Adı:
Evlerden Biri
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
258
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897168
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Evlerden Biri, Orhan Kemal'in sık sık ele aldığı aile yaşamına en iyi ışık tutan romanlarından biri. Ev içlerinde kapalı kalan hayatların aslında nasıl da fırtınalarla dolu olduğunun en iyi belgelerinden biri olan Evlerden Biri, ortak yalanlarımızla kurduğumuz ailenin aslında nasıl da bir hapishane olduğunu anlatıyor. Her zaman insana inancını koruyan Orhan Kemal, bize gerçeklerin üstüne kurmadığımız hayatların nasıl da kolayca çözülüp gideceğini hatırlatıyor.
 
258 syf.
·Puan vermedi
Yoksulluktan dolayı birbirine giren üç kardeş. Üç farklı hayatın değişik anlatımları. Orhan Kemal'in anlatımıyla bu kenar mahallede yaşayacak ve olaylara kapılacaksınız.
258 syf.
·3 günde·8/10
Orhan Kemal, kitabı o kadar bizden anlatmışki, karekterler ve olaylar çok güzel anlatılmış. Bir ailenin içine düştüğü girdap. Herkes kendi derdine düşmüş. Aile bireylerinden herkesin kendine göre bir düşü var, kimse birbirine sevgi ve saygı beslemiyor. Aile kavramının en baştan yıkımı. İstanbul ' da bir mahallede yaşanan hayat kavgası.. Mutlaka okunmalı.

Keyifli okumalar....
258 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Bazen okuduğumuz kitaplar içimize işler etrafımızdaki insanlarda o kitapların karakterlerini buluruz ya işte öyle bir kitap. Herkesin okurken keyif alacağını düşünüyorum.
258 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Evlerden Biri adlı eser oldukça başarılı bir psikolojik analiz. Orhan Kemal'in diğer yapıtlarında da olduğu gibi toplumsal problem ve haksızlıklara yer verilmiş. İçimizden bir evin çarpıcı gerçekliği...
258 syf.
·Puan vermedi
Orhan kemal yoksulluğu en etkili ve çarpıci sekilde anlatan yazardir. Bu kitabinda da yine bir istanbul ailesinin dramlari yoksullukla gecim sıkıntısı öylesine akici bir sekilde anlatmis ki anlatilmaz okunur diger kitaplari gibi siddetle tavsiye ederim.
258 syf.
·2 günde·5/10
#kitapyorumu

Orhan Kemalin kalemi ilk tanışmışlığım evlerden biri kitabıdır.
Aile içinde olan tüm olayları açıklığıyla yazan,akıcı bir dil,sade anlatım,yalnız konu biraz kitaptan soğutsa da kısa sürede okudum.
Birkaç karakterle olayları kendi çevresinde toplamış,karakter geçişleri mükemmeldi.
Kısacası dili mükemmel,ama konu
258 syf.
·4 günde·9/10
İstanbulun kenar mahallelerinde geçmekte olan kitapta , bir ailenin fakirlikten dolayı çıkmaza girmesi ve herkesin durumunu göz önünde bulundurmadan kimi zaman yüksek ve imkansız kimi zaman ise herkesin aklından geçebilecek hayaller kurmasıyla harmanlanmış. Orhan Kemal bu kitabında da aile yozlaşmasını, yalan komşuluk ilişkilerini, tatsız arkadaşlıkları, fakirliği büyük bir açıklık ve ustalıkla ele almış . Bütün olaylara farklı pencerelerden bakmamızı sağlamış. Kitabı okurken herkese hak verip herkese sinirlenebiliyorsunuz. Kesinlikle herkesin şans vermesi gereken bir kitap.
258 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Dönemi, ülkenin o üstüne toz kondurmadığımız ülkenin ne yıllardan, pisliklerden geçtiğini çok güzel anlatmış. Yanlış politikalar ve bir sürü etken sonucu oluşan gelir ayrımında insanların nasıl insan dışı varlıklara olabileceğini gündelik insanlarla çok iyi bir şekilde anlatmış. Okuyun güzel kitap :)
258 syf.
·Beğendi·5/10
Sırf yerli yazarlar olduğu için hiçte gerçeklerden uzak yorum yapamam. Günlük ve basit konuları fazla yüzeysel anlatan bir eserdir. Okuma pratiği kazandırabilir fakat ötesini garanti edemem.
258 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
2012'de dizisi yayınlanıyordu ve birkaç bölümüne denk gelip izlemiştim. Daha sonra final yapmadan yayından kaldırıldığından beri aklımın bir köşesindeydi kitap. Acayip merak ediyordum. Sonunda okuma fırsatı buldum ve izlediğimle okuduğum farklıydı. Bütün olarak ele alındığında bir iki konu haricinde kitaba sadık kalınmış. Yayından kaldırılmasının da tamamen müstehcenliğe dayandığını anladım.  Orhan Kemal hayatın gerçeklerini çatır çatır yazmış, hiç affetmemiş.

1956'nın İstanbul'u. Birbirine düşen kardeşler, aşklar, sapıklıklar, kıskançlıklar... Her şey açık açık işlenmiş ve açıkçası kitabı bitirdiğimde 'vay anasını' demeden edemedim. Bir evin içinde yaşananları müthiş bir şekilde yansıtan, nadide eserlerden Evlerden Biri.
258 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Eskiden aynı isimde dizisi olduğu zaman okumuştum ve kitapta dizi karakterlerini göz önüne getirince çok beğenip kitaplığımın üst raflarında olan bir eser. Tavsiye ederim.
-Gaz yok , o yok, bu yok . Hala kalkmış bana yollardan bahsediyorsun.
- Alaman harbi sırasında şekeri beşyüz kırk beşe yediğimizi ne çabuk unuttun ?
- Harp içindeydi o oğlum! Şimdi harp mi var ? Nedir bu yokluk ? Herşey ateş pahası .meyveler de mi Avrupa dan Amerika dan geliyor ? Sebzelerde mi gümrükten geçiyor ?
-Düzelecek hepsi düzelecek!
‘Neydi bu çektiği yıllar yılı. Otuz beş, koskoca otuz beş yıldır şu eve geçen emeği... On beş, on altı yaşında, körpecik bir kız, bir çocuktu kart herife vardığında. Varış o varış. Bitmez tükenmez sabahlar, akşamlar, süpürülen sofalar, silinen merdivenler, yıkanan çamaşırlar, aksi herifin koynuna girip çıkmalar, boyuna gebe kalmalar, çocuk doğurma ya da düşürmeler.. Neydi bütün bunlar? Alt tarafı bir lokma ekmek, yarı buçuk bir üst baş içirn değil mi? Bir günden bir güne ellerin arsız karıları gibi sinema dememiş, çalgılı gazino dememiş, süslü üst baş istememiş, alıp getirirse giymiş, getirmezse eskileri bozup bozup değiştirerek idare etmiş, erkeğine yük olmamak için elinden geleni yapmıştı. Gençliğinde baba evinde çek, evlen koca evinde çek, yarın belki de evlat evlerinde el kızlarından çekecekti. Suçu neydi?’
Orhan Kemal
Sayfa 15 - Everest Yayınları, 15.baskı, 2016.
‘Yanında bir genç kızla yürümek... Herkese meydan okuyabilirdi. Evet, seviyordu bu kızı. Yarın belki de nişanlısı, sonra da karısı olacaktı. Ayva surat mı? Hadi canım, kuruntuymuş bunlar demek? Demek o da başkaları gibi, yakışıklı sandığı pek çok başkaları gibi, bir genç kız tarafından sevilebilirmiş!’
Orhan Kemal
Sayfa 96 - Everest Yayınları, 15.baskı, 2016.
‘Vardı, çünkü çalışmayanların, çalışanlara ne gözle baktığını biliyorum. İşyerlerini başka türlü sanıyorlar. Yani oralarda çalışan kızlarda hayır yoktur. Pek de yanlış değil, çoğu oynar ama, hepsi değil. Oynayanların da pek çoğu mecburiyet yüzünden. Yoksa hiçbir kız, isteyerek, fena olmak için oynamaz. Sonunda mesut bir yuva kuracağım diye koşar!’
Orhan Kemal
Sayfa 99 - Everest Yayınları, 15.baskı, 2016.
‘Güzellik, yakışıklılık hem iyidir, hem kötü. Neden dersen, kadında olsun, erkekte olsun, rahat bırakmazlar güzeli. Mesela siz...’
Orhan Kemal
Sayfa 67 - Everest Yayınları, 15.baskı, 2016.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evlerden Biri
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
258
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897168
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Evlerden Biri, Orhan Kemal'in sık sık ele aldığı aile yaşamına en iyi ışık tutan romanlarından biri. Ev içlerinde kapalı kalan hayatların aslında nasıl da fırtınalarla dolu olduğunun en iyi belgelerinden biri olan Evlerden Biri, ortak yalanlarımızla kurduğumuz ailenin aslında nasıl da bir hapishane olduğunu anlatıyor. Her zaman insana inancını koruyan Orhan Kemal, bize gerçeklerin üstüne kurmadığımız hayatların nasıl da kolayca çözülüp gideceğini hatırlatıyor.
 

Kitabı okuyanlar 217 okur

  • Hakan
  • Büşra Kaya
  • Taner Tan
  • İrfan İpek
  • Fatma Demet YILMAZ
  • Z.
  • Kitaphırsızı
  • deniz
  • Ukuş
  • Emre Oktar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.2
14-17 Yaş
%4.6
18-24 Yaş
%30.8
25-34 Yaş
%24.6
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%3.1
55-64 Yaş
%7.7
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.7
Erkek
%31.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.8 (15)
9
%20.6 (13)
8
%15.9 (10)
7
%22.2 (14)
6
%9.5 (6)
5
%6.3 (4)
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0