İntibah

·
Okunma
·
Beğeni
·
51,4bin
Gösterim
Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059561662
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ema Kitap
Yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarını ortaya çıkaran bir Tanzimat aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan kişi olarak kabul edilir. Heyecanlı kişiliği, akıcı, parlak üslubu nedeniyle, devrinin diğer yazarlarından daha çok tanındı. " Vatan Şairi " ve " Hürriyet Şairi " olarak anılan Namık Kemal, şiirin yanı sıra eleştiri, biyografi, tiyatro, roman, tarih ve makale türlerinde eserler verdi. Özellikle " İntibah " adlı romanı ve " Vatan Yahut Silistre " adlı tiyatro oyunu ünlüdür. Tiyatroyu " eğlencelerin en yararlısı olarak " nitelemiş, halkın eğitilmesinde okul gibi görmüş, sahne dili ve tekniği yönünden başarılı yapıtlar vermiştir.
164 syf.
·8/10
Merhabalar Vatan Şairi olarak bilinen yazarımız Namık Kemal ilk tarihi roman,ilk sahnelenen tiyatro ve ilk edebi roman gibi değerli eserler edebiyatımıza kazandırmıştır.Türk Edebiyatının ilk edebi romanı İntibah(Uyanış-Uyanma) aslında kitabın ismi Son Pişmanlık olsa da dönemin şartlarından dolayı sansürlenerek İntibah ismini almıştır.Konu olarak bir bayanın bir başkasına hırsından dolayı iftira atmasının sonucunda ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını göz önüne sermektedir.Karakter olarak Mahpeyker,Dilaşub ve Ali Bey yer almaktadır.Mahpeyker’in reddedilmesiyle nasıl kötü planların yaptığına şahit olacaksınız.Karakterlerin özelliklerinden bahsedecek olursam Ali Bey en hatalı olan,Dilaşub en masum ve Mahpeyker ise en kötü olan karakterdi.Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinden olandan alıp okumuştum günümüz türkçesine çevrilmesine rağmen cümleler uzun ve yer yer anlaşılmaz oluyor.Bence herkesin okuyup fikir sahibi olması gereken bir eserdir.
Keyifli Okumalar Dilerim
164 syf.
·6 günde·7/10
Tanzimat'ın bağrından kopmuş bir Namık Kemal... Edebiyatımızın ilk edebi romanı olan İntibah(Uyanış)...

Türk filmi izler gibi bir histi bu kitabı okumak. Cariyeler, fahişeler, kötü kalpli Erol Taş kılıklı amcalar...

***Spoiler içerir***
Masum yirmi yaşlarında temiz kalpli, ahlaklı bir katibimiz var. Bu Ali Bey hayatının hatasını yaparak bir fahişeye aşık oluyor. Sonra hatasını anlayıp bu kötü niyetli kadından bağını kopardıktan sonra kendi gibi temiz olan Dilaşub ile evleniyor ve film o zaman başlıyor....

Namık Kemal'in öyle içten bir anlatımı var ki kitaptaki olayları anlatırken aynı zamanda tepkiler veriyor. "...kadın defolup gitti." , "...kötü niyetli karı iğrenç düşünceleri ile baş başa kaldı." gibi daha hatırlayamadığım birçok cümle vardı.:)
Kitabın sonu bana Kuyucaklı Yusuf'u hatırlattı.

Kitabın yayinevine iyi bakarak alın. Çünkü böyle eski kitapların redaksiyonunun iyi olması gerekiyor. Benimki Panama Yayınlarındandı. Okurken gayet rahat okudum kelimeler yabancı gelmedi hiç...

Tavsiye eder misin derseniz, ağlamaklı Türk Filmi sevenlere mutlaka tavsiye ederim:)

Keyifli okumalar olsun...
Kitapla, sevgiyle kalın..
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (3.312 Oy)2.870 beğeni18,2bin okunma4.533 alıntı56,6bin gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (2.790 Oy)2.661 beğeni15,5bin okunma6,3bin alıntı133,5bin gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (1.775 Oy)1.504 beğeni10,7bin okunma1.225 alıntı43,7bin gösterim
 • Yaban
  8.3/10 (3.759 Oy)3.502 beğeni18,5bin okunma3.309 alıntı52,8bin gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.9/10 (3.657 Oy)3.298 beğeni19bin okunma2.340 alıntı52,8bin gösterim
 • Madame Bovary
  7.7/10 (2.602 Oy)2.310 beğeni12bin okunma5,4bin alıntı74bin gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (2.248 Oy)2.162 beğeni13,9bin okunma1.131 alıntı37,8bin gösterim
 • Kaşağı
  8.2/10 (1.337 Oy)1.201 beğeni10,5bin okunma350 alıntı27,2bin gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.1/10 (1.485 Oy)1.494 beğeni8,4bin okunma1.496 alıntı31,4bin gösterim
 • Acımak
  8.7/10 (3.506 Oy)3.415 beğeni14,8bin okunma2.372 alıntı52,7bin gösterim
164 syf.
Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.
137 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İş Bankasının Türk Klasikleri serisini okumaya devam ediyorum.

Bu seferki kitabımız İntibah.
Beni bilen bilir romantizm akımına kapılan kitapları hiç sevmem ki eğer erkek ya da kadın, karşı cins için kendini düşük görmeye başlarsa o kitaba 1 puan veririm :D

Bu kitabın başında da demiştim herhalde 1 puan vereceğim diye ama olmadı.

Ali Bey adı altında saf mı saf bir çocuk var. Kitapların,ilmin ve çalışmanın arasına gömülüp gitmiş ve 20'li yaşlarına geldiği zaman ilk defa bir kadın görüyor.
Tabii gördüğü ilk kadın olduğu için de hemen aşık oluyor.
Ardından aşık olduğu kadın ki bu da Mehpeyker adı altında hafifmeşrep bir kadın. Laubali tavırları ve o zamana kadar da erkekler üzerinden para kazanmış birisi.

İşte bu ikisi aşk yaşamaya başlıyor derken Ali Beyin annesi Ali'yi o kadından uzaklaştırmak için cariye getiriyor Dilaşup adı altında. Sonra olaylar başlıyor.

Kitaba neden 10 puan verdim onu anlatayım önce.
Kitabı ilkokulda okumuştum ilk kez ama okuduğumu unutmuşum. Kitabı tekrar elime alıp önsözünü okumaya başladığım zaman kitabı okuduğumu hatırladım.

Kitapta olaylar nasıl gelişecek ve sonu nasıl olacak bilmeme rağmen son sayfaları neredeyse nefes almadan okudum :D
O kadar etkiliydi! O yüzden 10 puanı da hak etti.

Diğer taraftan Ali Beyin annesi Dilaşup adlı cariyeyi Ali'nin yatağına sokuyor. O kısımda kadına baya sinir oldum. Kitabın bu gibi konulara değinerek o zamanki toplumu da gözler önüne sermiş olması ayrı bir kalite göstergesi bence...

Bir başka taraftan da Namık Kemal edebi anlamda bana göre biraz ilk olduğu için de zaman zaman olaylara karışıp okuyucuları yöneltmeye çalışıyor. Bu kadın kötü diye düşünün diyor bazen ki bunlar kitabın eksik yanı.

Kitap hakkında söyleyeceklerim bunlar ama belirtmek isterim ki KİTAP ÇOK GÜZEL.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
169 syf.
·1 günde·Puan vermedi
#turkklasigi okuma grubumuzla beraber Şubat ayının ikinci Türk klasiğini okumuş bulunmaktayım. Ortaokulda Türkçe öğretmenimin zorlaması ile okuduğumu hatırlar gibiyim . Şimdi isteyerek seve seve okudum efendim.
Namık Kemal'in kaleme aldığı bu eser İlk Türk Edebiyatı romanı kabul ediliyor. Yazdığı iki roman vardır yazarın biri bu diğeri Cezmi imiş. Onu da okumayı aklıma ve okuma listeme ekledim tabi ki Açıkçası araştırdım ve öğrendim. Gülmeyin arkadaşlar bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp 40 ından sonra da olsa öğreniyorum ya daha ne olsun.
Eserin dilinin sade olması çok hoşuma gitti tabi ki dilinin sade olmasında #isbankasikulturyayinlari nin payı büyük anladığım kadarıyla. Şuda bir gerçek ki beni "Vatan Yahut Silistre"kadar etkilemedi. Ki ben Romantizm aşığım efendim malum ️. Çünkü milliyetçilik duygum Romantizmin de üstünde olduğundan olabilir neyse ben yine konuyu dağıttım kitaba dönersem, korumacı bir ailede yetişen Ali Bey'in aşk hayatı, yaşamın zorluklarına uyum sağlayamaması , yaptığı yanlış tercihler ve en önemlisi de pişmanlığı anlatılıyor..
Ali Bey öyle fevri davranışlar sergiledi ki karşımda olsa kesin döverdim o kadar sinir oldum kendilerine. Mahpeyker sana sinir de oldum, kızdım da , acıdım da ve sevdim de. Bana kızabilirsiniz ama ne yapayım sevdim onu da arada ama . Aşk insanın gözünü kör eder arkadaşlar o da aşkı için yaptı. Sevilmek istedi, mutlu olmak istedi. Yanlış mı yanlış yaptığı da neyse Dilaşub taraftarları beni topa tutmadan susayım en iyisi . Dilaşub Ali Bey'in annesinin oğlunu Mahpeyker'den kurtarmak için aldığı cariyedir. Hikayenin en masumudur en günahsızıdır.
En suçlu olan bana göre Ali Bey'dir. İki seven kadın birisi sevdiğini öldürerek kininin geçeceğini unutacağını sanan katil olmayı göze almıştır diğeri ise, aşkı için ölümü göze almıştır. Dilaşub'a çok üzüldüm .
Kitapta acımasızlık, şevkat, aşk çok güzel işlenmiş. Tam bu Yeşilçam filmi izler gibi oldum okurken.
Kesinlikle okumanızı öneriyorum arkadaşlar..
İyi okumalar diliyorum
Kitapla kalın .
158 syf.
·2 günde·10/10
İlk edebi roman özelliğini taşıyan İntibah edebiyatımız için çok önemli bir eserdir. Okurken çok keyif aldığım bu romanda Ali Bey'in aşk ve hayat öyküsü anlatılır. Tanzimat dönemi romanı olan bu eserde "toplum için sanat" anlayışının yansıtıldığı görülür.
Herkesin okumasını tavsiye ederim. :)))
170 syf.
·7/10
Vatan şairi olarak bilinen Namık Kemal"in Tanzimat döneminde kaleme almış olduğu ilk edebi eserdir .Intibah kelimesinin Türkçe meali de uyanma ,uyanıştır .Kitabımızın baş karekteri olan Ali Bey ne yazık ki uyanana kadar tabi son pişmanlık evresine gelir .Burda dikkatimi çeken bir husus çocuklarımızı yetiştirirken iyi ortamları, iyiyi gösterirken kötülükleri de acıları da deneyimlemesine izin vermeliyiz. Zira dünyada malesef o kadar şeytan kılıklı kişilikler varken saf temiz yetiştirmek yetmiyor .Ali Bey 'in hayatına giren iki kadından biri cennet digeri cehennem .Biri size bağlılığı ,sadakati vefayı gösterirken, digeri size kini ,seytanligi ihaneti gösteriyor. Ve ne yazık ki olanlar hep masum kişilere oluyor .En azından etrafımızdaki saf temiz insanları korumak için uyanmak gerekir.
Iyi okumalar ...
164 syf.
Aşırı korumacı bir aile tarafından yetiştirilen bir delikanlının yaşamın zorluklarıyla başa çıkamaması ve gerçek dünyaya uyum sağlayamaması romanın konusudur. Yaşanan olaylar karşısında soğukkanlılığını koruyamayan, pek düşünmeden ani kararlar veren delikanlı, hem kendisinin hem de sevdiklerinin hayatını mahvedecektir. "Son pişmanlık fayda etmez" şeklinde özetlenebilecek bir kitap okuyacaksın...
.
.
.
#intibah
#namıkkemal
#fuatagram
208 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitap ilk edebi roman olma özelliğini taşıyor okuma isteme merakım daha çok buydu daha sonra Yaşar Kemal’in ilk defa bir kitabını okudum ve daha önce hiç okumadığımın pişmanlığını yaşadım. Kitap kapağındaki şu söz de “İnsan kalbinin garip bir özelliği de sevilmeyi, sevmekten üstün tutmasıdır.” İşte bu da bize şu anda da gördüğümüz gibi insanların bencilliğini hatta kendi bencilliğimizi yüzümüze vuruyor bir yerde menfaat, yalan, sahte ilişkiler olunca sonu hep hüsran oluyormuş. Gibi gibi işte İntibah’ın bir diğer anlamı Uyanış demek tam da kitabın içeriği aslında kitabın bize vermek istediği şey şu; kimseye körü körüne inanmamak bazen en yakın sandıklarımız, bizi düşünüyor sandıklarımız aslında bizim en uzağımız yani düşmanımız olabilirmiş asla insanlarla sağlıklı iletişim kurmadan yargılamamalıyız çünkü sonu hep pişmanlıkla biter tıpkı kitabın sonunda “Son pişmanlık fayda etmez.” dediği gibi
Diğer çok etkileyen kısmı ise yalan oldu küçük yalan diye bir şey yok bir kere başladı mı lanet gibi üstümüzden atılması imkansız bir şey durum böyle ki insanlar kendi işlerine geldiğini başkasına inandırmakla sadece kendini kandırmış olur bu da bir hayatın hatta onlarca hayatın kararmasına bitmesine yetebiliyor bir nevi sürekli izlediğimiz bir film hep aynı duyguları hissettiğimiz ve aslında çok ders almamız gereken bir kitap tavsiye ederim hiç bir şey kaybettirmez ama çok şey kazandırır.
164 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İntibah romanı türk edebiyatında ilk edebi roman olma özelliği taşıma dolayısıyla önemli bir yere sahiptir oldukça yalın uslup sıradan bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum ama herkesin kütüphanesinde olmali diye düşünüyorum....
169 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hiçbir hayat tecrübesi olmayan, fakat iyi bir aile terbiyesi almış olan Ali beyin kötü bir kadın olan Mahpeyker'e aşık olması neticesinde hayatında yaşadığı felaket ve yıkımları konu almıştır.
Romanda iyi, kötü, aşk, kin, nefret, dürüstlük, yalan, sadakat, gayri meşru ilişki gibi kavramlara yer verilmiştir.
Hiç düşünülmeden alınan kararların sonradan dönüşü olmaz. Çevremizdeki insanları iyi tanımalıyız, kalbimizin sesini dinlerken aklımızı da bir kenara koymamalıyız gibi derler çıkarabiliriz.
Öfkeyle kalkan zararla oturur. Unutmamalıyız...
En sonunda gene acziniz görünür; gönül ölümden başka bir şey arzu etmemeye başlar.
İnsan yatağının yorganına, çarşafına bakar da kefenden, topraktan bir farkını göremez.
Kendini telef etmek ister, ona da kıyamaz.
Çaresiz işin sonunu beklemeye karar verir, değil mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059561662
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ema Kitap
Yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarını ortaya çıkaran bir Tanzimat aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan kişi olarak kabul edilir. Heyecanlı kişiliği, akıcı, parlak üslubu nedeniyle, devrinin diğer yazarlarından daha çok tanındı. " Vatan Şairi " ve " Hürriyet Şairi " olarak anılan Namık Kemal, şiirin yanı sıra eleştiri, biyografi, tiyatro, roman, tarih ve makale türlerinde eserler verdi. Özellikle " İntibah " adlı romanı ve " Vatan Yahut Silistre " adlı tiyatro oyunu ünlüdür. Tiyatroyu " eğlencelerin en yararlısı olarak " nitelemiş, halkın eğitilmesinde okul gibi görmüş, sahne dili ve tekniği yönünden başarılı yapıtlar vermiştir.

Kitabı okuyanlar 14,1bin okur

 • Zvezda
 • Ceyhun Akpınar
 • Nuri aslan
 • İsa Hulo
 • Davut KOCATAŞ
 • Kübra
 • Rabia Hilal Alpar
 • Tarık Güngör
 • Şeyma Demir
 • Havva Gözde Karakaş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (2)
9
%0.2 (5)
8
%0.1 (3)
7
%0 (1)
6
%0 (1)
5
%0.1 (3)
4
%0 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları