Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
181
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756070079
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya (Atlantis) Yayınları
Zengin bir ailenin oğlu olan Ali Bey'in kötü kadın Mehpeyker uğruna düşüşünü konu edinen İntibah, Sergüzeşt-i Ali Bey (Uyanış, Ali Bey’in Macerası), ilk edebi romanımız sayılır. Esir Dilâşub'la Mehpeyker'in aşkları arasındaki bu iradesiz ve kaprisli erkek, içine düştüğü çevrenin ve alışkanlıklarının etkisinde her şeyini harcar…
164 syf.
·8 günde·Puan vermedi
İlk edebi roman olarak tarihe geçen Namık Kemal’in en ünlü eseri “İntibah”. Güzel kayboluşlara vesile olması ve daha çok okumam dileğimle.. Başlıyorum.
164 syf.
·Puan vermedi
Namık Kemal bu kitapta aşkın farklı bir boyutunu farklı bir şekilde dile getirmiş.Yazarın hayranlıkla okuduğum kitaplarından birisi diyebilirim.Sizinde okumanızı tavsiye ederim
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (4.888 Oy)4.189 beğeni26bin okunma12,8bin alıntı86,3bin gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (4.124 Oy)3.857 beğeni22,3bin okunma18,2bin alıntı177,8bin gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (2.489 Oy)2.054 beğeni14,6bin okunma3.024 alıntı63,4bin gösterim
 • Yaban
  8.3/10 (5,5bin Oy)5,1bin beğeni26bin okunma15,9bin alıntı84,3bin gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.9/10 (6bin Oy)5,1bin beğeni28,8bin okunma13bin alıntı73,9bin gösterim
 • Madame Bovary
  7.6/10 (4.139 Oy)3.547 beğeni18,2bin okunma16,2bin alıntı115,8bin gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (3.054 Oy)2.901 beğeni18,1bin okunma4.520 alıntı55,1bin gösterim
 • Kaşağı
  8.2/10 (1.690 Oy)1.566 beğeni13bin okunma803 alıntı34,9bin gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.2/10 (2.102 Oy)2.067 beğeni11,3bin okunma4.263 alıntı44,9bin gösterim
 • Acımak
  8.8/10 (5,2bin Oy)4.947 beğeni21,3bin okunma13,5bin alıntı78,3bin gösterim
164 syf.
·14 günde·Puan vermedi
ilk edebi romandır Vatanımızın kültür merkezi olan İstanbul’da büyümüş, özel öğretmenlerden ders almış, çok muhteşem şekilde öğrenim görmüştür. O kadar ki;daha on yaşına bastığı zaman birkaç yabancı dil öğrenmişti. Ali Beyin terbiyesine ve davranışlarına bakanlar kendisini adeta bir melek zannederlerdi. Fakat Ali fazlaca sinirli ve kanı oynak birisiydi. Bunun neticesi olan hiddetini, aldığı terbiye ve gördüğü şefkatli muameleler sayesinde, herhangi bir şeye karşı lüzumundan fazla, adeta esirlik derecesinde düşkünlüğü hemen her halinden anlaşılırdı. Her neye merak sarsa, bütün işlerini bir yana bırakır, dünyayı unutur, sadece onunla meşgul olurdu. Bir şeyi arzu eder de gerçekleştirmesinde küçük bir engele rastlasa arzusu ne kadar önemli olursa olsun, onu gerçekleştirmek için en büyük fedakarlıktan çekinmezdi. Hatta ufak bir emeline ulaşamayınca günlerce hastalanır; geceleri gizli gizli ağlardı.
191 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitapta bazı kişilik tahlilleri ve insan doğasına göndermeler oldukça yerindeydi. Sadece Namık Kemal'in bulunduğu dönemin edebiyat anlayışına uymasına rağmen dili bana oldukça süslü geldi. Bu da biraz okumayı güçleştiriyordu. Ben sanırım biraz anlatımda açıklığı seviyorum :)

Kitabın konusuna gelince genç yaşta akıl hocası babasını kaybeden Ali Bey'in hayat tecrübesizliği sonucu yaptığı hatalarla hem kendisini hem de çevresindeki insanları felakete sürükleyişi anlatılıyor. Gençliğin etkisiyle namustan yoksun Mahpeyker'e sevdalanıyor. Bu sevda olayından vazgeçse bile "Namustan yoksun bir sevginin, sona erdirilmeye kalkışıldığı zaman şefkatsiz bir kine dönüşmesi doğaldır." anlayışına uygun olarak namus yoksunu bu kadın intikam duygusu ile yanıp tutuşmaya başlıyor. Bu sırada Ali Bey annesinin isteğine uyarak evdeki cariye Dilaşup ile evleniyor. Bunu öğrenen, intikam duygusu ile yanıp tutuşan Ali Bey'in eski sevdalısı Mahpeyker şeytanın bile aklına gelmeyen bir plan kurup Dilaşup ile Ali Bey'i birbirinden ayırmanın yollarını arıyor ve buluyor. "Kader, bir bela meydana getirmek isteyince gerekenleri pek çabuk sağlar." çıkarımına uygun olarak felaketler ardı ardına geliyor.

Kitapta Dilaşup karakteri fedakar ve sonuna kadar iyi bir sevgili, Mahpeyker karakteri sonuna kadar tensel zevklerine düşkün tam bir şeytan, Ali Bey'in annesi tam bir merhamet ve şefkat abidesi, Ali Bey ise zıt duygular arasında sürüklenip duran dengesiz bir karakter. Karakterler bana biraz yapmacık geldi.

Genel olarak kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. Kitabın bazı yerlerinde kendimi sanki Goethe'nin "Genç Werther" in acıları kitabında bulduğumu sandım. Bu da verilmek istenen duyguların Namık Kemal tarafından çok güzel ifade edildiğini gösteriyor.
164 syf.
Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.
187 syf.
·7 günde·9/10 puan
Eski Türk sineması tadında okudum ve beğendim tüm onyargilarima rağmen ;) okuyacak arkadaslara tavsiye olarak İnkılâp Yayınevi ni önerebilirim. Çevirisi iyiydi daha doğrusu günümüz Turkcesine uyarlanisi.
180 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
İntibah(uyanış) 19.yy yazılmış edebi bir eser. Okurken kendimi kaptırdım, açıkcası hüzünlendirdi beni... Kitapdaki cümleler uzun olmasına rağmen o kadar anlaşılır ki hayran kaldım günümüzde sanmıyorum ki bu kadar güzel konuşan insanlar var. Her sayfası ibret her sayfası ders niteliğinde kanımca etkisinde kalınmayacak gibi değil. Yaşayanlar bilir derler ya hani bende okuyanlar bilir desem yeridir. Okumayanlara tavsiye ediyorum. Zamanı müsait olanlar bir solukta okuyacaktir eminim. 10 puan vermesem olmazdı bu sanat eserine. Esen kalın Allah kötülerin şerrinden korusun Namık Kemal 1876 da anlatmış bende burdan duyuruyorum.
164 syf.
·5/10 puan
Uzun bir aradan sonra Batı edebiyatından Türk edebiyatına yöneldiğim ilk kitap.Namık Kemal gerek karakter analizi gerek dil kullanımı olsun başarı çizgisini güzel çizmiş. Ama ben almak istediğim okuyucu-kitap ruhunu bir bütün haline getirmedim.fahişe olarak sıfatlandırılan mahpeyker ve Cariye dilaşub ikilemi arasında gidip gelen ali Bey karakter çatışması gibi geldi bana.bir yandan ruhani çizgisi dışına çıkmayan oluru olmayan bir heves bataklığına gömülmüş mahpeyker,iyi bir aile ve öğrenim görmüş Ali Bey'in zevk şehvetinden vazgeçememesi artı olarak garip bir köle olan Dilaşub'un gösterdiği sadakat=fedakarlık ilişkisi. Duygu ambolesi yaşattı diyemem.
164 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Cananı için canından vazgeçebilen bir kadın ve canı için cananından vazgeçebilen diğer kadın.. Aşkın iyi ve kötü hallerini yansıtan kısa ve okuması kolay bir eser.
164 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10 puan
Spoiler içerir. Konusu itibarı ile içine çeken bir aşk ve hayat öyküsü. Genç, terbiyeli ve iş sahibi birinin ön yargı ve hataları ile düştüğü hazin durumlar ve çevresinde ki ölümcül etkileri. Ne yazık ki yazarın son cümlesi "son pişmanlık fayda etmez" dilinin ağır olması ve çok uzun cümleleri hasebi ile karışık gibi geliyor, ama çözüm Kolay oluyor. Okunması kazançtır.
Halka söylemekten utanacağın bir işi yapmaktan nasıl utanmazsın? Sen herkesten alçak mısın ki yaptığın bir işi ötekinin berikinin bilmesinden utanmak gereksin de yalnız sen bildiğin için utanmayasın.
İnsan bir garip hayvandır, her şeye alışır her alışmadığı şeyden korkar. Hatta bazen o kadar korkar ki, ölümü örneğin dünyada en çok fanilikle bilinen ikbalden ayrılmaya bile tercih eder. (Kuvvetle olasıdır, ölüm korkusunun bütün insanlığı kaptırması da ölümün bir kişiye bir kez gelmesi bakımından alışkanlığa olanak vermemesindendir.)
Sevdiğini üzmemek için doğruyu saklama! Çünkü bir zaman gelir, sevdiğin o gizlenen şeyden haber alır da sandığından çok üzülür.
Sevdiğini üzmemek için doğruyu saklama! Çünkü bir zaman gelir, sevdiğin o gizlenen şeyden haber alır da sandığından çok üzülür.
İnsan her adımını mezardan uzaklaştırmak için atar, yine her adımda mezara bir adım daha yaklaşır. (Nitekim her nefesini hayatını uzatmak için alır. Yine her nefeste hayatından bir nefeslik zaman azalır.)
Nasıl çıldırmadım hayretteyim hâlâ sevincimden
Lisanından seni sevdim sözün gûş ettiğim demler
Recaizade M. Ekrem

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
181
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756070079
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya (Atlantis) Yayınları
Zengin bir ailenin oğlu olan Ali Bey'in kötü kadın Mehpeyker uğruna düşüşünü konu edinen İntibah, Sergüzeşt-i Ali Bey (Uyanış, Ali Bey’in Macerası), ilk edebi romanımız sayılır. Esir Dilâşub'la Mehpeyker'in aşkları arasındaki bu iradesiz ve kaprisli erkek, içine düştüğü çevrenin ve alışkanlıklarının etkisinde her şeyini harcar…

Kitabı okuyanlar 21,1bin okur

 • miray su
 • Gürcü Abdulsamet
 • Sümeyye
 • Aleyna Şeremet
 • mete demirel
 • Ezgi
 • Aysun Aydoğmuş
 • Can Aydoğmuş
 • k88eıeıefldldcjsütüto09ısjsjeıeıwıskeı
 • Ceyda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (2)
9
%0 (1)
8
%0
7
%0 (2)
6
%0 (1)
5
%0 (1)
4
%0
3
%0
2
%0 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları