Evlerden Biri

·
Okunma
·
Beğeni
·
1738
Gösterim
Adı:
Evlerden Biri
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
295
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları
Baskılar:
Evlerden Biri
Evlerden Biri
258 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Şehrin kenarında bir mahalle. Farklı aileler, farklı hayaller. Yaşanmış duygular, yaşanmak istenenler, bastırılmış duygular ve menfaat dünyası. Kimsenin kimseye güveninin olmadığı çıkar ilişkileri. Çıkarları için insanın ne kadar alçalabileceği. Özgüven eksikliğinin yaşama etkileri... Orhan Kemal'in insan ve insana dair duyguları her haliyle ele aldığı bir eseri Evlerden Biri. Okunmanızı öneririm.
258 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Yoksulluğun, sevgisizliğin, yabancılığın hatta nefretin bir aile içinde hayat bulmuş şeklini yazmış Orhal Kemal. Ahlaksız bir baba oğlunun hoşlandığı komşu kızına aşk mektuplari yazmakta ve hergün pencerede gözetlemektedir.. Karısını boşayıp herkesi evden kovup bu tazeyle yaşamayı hayal etmektedir. Bu sırada adamın oğlu komşukız ile buluşmaya başlar ve evlenme niyetindedir. Fakat bu kızın annesi hakkında uğursuz dedikodular dolaşmaktadır. Kadinin kötü namı nedeniyle kızına da göz diken insanlar vardır..... Akıcı ilginç ve alaturka bir roman.
258 syf.
·Puan vermedi
Yoksulluktan dolayı birbirine giren üç kardeş. Üç farklı hayatın değişik anlatımları. Orhan Kemal'in anlatımıyla bu kenar mahallede yaşayacak ve olaylara kapılacaksınız.
258 syf.
·3 günde·8/10
Orhan Kemal, kitabı o kadar bizden anlatmışki, karekterler ve olaylar çok güzel anlatılmış. Bir ailenin içine düştüğü girdap. Herkes kendi derdine düşmüş. Aile bireylerinden herkesin kendine göre bir düşü var, kimse birbirine sevgi ve saygı beslemiyor. Aile kavramının en baştan yıkımı. İstanbul ' da bir mahallede yaşanan hayat kavgası.. Mutlaka okunmalı.

Keyifli okumalar....
258 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Bazen okuduğumuz kitaplar içimize işler etrafımızdaki insanlarda o kitapların karakterlerini buluruz ya işte öyle bir kitap. Herkesin okurken keyif alacağını düşünüyorum.
258 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Evlerden Biri adlı eser oldukça başarılı bir psikolojik analiz. Orhan Kemal'in diğer yapıtlarında da olduğu gibi toplumsal problem ve haksızlıklara yer verilmiş. İçimizden bir evin çarpıcı gerçekliği...
258 syf.
·Puan vermedi
Orhan kemal yoksulluğu en etkili ve çarpıci sekilde anlatan yazardir. Bu kitabinda da yine bir istanbul ailesinin dramlari yoksullukla gecim sıkıntısı öylesine akici bir sekilde anlatmis ki anlatilmaz okunur diger kitaplari gibi siddetle tavsiye ederim.
258 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
2012'de dizisi yayınlanıyordu ve birkaç bölümüne denk gelip izlemiştim. Daha sonra final yapmadan yayından kaldırıldığından beri aklımın bir köşesindeydi kitap. Acayip merak ediyordum. Sonunda okuma fırsatı buldum ve izlediğimle okuduğum farklıydı. Bütün olarak ele alındığında bir iki konu haricinde kitaba sadık kalınmış. Yayından kaldırılmasının da tamamen müstehcenliğe dayandığını anladım.  Orhan Kemal hayatın gerçeklerini çatır çatır yazmış, hiç affetmemiş.

1956'nın İstanbul'u. Birbirine düşen kardeşler, aşklar, sapıklıklar, kıskançlıklar... Her şey açık açık işlenmiş ve açıkçası kitabı bitirdiğimde 'vay anasını' demeden edemedim. Bir evin içinde yaşananları müthiş bir şekilde yansıtan, nadide eserlerden Evlerden Biri.
258 syf.
·2 günde·5/10
#kitapyorumu

Orhan Kemalin kalemi ilk tanışmışlığım evlerden biri kitabıdır.
Aile içinde olan tüm olayları açıklığıyla yazan,akıcı bir dil,sade anlatım,yalnız konu biraz kitaptan soğutsa da kısa sürede okudum.
Birkaç karakterle olayları kendi çevresinde toplamış,karakter geçişleri mükemmeldi.
Kısacası dili mükemmel,ama konu
258 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Dönemi, ülkenin o üstüne toz kondurmadığımız ülkenin ne yıllardan, pisliklerden geçtiğini çok güzel anlatmış. Yanlış politikalar ve bir sürü etken sonucu oluşan gelir ayrımında insanların nasıl insan dışı varlıklara olabileceğini gündelik insanlarla çok iyi bir şekilde anlatmış. Okuyun güzel kitap :)
258 syf.
·Beğendi·5/10
Sırf yerli yazarlar olduğu için hiçte gerçeklerden uzak yorum yapamam. Günlük ve basit konuları fazla yüzeysel anlatan bir eserdir. Okuma pratiği kazandırabilir fakat ötesini garanti edemem.
-Gaz yok , o yok, bu yok . Hala kalkmış bana yollardan bahsediyorsun.
- Alaman harbi sırasında şekeri beşyüz kırk beşe yediğimizi ne çabuk unuttun ?
- Harp içindeydi o oğlum! Şimdi harp mi var ? Nedir bu yokluk ? Herşey ateş pahası .meyveler de mi Avrupa dan Amerika dan geliyor ? Sebzelerde mi gümrükten geçiyor ?
-Düzelecek hepsi düzelecek!
‘Neydi bu çektiği yıllar yılı. Otuz beş, koskoca otuz beş yıldır şu eve geçen emeği... On beş, on altı yaşında, körpecik bir kız, bir çocuktu kart herife vardığında. Varış o varış. Bitmez tükenmez sabahlar, akşamlar, süpürülen sofalar, silinen merdivenler, yıkanan çamaşırlar, aksi herifin koynuna girip çıkmalar, boyuna gebe kalmalar, çocuk doğurma ya da düşürmeler.. Neydi bütün bunlar? Alt tarafı bir lokma ekmek, yarı buçuk bir üst baş içirn değil mi? Bir günden bir güne ellerin arsız karıları gibi sinema dememiş, çalgılı gazino dememiş, süslü üst baş istememiş, alıp getirirse giymiş, getirmezse eskileri bozup bozup değiştirerek idare etmiş, erkeğine yük olmamak için elinden geleni yapmıştı. Gençliğinde baba evinde çek, evlen koca evinde çek, yarın belki de evlat evlerinde el kızlarından çekecekti. Suçu neydi?’
Orhan Kemal
Sayfa 15 - Everest Yayınları, 15.baskı, 2016.
‘Yanında bir genç kızla yürümek... Herkese meydan okuyabilirdi. Evet, seviyordu bu kızı. Yarın belki de nişanlısı, sonra da karısı olacaktı. Ayva surat mı? Hadi canım, kuruntuymuş bunlar demek? Demek o da başkaları gibi, yakışıklı sandığı pek çok başkaları gibi, bir genç kız tarafından sevilebilirmiş!’
Orhan Kemal
Sayfa 96 - Everest Yayınları, 15.baskı, 2016.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evlerden Biri
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
295
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
May Yayınları
Baskılar:
Evlerden Biri
Evlerden Biri

Kitabı okuyanlar 245 okur

  • Irmak Atalayın
  • umut t

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0