Adı:
Ermişin Bahçesi
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052361603
Çeviri:
Eren Turan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İndigo Kitap
Halil Cibran’ın en sevilen eseri olan Ermiş’in devamı niteliğindeki Ermişin Bahçesi ölümünden sonra ilk kez 1933’te yayımlanmıştır.

Vatanından on yıldan fazla süredir ayrı kalmış El Mustafa’nın müritleriyle yaptığı sohbetleri konu alan Ermişin Bahçesi, Cibran’ın, mistik bir güzelliğe sahip olan Doğa Ana’yı lirik bir tarzda kutsayışının hikâyesidir. El Mustafa bu kez de yıllar sonra tekrar bir araya geldiği müritlerine birbirinden önemli kavramlar üzerine nasihatler vermeye, onlarla mutlu ve bilinçli bir hayata nasıl ulaşılabileceğini tartışmaya devam ediyor.

Ermişin Bahçesi eşine zor rastlanacak bir görüngü, mistik bir filozof ve aynı zamanda bir şair olan Halil Cibran’ın edebiyat dünyasına kattığı bir klasik.
56 syf.
·1 günde·8/10
Antalya'dan Denizli'ye doğru yolumuz düştü bir gün. Yolda biraz da oyalanıp uzattıkça uzattık yolu. Karnımız da acıktı haliyle, varmış olmamız gereken saatte hâlâ yoldayız sonuçta. Birkaç restoranvari yerde durakladık fakat kamyonlardan girilecek gibi değil. Nasıl yapsak diye düşünürken yol kenarında durmuş eliyle durun işareti yapan bir adam gördük. Hemen durduk, bakalım derdi neymiş diye. Meğer hayır yemeği veriyorlarmış da bizi de yemeğe çağırmak içinmiş o çırpınmalar. Yediğimiz yemeğin lezzetini siz düşünün artık. Adam o kadar işaret ettiği halde duranların sayısı öyle azdı ki. Durmayanlara nasıl da kızdığını hatırlıyorum yemek sahibinin. Yardım isteyen biri olduğunu düşünüp durunca biz, resmen iyilik bahçesi ile karşılaşmıştık. Durmayanlar yardım etmekten mi korkuyordu, bilmem.

Nedendir bilmem, Ermişin Bahçesi bu anımı aklıma getirdi. İnsanın özüne dair öyle güzel dokundurmaları var ki, insan durup özünü düşünmeden edemiyor doğrusu. Nerede yanlış yapıyoruz dedirtiyor insana. Ermiş kadar değil belki ama Ermişin Bahçesi de ziyaret edilebilecek ne güzel bir bahçe. Iyilik ve güzellik çok uzakta değil. Bazen dünya koşuşturması içinde unutuveriyoruz. Kendi derdimize dalıp yol kenarında yardım bekleyenleri es geçiyoruz. Oysa iyilik yapmak, bir başkasına nazik olmak kendi sorunlarının da başlıca çözümü. Yol kenarlarından gözümüzü ayırmayalım dostlar. Kim bilir belki bir gün El Mustafa'nın bahçesine denk geliveririz. Öyle ya, hayat bu.
78 syf.
İlk incelemem 1K' ya Hayırlı olsun derim..:)

"Halil Cibran Ermiş'in Bahçesi"

Enn sevdiğim alıntısından biriyle başlamak istiyorum incelememe.

"Eğer çirkinlik diye bir şey varsa,
O da, gözlerimizdeki önyargılı ölçekler ve kulaklarımızı tıkayan balmumunun ta kendisi dir."
.......
"Hiçbir zaman girmek istemediğin birinin yüreğine ,
Hiçbir zaman ulaşmaya çabalamayaşın
değil midir senin çirkinlik dediğin."


Okuduğum Halil Cibran'nın kitaplarından Ermiş ve Ermi'şin Bahçesi kitapların dan en iyileri diyebilirim.
Ama nasıl anlatayım ki size Cibran'ı ,
okuyup anlamak gerek. Yazdığı kitaplarının her bir sayfasının, her bir cümlesinin, kelimelerinin nasıl da insanın yüreğine değdigini, insanı alıp başka diyarlara götürdüğünü,
Ermi'şin bahçesiyle bir kez daha feth ediyor yürekleri kanımca CİBRAN Yüreklere dokunan benim için yegâne Yazar.
İnsana insan olduğunu fark ettiren

/HALİL CİBRAN/

Kelimelerin hakkını veren bir yazar ve bizleri derin düşünce ve anlamlara sevk eden kitabın tamamı alıntı niteliğinde benim için tabi sizler içinde
aynı mı bilemem.
Hayatınıza anlam katmak istiyorsanız Cibran okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum, etmekle kalmayıp mutlaka okuyun derim..

Cibran' nın en sevilen yapıtı Ermiş'in devamı olan Ermi'şin bahçesi ..


Sözlerinde mutlu ve aydınlık bir hayatın sırları gizlidir...
Halil Cibran⭐

İyi okumalar...
Umarım incelme yazımı inceler ve beğenirsiniz..:)
İncelememde varsa bir kusurum affola..:)
48 syf.
·Puan vermedi
Toplamda 48 sayfalık ıncecik bir kitap. Fakat derinliği sonsuz her bir cümlesi insanı okurken durup düşündüren eşsiz bir eser. Insanın her cümlesini ezberleyip hafızasına atası geliyor. Fakat bu mümkün olmuyor. Olmadığı için de ıncecik olan bir kitap saatlerinizi alabiliyor. Okunan bir cümleden birkaç dakika sonra bambaşka anlamlar çıkabiliyor. Geceler arama ve bulma vaktidir diyen Cibran tam da gecenin sessizliğinde okunacak ölümsüz bir eser bırakmış. Saygıyla...
48 syf.
·1 günde·7/10
Ancak bugün var olmak, akıllı olmak, akılsıza yabancı olmamaktır; zayıfın felaketi olmadan güçlü olmaktır, küçük çocuklarla babaları gibi değil, oyunlarını görüp onlara katılmak isteyen oyun arkadaşı gibi oynamaktır.

***
Her sayfasını paylaşsam bile gizli saklı dersleri çoğu kişiye eminin ulaştıramam.
O yüzden mutlaka okuyun :)
Kitap bir Ermiş'in yıllar sonra doğduğu yere dönmesi , oradaki insanlara dersler , öğütler vermesi ve yollar göstermesi üzerinden işleniyor..
Beni en çok etkileyen kısım "Varlık sorusu soran kişiye vermiş olduğu cevaplardı. Hiç sıkılmadan birçok konu hakkında güzel aydınlatmalar yer alıyordu. Her cümle insanın aklındaki düşüncelerini sorguya çekiyor resmen..

Zihninizde yer kaplayan birçok konuyu çer çöp olarak görüp sil baştan başlamak isteyeceksiniz.
Kelimelerin altında görgü ve ahlak kurallarını da görebilirisiniz.. :)

***
Koltuk değneği satan topallara , ayna satan körlere ve tapınağın kapısında yalvarıp dilenen zenginlere de rastlayacaksınız..
56 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Yazarın listemize giren ilk kitabı olan Ermiş’in devamı niteliğindedir. Kitap Ermiş kitabının sonunda yola çıkan El Mustafa’nın Orphalese kentine varmasıyla başlıyor, aslında geri dönmesiyle çünkü Orphalese kentinde çocukluğu geçmiş ve oradan ayrılmıştı. Doğduğu kente geri dönüyor El Mustafa. Burada inzivaya çekiliyor, insanlar ondan ruhlarına geçmesi için bir dokunuş bekliyorlar ama ulaşamıyor, geldiği kenttekilerle arada fark oluyor ve buhranlar geçiriyor. Bu süre bize El Mustafa ile başbaşa zamanlar sunuyor. Bu güzel anlarda bahçede bağdaş kurmuş bir şekilde onun yalnızlığını paylaşıyoruz. Yalnızlık, doğa ve insan üzerine güzel bir sohbet içine giriyoruz.
İnsanın kendini sorgulamalarını, adımlarını, düşüncelerinin doğruluğu üzerine bir deryaya dalıyoruz. Halil Cibran bizi bu sırada mükemmel doğa hissiyatından da mahrum bırakmıyor. O ince kitap insanın yüreğinde nasıl büyüyor. Hayranlıklar içinde sayfaları tek tek yüreğinizi dinleyerek çeviriyorsunuz.
Her şeyin bir sonu olduğu gibi bu kitabında bir sonu var sayfalar ilerledikçe bu son yaklaşıyor. Yahya Kemal Beyatlı, Sessiz Gemi şiirinde “Artık demir almak günü gelmişse zamandan\ Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.” okuduğumuz dizelerinde dediği gibi bir gemi kalkacak yüreğimizin limanından…

HUNOK
Hacettepe Üniversitesi Okuma Topluluğu
Sinan VARGELOĞLU
48 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Halil Cibran'ın üçleme kitabının ikincisi.. önce Ermiş, Ermişin Bahçesi ve son olarakta Meczup sırasıyla okunmalı.

El Mustafa 12 yıl sonra ailesinin yaşadığı topraklara gelerek, kendisini bekleyenlere, yaşamı en sade ve felsefi biçimiyle anlattığı eserdir.

Ülkemizdeki tasavvuf alimleri gibi bu eserde de sufilik ve hayatın sadeliği, basitliği, evrendeki bir noktadan ibaret olduğumuza dair felsefi yorumlar ve anlam içeren cümlelerin soru cevap tarzı ifadesini okumaktayız.
51 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
On iki yıl boyunca kaldığı Orphalese şehrinden ayrılarak ve doğduğu yere dönen El Mustafa, bu defa özlendiği yerde, kendi topraklarında insanları aydınlatmaya devam ediyor.
http://www.bumesele.com/...ahcesi-halil-cibran/
56 syf.
·2 günde·9/10
Doğup büyüdüğü yerden ayrılan bilgemiz 12 yıl sonunda memleketine geri dönüyor. Ermiş'teki veda öğütleri çok güzeldi o yüzden büyük merak ve heyecanla aldım bu kitabı. Onun kadar hayatın her alanına değinmese de yine güzel şeyler kattı bana. Özellikle sıkıntılı anlarla başa çıkabilme konusundaki düşünceleri çoğu kişiye farklı bir bakış açısı kazandıracaktır bence. Herkese öneriyorum.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitap daha bitti. Bir çok öğüt ve dersler veren bir kitap. Kısa ama dolu dolu bir kitap. Bir çırpıda bitti diyebilirim. Tavsiye ederim. Kitapla kalın.
38 syf.
·10/10
Kitap yazarın, Ermiş kitabının devamıdır. El Mustafa’nın, doğduğu Orphalese kentine geri dönmesiyle başlıyor.
Kitabın neredeyse her cümlesi -El Mustafa'nın konuşmaları- üzerine derin derin düşünülmesini gerektiriyor.
Yazarın, Ermiş kitabını okuduktan sonra bu kitabı tekrar elime alacağım. Böylece tüm hikayeyi ve içindeki felsefeleri daha iyi anlamış olabileceğim.
56 syf.
·1 günde·8/10
Kitabın Ermişi El Mustafa'nın 12 yıllık memleketinden ayrı kalması sonrası anne ve babasının mezarlarının bulunduğu bahçesine dönüşü ve etrafına toplanan müridleriyle yaşantısını anlatıyor. Müridleri soruyor, o şahane bilge sözleriyle cevaplıyor El Mustafa. Kitapta o kadar özlü ve derinlemesine etkileyen cümleler var ki tekrar tekrar okunması gereklidir diye düşünüyorum. Herkese iyi okumalar.
Eğer çirkinlik diye bir şey varsa, o da, gözlerimizdeki önyargılı ölçekler ve kulaklarımız tıkayan balmumunun ta kendisidir.
"Efendim ben zamandan korkuyorum. Üzerimizden geçiyor, gençliğimizi çalıyor ve bize karşılığında ne veriyor?”
Eğer sözlerim ulaşamıyorsa anlayışına bekleyelim varana dek bir sonraki şafağa.
Halil Cibran
Sayfa 24 - Parodi yayınları 1. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ermişin Bahçesi
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052361603
Çeviri:
Eren Turan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İndigo Kitap
Halil Cibran’ın en sevilen eseri olan Ermiş’in devamı niteliğindeki Ermişin Bahçesi ölümünden sonra ilk kez 1933’te yayımlanmıştır.

Vatanından on yıldan fazla süredir ayrı kalmış El Mustafa’nın müritleriyle yaptığı sohbetleri konu alan Ermişin Bahçesi, Cibran’ın, mistik bir güzelliğe sahip olan Doğa Ana’yı lirik bir tarzda kutsayışının hikâyesidir. El Mustafa bu kez de yıllar sonra tekrar bir araya geldiği müritlerine birbirinden önemli kavramlar üzerine nasihatler vermeye, onlarla mutlu ve bilinçli bir hayata nasıl ulaşılabileceğini tartışmaya devam ediyor.

Ermişin Bahçesi eşine zor rastlanacak bir görüngü, mistik bir filozof ve aynı zamanda bir şair olan Halil Cibran’ın edebiyat dünyasına kattığı bir klasik.

Kitabı okuyanlar 1.800 okur

  • Merve sönmez
  • Siyahnoktalıadam
  • Ayşe cvzc
  • Zeynep Betül Karci
  • Melike
  • Emin Azar
  • bilal çolak
  • Helin
  • Tuğba Kovancı
  • Tuba

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (9)
9
%0.9 (5)
8
%1.8 (10)
7
%2 (11)
6
%0.5 (3)
5
%0.7 (4)
4
%0.5 (3)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları