·
Okunma
·
Beğeni
·
5,8bin
Gösterim
Adı:
Dürdane Hanım
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751634276
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Dil Kurumu Yayınları
170 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Türk klasiklerinde çok sevdiğim bir özellik var, o da yıllar öncesinde yazılmış olmasına rağmen, topluma ta o yıllarda, bugün benim diyen yazarlardan bile daha cesur eleştiriler getirebilmiş olmaları.

Düşünün bundan yaklaşık 150 yıl önce, 1882 yılında yazmış bu kitabı Ahmet Midhat. Ama okurken konulara hiç yabancılık çekmiyorsunuz.

Romanın merkezinde bir yasak aşk var ama asla sadece bir aşk romanı değil. Bir kere bugün bile hala yaşadığımız bir ayrılıktan sonra hep kadını suçlama sorunsalını, erkeğin iftiharla hayatına devam edip bütün 'rezil olma' vasfının kadına yüklenmesini anlatmak için çok güzel uğraşmış.

Yine bir ilişki bittikten sonra çocuğun yaşadığı mağduriyeti, toplumun her kesimindeki ikiyüzlülüğü, bir kadının kadın olarak giremediği ortamlarda sadece erkek gibi davranmasıyla nasıl şartların değiştiğini ve itibarının arttığını, çocuk istismarını, adalet kavramını, bilimin, çalışmanın ve paranın toplumdaki yerini de yine bu merkez konu etrafında toplamış.

Tabiki bunlar ilk kurgular olduğu için eksikler olduğunu, bu kadar da olmaz dedirten noktaları sıkça görüyoruz. Yalnız orijinal metin okuduğum ve sözlüğe pek bakmadığım halde çok kolay anladığım gibi ayrıca dilin şiirselliğine de bayıldığımı özellikle belirtmek istiyorum.

Özetle hem Osmanlı döneminde yaşamı göreyim, hem o zamanlardan bu zamana toplum eleştirileri okuyayım hem de eski dilimizi tadayım diyen tüm meraklılarına öneriyorum.
144 syf.
·2 günde·8/10 puan
"Dürdane Hanım" içerisinde birden çok aşk hikayesinin bulunduğu bir roman. Anlatılan hikayede esas konuyu, Dürdane Hanım ve Mergub Bey'in yaşadığı "yasak aşk" oluşturuyor. Beş bölüm olarak anlatılan hikayenin ilk bölümünde, Galata ve Beyoğlu meyhanelerinin, sarhoşlarının, yankesicilerinin geniş bir tasviriyle başlayan olaylar, son bölümde, bazı aşıkların evlendirilerek ödüllendirilmesi, bazılarının ise öldürülerek cezalandırılması ile son buluyor. Eserin yazıldığı tarih göz önünde bulundurulduğunda (1882); Dürdane Hanım ve Mergub Bey arasında yaşanan yasak aşkın, gayrimeşru çocuk olan Ataullah'ın sahiplenilmesinin, telekulak Ulviye Hanım'ın telefon kullanmasının, Cemal Ağa üzerinden cinsel istismarın anlatılmasının dikkat çekici konular olduğunu düşünüyorum.

Ahmet Mithat'ın her sayfada merak uyandıran ve sürükleyici bir anlatım şekli var. İyi okumalar...
219 syf.
Dili biraz ağır ve akıcılıkta orta derecede konusu güzel kitabın yayımlandığı tarihle eş değer bir konuyu işlemiş yazar. Okurken yanınızda sözlük bulundurmanızı tavsiye ederim.
160 syf.
·9/10 puan
Dürdane hanım ,Mergup Bey ,Ulviye hanım arasında geçen aşk , intikam ,ceza , adalet gibi duyguların işlendiği sürükleyici Ahmet Mithat kitabı . Aradan yüz yıl gibi zaman dilimi geçmesine rağmen kitabın muhtevasına baktığımız zaman günümüzde bu tarz olayların ne kadar çok karşımıza çıktığımızı göreyeceğiz .
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Dürdane Hanım'ın Türk klasikleri arasında benim için yeri bambaşkadır çünkü bu kitap sayesinde Ahmet Mithat Efendi ile tanıştım. Ahmet Mithat Efendi bana göre Türk edebiyatının en önemli kilometre taşlarından biri. Edebiyatımıza kazandırdığı telgraf üslubu kimileri tarafından yetersiz veya hatalı olarak görülse de benim için hiç de öyle değil. Aksine bu cesur hamlesiyle öyküleri içinde bir yazar olarak varlığını hissettirmesi hayranlık uyandırıcı. Öykünün en heyecanlı yerinde haylaz bir edayla araya girip kendi fikirlerini belirtmesi, iplerin tamamıyla onun elinde olmasına rağmen müdahale edemiyormuş gibi dışarıdan eğlenceli yorumlar yapması beni bir okur olarak çok iyi hissettiriyor. Sanki alttan alta 'yalnız değilsin, ben de seninle okuyorum kitabı' mesajı veriyor. Asla sıkıcı olmayan, sürükleyici uzun öykülerin sahibi bu Üstad bilgi vermeyi de ihmal etmiyor. Anlayacağınız dopdolu bir eser çıkıyor ortaya. Bu kitaba dair hiçbir açıklama yapmasam da okunmaya fazlasıyla değer olduğunu bilin. Bu güzel esere bir şans verin!
193 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Dürdane Hanım ile Mergup bey arasında ki yasak aşk. Kitap kendi zamanına çekiyor okurken .Durdane'nin saplantılı aşkına kızmamak da elde değil. Sonuç olarak anlıyoruz ki bazı davalar mahşere kalmıyor!
193 syf.
·Puan vermedi
Güzel eserlerden biri.
Kitabı okuduğunuz zaman ara ara yazarın hayal dünyasına hayran kalıp seveceğiniz ara ara üzüleceğiniz bir roman. Ayrıca fazla betimlemeleri olsa da keyifle okunabilir.
144 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Dönem kadınların erkek kılığına girip çarşı pazar dolandığı, külhanbeyliğe kadar ulaştığı dönemdir. Akıcı üslubu, merak uyandıran konusu ve tatlı sonu ile okunması gereken eserlerden. Çapkınlık ve hovardalık niyetinde olanlara unutulmayacak ders veriliyor.
144 syf.
·3 günde·9/10 puan
Ulviye Hanım nam-ı diğer Acem Ali Bey izlediği tiyatrolardan okuduğu romanlardan daha gerçek bir akışı görmek için komşusunu yeni icat edilen telefon aracılığıyla dinleme merakına kapılmıştır.Hâlbuki merakın gittikçe artması ve bazı yeni hallerin ortaya çıkması Ulviye'yi de bu hikayenin kahramanlarına dâhil etmiştir.Hem de en önemli kahramanlardan biri olup çıkmıştır.

Hikaye güzel bir genç kız olan Dürdane Hanım'ın çapkın biri olan Mergup Bey'e kör kütük aşık olmasıyla başlıyor.Dürdane Hanım hamile olmasına rağmen Mergup Bey onu sürekli oyalayarak evliliğe yanaşmaz ve başkalarıyla gönül eğlendirir.İşte tam da bu sıralarda Ulviye Hanım telefonla tüm yaşananlara şahit olur ve Mergup Bey'den Dürdane Hanım'a yapılanların intikamını almaya karar verir.Lakin bunu alışılmadık bir yol olan erkek kılığına girerek yapacaktır.O artık Ulviye değil Acem Ali Bey'dir.

Ahmet Mithat Efendi aslında çok klişe bir konuyu o kadar güzel sunmuşki hayran kaldım.Okurken binbir duyguyu yaşatıyor okuyucuda.Heleki finale doğru Sohbet Bey karakterinin adalet anlayışı ve olayın görünmeyen taraflarını görebilme yeteneği ayrıca bir hikaye konusu olabilirmiş.Eğer bugüne kadar Ahmet Mithat Efendi ile tanışmamışsanız umarım bu inceleme buna vesile olur.
142 syf.
Ahmet Mithat Efendi bu eserinde ; erkek kılığına girmiş bir kadın karakterini İstanbul'da erkeklerin bile korkarak girdikleri semtlerde dolaştırarak , o dönemin kadınını , haksızlıklara meydan okuyan bir kahraman olarak var etmiştir . Kadın dayanışmasını mükemmel bir şekilde işleyen yazar , hem cinslerinin birbirini koruma iç güdüsüne de değinerek romana duygusallıkta katmıştır .
142 syf.
·37 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok çılgınca bir klasik okudum diyebilirim diğer klasiklerle kıyasladığımda. Klasik olarak genelde imkansız aşkı veya o döneme ait bir sorunu okuruz lakin bu kitap onlardan biri değildi sanki. Konu bakımından oldukça özgün, okurken yazarımızın hayal gücüne hayran kalmamak elde değil. Ayrıca dönemin özelliklerinden biri sayılan yazarın roman akışına karışması benim hiç dikkatimi dağıtmadı ve rahatsız olmadım. Yazar yer yer hatırlatmalar yapıyor ve olaylara karşı yorumunu belirtiyordu ki çok sevdim bu detayları. Her şey yerli yerindeydi bana göre. Bir de bu kitap telefon konusunun geçtiği ilk kitabımız olarak da anılıyor. Benim favori klasiklerimden biri oldu kesinlikle, sizlere de tavsiye ediyorum. Okuyun, okutun.
142 syf.
Yayımlandığı dönemde büyük ilgi uyandıran Dürdane Hanım, ilgi çekici bir kadın olan Ulviye Hanım'ın başından geçen maceralar ; aşk, intikam ve adalet üçgeninde ele alınarak çok özel bir edebi üslupla anlatılır.
Gerçekten güneş bile bazı kere bir bulut arkasında gizleniyor da o gün dünyada yüzüne hiç güneş doğmamış deniliyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dürdane Hanım
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751634276
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türk Dil Kurumu Yayınları

Kitabı okuyanlar 750 okur

  • ibrahim ilker erikçi
  • Sinem Üçer
  • Elif Yıldız
  • Menekşe
  • Sibel ak
  • Büşra
  • Yok
  • Funda
  • Meral Nur
  • ESKITAP

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.6 (1)
8
%0
7
%0.6 (1)
6
%0
5
%0.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0