Adı:
İki Şehrin Hikayesi
Baskı tarihi:
Ağustos 2005
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759147112
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Kitabevi
464 syf.
·3 günde
Fransız ihtilâli öncesi ve sonrasını konu alan bu kitap iki şehir (Londra ve Paris) arasında geçiyor. Kitapta intikamdan inanılmaz bir aşka, dostluktan baba kız ilişkisine, aristokrasiden özgürlük düşüncesine kadar birçok konu yer alıyor. O dönemdeki adalet anlayışı, İki Şehrin Hikâyesi'nde de oldukça çarpıcı bir şekilde ele alınmış.
Özellikle Doktor Manette'nin ve Charles Darnay'ın geçmiş ile verdikleri savaş takdire şayan. Her iki adam da roman boyunca geçmişlerinden kaçmaya çalışıyor ancak kaçmaları pek mümkün olmuyor. Ama olmazsa olmaz biri vardı ki romanın en sarsıcı karakteridir kesinlikle: Sydney Carton! Yazar, Carton'ı her zaman arka planda gibi gösterse de neredeyse her olayda, özellikle de final kısmında çok önemli rolleri vardır.
523 syf.
·17 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitapta iki şey var: Kötülük ve İyilik..

Dickens’ın şaheseri İki Şehrin Hikâyesi’ni (17 günde) bitirebildim. Yani her zamanki gibi azar azar okudum. Kitabın bazı yerleri lüzumsuz yazılmış gibi görünse de bu bölümler olacak olayların zeminlerini hazırlayan büyük bir karınca topluluğu gibiydi. Yaklaşık 105bin kelimelik bir roman İki Şehrin Hikâyesi. Oldukça uzun. Kitabın okunması bazı yerlerde zorlaşıyor diyebilirim. Ancak son 100 sayfalık bölümde ritim iyice hızlanıyor. Konu sizi çok farklı yerlere doğru çekmeye başlıyor. Konuya hâkim olmak başlarda zor gibi görünse de okudukça kimin ne yaptığını anlamaya başlıyorsunuz. Kelimeler sanki Paris ve Londra sokaklarında dökülen şarap fıçıları gibi ruhunuzu ele geçiriyor. İhanet, kıskançlık, ezilen halk, intikam, fedakarlık, sinsilik, acımasızlık.. Kitapta o kadar çok tema var ki… Hepsini bir arada okuyabileceğiniz kitap sayısı çok fazla olmasa gerek. Çok temalı ve çok katmanlı bir kitap olmasının yanında gizem ve kötülük iç içe geçmiş durumda. Uzun lafın kısası böyle bir kitabı mutlaka okuyun.. :)
 • Beyaz Diş
  8.6/10 (10bin Oy)9,6bin beğeni40,3bin okunma17,7bin alıntı298,4bin gösterim
 • Yüzyıllık Yalnızlık
  8.3/10 (6,4bin Oy)6,6bin beğeni22,6bin okunma16,8bin alıntı158,5bin gösterim
 • Denemeler
  8.7/10 (7,6bin Oy)8bin beğeni31,2bin okunma100,4bin alıntı144,8bin gösterim
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi
  8.8/10 (15,1bin Oy)14,8bin beğeni51,6bin okunma50,6bin alıntı316,1bin gösterim
 • Babalar ve Oğullar
  8.1/10 (6,2bin Oy)5,7bin beğeni24bin okunma25bin alıntı222,3bin gösterim
 • Dava
  7.7/10 (7,5bin Oy)7bin beğeni32,2bin okunma19,2bin alıntı174,6bin gösterim
 • Beyaz Geceler
  8.2/10 (9,4bin Oy)8,6bin beğeni34,8bin okunma51bin alıntı203,3bin gösterim
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
  8.6/10 (7bin Oy)7,6bin beğeni24,1bin okunma62,1bin alıntı171,8bin gösterim
 • Sefiller
  9.2/10 (7bin Oy)8,6bin beğeni29,7bin okunma38,3bin alıntı238,8bin gösterim
 • Sofie'nin Dünyası
  8.6/10 (6,1bin Oy)6,7bin beğeni23,1bin okunma33,1bin alıntı168,1bin gösterim
464 syf.
·5 günde
''Gün olur devran döner.'' sözü tamamen bu kitapta vücut bulmuş. Fransız İhtilali ve sonrasında yaşanan olayları ve halkın durumunu ele alınmış mükemmel bir kitap. Onca övgüye layık bir kitap kısaca. :)
Elimdeki kitap Can yayınları değil. Çevirisi çok kötü olduğu için üzülerek bırakmak zorunda kaldım daha ilk sayfadan. Kısa zaman içerisinde çevirisi güzel olan baskısını almak istiyorum.
Konusu şu anki ruh halime uygun olmadığı ve bu sebepten dolayı kitaba haksızlık etmek istemediğim için yarım bıraktım ama bu yaz mutlaka okuyacağım
464 syf.
·Puan vermedi
Dünyanın en çok okunan kitabı olma özelliğini taşıyan ve yazarın "yazdığım en iyi hikaye" şeklinde nitelendirdiği bu eseri fransız ihtilalinin soğuk ve kanlı yüzü eşliğinde yaşanan yürek dağlayan, hazin ve mağrur bir aşk hikâyesini anlatmakta.. Tarih ve romantizm seven klasik eser okuyucularına henüz okumadıysalar şayet okumalarını tavsiye ederim..
464 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okuyalı uzun bir zaman oldu . Kitap bitince etkilenmiştim. Bir daha okur muyum, bilmiyorum ; fakat beni sarsmıştı dediğim gibi. Fransız Devrimi'nin gerçekleştiği yıllar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Dostluk, karşılıksız sevgi, fedakarlık gibi temalar üzerinde durulan hoş bir eser. Charles Dickens'ın diğer eserlerine de bir göz atarsınız büyük ihtimalle kitap bitince :)
464 syf.
·9 günde·9/10 puan
Bu kitap için söyleyeceğim ilk söz; soluksuz... Kurgusu, hikayesi o kadar gerçekçi ki insan adeta kitabın içinde yaşadığını hissediyor. Baştan sona kadar bir bütünlük hakim. Yürek burkucu birçok hikaye iç içe ve herkesin hayatı bir şekilde birbirine bağlanmış. Bir devrim eski haksız günlere, eski kanlı günlere isyan olarak ortaya çıkar. Ama o devrimden sonra çok daha haksız günler ve çok daha kanlı günler hasıl olur. Paris'in o zamanlardaki küflü havasını ciğerlerimde, o kirli sokaklarını benliğimde hissettim. Fransız Devrim'inin hangi şartlarda oluştuğunu, hangi şartlarda sürdürüldüğünü görüyorsunuz. Tarih kitaplarından bile daha iyi anlatılan Fransız Devrimi... Ve o devrimde kaybolan ve yitirilen hayatlar. Ve kitabın sonunda aşkı için feda olmuş bir can; Sydney Carton... Okuyacaklar listesinde en başta bulunmalı...
464 syf.
·2 günde·9/10 puan
Kitap ilk başlarda sarmıyor gibi ta ki 130 sayfalara gelene kadar sabırla okuyun Fransız ihitilalini hazırlayan yozlaşmış ortamı güzel kurgulamış. Kitabı bırakamıyorsunuz .
336 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10 puan
Bu kitabı bitirir bitirmez kağıda, kaleme sarılıp bir şeyler karalama ihtiyacı hissettim. Kesinlikle okunması gerekenlerden! Kitapta 1700'lü yılların Fransa ve Ingiltere'sini anlatıyor. Muhteşem bir hayal gücü bu. Krallar, soylular ve köleler...Yazar dönemin o fakirliğini, umutsuzluğunu ve soylulara olan kini o kadar güzel tasvir etmiş ki okumaktan da öte yaşıyorsunuz adeta. Ilk başlarda farklı farklı karakterlerin hikayeleri aracılığıyla anlatılmaya başlanıyor kitap, bu yüzden kitabın başlarını bir miktar sıkıcı bulabilirsiniz. Ama daha sonra raylar yerine oturunca ve tüm karakterler ortak bir noktada birleşince inanılmaz bir akıcılıkta ilerliyor. Aslında Fransız Ihtilali'nin tarih kitaplarında okuduğumuzdan bambaşka olduğunu, bunun tam anlamıyla bir vahşetin hikayesi olduğunu görüyorsunuz. Halkın senelerdir süregelen köleliğinin, değersizliğinin vermiş olduğu intikam duygusuyla örgütlenip, bütün o soyluların, kralların kellelerinin sokaklarda gezdirilmesinin ve dahası bundan büyük bir zevk aldıkları bir hikayeyi okuyorsunuz. Suçlu, suçsuz kim varsa zevkle öldürülüp bir de bununla gurur duyan daha fazla kelle yok mu diyen cığırından çıkmış Fransız halkı... Bir de kitabın sonundaki o fedakarlık boğazımda yutkunamadığım bir yumru oluşturdu.. beni etkileyen kitaplar arasına girdi bu yönüyle.
464 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Charles Dickens'ın ünlü romanlarından biri olan İki Şehrin Hikayesi, Fransız Devrimi etrafında şekillenen bir hikayeyi anlatıyor. Devrimin sert ve acı yüzünü, halkın krallığa duyduğu öfkeyi ve bu öfkeyle yüzlerce insanı giyotinle idam etmesini anlatan kitap, arada konu bütünlüğü bozulsa da genel olarak akıcı bir deneyim sağlayıp okuyucuyu sıkmıyor. Tarihi roman sevenlerin okuması gereken bir kitap.
464 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Sınıflı toplumun feodalite konagında ilerici burjuva jakobenlerin tüm güzel duygular ve ülküyle dünya insanlıgını daha özgür bir toplum olma yolunda adım attıgı çağ açıp çağ kapattıgı tarihe damga vuran Fransız devrimini anlatan güzel bir roman .Aynı zamanda sevginin aşkın yeri geldiğinde hayatını ortaya koyarak anlamlaştırıgı güzel bir örnek...
Zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü, hem akıl çağıydı hem aptallık, hem inanç devriydi hem de kuşku, aydınlık mevsimiydi, karanlık mevsimiydi, hem umut baharı hem de umutsuzluk kışıydı, hem her şeyimiz vardı, hem hiçbir şeyimiz yoktu.
Öldüğümde çok sevdiğim şu kitabın sayfalarını artık çeviremez olacağım , bu yüzden de ölmeden önce hepsini okumuş olmaya dair nafile bir umut besliyorum .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İki Şehrin Hikayesi
Baskı tarihi:
Ağustos 2005
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759147112
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pan Kitabevi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları