Dracula

8,8/10  (29 Oy) · 
83 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.386 gösterim
İngiliz yazar ve akademisyen Sir Malcolm Stanley Bradbury'nin, "şimdiye kadar yazılmış en güçlü korku hikâyelerinden biri" diye tanımladığı Dracula, hukukçu Jonathan Harker'ın Kont Dracula adında bir alıcının Londra'da satın almak istediği evin işlemlerini yapmak üzere Transilvanya'ya gidişiyle başlar. Jonathan, müşterisinin şatosunda dehşet uyandıran keşiflerde bulunur. Kısa bir süre sonra Londra'da da huzur kaçıran birtakım olaylar başlar. İçinde kimse olmayan bir tekne batar; genç bir kadının alnında gizemli bir işaret belirir, tımarhanedeki bir ruh hastası "Efendi"sinin gelmek üzere olduğundan dem vurmaya başlar. Olaylar, uğursuz kont ve onunla savaşmayı göze alan bir grup genç arasında çatışmaya dek gidecektir.

İrlandalı yazar Bram Stoker'ın, iki taraf arasındaki bu irade ve güç çatışmasını işlediği ve korku edebiyatının başyapıtlarından biri sayılan Dracula, yayımlanmasının üzerinden yüz yılı aşkın süre geçmesine karşın, bugün de aynı ilgiyle okunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  520
 • ISBN:
  9789750715891
 • Orijinal Adı:
  Dracula
 • Çeviri:
  Zeynep Bilge
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her ne kadar ismi Dracula olsa da vampir bey çok fazla sahneye çıkmıyor. Daha çok hayatını alt üst ettiği insanların, onun peşindeki maceralarının anlatıldığı bir kitap. Jonathan, Lucy, Mina, Dr. John, Dr. Helsing karakterlerinin tuttuğu günlükler şeklinde yazılmış. Birçok kişinin penceresinden yazılmış olması hoş bir tat bırakmış. O zamanın edep anlayışı ve nezaketi de çok iyi yansıtılmış, bu benim çok hoşuma gitti. Samimiyeti, sevgiyi ortaya her şeyi ''dökmek'' olarak gören ''şimdiye'' inat, böyle nezaketle de samimi olunabileceğini görmek güzel. Gotik edebiyatı, vampirleri sevenlere tavsiye edilebilir.

Selin 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Soluksuz okuduğum bir kitap. Her sayfa heyecanla çevriliyor; gerilim ve olay örgüsü okuru tamamen içine çekiyor. Tarzım olmayarak gördüğüm bir olay örgüsü ancak bu kadar beni kendine bağlayabilirdi.

Ayfesa 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın ilk yarısı özellikle Lucy ile ilgili kısımları oldukça heyecanlıydı, eminim konuyu bilmesem çok da esrarengiz gelirdi. Fakat kitap ilerledikçe Dracula avcılıktan av konumuna düşüyor haliyle gözümüzdeki değerini de yitiriyor. Dracula'yı ,belki de başka karakterlerin gözünden gördüğümüz için, Dracula yapan neydi anlayamıyoruz. Asıl temel bu kitap olmasına rağmen zaman geçtikçe, hikayenin üzerine yeni fikirler eklendikçe güzelleştiği kanaatindeyim.

Gülşah Güler 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Kitabın günce şeklinde yazılmış olması farklı bir hava katmış. Kesinlikle gerilim dolu bölümlerinden kopamıyorsunuz. Son cümlesine kadar sürükleyici ve akıcı. Kesinlikle beklentiyi karşılayan bir sonla bitiyor. Gotik edebiyatın hakkı verilmiş bir roman. Okunmalı !

Gülce ERİŞMİŞ 
 30 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gotik edebiyatının en bilinen ve en temel eserlerinden biri olan Dracula, bir çırpıda okuduğum, yer yer nefesimi kesen bir kitap. O kadar ki kitabın bazı yerlerinde kitabı kapatıp derin bir nefes alıp orayı sindirmem gerekti. Oldukça akıcı ve sürükleyici. Bugüne dek bir sürü vampir romanı okudum ama Dracula gerçekten farklıydı. "Vampirler kötüdür." algısından hareketle vampir avcılarının ve kurbanlarının gözünden yazılmış. Yine de tam olarak bu fikir işlenmemiş çünkü Kont Dracula'nın hikayesine baktığımızda başına gelen onca şeyin aşk yüzünden ve aşk uğruna olduğunu görebiliyoruz.

Dracula'nın yaşamak için başkalarının kanına ihtiyaç duyması ilk olarak dine ve Tanrı'ya isyanından kaynaklansa da sonraları bir mecburiyet haline gelmiş ve insan dışı bir varlığa dönüşmüştür. Bu kimine çok vahşice gelse de hayatta kalmak için başkalarının kanına muhtaç olması bana doğal seleksiyonu (seçilimi) hatırlatıyor. Nasıl insanlar et yeme ihtiyacı duyuyorsa o da kana ihtiyaç duyuyor ve doğal seleksiyonla güçlü olan hayatta kalıyor. Onun ihtiyaçları, hisleri ve nezaketi (nezaket kurallarını önemsediğini kitapta görebiliyoruz) göz önüne alındığında olaylara dolaylı yoldan da olsa Dracula'nın gözünden bakabiliyoruz. Böylece kitapta vampirler ve vampir avcıları olarak iki grup olsa da kesin olarak iyi ve kötü diye ayıramıyorum.

Bram Stoker'ın vampir avcılarının gözünden anlatarak, onların Dracula'ya olan nefretine rağmen (Mina hariç) Dracula'nın hikayesini bu kadar güzel aktarabilmesi tam bir başarı bence.

Sedat türksever 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dracula kitabını güzel buldum.Daha önceden arkadaşımda gördüğüm kitabı alıp okudum.Daha önce bu tarzda bir kitap okumamıştım.Kitaptaki van helsing karakteri ve diğer karakterlerin anlatımı gayet iyidi.Herkeze Tavsiye ederim.

N 
06 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ilk iki bölümünden sonra baya merak ederek okuduğum ve yarısından sonra elimden bırakamadığım kitap. kitap, kişilerin güncelerinden oluşmakta ve bu da çok değişik ve güzel bir haz veriyor okura.

Kübra Bakırcı 
10 Şub 23:55 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

1897'de ilk baskısını yapan Dracula Bram Stocker'ın ilk ve ona ününü kazandıran romanı. Aynı zamanda yıllarca tüm zamanların en karanlık hikayesi kabul edildi ve İngiliz Edebiyatının en önemli korku yapıtı olduğu söyleniyor. Stocker eserinin diline de o inceden inceye uyduğu Viktorya Dönemi beyefendiliğini sonuna kadar işlemiş.
Kitap, kahramanlarımızın günlükleri, mektup ve telgraflarıyla, gazete kesitlerinden oluşuyor. Bu durum ve Kont Dracula'nın tarihten gerçek bir kişi olması, sanki belgelerle dolu eski bir kutuyu ele geçirmişsiniz de okuyorsunuz hissi veriyor. Kazıklı Voyvoda olarak tanıdığımız Eflak voyvodası III. Vlad Drakula'nın Osmanlı tarafından idamı sonrası bir çeşit sihir ve simyayla vampir olarak dirilmesinden yaklaşık 400 yıl sonra Transilvanya ve İngiltere'de meydana gelen birtakım "tuhaf" olayları ve bu olaylar sonrasında bir şekilde kenetlenen kahramanlarımızın mücadelesini konu almakta. Bram Stoker'ın Dracula'yı yazarken Vlad Drakula'nın yanında, tarihten bir başka seri katil olan ve genç kızların kanıyla banyo yapıp gençleştiğine inanan 'Kanlı Kontes' Elizabeth Báthory'nin kanlı öyküsünden de esinlendiği söylenmekte.

Kitaptan 16 Alıntı

Kübra 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tahmin ettiklerimiz nadiren olur, hiç ummadıklarımız ise çoğunlukla.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 218)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 218)
Gülşah Güler 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Dünya iyi adamlarla dolu gibi görünüyor - canavarlara rağmen - ."

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 306 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 306 - Can Yayınları)
Kübra 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''İnanmanı istiyorum.''
''Neye?''
''İnanamayacağın şeylere.''

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 357)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 357)
Ali Yalçın 
07 Oca 15:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bilgi hafızadan daha güçlüdür ve biz daha zayıf olana güvenmemeliyiz."

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 135)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 135)
Gülşah Güler 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü hiçbirimiz sonun ne, ne zaman ve nasıl olacağını söyleyemez.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 445 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 445 - Can Yayınları)
Kübra 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aniden durdu ve yüzüne yine o eski kurnazca ifade takıldı, suyun yüzeyini süpüren rüzgar gibi. ''Ve doktor, yaşama gelince, yaşam nedir ki? İstediğiniz her şeye sahip olunca ve bir daha hiçbir zaman bir şeye ihtiyacınız olmayacağını bilince, bu her şeydir.''

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 353)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 353)
Gülşah Güler 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Metafizik insanlar için yanıltıcı olsa da melekler için yol göstericidir.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 458 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 458 - Can Yayınları)
EdaY 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir tas suyun deniz olduğunu söyleyecek insanlar bulunur.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 75)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 75)
Gülşah Güler 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Yürekli adamın eli, onun yerine konuşabilir, onun müziğini duymak için bir kadının sevgisine bile gerek duyulmaz."

Dracula, Bram StokerDracula, Bram Stoker
2 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman Edebi bir eser ortaya çıkartmak kadar, ona bir isim bulmak da güçtür. Aşağıdaki listede, bugün severek okuduğumuz pek çoğu artık klasikleşmiş eserin, isim konusunda başlarından geçenlerle ilgili ilginç bilgiler bulacaksınız. Bir kısmı sadece pazarlama gayesiyle, bir kısmı da daha akılda kalıcı olması amacıyla isimleri değiştirilen 10 edebiyat eserini, mentalfloss’tan filmlervekitaplar.com çevirdi.