Dracula

8,5/10  (59 Oy) · 
157 okunma  · 
49 beğeni  · 
2.034 gösterim
Kont orada yatıyordu, ama sanki gençliği yenilenmiş gibi görünüyordu; yanakları daha dolgundu ve beyaz derisinin altı yakut kırmızısı görünüyordu; ağzı her zamankinden de kırmızıydı, dudaklarında taze kan damlaları vardı ve ağzının kenarlarından aşağı akıyor, çenesinden ve boynundan süzülüyordu.


Dracula...

Gerilim ve korku türünün başyapıtı...

Viktorya Dönemi'nin aşırı ahlakçı görünümünün ardında yatan karanlığı ve ikiyüzlülüğü açığa vuran bir anlatı. Stoker bu yapıtıyla, yaşadığı dönemin ahlakçı ve bilimci ütopyacılığını, kana susamış bir vampirin şahsında, hünerli bir biçimde eleştiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  680
 • ISBN:
  9789750715891
 • Orijinal Adı:
  Dracula
 • Çeviri:
  Niran Elçi
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seray Sina Parlak 
15 Nis 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dracula, yazıldığı dönem (1897) göz önüne alındığında bu kitabın korku yapıtları arasında sivrilmesine çok şaşırmamalı. Beni bile bu zamanda okuduğum o kadar başarılı korku romanlarından sonra etkilediğine göre Bram Stoker’ın ölümsüz bir eseri ardında bıraktığını söyleyebilirim. Kitabın günlüklerden oluşması fikri bazen iyi, bazen kötü benim için. Herkesin bakış açısıyla olayları görebiliyoruz, yaşadıklarını ve duygularını. Ancak bazen her tarihin yazılması, bazen bu günlerin birbirini tekrarlaması sıkmıyor değil, bu durum özellikle kitabın son 150 sayfasında görülüyor. Bunların dışında kitap akıcı. Eskiden yazılmış olmasına karşın ilginizi çekmeyi başarıyor.

Mutlu Gözler :) 
17 Şub 15:36 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazı macera romanları vardır ve sizi öyle bir heyecanlandırır ki hep üç beş satır ileriye gözleriniz kayar acaba ne oldu diye meraktan için içini yer ya . işte bu roman tam da o nitelikte heyecanlı ve macera dolu bir roman.Her bir anı macera dolu olan romanda dönem özelliklerinin yansımalarını da görmek mümkün.Bilimsel gelişmeler, teknolojik gelimeler ve hurafelerin arttığı bir dönem kitaba öyle bir işlenmiş ki gözden kaçırmak hemen hemen imkansız ...

Ayfesa 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın ilk yarısı özellikle Lucy ile ilgili kısımları oldukça heyecanlıydı, eminim konuyu bilmesem çok da esrarengiz gelirdi. Fakat kitap ilerledikçe Dracula avcılıktan av konumuna düşüyor haliyle gözümüzdeki değerini de yitiriyor. Dracula'yı ,belki de başka karakterlerin gözünden gördüğümüz için, Dracula yapan neydi anlayamıyoruz. Asıl temel bu kitap olmasına rağmen zaman geçtikçe, hikayenin üzerine yeni fikirler eklendikçe güzelleştiği kanaatindeyim.

Gülşah Güler 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Kitabın günce şeklinde yazılmış olması farklı bir hava katmış. Kesinlikle gerilim dolu bölümlerinden kopamıyorsunuz. Son cümlesine kadar sürükleyici ve akıcı. Kesinlikle beklentiyi karşılayan bir sonla bitiyor. Gotik edebiyatın hakkı verilmiş bir roman. Okunmalı !

Gülce ERİŞMİŞ 
 30 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gotik edebiyatının en bilinen ve en temel eserlerinden biri olan Dracula, bir çırpıda okuduğum, yer yer nefesimi kesen bir kitap. O kadar ki kitabın bazı yerlerinde kitabı kapatıp derin bir nefes alıp orayı sindirmem gerekti. Oldukça akıcı ve sürükleyici. Bugüne dek bir sürü vampir romanı okudum ama Dracula gerçekten farklıydı. "Vampirler kötüdür." algısından hareketle vampir avcılarının ve kurbanlarının gözünden yazılmış. Yine de tam olarak bu fikir işlenmemiş çünkü Kont Dracula'nın hikayesine baktığımızda başına gelen onca şeyin aşk yüzünden ve aşk uğruna olduğunu görebiliyoruz.

Dracula'nın yaşamak için başkalarının kanına ihtiyaç duyması ilk olarak dine ve Tanrı'ya isyanından kaynaklansa da sonraları bir mecburiyet haline gelmiş ve insan dışı bir varlığa dönüşmüştür. Bu kimine çok vahşice gelse de hayatta kalmak için başkalarının kanına muhtaç olması bana doğal seleksiyonu (seçilimi) hatırlatıyor. Nasıl insanlar et yeme ihtiyacı duyuyorsa o da kana ihtiyaç duyuyor ve doğal seleksiyonla güçlü olan hayatta kalıyor. Onun ihtiyaçları, hisleri ve nezaketi (nezaket kurallarını önemsediğini kitapta görebiliyoruz) göz önüne alındığında olaylara dolaylı yoldan da olsa Dracula'nın gözünden bakabiliyoruz. Böylece kitapta vampirler ve vampir avcıları olarak iki grup olsa da kesin olarak iyi ve kötü diye ayıramıyorum.

Bram Stoker'ın vampir avcılarının gözünden anlatarak, onların Dracula'ya olan nefretine rağmen (Mina hariç) Dracula'nın hikayesini bu kadar güzel aktarabilmesi tam bir başarı bence.

Kübra 
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

1897'de ilk baskısını yapan Dracula Bram Stocker'ın ilk ve ona ününü kazandıran romanı. Aynı zamanda yıllarca tüm zamanların en karanlık hikayesi kabul edildi ve İngiliz Edebiyatının en önemli korku yapıtı olduğu söyleniyor. Stocker eserinin diline de o inceden inceye uyduğu Viktorya Dönemi beyefendiliğini sonuna kadar işlemiş.
Kitap, kahramanlarımızın günlükleri, mektup ve telgraflarıyla, gazete kesitlerinden oluşuyor. Bu durum ve Kont Dracula'nın tarihten gerçek bir kişi olması, sanki belgelerle dolu eski bir kutuyu ele geçirmişsiniz de okuyorsunuz hissi veriyor. Kazıklı Voyvoda olarak tanıdığımız Eflak voyvodası III. Vlad Drakula'nın Osmanlı tarafından idamı sonrası bir çeşit sihir ve simyayla vampir olarak dirilmesinden yaklaşık 400 yıl sonra Transilvanya ve İngiltere'de meydana gelen birtakım "tuhaf" olayları ve bu olaylar sonrasında bir şekilde kenetlenen kahramanlarımızın mücadelesini konu almakta. Bram Stoker'ın Dracula'yı yazarken Vlad Drakula'nın yanında, tarihten bir başka seri katil olan ve genç kızların kanıyla banyo yapıp gençleştiğine inanan 'Kanlı Kontes' Elizabeth Báthory'nin kanlı öyküsünden de esinlendiği söylenmekte.

Sedat türksever 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dracula kitabını güzel buldum.Daha önceden arkadaşımda gördüğüm kitabı alıp okudum.Daha önce bu tarzda bir kitap okumamıştım.Kitaptaki van helsing karakteri ve diğer karakterlerin anlatımı gayet iyidi.Herkeze Tavsiye ederim.

Lorna 
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kont Dracula...Bram Stoker'dan en güçlü korku hikayelerinden biri. Stoker'ın olayları farklı karakterlerin gözlemlerinden günce şekilde yazması hikayeye ayrı bir zevk veriyor. İlk okumaya başladığımda çok heyecanlı olacağını düşünmüştüm ama sadece kitabın baslarında Jonathan Harker'in Dracula'nın şatosunda gecirdiği zamanlar ve son sayfalarda Dracula'nın yakalanışı dışında heyecanlı olaylar olmadı. Kitabın çoğunluğu sakin ve Dracula'nın ne olduğunun çözülmesiyle ilgiliydi.
Dracula filmiyle kitabın arasında uçurum kadar fark var. Filmde Dracula'yı sempati beslenebilecek sekilde yansıtmışlar ama kitapta maalesef Dracula'ya sempati besleyemiyorsunuz. Zaten kitapta Dracula çok az geçiyor.
*Ufacık bilgi*
Bram Stoker romana önce "Vampir Kont" adını vermeyi tasarladıysa da Romanya tarihini okurken, Tuna'yı geçip Osmanlılarla savaşan Eflak Beyi 3. Vlad Tepeş ya da daha çok bilinen adıyla Kazıklı Voyvoda'nın lakabı Dracula'da karar kılmıştır.

Kahve Kitap Kurabiye 
 22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

kitap: mektuplardan, günlüklerden, ses kayıtlarından oluşuyor. kitapta belli bir kişinin anlatımı olmadığı için; tekil kişi ya da üçüncü kişi anlatıcısı var diyemiyoruz. bu yüzden belki kitapta akıcılık süper. bir anlatıcının bıraktığı yerden, diğer anlatıcı aliyor kalemi/sözü eline. böylece olayları 360 derece görebiliyoruz. kitap sağda solda bir şekilde duyduğumuz bir sekilde izlediğimiz vampir hikayelerinin, filmlerinin temel kaynağı çıkış noktası. ben şahsen bu kadar güzel bir kitap okuyacağımı düşünmemiştim. kitap benden 10 üzerinden 9 alır. neden bir puan kırdım ? bitmek bilmedi arkadaş :). güzel bir kitap okudum demek istiyorsanız.... okuma listenize alın derim. şimdiden iyi okumalar..

Saliha Pehlivan 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

80'li yıllarda yazılmış olmasına rağmen günümüzde hala adından bahsettiren bir roman. Klasik vampir romanı diyemeyeceğim çünkü dracula daha çok hayatına giren insanların hayatlarını yavaş yavaş mahvetmekten yana.. Kitabı okuduğum zamanlar uyuduğum odaya bile koymaya korkar üstünü kapatırdım, malum her vampir bir Edward değil:):)

2 /

Kitaptan 51 Alıntı

Kübra A. 
24 Nis 2015 · Beğendi · 8/10 puan

Tahmin ettiklerimiz nadiren olur, hiç ummadıklarımız ise çoğunlukla.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 218)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 218)
Gülşah Güler 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Dünya iyi adamlarla dolu gibi görünüyor - canavarlara rağmen - ."

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 306 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 306 - Can Yayınları)
Kübra A. 
27 Nis 2015 · Beğendi · 8/10 puan

''İnanmanı istiyorum.''
''Neye?''
''İnanamayacağın şeylere.''

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 357)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 357)
Ali Yalçın 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bilgi hafızadan daha güçlüdür ve biz daha zayıf olana güvenmemeliyiz."

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 135)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 135)
Gülşah Güler 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Çünkü yaşam, yaptığımız şeyden başka bir şeyi beklemektir sadece ve hakkıyla güvenebileceğimiz tek şey ölümdür."

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 108 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 108 - Can Yayınları)
Lorna 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yalnız kalmamalısınız; çünkü yalnız kalmak, korku ve dehşetle dolmak demektir.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 217)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 217)
Gülşah Güler 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü hiçbirimiz sonun ne, ne zaman ve nasıl olacağını söyleyemez.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 445 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 445 - Can Yayınları)
Kübra A. 
28 Nis 2015 · Beğendi · 8/10 puan

Aniden durdu ve yüzüne yine o eski kurnazca ifade takıldı, suyun yüzeyini süpüren rüzgar gibi. ''Ve doktor, yaşama gelince, yaşam nedir ki? İstediğiniz her şeye sahip olunca ve bir daha hiçbir zaman bir şeye ihtiyacınız olmayacağını bilince, bu her şeydir.''

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 353)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 353)
Gülşah Güler 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Metafizik insanlar için yanıltıcı olsa da melekler için yol göstericidir.

Dracula, Bram Stoker (Sayfa 458 - Can Yayınları)Dracula, Bram Stoker (Sayfa 458 - Can Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 5 Haber

tek kitapla ünlenen yazalar
tek kitapla ünlenen yazalar Uğultulu Tepeler, Bülbülü Öldürmek, Rüzgar Gibi Geçti... Yazarlarının ortak özelliği bu kitaplardan sonra bir daha başarılı bir eser kaleme almamış olmaları
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman Edebi bir eser ortaya çıkartmak kadar, ona bir isim bulmak da güçtür. Aşağıdaki listede, bugün severek okuduğumuz pek çoğu artık klasikleşmiş eserin, isim konusunda başlarından geçenlerle ilgili ilginç bilgiler bulacaksınız. Bir kısmı sadece pazarlama gayesiyle, bir kısmı da daha akılda kalıcı olması amacıyla isimleri değiştirilen 10 edebiyat eserini, mentalfloss’tan filmlervekitaplar.com çevirdi.