Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
147
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757432609
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Papirüs Yayın
Shakespeare'in "Hamlet"i siyasal, felsefi ve metafizik bir tragedyadır. Günümüze değin çok çeşitli yorumlara sahne olmuştur. Oyunda, temelde siyasal eylemi etiksel bağlamda sorunllaştıran ve düşünceyi eyleme geçirmeyi sorgulayan Hamlet, bu sorunu varoluşsal düzlemde çözmeye çalışır. Çürümüş Danimarka'da Hamlet için iki yol vardır: ya çürümüş düzeni kabullenip deli rolü oynayarak bu düzene katlanacak, kısacası manen ölmeyi, yani "olmamakı"ı seçeçek ya da bu çürümüş düzene karşı çıkıp fiziken ölmeyi dahi göze alarak gerçeği değiştirmeyi, yani "olmak"ı seçecektir.
Günlerdir okuduğum 2 kitap var. Birisi Rus edebiyatına ait ağır bir kitap, diğeri de felsefi ve siyasi bakımdan oldukça ağır ve sindirmesi zor bi kitap. Ve ben bunların arasında gidip gelirken biraz dinlenmek için "hafif" bir kitap okuyum diyerek Hamlet'i okumaya başladım.
Ne kadar da hafifmiş meğerse(!)
Shakespeare in okuduğum ilk kitabiydi açıkçası.
Sizlerin de bildiği gibi hayatta amacsizca övülen şeyler vardır.
Oreo yahut star wars gibi. Bunları neden övdüklerini hiç anlayamadım. Sizler için de bu örnekler değişebilir ama herkes bir şey için bunu neden övmüşler acaba diye sormustur kendisine.
Açıkçası ben Shakespeare in de bu amacsizca övülenlerden olduğunu sanıyordum. Ama okumaya başladığım zaman ben böyle güzel bi dil gormedim. Kelimeler sanki bir ipligin ardına sıralanmış gibi art arda geliyor ve hepsi öyle bi ahenk barındırıyor ki...
Demek istediğim şey şu. Kitabı yarısına geldiğim anda bile çok beğenmiştim ki direk 10 puan verdim :)
Övgüyü sonuna kadar hak eden bi kitap ve yazar.
Bütün kitaplarını kitapligimda gururla sergilemek isterim.
Demem o ki ben Hamlet'i çok begendim herkese de tavsiye ederim. Tiyatroyu çok seven bi birey olarak da sahlenirse ve izlemek nasip olursa keyifle izleyeceğim.
Herkese iyi okumalar dilerim :)
Shakespeare nin okuduğum üçüncü ve en beğendiğim kitabı. Hamlet i her zaman aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Kısaca konusundan bahsedecek olursak, Hamlet in babası kraldır ve öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet le konuşmaya ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler. Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır. Eser konu itibariyle en yakınına dahi güvenmemeyi,aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri ile intikam arzusunu biraz da doğaüstü olaylarla oyuna dökmüş.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.263 Oy)19.013 beğeni43.243 okunma2.955 alıntı182.367 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.527 Oy)8.808 beğeni28.612 okunma843 alıntı139.184 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.685 Oy)13.378 beğeni34.435 okunma3.381 alıntı145.601 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.245 Oy)9.216 beğeni25.522 okunma1.780 alıntı118.230 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.426 Oy)8.002 beğeni22.702 okunma825 alıntı89.386 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.874 Oy)8.826 beğeni26.266 okunma2.653 alıntı114.274 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.548 Oy)9.052 beğeni25.266 okunma1.558 alıntı126.003 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.451 Oy)7.855 beğeni21.318 okunma3.962 alıntı128.835 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.992 Oy)6.337 beğeni16.754 okunma2.881 alıntı85.806 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.641 Oy)5.745 beğeni19.605 okunma835 alıntı100.783 gösterim
Hamlet, babasının öldürüldüğünü bir hayaletten öğrendikten sonra, intikam planları yapmaya başlar. Etrafında dönen türlü türlü desiselere karşı uyanık olmak zorundadır.Tam bir intikam tragedyası şaheseri. Shakespeare'in gerçek olaylardan esinlenip yazdığı bu büyük eseri okumak önemli bir kilometre taşı oldu benim için. Şüphesiz kitabın sonunda yazılan açıklamada da belirtildiği gibi bazı şeyleri değiştirip eseri daha etkili kıldığı bir gerçektir. Sözleri öyle müthiş ki, defalarca okuma isteği duyabiliyorsunuz.

Hamlet gerçekten çok değişik bir karakter. Mütevazi bir çılgın demek belki de onun için yapılacak güzel bir tanımlama olabilir. Klasiklerin şahı denebilecek kadar önemli bir kitap olan Hamlet'in göz ardı edilmesi çok büyük bir kayıp olur. Shakespeare'in bütün eserleri okunmalı ama hamlet defalarca okunmalı.
Dünyanın en ünlü kitaplarından birini okuduğum için mutluyum. Bu şanlı ünü boşa değilmiş, bunu da görmüş oldum.

Okumak ya da okumamak, işte tüm mesele bu...

William Shakespeare'ın kaleminden çıkan Hamlet bir kral oğludur, aşıktır, filozoftur, delidir, intikamcıdır, insanın türlü türlü halleridir ama hepsini de hakkıyla oynar.

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Okumadıysanız, okunacak kitaplar listesinizdeki Hamlet'in yerini birinci sıraya alın derim.
Spoiler içerebilir!
Hamlet, Shakespeare'in belki de en ünlü romanı. İntikam ve ihanet üzerine kurulu bir trajedi. Günümüzde de hâlâ var olan iktidar hırsının hicivli bir anlatımı.
Hamlet, Danimarka Kralı'nın oğludur. Kral'ın, kardeşi Cladius tarafından kalleşçe öldürülmesiyle yerine geçmesini bir şekilde öğrenen Hamlet, durumu vicdanen kabul edemeyip amcasına intikam planları yapar. Babasına da bir o kadar bağlı olan annesinin hiçbir şey olmamış gibi amcasına eş olmasını da hazmedememektedir.
Cümleler etkili bir biçimde kullanılmış. Şiirsel anlatımla uzun tiratlara yer verilmiş. Her biri altı çizilecek süslü cümleler tekrar tekrar okunmaya değer. Her konuşmadan uzun anlamlar ve ders çıkartılabilecek güzel bir eser. Kitabın yüzyıllar boyunca bu kadar popüler olması tesadüf değil.
Okurken Hamlet'in kıvrak zekasına ve Shakespeare'in tam anlamıyla bir söz sanatı yaptığına, kelimelere hükmettiğine şahit olacaksınız.
Harikaydı!
William Shakespeare den okuduğum ilk tiyatro. Devamı da gelecek gibi. :)
Devlet Ana okurken biraz sıkılmıştım. Az bir canlılık katmak istedim okumama. Şiir mi tiyatro mu derken tiyatroda karar kıldım ve iyiki tiyatro seçmişim.
Bir çok kitap okudum ama bu kısacık tiyatro harika şeyler kattı bana. Hayat felsefesinden tutun da zekice cevaplar nasıl olurmuş,kime güvenilip kime güvenilmezmiş, "yahu o hayatta yapmaz" dediklerimiz neler de yaparmış...
Hamlet okunmalı ve okutulmalı.
Anladım ki tiyatro okumak hakikaten zevkli.
Büyük bir sabırsızlıkla yapacağım ilk inceleme olacak sanırım. Ne yazık ki ne kadar cümleler sarfetsek de buraya yazılan her şey "Shakespeare" ve "Hamlet" için yetersiz kalacak. Şimdiye kadar böyle bir başyapıtı okumadığım için hayıflanıyorum doğrusu. Tek kelime ile muhteşem. Yarattığı karekterler, yazarın şairâne dokunuşları ve akıllıca kurulan oyunlar entrikayı bile sevimli kılacak hâlde desem yanlış olur mu bilmem, ama yazarın başarısını da ancak bu mübalağa ile dile getirebilirim. Ve "Hamlet" sen sadece doğruluğun bir sembolü olarak değil, dillerden düşmeyen eşsiz bir kahraman olarak yüzyılar boyu anılacaksın. Bir eserde sadece karekter olarak kalmak haksızlık sayılır senin için. Sen yazılacak bütün eserlere konu olmalısın.
Vay be! Ne oyun ama.

Kitap tek kelimeyle muhteşemdi. Sosyoloji, psikoloji, aşk, dram, ihanet ne ararsanız sonunu kadar bulabileceğiniz bir eser. Shakespeare harikulâde bir yazar, bilmiyorum bunu sadece bir eserini okuduktan sonra söylemek ne kadar doğru? Ama bana böyle hissettirdi. Bu eserinde en çok üzerinde durduğu olay "ölüm ve ihanet" ki bu da yaşamın en kaçınılmaz ve en gerçek olgusudur. Kral da olsak soytarı da, kupkuru toprağa girip atomlarımıza kadar parçalanmak, ortak kaderimizdir. Kitabı okurken keşke yılda bir defa bile olsa, şehir tiyatrolarında sergilense dedim. Azıcık analiz etme yeteneği olan her insan sergilenmesi gereken bu oyundan kendi yaşamına çok şey katacaktır diye düşünüyorum.=}

Yine çok okumak isteğim bir eserdi. Sebebiyse çok fazla duymuş olmam, TV de, okul edebiyat derslerinde illa atıfda bulunulan ve bir çoğumuzun bildiği, üzerine binlerce parodi yapılan, meşhur repliğin ("olmamak ya da olmamak. Mesele bu") nerede, niçin ve kimin için söylendiğini anlamak. :}

Tüm samimiyetimle söylüyorum "mutlaka okumalısınız" Çünkü "mükemmel" kelimesini sonuna kadar hak eden bir tragedya...
Dev sanatçı. Shakespeare! Gerçekten aklımdan asla çıkmayacak, cümleleriyle beni durup düşündüren mükemmel eser. Okurken bitmesin istediğim nadide bir kitap. Eğer derin ve zekice işlenmiş cümleler okumak ve hikayenin akışında kaybolmak istiyorsanız mutlaka Hamlet’i okumalısınız!
Ah William Shakespeare..
Öncelikle kitap kardeşim sayesinde tanıştığım ilk tiyatro eseri HAMLET oldu demeliyim. @NurayAydın sana sonsuz teşekkürler.
Kitap incelemesine ise şu şekilde devam edeceğim.
Babası amcası tarafından öldürülen bir erkek evlat , aynı zamanda bu ölüme inanmayan ve cinayet olduğunu sürekli kendine söyleyen bir erkek evlat HAMLET.
William Shakespeare'in ' Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesela bu!' felsefesiyle karşımıza çıkan bir HAMLET.
Çevresine akli dengesini kaybetmiş gibi gösteren ama aslında bir zeka timsali olan HAMLET.
Size bu eserle Sevgili William Shakespeare herşeyi sorgulatıyor. İşlenen günahı unutmak için daha ne günahlar işlendiğini, kazılan kuyulara nasıl düşüldüğünü, varlık meselesini, var olup olmamak hakkında küçük nüansları bile...
Şiddetle tavsiye ediyorum ki öylesine sarıyor asla asla bırakmak istemiyorsunuz. O trajedi, o duygular, o buhran, o zekilik nasıl içinize işliyor anlamıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz kitap bitmiş..
Ah William Shakespeare..

Keyifli okumalar.!
Shakespeare'in okuduğum ilk kitabı. Şimdiye kadar böyle bir başyapıtı okumadığım için hayıflanıyorum doğrusu. Hamlet'i bir aşk oyunu zannederdim. Ama aşktan öte bir intikam oyunuymuş. Konusundan bahsetmem gerekirse ; Hamlet in babası kraldır ve amcası tarafından sinsice öldürülür. Yerine amcası tahta çıkar ve annesiyle evlenir. Babasına bir o kadar bağlı olan annesinin hiçbir şey olmamış gibi amcasına eş olmasını Hamlet hazmedememektedir.Ama babasının hayaleti bir şekilde Hamlet ile konuşur ve kendisini amcasının zehirlediğini söyler.Bundan sonra Hamlet annesi ve amcasından nefret eder ve intikam planları hazırlar. Bu yüzden delirmiş gibi davranır.
Shakespeare'in yarattığı karekterler ile en yakınına dahi güvenmemeyi , aşkı ,iktidar hırsını konu ediniyor.Akıp giden şairane kelimelerden oluşan, hoş bir anlatıma sahip Hamlet. Bize çok şey katacak ince göndermeler barındıran bu eserin neden bu kadar çok sahnelendiğini insan okuyunca daha iyi anlıyor.
Beğendiğim ve tavsiye edebileceğim güzel bir kitap oldu Hamlet.
Kim dayanabilir zamanın kırbacına?
Zorbanın kahrına,gururun çiğnenmesine,
Sevgisinin kepaze edilmesine,
Kanunların bu kadar yavaş
Yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine.

-Hamlet
Cennetin gözü derken güneşi kasteden, Ophelia derken neleri kastediodu:) ? Subliminal mesajlar genelde direk gece vakti 4 te kitap başında da fiziki halde gelebilir...Işığınız loş, vizyonunuz sonsuz, misyonunuz ön yargısız ve de diliniz Kiril olsun :) Bu kitaptan etkilenin , etkileyin ....
''...Kötü fallar umurumda değil benim. Serçenin ölmesinde bile bildiği vardır kaderin. Şimdi olacak bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa, bugün olmaz. Bütün mesele hazır olmakta...''
"Boya kullandığınızı da duydum sizin, duymaz olur muyum? Tanrı size bir yüz vermiş, siz tutup başka bir yüz yapıyorsunuz kendinize."
Her düşünceni dile getirme,
Sana yakışmayan hiçbir düşünceyi hayata geçirme.
Samimi ol fakat asla basit davranma.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hamlet
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
147
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757432609
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Papirüs Yayın
Shakespeare'in "Hamlet"i siyasal, felsefi ve metafizik bir tragedyadır. Günümüze değin çok çeşitli yorumlara sahne olmuştur. Oyunda, temelde siyasal eylemi etiksel bağlamda sorunllaştıran ve düşünceyi eyleme geçirmeyi sorgulayan Hamlet, bu sorunu varoluşsal düzlemde çözmeye çalışır. Çürümüş Danimarka'da Hamlet için iki yol vardır: ya çürümüş düzeni kabullenip deli rolü oynayarak bu düzene katlanacak, kısacası manen ölmeyi, yani "olmamakı"ı seçeçek ya da bu çürümüş düzene karşı çıkıp fiziken ölmeyi dahi göze alarak gerçeği değiştirmeyi, yani "olmak"ı seçecektir.

Kitabı okuyanlar 3.283 okur

 • Buket Öztürk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları