Kötü Yol

8,7/10  (16 Oy) · 
71 okunma  · 
11 beğeni  · 
753 gösterim
İnsanı hayali kahramanlara çevirmeden, zayıflıkları, güçsüzlükleri ile benimseyen ve olduğu gibi seven yazarların başında gelen Orhan Kemal, edebiyatımızda sıradan insanın yaşam kavgasını en iyi anlatan yazarların başında gelir. İnsanın yitirdiği onurunu yeniden kazanışını anlatan Kötü Yol, maceralı kurgusu ile de okurların ilgisini çekecek romanların başında geliyor.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789752894013
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
25 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir solukta okuyabileceginiz, Klasik Türk filmi tadında, Orhan Kemal kitaplarından biri. Yoksulluk içinde hayat mücadelesi veren bir aile; artist olma hayaliyle, kendini bu hayattan kurtarmaya çalışan, aklı bir karış havada, genç ve güzel olduğu kadar şan-şöhret peşindeki kızları Nuran, diğer yandan daha aklı başında, ayakları yere basan, ama onun da hayalinde anasını, ailesini refaha kavuşturmak olan oğul Ihsan. Çocukları için saçını süpürge eden, Çamaşırcı Ayşe Ana. Hayaller, umutlar umutlar. ..Kötülüğün, kötülerin içinde inadına yeşeren yaşam mücadelesi. ...Orhan Kemal sevenlere tavsiye olunur!

Polat S. 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Orhan Kemal Türk edebiyatında önemli kilometre taşlarından birisi olmasının yanı sıra aynı zamada yaşadığı toplumun gerçeklerini ve dünyasını da yansıtmasını bilen bir yazar.Kötü Yol adlı eserinde yazar Anadolu'nun ismi verilmeyen bir şehrinde babasının ölümünden sonra annesi ve abisi İhsan'la birlikte yaşayan Nuran'ın film artisi olma ve zengin olma hayalleriyle abisinin şantiye çalışmaları için başka bir yerde müteahhit tarafından görevlendirilmesiyle onun en yakın arkadaşı Reşat tarafından ünlü bir film yıldızı olma vaadiyle kandırılması ve İstanbul'da başından geçen olaylar konu edilir.Türk filmi seyredercesine okuyucuyu esere çekmeyi başaran yazar aynı zamanda okuyucunun hayal dünyasında farklı bir görsel şölen sunuyor.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarla ilk tanışmam için bence iyi bir seçim oldu bu eser. Kitapta gereksiz uzatmalar, detaylara inmeler yok, okurken sıkılmıyorsunuz. Kısa sürede bitirebileceğiniz bir kitap ve zaman kaybı kategorisinde değil.
Oyuncu olma hayalleri kuran genç ve güzel bir kızdır Nuran. İstanbula gidecek ve herkesi başarısıyla kendine hayran bırakacaktır. Ancak işler umduğu gibi gitmez. Herkese güvenemeyeceğini çok ağır bir şekilde öğrenir.
Her ne kadar bir dram tadı olsa da bu hikayede benim en çok hoşuma giden küçük te olsa umudun da olmasıydı. Çünkü gidilen yol ne kadar kötü olursa olsun, insan istedikçe, elbet dönüşü de vardır :)

Emine TELCİ 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bir solukta bitirdiğim, okurken 60'lara yolculuğa çıktığım enfes bir kitap. Dünyanın ne kadar kötü bir yer olduğunu; ama hala umut olduğunu gösteren bir eser. herkesin okumasıgereken çok güzel bir roman.

Kitaptan 5 Alıntı

Zagor 
24 Şub 17:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Zenginin keyfi oluncaya kadar fakirin canı çıkar derler!"

Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 51 - Everest Yayınları 10.Baskı 2012)Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 51 - Everest Yayınları 10.Baskı 2012)
Zagor 
25 Şub 11:52 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Öyle de, böyle de bu dünya fani. Nasıl olsa toprağa gideceğiz. Ha apartmandan gitmişsin, ha kenar mahalle barakasından..."

Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 145 - Everest Yayınları 10.Baskı 2012)Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 145 - Everest Yayınları 10.Baskı 2012)
Zagor 
24 Şub 20:56 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Şoför Reşat'tan Nuran'a
"Sen başka kadınlarla aldatılacak cinsten misin? İnsanın gözü kör olur be!"

Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 95 - Everest Yayınları 10.Baskı 2012)Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 95 - Everest Yayınları 10.Baskı 2012)
İlayda G. 
01 Oca 20:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstanbul
Evet, büyük, güzel, çok güzel bir şehirdi İstanbul. Uçurum kenarlarında bitmiş göz alıcı çiçekler gibi. İnsanı kendine çekiyor, sonra da uçuruma yuvarlanışına sadece bakıyordu.

Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 177)Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 177)
İlayda G. 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabaha karşı arabayı garaja çekip eve geldi, soyundu, vurdu kafayı.  Vurdu ama uyku tutmak ne mümkün? Aşk bu muydu? Aşk buysa çok üzücü, insanı harap edici bir şeydi. Ama içerdeki bir yerlerin tatlı tatlı acıyışı, hayır sızlayışı da çok hoştu.

Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 164)Kötü Yol, Orhan Kemal (Sayfa 164)