Hikem-i Ataiyye (Tasavvufi Hikmetler Hazinesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.517
Gösterim
Adı:
Hikem-i Ataiyye
Alt başlık:
Tasavvufi Hikmetler Hazinesi
Baskı tarihi:
Ekim 2011
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752695214
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Baskılar:
Hikem-i Ataiyye
Tasavvufi Hikmetler
Hikem-i Ataiyye
İbn Atâullah el-İskenderi’nin elinizdeki ölümsüz eseri, üzerine kendisinden önce hiçbir esere nasip olmayan bir yoğunlukta şerhler yazılarak hüsn-i kabule mazhar olmuştur. Camilerde, medreselerde, tekkelerde ve hatta evlerde gruplar halinde okunarak büyük bir mazhariyete ermiştir. Eserin tutulmasının temel sebebi, insan gerçeğine getirdiği yorum ve insanlara verdiği ümit ışığıdır. Her sınıftan insanın zevkle okuduğu eserde, herkesin anlayacağı ve kabulde zorlanmayacağı hayat gerçekleri vardır. Okuyanlar ve dinleyenler değişse de, insanlık tabiatı değişmediği için, her devirde tazeliğini korumuş ve insanlara yol gösterici olmuştur. Eseri, onu en güzel bir Türkçeyle günümüze taşıyan açıklamalarımızla okurken, ruhta hikmet şimşeklerinin çaktığını, gönül bahçenizde marifetullah ve ihlâs çiçeklerini açtıracak feyizlerin damla damla süzüldüğünü hissedeceğinize gönülden inanıyoruz.
296 syf.
·176 günde·Beğendi·10/10
----İnceleme öncesi not: Öncelikle belirtmeliyim ki benim okuduğum Hikem-i Ataiyye Sufi Kitap'tan çıkan, Kastamonulu Seyid Hafız Ahmed Mahir Efendi tarafından şerh edilen 539 sayfadan oluşan baskı ile okudum.----

“Cenab-ı Hak’la beraber olan kimse hiç gurbet üzüntüsü hisseder mi?”
.
.
Geçen yıl Ağustos sonlarında karşıma çıktı bu kitap hiç beklenmedik bir şekilde ansızın, sonra Mustafa Kutlu’nun benim için yeri hep ayrı olacak olan Yoksulluk İçimizde kitabında geçti bahsi. Bir süre baskısını bulamadım bir süre de aldım kitaplığımda okunmayı beklettim, sonra bir gün, içimde duaların biriktiği bir kandil günü, bir alıntı düştü ana sayfama: “Ey talip, duada ısrarlı olduğun halde kabulünün gecikmesi seni umutsuzluğa düşürmesin. Çünkü Cenab-ı Hak, senin istediğin şeyi, istediğin anda kabul etmeyi vaat etmedi, senin için dilediği şeyi, kendi seçtiği zamanda kabul etmeyi vaat etti.” Mutluluğun kul iradesine değil de Hakk’a bağlı olduğunu hatırlatan bu hikmetli sözün ardından kitabı okumaya başladım.

Uzun sayılabilecek bir zaman diliminde okudum kitabı, tam olarak altı aylık bir sürece denk geliyor bu uzun sayılabilecek zaman dilimi. Altı ay boyunca satırlarında teselli bulduğum, insan olduğumu, kalbim olduğunu ve bu kalbin bir kas tabakasından ibaret olmayıp da Allah’ın nuruyla dolu olduğunu hatırladım, defalarca dönüp dönüp okudum satırları. Çevremdeki tüm güzelliklerin benim için yaratıldığını ama benim de çok dikkatli olmam gerektiğini, hastalığa düştüğüm vakit de dahi şükretmeyi asla unutmamam gerektiğini, işlerimin gemisini tevekkül denizine bırakmam gerektiğini, niyetimin dünya mı yoksa ukba mı olduğunu sorgulamam gerektiğini öğreten ve şükür ki basiretimi açıp dünyanın gözümde giderek küçülmesini de sağlayan, bittiği vakit bir dostumdan ayrılmışım gibi kalbime hüzün bırakan bir eser oldu. Bendeki hissiyatını anlatmam için şuraya sayfalar dolusu şey yazabilirim, bir sürü alıntı ekleyebilirim ama hepsi çok eksik kalır, mutlaka ama mutlaka okumanız gereken bir eser.

Vücut ülkesinin başkenti olan kalbini açan, ruhunda tadilatlar yapmak, giderek dünyanın içinde tuttuğu yeri hafifletmek isteyen okurlar için başlı başına bir başucu kitabı.

Kitap çok büyük bir emekle hazırlanmış bunun için Atâullah İskenderî’nin yanısıra hikmetlerin şerhini yapan Kastamonulu Seyid Hafız Ahmed Mahir Efendi’ye ve hazırlayan Tahir Galip Seratlı’ya da duayı eksik etmemek gerek.

Kitap önsöz ve sonsöz harici dört bölümden oluşuyor. İlk iki bölüm “Hikem-i Ataiyye Şerhi” ilk bölüm 159, ikinci bölüm ise 103 hikmetli sözden ve onların şerhlerinden oluşuyor. Hikmetleri açıklarken alıntılanan kıssalar, ayetler, hadisler söylenenleri daha iyi bir şekilde idrak etmemize vesile oluyor. Üçüncü bölüm ise Atâullah İskenderî’nin dostlarına yazdığı mektuplardaki hikmetlerinden ve ayrıntılı açıklamalarından oluşuyor sonsözden önceki son kısım ise Münâcatlar yani dua kısmı. Atâullah İskenderî’nin münâcatlarının da şerhleri yine hikmetlerde olduğu gibi kitapta mevcut. Kitabın en son kısmında ise Lûgatçe bulunmakta.

Dil açısından bakılacak olur her ne kadar kitabın son kısmında yer alan bir sözlük bulunsa da eski kelimelere aşina olmayanlar için eksik kalıyor bundan dolayı ben telefon uygulaması olarak indirdiğim Kubbealtı Lugatı, kitabı okurken yanımdan ayırmadım. Kitap, bizleri hem bilgi açısından hem de kelime haznesi açısından geliştiriyor.

Allah, Atâullah İskenderî’den de Kastamonulu Seyid Hafız Ahmed Mahir Efendi’den de okumamızda vesile olan herkesten de râzı olsun. Gerçekten tasavvufi konulardan bilgi sahibi olmak isteyen, varlığının özünü, dünyanın geçiciliğini, şükrün kıymetini, yoksulluğumuzun idrakini, havf ve reca arasında olduğumuzu bilmek ya da yeniden hatırlamak isteyen herkese tavsiye ederim.

Selâm ve dua ile.
296 syf.
Ataullah Iskenderi hazretlerinin marifet ve hakikat taliplerine değerli öğütler içeren. Essiz eser... El Hikem hakkinda mutasavviflar:"Namazda kur'an dan başka bir kitap okumak caiz olsaydi "HIKEM" olurdu. Demislerdir. Bir çok şerhi yapilan Hikemi Ataiyyenin en kapsamli Türkçe şerhi son dönem Osmanli alimlerinden kastamonu'lu Seyyid Hafiz Ahmed Mahir efendiye aittir. Aslina sadik kalinarak sadelestirilirmis eser bugunun hakikat taliplerine IRFANla inşa edilecek yeni bir hayatin anahtarlarini sunuyor. Bu kiymetli eseri okudum diyemiyorsunuz her an basucunuzda bulunurup surekli okuyorsunuz. Ve her defasinda baska baska perdeler aralaniyor. Daha farkli algiliyorsunuz. Kütüphanelerinizde/ gonul hanenizde mutlaka yer almali...
Her cümlesinin (hikmetinin) size tokat gibi çarpması için ihlasla ve samimiyetle okunması gereken muazzam bir kitap. Herkese tavsiye etmediğim bir kitaptır çünkü içindeki derinlik ve manayı herkes kaldıramaz. Zamanı vardır, erkendir belki...
296 syf.
·Puan vermedi
Mutasavvıflar bu kitabı överken: “Namazda Kuran’dan başka bir kitap okumak caiz olsaydı ‘Hikem’ okunurdu, buyurmuşlar...”

50’den fazla şerhe konu olduğu söylenen bu eser, 4 kez İngilizceye, 2 kez Fransızcaya, 1 kez İspanyolcaya çevrilmiş olup içinde mârifet ve hakîkate dâir pek çok ince nükte ihtiva etmekte.

Şerh edilmiş baskılarının daha çok faydaya vesile olacağının düşündüğümüz bu eserin yıllarca evvel sohbet tadında Radyo 15'te (artık Semerkand Radyo) Serdar Tuncer dili ile bir muhabbete konu olduğunu da not düşelim... Arzu edenler bu programlara "Yitik Hazine" isminden yola çıkarak ulaşabilir...

Hikmete dair merakı olanlar için tavsiye edilebilecek bir eser... Merakı olanlara duyurulur...
296 syf.
·Puan vermedi
Ameller cisimler gibidir. Ruhları ise içlerindeki ihlas sırrıdır. Varlığını gizlilik arazisine göm. Zira gömülmeden biten tahum tamamen olgunlaşmaz. Amelleri boş vakitlere havale etmen nefsinin bilgisizliğindendir. Hali seni uyandırmayan ve sözü seni Allah (c.c) teşvik etmeyen kişiyle arkadaşlık etme. Seni taate ehil kılması, taatine mükafat olarak yeter.

Ataullah İskenderi hazretlerinin önemli eseri Tasavvufî Hikmetler’in çevirisi yanında, bu hikmetli sözlerin açıklamalarını da içeren elinizdeki eser maneviyat yolcularının yolunu aydınlatmaya devam ediyor.
296 syf.
·16 günde·Beğendi
Ataullah İskenderi’nin Hikem adlı meşhur eserinin kısa bir şerhi olan bu eser, Ali Urfi Efendi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Kitapta tasavvufa ve ahlaka dair bilgiler verilmiş, iman ve amel esasları, kamil insan olma şartları anlatılmış, tevhidin en ince ve en yüksek meseleleri gayet öz bir şekilde ifade edilmiştir.
Bu kitabı çok sakin ve sessiz bir ortamda aynı cümleleri, kelimeleri tekrar tekrar okuyarak anlayabiliriz. Dil olarak günümüz türkçesine göre ağır denilebilir.. Ama muhteşem bir kaynek eser diyebilirim
296 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hikem-i Ataiyye , Ataullah İskenderi 'nin marifet ve hakikat taliplerine tasavvufi öğütler içeren eşsiz bir yapıttır.Kısa başlıklar ve açıklamaları halinde düzenlenmiş 2016 basımı Kurtuba Kitap yayınlarından çıkmıştır. Son derece anlaşılır fakat ağdalı bir dil ile yazılmış olup, İskenderi'nin bütün tasavvuf anlayışını yansıttığı bir eserdir. Dünyevi işlerin aslında çok önemli olmadığını, Hak yolunda, güzel, ahlaklı, edepli olunması gerektiğini ve insanın dünyadaki varlık amacı Allah’ı tanımak olduğunu bize aktarmaktadır. Edebi sanatlara çok fazla rastlanılmaktadır. Kur’ân’ı Kerim ve hadis-i şeriflerden iktibas vardır. Yazarın özellikle tasvîrî anlatımlarda Kur’ân üslubundan ve hadis-i şeriflerden etkilendiği görülür. Kitap olarak Hikem’ de giriş gelişme ve sonuç bölümlerini içeren bir bütünlük yoktur.
Hikem’de yer alan paragraflar birbirinden bağımsız olup aralarında mantıksal bir bağlantı bulunmamaktadır. Yani peş peşe gelen paragrafların konuları birbirinden farklıdır. Biri diğerinin devamı niteliğinde değildir. Eserin geneline bakıldığında aynı konulardan bahseden paragraflar farklı yerlerde olsa da yazar bunları konularına göre tertip etmeye yönelmemiştir.
Daha henüz kitabın başlarında olmama rağmen çok etkileyici , tekrar tekrar okunup üzerinde tefekkür edilmesi gereken bir kitap. Içindeki hakikatleri anlayabilirsek çok rahat bir hayat sürebiliriz...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hikem-i Ataiyye
Alt başlık:
Tasavvufi Hikmetler Hazinesi
Baskı tarihi:
Ekim 2011
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752695214
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesil Yayınları
Baskılar:
Hikem-i Ataiyye
Tasavvufi Hikmetler
Hikem-i Ataiyye
İbn Atâullah el-İskenderi’nin elinizdeki ölümsüz eseri, üzerine kendisinden önce hiçbir esere nasip olmayan bir yoğunlukta şerhler yazılarak hüsn-i kabule mazhar olmuştur. Camilerde, medreselerde, tekkelerde ve hatta evlerde gruplar halinde okunarak büyük bir mazhariyete ermiştir. Eserin tutulmasının temel sebebi, insan gerçeğine getirdiği yorum ve insanlara verdiği ümit ışığıdır. Her sınıftan insanın zevkle okuduğu eserde, herkesin anlayacağı ve kabulde zorlanmayacağı hayat gerçekleri vardır. Okuyanlar ve dinleyenler değişse de, insanlık tabiatı değişmediği için, her devirde tazeliğini korumuş ve insanlara yol gösterici olmuştur. Eseri, onu en güzel bir Türkçeyle günümüze taşıyan açıklamalarımızla okurken, ruhta hikmet şimşeklerinin çaktığını, gönül bahçenizde marifetullah ve ihlâs çiçeklerini açtıracak feyizlerin damla damla süzüldüğünü hissedeceğinize gönülden inanıyoruz.

Kitabı okuyanlar 101 okur

  • Havva Bayram
  • Yakup KUTAN
  • Ayşe gül

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.8 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0