Eve Dönüş Şarkısı

7,6/10  (12 Oy) · 
25 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.070 gösterim
Onlarca dilde milyonlarca okurun sevgilisi.

Son 10 yılın tüm dünyada en çok okunan yazarı.

Çoğu eleştirmene göre 21. yüzyılın en etkili romancısı.

Jodi Picoult'tan çok tartışılacak bir öykü: Eve Dönüş Şarkısı Hayatınız bir film olsa, eve dönüş yolunda hangi parça çalar?

Bütün dünya size cephe almışken...

Ellen DeGeneres'in yakın zamanda filme çekeceği Eve Dönüş Şarkısı, kimlik, aşk, evlilik ve aile kavramlarını daha önce kimsenin cesaret edemediği şekilde tartışıyor. Jodi Picoult, kendi hariç herkesten kaçan bir çocuğun hikayesini ruhumuza bilim ve edebiyat eşliğinde işliyor.

"Picoult yine bir şaheserle okurlarının karşısında. Bilim, aile ve ilişkiler üzerine bir destan bu."
-People-

"Eve Dönüş Şarkısı insanların fikirlerini değiştirme gücüne sahip bir yazarın, ustalık dönemi işi."
-AfterEllen.com-

"Picoult gay ve lezbiyen haklarına dair efsane bir roman kaleme almış."
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9786055162207
 • Orijinal Adı:
  Sing You Home
 • Çeviri:
  Dilek Berilgen Cenkciler
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın okuduğum diğer kitaplarına göre daha basit yazılmış bir kitap. Aynı havayı vermediği de kesin. Ancak çok daha espirili ve farklı da. Kitabı sevdim tabi diğer kitaplar kadar mükemmel bulamadım. Eksikleri çok. Hem konusu hem tarzı nedeniyle de okuduğuma mutluyum. Kesinlikle tavsiye ederim ancak yazarın diğer kitaplarına göre beklentinin biraz daha düştük tutulması iyi olabilir.

sümeyye kip 
28 Mar 13:23 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Kitap ne kurgulanış ne de konu itibariyle bana hitap etmiyordu. Çünkü kitabın ana konusunu eşcinsellik ve lezbiyenlerin hakları oluşturuyordu. Eşcinsel iki insanın kimliklerini keşfetme süreci ve yollarının kesişmesi ile başlayan kitap, kanunlara ve onların haklarını hiçe sayan birtakım güçlere karşı birlikte mücadele etme süreci ile devam eden bir konuyu işliyor. Bunları bolca onların duygularını ve yaşantılarını irdeleyerek yaptığını söyleyebiliriz.

Karakterler ise kolayca benimseyeceğimiz şekilde aktarılmış. Zoe'nin anne olmak için verdiği mücadeleler, hastaları ve ölüme giden insanlar için yaptığı müzikli yolculuk, Vanessa'nın fedakarlıkları, Lucy'nin gitgellerle dolu karamsar dünyası sizi kolayca kendisine çekecek cinsten.

Kitapta yine Jodi Picoult kitaplarının hepsinde görülen bir klişe boy gösteriyordu. Bu kitap da avukatlar ve hukuksal süreçlerle son derece iç içeydi. Zaten bir dava kitabı okumak istiyorsanız Picoult'un bir kitabını seçmeniz yeterli. Her kitabında olayların aynı şekilde işlenmesi belli yerden sonra okuyucuyu sıkıyor düşüncesindeyim. Özellikle bu dava süreci, sonlarının benzer şekillerde bitmesi derken kitaplarda işlenen konular ve kitaplardaki karakterler birbirinden farklı olsa bile okuyucuyu pek heyecanlandırmıyor kanaatimce. Ama bu kitabın sonu diğer kitaplardan bir miktar farklıydı ve tabiki vermeye çalıştığı mesaj da öyle.

Üslup ise klasik Jodi Picoult tarzında idi. Herkesin bölümü ayrı ayrı idi ve puntoları farklıydı. Herkesin kendine ait bölümlerde karakterlerin ruh halini, düşüncelerini okuyup onları değerlendirme ve tanıma fırsatı bulabiliyordunuz. Yine de kitaptaki aşk, sevgi, tutku gibi duyguları pek hissedip kendimi kaptıramadım kitaba. Eşcinsellik ile ilgili bir kitap okumak isteyen, dram ve özgün kurgu ile oluşturulmuş bu romana bir şans vermek isteyebilirler. Detaylı yorumlar için:
http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...isi-kitapyorumu.html

ALEYNA YILMAZ 
04 Ağu 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Yazarın yarım bıraktığım üçüncü kitabı yine hüsrana uğradım.Yazarı o kadar çok seviyorum ki kendimi kitaplarını okuma zorunluluğu hissediyorum.Kitaba gelirsek kötü değildi ama sanırım bu kitabı okumam için olgun olmam lazım.Yani beni eşcinsel olayları rahatsız etmez.Her zaman saygı duyarım ama bu kitap beni biraz rahatsız etti.Ana karakterlerden biri olan Zoe'nun yaşadığı acımazsızlıkları anlatıyor.Hristiyanların yaptıkları boykatlar gibi.Bunlar gerçekten gıcık oldum.örnek vermem gerekirse:
BEN SARIŞINIM,AMA SİZ LEZBİYEN OLMAYI SEÇİYORSUNUZ.
TANRI GAYLERİ SEVMEZ.
HAVVA İLE ADEM,HÜSEYİN VE ADEM DEĞİL.gibi laflar işte

Son 10 yılın tüm dünyada en çok okunan yazarı Jodi Picoult .Eve Dönüş Şarkısı Hayatınız bir film olsa, eve dönüş yolunda hangi parça çalar?Yazarın Kız Kardeşim İçin ve Ev Kuralları kitabını büyük bir keyifle okumuştum,beklentimin büyük olmasından dolayı bu kitabını o kadar sevmedim.Yazar ustaca bir dille aşk,evlilik ve aile kavramını masaya yatırıyor.Gay ve lezbiyenlik konularına ve yaşanılan sorunlara dokunmuş.Keyifli okumalar bana göre yazarın her kitabı okunmalı.

Yağmur 
7 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerebilir.Keyif alarak okudum.Bolca kimlik,cinsellik ve mahkeme tüp bebek denemeleri var.Ana karakterlerimz;Vanessa,Zoe,Max ve Lucy.Vanessa'nın fedakarlıkları,Zoe'nin anne olamayışına üzülmesi,Max'in içindeki boşluğu doldurmak adına alkolik oluşu,Lucy'in mücadelesi yer almakta.Max ile Zoe,tüp bebek denemelerinde çocuğun tutmaması ya da ölü doğmasından dolayı boşanmaya karar verirler.Ve olaylarlar gelişir.Keyifli okumalar.

niluferinkitapligi 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Zoe,Zoe,Zoe...Unutamayacağım kitaplardan biriydi.Kitap boyu hikayenin tüm baş kahramanların gözünden ayrı ayrı anlatımı hem çarpıcı hem de şaşırtıcıydı.Birinin bakış açısıyla hak verdiğiniz bir duyguya,diğer kahramanın anlatma sırası geldiğinde suçlarken bulabilirsiniz kendinizi.Yine muhtemel çoğunluğumuzun onaylamadığı bir seçim,bir mücadele,kitabın sonunda gözyaşlarınızı tutamayacağınız bir şekle dönecek.Muhteşem bir kitaptı.Tavsiye ediyorum.

Burcu Bergen 
24 Tem 08:27 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Jodi Picoult'un beni tatmin etmeyen romanı. Evet konu bir harika, o kadar ucu açık bir konu ki yazar bir de başka bir yıldız konu daha koymuş kitaba ve ikisinden çıkan sonuç bu olmamalıydı. Kısırlık, bir ailenin dağılması, eşcinsellik ve hakları, kilise ve bağnazlıkları, ikiyüzlülüğü... Enfes konuları bir arada işleyen yazardan ben mutlu son değil çok daha çarpıcı bir son beklemiştim olmadı, kısmet değilmiş.

Kitaptan 25 Alıntı

seher 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Erkeklerin tabanca tutmasına koşullandık ama el ele tutuşmalarına alışamıyoruz.

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 180)Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 180)
sümeyye kip 
28 Mar 13:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yüksek sesle söylemediğin zaman insanlar, boş bıraktığın sessizliği kendi aptal varsayımlarıyla doldurur.

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 216)Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 216)
sümeyye kip 
28 Mar 13:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Dinlediğimiz müzik kim olduğumuzu tanımlamayabilir. Ama başlamak için iyi bir yerdir.

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 145)Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 145)
sümeyye kip 
28 Mar 13:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sorun şu ki, kalbinizi açıp birisinin görmesini sağladığınızda, o kişi sizin için artık isimsiz biri değildir.

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 99)Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 99)
seher 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında, tanımadığınız biri haline dönüştüğünüz zaman hiçbir şey hissetmediğinizi anlatmak isterdim.

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 75)Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 75)
sümeyye kip 
28 Mar 13:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir şeyin kaybını gerçekten hissedebilmeniz için, ne kaybettiğinizi anlamanız gerekir.

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi PicoultEve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult
Elçin 
09 Tem 19:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uyandıktan sonraki ilk beş saniye boyunca gün, yeni bir kağıt para kadar düzgün, kusursuz, olasılıklarla doluydu. Sonra hatırladım.

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 403)Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 403)
seher 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dua su gibidir;işe yarayacak kuvvete veya güce sahip olduğunu düşünmessiniz ama biraz zaman verince toprağın şeklini bile değiştirebileceğini görürsünüz

Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 371)Eve Dönüş Şarkısı, Jodi Picoult (Sayfa 371)
3 /