İnsancıklar

Fyodor Dostoyevski
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881), bugün de dünya edebiyatının en iyi roman yazarlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Eserleri yalnızca edebiyat bilimlerinin değil, felsefe, psikoloji, teoloji, kriminoloji gibi çok farklı disiplinlerin araştırma konusudur. Buna ilave olarak edebiyat bilimi ve edebiyat tarihinin bir alt dalı olarak faaliyet gösteren ve Rusçada Dostoyevistika (Dostoyevski araştırmaları) şeklinde adlandırılan alanda Dostoyevski uzmanları yazarın biyografisini, sanatını ve yaratıcılık süreçlerini araştırmaktadır. İnsancıklar Dostoyevski’nin sanatı incelenirken gözden kaçırılmaması gereken bir eserdir. Bu eserde gündeme gelen sorunlar, sanatsal uygulamalar, yaratılan imgeler, işlenen motifler, resmedilen karakterler ve diğer her şey, yazarın daha sonra kaleme aldığı istisnasız her eserinde farklı bir yaklaşım ve uygulamayla okurun beğenisine sunulmuştur. İnsancıklar, mektup formunda yazılmış bir eserdir. Eserin ana motifi aşktır. Bu aşk iki boyutludur: Bir boyutunda Makar Alekseyeviç Devuşkin’in, diğer boyutunda Varvara Alekseyevna Dobroselova’nın aşkı vardır. Sizi, insanları eğlendirmek ve doğayı süslemek için yaratılmış cennet kuşuyla kıyasladım. Varenka, o an düşündüm ki, kaygı ve endişe içinde yaşayan biz insanlar, cennet kuşlarının kaygısız ve saf mutluluklarını da kıskanıyor olmalıyız...
Yazar:
Fyodor Dostoyevski
Fyodor Dostoyevski
Çevirmen:
Birsen Karaca
Birsen Karaca
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 59 dk.Sayfa Sayısı: 176Basım Tarihi: Nisan 2020İlk Yayın Tarihi: 1846Yayınevi: Hece Yayınları
ISBN: 9786057547590Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
176 syf.
8/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Kitabın tamamında başrolümüz memur Devuşkin ve Dikiş işi ile uğraşan Alekseyevna ile arasında ki mektuplaşma geçiyor. Devuşkin yaşadığı fakirliğin içinde kızı yaşında ki Alekseyevna ya yardım etme çabası içerisinde bulunuyor. Okunmasını tavsiye ederim.
İnsancıklar
İnsancıklarFyodor Dostoyevski · Hece Yayınları · 202063,4bin okunma
Reklam
176 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Henüz ilk sayfalarındayken, içimde yer edeceğini hissettiğim ve sonunda da çok beğendiğim bir kitap oldu. Zorlu yaşam koşullarını ve türlü acıyı, birbirleriyle mektuplaşarak unutan, içlerini döken iki insandan bahsedilmiş... Bu iki insan; birbirlerine komşu olacak kadar yakın olsalar da aslında bir o kadar uzaklar çünkü asırlardır, elalem ne der düşüncesi, adeta evrene yön veriyor. İnsanların söyleyeceklerinden, düşüncelerinden anlamsızca korkuyoruz. Bu yüzden de yapmak istediklerimizi ve geriye kalan her şeyi erteliyoruz. Altını çizeceğim, bu kadar fazla cümleye sahip bir kitap daha okumamıştım. Elbette herkesin düşüncesi farklı olabilir ancak böyle bir eseri varken, yazarın Suç ve Ceza kitabının daha ön planda tutulmuş olmasını talihsizlik olarak görüyorum. Okunacak çok kitap var ve umarım böyle güzel eserlere, daha çabuk rast geliriz.
İnsancıklar
İnsancıklarFyodor Dostoyevski · Hece Yayınları · 202063,4bin okunma
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Dostoyevski diğer bütün romanlarında olduğu gibi İnsancıklar romanında da ana tema acıma duygusudur. Romanda Genç Varvara Dobroselova ile aşığı olan ihtiyar Makar Devuşkin'in mektuplaşmaları yer almaktadır. Birbirlerine olan hoşgörü ve saygınlık çabalarını, yoksulluk ile birlikte ruhlarının ezilmesini sonuna kadar hissettiren bir kitaptı. Mektup-roman tarzında yazılmış bir klasik. İkinci okumam olsa da büyük bir merakla okudum.
İnsancıklar
İnsancıklarFyodor Dostoyevski · Hece Yayınları · 202063,4bin okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.