bazı bölümleri günümüze ulaşana dek maalesef zamanın yıpratıcılığına yeni düştüğü için okunamıyor. Yine de siyaset ve felsefe çalışmalarındaki merkezi yerini koruyan Devlet Üzerine’de Cicero; bir kurum olarak devletin, yasaların ve vatandaşların “iyi bir yaşam” yolundaki işlevlerini tartışıyor. Bunlarla beraber, bugün hâlâ tartıştığımız “özgürlük” kavramına eğiliyor, “zengin-fakir” meselesini dışarıda bırakmıyor ve nihayet üst akılın, yani yasanın kökenleri üzerine kılı kırk yararak fikir yürütüyor.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,51
7.8
10 üzerinden
16 Puan · 3 İnceleme
Cassandra metis
Devlet Üzerine'yi inceledi.
264 syf.
·
7/10 puan
ütopik devlet mümkün mü
cicero'nun "de re publica" kitabının türkçeye çevrilmiş ismi "devlet üzerine" romanıdır. 6 kitaptan oluşmaktadır ve diyaloglar şeklinde ilerleyen bir metne sahiptir. sadece ilk 3 kitabı tam olarak günümüze kadar gelmiştir. metinlerde platon'un etkisi yadsınamaz olmakla birlikte, cicero kendi yaşantısının etkisiyle harmanladığı devlet üzerine düşünceleriyle platon'dan ayrılmaktadır. cicero'nun ailevi yapısı ve mesleğinin (avukatlık) de düşüncelerinin bu şekilde olgunlaşmasına büyük etkisi bulunmaktadır. platon kendi düşüncelerinde dile getirdiği devletin ideal devlet olduğunu ve ideal devletin ancak ütopya olduğunu ve gerçekleşemeyeceği savını öne sürmüş, buna karşılık cicero ise ideal devletin mümkün olduğunu ve devletlerin bunu deneyimleyerek gerçekleştirebileceğini iddia etmiştir.
Devlet Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Uğur Özbenli
Devlet Üzerine'yi inceledi.
264 syf.
·
3 günde
Roma'yı Roma yapan eserlerdendir. En büyük düşmanı Kartaca ile rekabetinden dersler çıkarmakta olan Cicero, Roma'nın gelişmesini ve bekasını daim kılması adına bu eseri yazar. Yunan ideaları ile bezeli olsa da bir Roman olarak yazmıştır eserini. Roma Cumhuriyeti'nin son demlerinde yazılan bu eser, Roma'nın dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devleti olmasının nedenlerindendir. Halkın refahını önemli tutsa da Devleti hep üstte tutmayı öğütlemiştir çünkü Cicero'ya göre Devlet ne kadar kudretli ve güçlü olursa halk da onunla beraber güçlenecektir.
Devlet Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Ayşenur ören
Devlet Üzerine'yi inceledi.
264 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
İşte size yeniden mükemmel kitaplarla geldim @jimithekewl çevirisiyle @ithakiyayinlari ‘ından çıkan bu kitabı devlet teorilerini seven arkadaşlara öneriyorum. #çiçero Latince edebiyatı ve felsefesine damga vurmuş bir isimdir. Roma’nın o geleneksel değerlerine tamamen bağlı olan bir insandır ve Roma için yaşayıp ölmüş bir kişilik. Roma hukuk alanında kozmopolit yapıdan dolayı birlikte yaşamayı amaçlar, Cicero’nun bulunduğu koşullar imparator çağına denk gelir. Çiçeronun amaçlı Roma’ya yani vatana hizmettir. Fakir bir aileden geldiğinden de olsa gerek aktif bir siyasi hayatı yoktur. Avukattır. Cumhuriyeti savunan ve Tirany’den nefret eden birisidir, bu yüzden Sezar’ı çok uyarmıştır. Sivillerin barış zamanı tüm işi yaptığını askerlerin ise savaş zamanı lazım olduğunu söyler. 12 levha kanununlarını bilen yöneticiler ister. Ahlak ve erdem çok önemlidir.adalet devletin asıl işidir. Toprak reformuna karşı çıkar, özel mülkiyete önem verir halkın yararı kişisel çıkarlardan önce gelir. #respublica ortak çoklar anlamına gelen cumhuriyettir. #resprivate özel alçılar alanıdır. İnsan yurttaş ile aynıdır. #nitas şehir devletleri anlamına gelir tam bir devlet kavramı henüz yok tabiki. Devlet Üzerine
Devlet Üzerine
OKUYACAKLARIMA EKLE
4