8,5/10  (4 Oy) · 
32 okunma  · 
10 beğeni  · 
456 gösterim
Millet.. Şimdi gidin, bağırın en büyük meydanında dünyanın: "Millet, gel!" Milleti tek adam halinde getirebilir misiniz önünüze?.. Millet hiçbir şey istemez ve isteyemez, dünyanın her yerinde... Milletten, isteyeceği şey istetilir, gösterilir ve benimsetilir. Mu manâda biz demokrasi idarelerinden çok uzağız.. Milletin otuz milyondan üç milyona, üç milyondan otuz bine, üç yüze, ve bire inmesi için onları potasında eritecek bir ideâle ihtiyaç vardır!.. Al sana: "Millet-i İslâmiyet ve tek adam".."
(Kitap'tan 37)
Şimal 
 31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

O ve Ben kitabı kadar olmasa da Necip Fazıl okumak güzel..üç konferansının birlikte neşredildiği bu kitabında Necip Fazıl ın konferansında onu dinliyormuşçasına o havayı yakalıyorsunuz..hesaplaşma, yobazlık ve komünizm konularında yaşadığı çoğu olayı aktarmış..hesaplaşma kısmında yazılanlar bana o kadar yabancı gelmedi doğrusu ve okurken şimdi Necip Fazıl yaşasaydı eminim aynı şeyleri yine yaşardı gibime geldi..farklı versiyonları ile birlikte tabii ki.. yobazlık bölümü beni en çok etkileyen kısım oldu açıkçası ve epey alıntı yaptım..ama alıntılarda olmayan da çok güzel kısımlar var okunmalı diye düşünüyorum..yobaz kelimesi genelde din ya da dindar ile alakalı bir kavram olarak algılansa da öyle değil aslında ve bunu keskin zeka ve müktesebatıyla yaşadığı hadiselerle çok güzel anlatmış rahmetli Necip Fazıl..komünizm kısımlarında da geniş bir yelpaze sunuyor aslında..Fransa dan başlayıp Almanya ve Rusya ya ve Türkiye ye uzanan bir yelpazede..meraklılarına ve kulaktan dolma bilgiler dışında birşeyler öğrenmek isteyenlere tavsiyedir..

ihtiyar 
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Hesaplaşma, Tarihte Yobaz ve Yobazlık, Türkiye ve kominizim olmak üzere üç ayrı konferanstan oluşan kitapta, ilk bölümde yazarın kendi hayatından kesitler var ki, etkilenmemek mümkün değil. Yaşadığı zorlukların benzerlerini bu ülkede bir çok insan yaşadı, hapislere girip çıkmaları Necip Fazıl çizgisinde olanlarda yaşadı, farklı çizgide olanlarda yaşadı. Yobazlık konusunda söyledikleri üzerinde düşünülmesi gereken şeyleri de, kimse yeterince düşünmüyor bence. Diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da entelektüel bir birikimi görmek ve hayran olmamak mümkün değil. Nazım Hikmet, Peyami Safa ve kendisinin sabaha kadar fikir tartışmalarını anlattığı bölümde kimin tarafında olursanız olun ayrı bir değerdi.

İsmi lâzım değil 
04 Kas 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

"
Zarafet ve estetik o kadar müthiştir ki, müslüman, kılığına, başına, saçının taranışına, bir odaya girişine ve bir iskemleye oturuşuna kadar herkese nümûne olmalıdır!. İslâmın nümûnesi!.. Mesuliyet budur!.. İslâm’a karşı. Allah’ın Resûlüne karşı... Bundan uzağız!.. Yobaz yüzünden...

Bir de Japon misâli vardır ki, dehşettir!..
Abdülhamîd Han’ın davetiyle muhafazakâr bir Japon heyeti ... Gaye bu heyete din telkin etmek... Kendilerine saray arabası tahsis ediliyor.. İstanbul’da tarihî yerleri gezmek için... Yanlarına da din adamı zannedilen biri veriliyor. Yolda giderken, hoca, sağ eliyle sokağa sümkürüyor ve elini eteğine siliyor. Japon derhal arabayı durduruyor ve ben böyle birinden din telkini kabul etmem!..» diyor.
İslâm’da zarafet hiçbir dinin ulaşamıyacağı seviyede
olduğu halde, işte böyle ihanet etmişizdir dine!.. Yobaz
yüzünden!..

Âsam Hazretlerinin huzuruna bir kadın gidiyor. Dertli bir kadın.. Yana yakıla derdini anlatırken, kadından ihtiyatsızca kötü bir ses çıkıyor. Ve kadın hayata geldiğine pişman...
Ve eğiliyor Âsam Hazretleri;
«–Hanım diyor; bağır!.. Yüksek sesle konuş!.. Sağır
oldum, bilmez misin?..»

İşte zarafet!.. Ve bu yüzden ismi, «sağır» mânasına gelen
«Âsam» oluyor. "

(Hesaplaşma)

1 Çay 1 Kitap™ 
13 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merhaba sevgili okurlar,

Necip Fazıl Hesaplaşma kitabında 3 farklı konferans ile çıkıyor karşımıza. Hesaplaşma, Tarihte Yobaz ve Yobazlık, Türkiye ve Komünizm…

Kitapla ilgili yazımız : http://1cay1kitap.com/hesaplasma/

liay fırat 
11 Oca 10:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sevgili gençler! diye başlayan kitap her satırında gaflet içerisinde olduğumuzu, sığ denizlerde yüzüp boğulmaktan şikayet ettiğimizi fark ettirdi bana.Elimden gelenin ne kadar azıyla meşgul olduğumu bir kez daha anladım.Devirler değişse yıllar geçse de meseleler genel itibariyle aynıymış.Farkındalığı artırıcı güzel bir kitap.

Kitaptan 28 Alıntı

Şimal 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Din yobazında bazı farikalardan sonra en büyük farika, en ayırıcı unsur, aşksızlık ve hikmetsizliktir!..

Hesaplaşma, Necip Fazıl KısakürekHesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek
Şimal 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Allah neyi murat ederse hakikat odur!
''Allah var mıdır, yok mudur?'' diye münakaşa edenler, derin bir mü'min in önünde gülünçtür. Çünkü hakikat de insandaki tecellisiyle Allah'ın kuludur. Ve Allah kulunun tasdikine muhtaç değildir!..

Hesaplaşma, Necip Fazıl KısakürekHesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek
Şimal 
30 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Veda Haccı Hutbesinde bir cümle var ki, insan onun üzerinde 2 saat düşününce gideceği yer hastanedir!.. O kadar derin, o kadar akıl almaz!..
Tekrar edeyim:
'' İşte zaman, devrini yapa yapa çıktığı noktaya vardı..''

Hesaplaşma, Necip Fazıl KısakürekHesaplaşma, Necip Fazıl Kısakürek
3 /