Adı:
Ermişin Bahçesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
90
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757787358
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anahtar Kitaplar Yayınevi
Altmışlı ve yetmişli yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir. Halil Cibran ve 1974'de "Ermiş"in, Aytunç Altındal tarafından Türkçe'ye kazandırılmasıyla ülkemizde de tanınmaya başladı ve ilgi gördü. Yaşadığı günlerde kitaplara egemenlerce, tehlikeli, ihtilalci ve gençliği zehirleyici bulunarak meydanlarda yakılmış, kendisi de Maonit Katolik Kilisesi'nce aforoz edilmiştir. Fakat Cibran, inançlarından ödün vermez ve şöyle der:

"Bunlar ve diğer öğretilenlerden söz edişim nedeniyledir ki, cezaya çarptırılıp, sürgüne gönderildim ve kilise tarafından aforoz edildim... Geçirdiğim yıllarda hiçbir pişmanlığa kapılmış değilim. Gerçeği arayıp da acı çekmeye mahkumdur."
Ermiş'in Bahçesi, Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır. Ermiş'in devamı sayılıyor. Bilge, "Ermiş"te Orphalese kentinden bindiği gemiden, yolculuğunu tamamlayarak bu kitapta iner.
56 syf.
·1 günde·8/10
Antalya'dan Denizli'ye doğru yolumuz düştü bir gün. Yolda biraz da oyalanıp uzattıkça uzattık yolu. Karnımız da acıktı haliyle, varmış olmamız gereken saatte hâlâ yoldayız sonuçta. Birkaç restoranvari yerde durakladık fakat kamyonlardan girilecek gibi değil. Nasıl yapsak diye düşünürken yol kenarında durmuş eliyle durun işareti yapan bir adam gördük. Hemen durduk, bakalım derdi neymiş diye. Meğer hayır yemeği veriyorlarmış da bizi de yemeğe çağırmak içinmiş o çırpınmalar. Yediğimiz yemeğin lezzetini siz düşünün artık. Adam o kadar işaret ettiği halde duranların sayısı öyle azdı ki. Durmayanlara nasıl da kızdığını hatırlıyorum yemek sahibinin. Yardım isteyen biri olduğunu düşünüp durunca biz, resmen iyilik bahçesi ile karşılaşmıştık. Durmayanlar yardım etmekten mi korkuyordu, bilmem.

Nedendir bilmem, Ermişin Bahçesi bu anımı aklıma getirdi. İnsanın özüne dair öyle güzel dokundurmaları var ki, insan durup özünü düşünmeden edemiyor doğrusu. Nerede yanlış yapıyoruz dedirtiyor insana. Ermiş kadar değil belki ama Ermişin Bahçesi de ziyaret edilebilecek ne güzel bir bahçe. Iyilik ve güzellik çok uzakta değil. Bazen dünya koşuşturması içinde unutuveriyoruz. Kendi derdimize dalıp yol kenarında yardım bekleyenleri es geçiyoruz. Oysa iyilik yapmak, bir başkasına nazik olmak kendi sorunlarının da başlıca çözümü. Yol kenarlarından gözümüzü ayırmayalım dostlar. Kim bilir belki bir gün El Mustafa'nın bahçesine denk geliveririz. Öyle ya, hayat bu.
78 syf.
İlk incelemem 1K' ya Hayırlı olsun derim..:)

"Halil Cibran Ermiş'in Bahçesi"

Enn sevdiğim alıntısından biriyle başlamak istiyorum incelememe.

"Eğer çirkinlik diye bir şey varsa,
O da, gözlerimizdeki önyargılı ölçekler ve kulaklarımızı tıkayan balmumunun ta kendisi dir."
.......
"Hiçbir zaman girmek istemediğin birinin yüreğine ,
Hiçbir zaman ulaşmaya çabalamayaşın
değil midir senin çirkinlik dediğin."


Okuduğum Halil Cibran'nın kitaplarından Ermiş ve Ermi'şin Bahçesi kitapların dan en iyileri diyebilirim.
Ama nasıl anlatayım ki size Cibran'ı ,
okuyup anlamak gerek. Yazdığı kitaplarının her bir sayfasının, her bir cümlesinin, kelimelerinin nasıl da insanın yüreğine değdigini, insanı alıp başka diyarlara götürdüğünü,
Ermi'şin bahçesiyle bir kez daha feth ediyor yürekleri kanımca CİBRAN Yüreklere dokunan benim için yegâne Yazar.
İnsana insan olduğunu fark ettiren

/HALİL CİBRAN/

Kelimelerin hakkını veren bir yazar ve bizleri derin düşünce ve anlamlara sevk eden kitabın tamamı alıntı niteliğinde benim için tabi sizler içinde
aynı mı bilemem.
Hayatınıza anlam katmak istiyorsanız Cibran okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum, etmekle kalmayıp mutlaka okuyun derim..

Cibran' nın en sevilen yapıtı Ermiş'in devamı olan Ermi'şin bahçesi ..


Sözlerinde mutlu ve aydınlık bir hayatın sırları gizlidir...
Halil Cibran⭐

İyi okumalar...
Umarım incelme yazımı inceler ve beğenirsiniz..:)
İncelememde varsa bir kusurum affola..:)
78 syf.
Halil Cibran' in Ermiş'in devamı niteliğinde yazılmış bir kitap.
El Mustafa 12 yıl boyunca kaldığı yerden kendi doğru şehre geliyor ve orda büyük bir coşkuyla karşılanıyor. Dokuz müridi ile birlikte soyut-somut, var olma sebebi gibi konuları konuşuyor.
Aslinda her bir sayfadan bir kitap oluşturabilecek tarzda derin ve felsefi bilgiler içeriyor. Okurken sizi düşünce denizine götüren bir kitap, tavsiye ederim :)
51 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
On iki yıl boyunca kaldığı Orphalese şehrinden ayrılarak ve doğduğu yere dönen El Mustafa, bu defa özlendiği yerde, kendi topraklarında insanları aydınlatmaya devam ediyor.
http://www.bumesele.com/...ahcesi-halil-cibran/
56 syf.
·2 günde·9/10
Doğup büyüdüğü yerden ayrılan bilgemiz 12 yıl sonunda memleketine geri dönüyor. Ermiş'teki veda öğütleri çok güzeldi o yüzden büyük merak ve heyecanla aldım bu kitabı. Onun kadar hayatın her alanına değinmese de yine güzel şeyler kattı bana. Özellikle sıkıntılı anlarla başa çıkabilme konusundaki düşünceleri çoğu kişiye farklı bir bakış açısı kazandıracaktır bence. Herkese öneriyorum.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitap daha bitti. Bir çok öğüt ve dersler veren bir kitap. Kısa ama dolu dolu bir kitap. Bir çırpıda bitti diyebilirim. Tavsiye ederim. Kitapla kalın.
56 syf.
·1 günde·8/10
Kitabın Ermişi El Mustafa'nın 12 yıllık memleketinden ayrı kalması sonrası anne ve babasının mezarlarının bulunduğu bahçesine dönüşü ve etrafına toplanan müridleriyle yaşantısını anlatıyor. Müridleri soruyor, o şahane bilge sözleriyle cevaplıyor El Mustafa. Kitapta o kadar özlü ve derinlemesine etkileyen cümleler var ki tekrar tekrar okunması gereklidir diye düşünüyorum. Herkese iyi okumalar.
96 syf.
·2 günde·8/10
Kitabın adı:Ermiş
Kitabın yazarı:Halil Cibran
Yayınlandığı tarih:1923
Orjinal dili:İngilizce
Sayfa sayısı:96
Çevirmen:Kenan Sarialioğlu

Dilimize Ermiş adıyla çevrilmiş kitabın orjinal ismi Nebi anlamına gelen The Prophet ‘tir.Halil Cibran eserini ingilizce kaleme almıştır.

Ermiş kitabını Halil Cibran için özel kılan kısmı tüm kitaplarının özeti ,asıl söylemek istediklerini özenle seçtiği sözcüklerle bu kitabında dile getirmesi olduğunu kendisi dile getirir.

ERMİŞ ÖZET

Kitabın kahramanları;Ermiş(El Mustafa),El Mitra(Ermişin talebesi),Orphalese halkı
El Mustafa Orphalese de yaşayan ermiş bir kişidir.Kendisini tekrara düştüğünü görmeye başlayınca şehrin limanına yaklaşan gemiyle başka diyârlara kendini aramaya gitmeye karar verir.
Ermiş’e inanan en imanlı talebesi El Mitra gemiye kadar onu yalnız bırakmaz kısa zamanda tüm Orphalese halkı Ermiş’ in gideceğini duyar ve heyecanlanır ,Hayatın anlamları üzerine diyaloglar başlar.Halkın Ermiş’e sorduğu belli başlı konular;
Çocuklar,Evlilik,Sevinç,Üzüntü,Aşk,İyilik,Kötülük,Din,Vermek,Almak,Toprak,Yemek ve İçmek,Ev,Suç ve Ceza,Yasalar,Özgürlük,Dua,Güzellik..
Konuşmalar bitince Ermiş hüzünlü bir veda ile gemiye biner ve ayrılır Orphalese’den..

HALİL CİBRAN HAKKINDA

1883 yılında Lübnan’da doğmuş,12 yaşında Amerika’ ya göçermiştir.Annesinin isteği ile Lübnan’ a geri dönmüş Arapça’sını geliştireceği bir eğitim almıştır.
Halil Cibran ,filozof ,ressam ve yazardır..
Dünya Cibran için Doğu’nun Nietzsche’si olarak adlandırır.Benimde eserdeki şiirsel dilden dolayı Shakespeare daha çok aklıma gelmiştir okurken satırları..

ERMİŞ KİTABININ BANA HİSSETTİRDİĞİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

ERMİŞ,kütüphaneme eklediğim ,zaman zaman raftan çıkartıp rastgele açıp okumak isteyebileceğim bir kitap..Yazarın anlatım tekniği mecaz ve soyut ve benzetme tekniklerini çok kullanması benim okurken zevk almamı engelleyen etkenler oldu.
Stefan Zweig ın Amok Koşucusu kitabının içindeki bilinç akışından sağlam çıkmayı başarıp Ermiş kitabının içine düşmek ,Titanik gemisinin Atlas Okyanusu’da batmasına rağmen filmindeki gibi durgun bir havuzda batması duygusu eşliğinde hafif bir tatlı yemişim duygusu ile okudum.
Halil Cibran’ın söylediği gibi tüm eserlerinin özeti ise bu kitap eğer;bir teslimiyet bir tevekkül hali ve doğanızı yaşayın tavsiyesi algıladım ben..Okunası bir kitap,tavsiye ederim.Saygılar
56 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ermiş kitabının devamı niteliğinde yazılan Ermiş'in Bahçesi Ermiş kadar etkileyici değildi ya da ben onda aradığım hemen her şeyi bulduğum için bu kitaba burun kıvırdım.

El Mustafa'nın bu kitapta cevapladığı sorular ve verdiği öğütler -benim için-diğer kitaptaki kadar hayati değildi yine de okunmasını tavsiye edebileceğim zaman almayıp hemencecik okunabilecek bir kitap.

Keyifli okumalar. :)
56 syf.
·Puan vermedi
Halil CİBRAN’ın özlü sözlerini çok beğenerek okumaya karar vermiştim .. Ama beklentimi karşılamadı .. Umarım diğerleri güzeldir gelsin sıradaki
56 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Halil cibran- Ermiş kitabının devamı niteliğindedir. El Mustafa ilk kitapta doğduğu yerden ayrılır bu kitapta ise 12 yıl sonra geri, annesinin babasının gömülü olduğu bahçeye döner. Orada 9 müridi ile sohbet halinde soyut - somut konulardan konuşur. Kısa bir kitap zaman almıyor ama Ermiş kadar sevdiğim söylenemez.
56 syf.
·10/10
Günaydın! Bu aralar modern klasiklere takmış durumdayım. Sayfa sayısı ve okunabilirliği itibariyle bir oturuşta keyifli keyifli okunup bitirilebilen kitaplar, beni çok mutlu ediyorlar.
Gelelim, Ermişin Bahçesi’ne!
Ermiş’i okuduğumda çok sevdiğimi, başucu kitabı yapacağımı söylemiştim keza devam kitabında da aynı etkiyi aldım. Okurken altını çizeceğim, tekrar tekrar okuyacağım bir sürü yer buldum minicik kitapta. Bu durum bende etkileyici bir his uyandırdı. Bazı yazarların 500,600 sayfada hissettiremediği şeyleri, Halil Cibran’ın 50 sayfalık bir kitabında gayet yeterli bir şekilde hissettirdiğini düşünüyorum. Kesinlikle Halil Cibran okumaya devam edeceğim, hatta iki kitabını daha sipariş verdim bile!
Eğer çirkinlik diye bir şey varsa, o da, gözlerimizdeki önyargılı ölçekler ve kulaklarımız tıkayan balmumunun ta kendisidir.
"Efendim ben zamandan korkuyorum. Üzerimizden geçiyor, gençliğimizi çalıyor ve bize karşılığında ne veriyor?”
Ve ancak binlerce kez yolunu kaybetmiş olan gerçekten dönebilir yuvaya.
Halil Cibran
Sayfa 27 - Parodi yayınları 1. Baskı
Eğer sözlerim ulaşamıyorsa anlayışına bekleyelim varana dek bir sonraki şafağa.
Halil Cibran
Sayfa 24 - Parodi yayınları 1. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ermişin Bahçesi
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
90
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757787358
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anahtar Kitaplar Yayınevi
Altmışlı ve yetmişli yıllarda Batı Avrupa ve ABD gençliği arasında en yaygın okunan ve tartışılan yazarlardan biridir. Halil Cibran ve 1974'de "Ermiş"in, Aytunç Altındal tarafından Türkçe'ye kazandırılmasıyla ülkemizde de tanınmaya başladı ve ilgi gördü. Yaşadığı günlerde kitaplara egemenlerce, tehlikeli, ihtilalci ve gençliği zehirleyici bulunarak meydanlarda yakılmış, kendisi de Maonit Katolik Kilisesi'nce aforoz edilmiştir. Fakat Cibran, inançlarından ödün vermez ve şöyle der:

"Bunlar ve diğer öğretilenlerden söz edişim nedeniyledir ki, cezaya çarptırılıp, sürgüne gönderildim ve kilise tarafından aforoz edildim... Geçirdiğim yıllarda hiçbir pişmanlığa kapılmış değilim. Gerçeği arayıp da acı çekmeye mahkumdur."
Ermiş'in Bahçesi, Cibran'ın ölümünden sonra yayımlanmıştır. Ermiş'in devamı sayılıyor. Bilge, "Ermiş"te Orphalese kentinden bindiği gemiden, yolculuğunu tamamlayarak bu kitapta iner.

Kitabı okuyanlar 1.443 okur

  • Lütfü Akdemir
  • Tamta

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları