Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
177
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756070079
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınları
Zengin bir ailenin oğlu olan Ali Bey'in kötü kadın Mehpeyker uğruna düşüşünü konu edinen İntibah, Sergüzeşt-i Ali Bey (Uyanış, Ali Bey’in Macerası), ilk edebi romanımız sayılır. Esir Dilâşub'la Mehpeyker'in aşkları arasındaki bu iradesiz ve kaprisli erkek, içine düştüğü çevrenin ve alışkanlıklarının etkisinde her şeyini harcar…
164 syf.
·6 günde·7/10
Tanzimat'ın bağrından kopmuş bir Namık Kemal... Edebiyatımızın ilk edebi romanı olan İntibah(Uyanış)...

Türk filmi izler gibi bir histi bu kitabı okumak. Cariyeler, fahişeler, kötü kalpli Erol Taş kılıklı amcalar...

***Spoiler içerir***
Masum yirmi yaşlarında temiz kalpli, ahlaklı bir katibimiz var. Bu Ali Bey hayatının hatasını yaparak bir fahişeye aşık oluyor. Sonra hatasını anlayıp bu kötü niyetli kadından bağını kopardıktan sonra kendi gibi temiz olan Dilaşub ile evleniyor ve film o zaman başlıyor....

Namık Kemal'in öyle içten bir anlatımı var ki kitaptaki olayları anlatırken aynı zamanda tepkiler veriyor. "...kadın defolup gitti." , "...kötü niyetli karı iğrenç düşünceleri ile baş başa kaldı." gibi daha hatırlayamadığım birçok cümle vardı.:)
Kitabın sonu bana Kuyucaklı Yusuf'u hatırlattı.

Kitabın yayinevine iyi bakarak alın. Çünkü böyle eski kitapların redaksiyonunun iyi olması gerekiyor. Benimki Panama Yayınlarındandı. Okurken gayet rahat okudum kelimeler yabancı gelmedi hiç...

Tavsiye eder misin derseniz, ağlamaklı Türk Filmi sevenlere mutlaka tavsiye ederim:)

Keyifli okumalar olsun...
Kitapla, sevgiyle kalın..
164 syf.
Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (1.738 Oy)1.487 beğeni9.942 okunma1.635 alıntı29.909 gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (1.579 Oy)1.495 beğeni8.758 okunma1.706 alıntı37.193 gösterim
 • Araba Sevdası
  7.0/10 (945 Oy)822 beğeni5.942 okunma408 alıntı24.958 gösterim
 • Yaban
  8.2/10 (2.073 Oy)1.977 beğeni10.296 okunma1.489 alıntı31.861 gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.8/10 (2.010 Oy)1.789 beğeni10.618 okunma1.093 alıntı31.596 gösterim
 • Madame Bovary
  7.8/10 (1.298 Oy)1.188 beğeni6.349 okunma1.880 alıntı39.008 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.0/10 (1.366 Oy)1.258 beğeni8.668 okunma572 alıntı23.421 gösterim
 • Vadideki Zambak
  7.9/10 (2.018 Oy)2.021 beğeni9.233 okunma5.676 alıntı57.690 gösterim
 • Kaşağı
  8.1/10 (941 Oy)821 beğeni7.326 okunma124 alıntı20.351 gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.1/10 (870 Oy)860 beğeni5.117 okunma599 alıntı18.759 gösterim
137 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İş Bankasının Türk Klasikleri serisini okumaya devam ediyorum.

Bu seferki kitabımız İntibah.
Beni bilen bilir romantizm akımına kapılan kitapları hiç sevmem ki eğer erkek ya da kadın, karşı cins için kendini düşük görmeye başlarsa o kitaba 1 puan veririm :D

Bu kitabın başında da demiştim herhalde 1 puan vereceğim diye ama olmadı.

Ali Bey adı altında saf mı saf bir çocuk var. Kitapların,ilmin ve çalışmanın arasına gömülüp gitmiş ve 20'li yaşlarına geldiği zaman ilk defa bir kadın görüyor.
Tabii gördüğü ilk kadın olduğu için de hemen aşık oluyor.
Ardından aşık olduğu kadın ki bu da Mehpeyker adı altında hafifmeşrep bir kadın. Laubali tavırları ve o zamana kadar da erkekler üzerinden para kazanmış birisi.

İşte bu ikisi aşk yaşamaya başlıyor derken Ali Beyin annesi Ali'yi o kadından uzaklaştırmak için cariye getiriyor Dilaşup adı altında. Sonra olaylar başlıyor.

Kitaba neden 10 puan verdim onu anlatayım önce.
Kitabı ilkokulda okumuştum ilk kez ama okuduğumu unutmuşum. Kitabı tekrar elime alıp önsözünü okumaya başladığım zaman kitabı okuduğumu hatırladım.

Kitapta olaylar nasıl gelişecek ve sonu nasıl olacak bilmeme rağmen son sayfaları neredeyse nefes almadan okudum :D
O kadar etkiliydi! O yüzden 10 puanı da hak etti.

Diğer taraftan Ali Beyin annesi Dilaşup adlı cariyeyi Ali'nin yatağına sokuyor. O kısımda kadına baya sinir oldum. Kitabın bu gibi konulara değinerek o zamanki toplumu da gözler önüne sermiş olması ayrı bir kalite göstergesi bence...

Bir başka taraftan da Namık Kemal edebi anlamda bana göre biraz ilk olduğu için de zaman zaman olaylara karışıp okuyucuları yöneltmeye çalışıyor. Bu kadın kötü diye düşünün diyor bazen ki bunlar kitabın eksik yanı.

Kitap hakkında söyleyeceklerim bunlar ama belirtmek isterim ki KİTAP ÇOK GÜZEL.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
191 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
bu romandan birçok ders çıkarmak pekala mümkün;
-seni sen eden değerlerini yok edecek derecedeki bir bağımlılığın zararları
-bir insanının hayatının sevdiklerinden ibaret olduğunu
-Ana yüreği
-fevri davranışların ızdıraplı sonuçlarını
-şehvetin körleştirici özelliği
ve son pişmanlığın fayda veremeyeceğini

romanı okurken bir Yeşilçam filmini izler gibi olursunuz ama filmden farklı olarak duyguların çizdiği şekilleri görürsünüz. okuduktan sonra kitaba "AŞK VE ACI" adını koydum.

akıcı bir anlatım ve ilgi uyandırıcı bir hikaye, neden okunmasın ki!

kitabı okumayı düşünmeler içinse kitapta geçen genel hikayeyi paylaşıyorum

BUNDAN SONRASI KİTABI OKUMAYI DÜŞÜNMEYENLER OKUSUN (DERİM);

Namık Kemal, «edebiyatımızın en büyük eksiği» olarak romanı Gördüğü için, Magosa sürgününde, «Sergüzeşt-i Ali Bey'i yani "İntibah'ı yazar (1876). Eski meddah hikâyelerimizden «Hançerli Hanım» dan esinlenerek kaleme alınan bu romanın konusu şöyledir: «Ali Bey, zengin bir ailenin tek çocuğudur, iyi bir öğrenim görür, on yaşına gelinceye kadar birkaç dil öğrenir. Ancak aldığı bilgilerin kişiliğinin gelişmesinde etkisi olmaz. Yirmi yaşlarında iken babası
ölünce, keyfine göre yaşamaya kapılır. Çamlıca'da bir gezinti sırasında, güzel bir kadınla tanışır, iffetli sandığı bu kadın,
yosmanı biridir. Mehpeyker'dir adı. Suriye'de çirkin işler yaparak
zengin olmuş Abdullah Efendi isimli yetmiş yaşlarında", çiçek" 'bozuğu çirkin bir ihtiyarla dost yaşamaktadır. Oğlunun böyle uygunsuz bir kadına gönlünü kaptırdığına üzülen annesi, Ali Bey'in mutluluğu için Dilaşup adında güzel bir cariye alır. Yine de oğlunu bu kadının elinden kurtaramaz. Ali Bey bir gün yalıya gider Mehperker'i evde bulamaz; kadın dostu Abdullah Efendi ile buluşmaya gitmiştir. Bütün gece bekler, ertesi gün yalıya dönen Mehperker'le kavga eder. Ayrılırlar. Ali Bey gün geçtikçe Dilaşub'a ısınmaya başlar. Mehpeyker, her şeyine göz yuman ihtiyar dostu Abdullah Efendi ile bir plan hazırlar. Kızı hamamda gören kadınlardan vücudundaki benler hakkında bilgi edinir. Birtakım erkekler ağzından bunu Ali Bey'e duyurur. Ali Bey kızgınlıkla Dilaşub'u döver, kendisi de hastalanarak yatağa düşer. Kızı bir esirciye satarlar. Dilaşub'u Mehpeyker satın alır. Düşkün kadın kızın ahlakını bozmak için çok uğraşmışsa da başaramaz. Ali Bey, kendisini artık tamamen sefahate verir, serveti elden çıkar, annesi bir kira evinde sefalet içinde ölür. Böyle iken, Mehpeyker'e dönmez, Ali Bey'i tekrar ele geçiremeyen Mehpeyker, deliye döner. Ali Bey'i ortadan kaldırmayı düşünür. Hile ile Ali Bey Üsküdar'da bir bağ evine eğlence için çağrılır. Mehpeyker Dilaşub'u da oraya götürür. Dilaşub, Mehpeyker'in konuşmasından Ali Bey için hazırlanan komployu öğrenir. Olup bitenlerden habersiz davete gelen Ali Bey'e bildirir. Genç adam pencereden bir çarşafa sarılıp inerek kaçar. Karakola haber verir. Bu esnada onun paltosunu giymiş olarak bekleyen Dilaşub, Ali Bey zannıyla bıçaklanarak ölür.
164 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İntibah romanı türk edebiyatında ilk edebi roman olma özelliği taşıma dolayısıyla önemli bir yere sahiptir oldukça yalın uslup sıradan bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum ama herkesin kütüphanesinde olmali diye düşünüyorum....
164 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Spoiler içerir. Konusu itibarı ile içine çeken bir aşk ve hayat öyküsü. Genç, terbiyeli ve iş sahibi birinin ön yargı ve hataları ile düştüğü hazin durumlar ve çevresinde ki ölümcül etkileri. Ne yazık ki yazarın son cümlesi "son pişmanlık fayda etmez" dilinin ağır olması ve çok uzun cümleleri hasebi ile karışık gibi geliyor, ama çözüm Kolay oluyor. Okunması kazançtır.
180 syf.
·Beğendi
İyi-kötü, aşk-kin ve nefret, dürüstlük-kültürel yozlaşma, yalan-sadakat, gelenekçilik-gayri meşru ilişki gibi kavramlar metnin çatışmalarını oluşturmaktadır.
Metinden kısaca en çok çıkaracağımız ders yanlış kadın sevmeyin vesselam :)
164 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Meşhurdur, son pişmanlık fayda vermez"
.
Edebiyatımızda ilk edebi roman olma özelliği taşıyan bu eseri lise yıllarında gördük okumak bugüne nasip oldu. İlk edebi roman olmanın hakkını vermiş diye düşünüyorum ben o edebi tadı aldım. Eserin ismi normalde kitabın son cümlesi olan Son Pişmanlık imiş lakin dönemin Maarif Vekaleti yazara danışmadan kitabın ismini değiştirip bazı kısımlarını da sansürlemiş. Eseri akıcılığı, dili ve özelliklede edebi değeri bakımından çok beğendim. Dili bakımından güzel olmasında İş bankasının payı büyüktür okuyacaksanız kesinlikle İş bankasından okuyun derim.
.
Eserde başlarda efendi ahlaklı olan Ali Bey cilveleriyle oynaklığıyla onu etkileyen kötü bir kadın(aşüfte) olan Mahpeykere gönlünü kaptırıp yoldan çıkıyor. Kötü bir kadın da olsa Mahpeyker de gönlünü Ali Bey e kaptırıyor ama içinde bulunduğu bataklık ve ruhuna sirayet etmiş kötülükler peşini bırakmıyor Ali Bey bir şekilde Mahpeykerden uzaklaşıyor ve yüreği tertemiz, saf ve sadık bir aşık olan Dilaşub a yöneliyor lakin sonrasında entrikalar kötülükler peş peşe geliyor. Ben eseri çok beğendim okuyup kitaplığınızda bulunması gereken bir eser.
.
!!! Kesinlikle Okumalısınız !!!
164 syf.
·4 günde·9/10
Edebiyata aşık bir insan olarak edebiyatımızdaki ilk Edebi romanı biraz geç okudum. İntibah tam bir Tanzimat romanı; halkı eğitmeni amaçlayan, öğütler veren.. Tanzimatın temeli olan "halk için sanat" görüşünü çok güzel yansıtıyor. Kitapta çok sık bulunan uzun cümleler yer yer okuyanı sıksa da genel itibariyle ben çok keyif aldım. Uzun lafın kısası okuduğunuz şeyin "Edebiyat" olduğunu hissetmek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim.
159 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Namık Kemal'in daha doğrusu, gerçek adı Mehmet Kemal'in iki romanından biri İntibah diğeri Cezmi'dir. İntibah, benim için Vatan Yahut Silistre oyununun çıtasına ulaşamadı. Cezmi'yi merak ediyorum.En kısa zamanda okumak istiyorum.
164 syf.
·Beğendi·8/10
Namık Kemal büyük ustalığını bir kere daha göstermiş bulunmakta. Bir insanı "Edebiyatçı" yapan tek ve en özel niteliğin her zamanki gibi edebi bir dil olduğunu teyit etmiş bulunuyorum. İlk edebî roman, son olmakta da fazlasıyla iddialı. Namık Kemal güçlü divan şairliğinin yanında dilindeki yalınlık ve özgünlük sayesinde her eseri genel seyirci kitlesine sunmayı başarıyor. Uzun paragraflar bazen anlaşılması güç olsa da şaşkınlığı da beraberinde getirmiyor değil. Anladıkça şaşkınlığım dudak uçuklatıyor. Böyle bir meziyeti bir-iki cümle ile meydana getirmeyi yetersiz buluyor ve bir "Edebiyatsever" olarak beni de hayran bırakıyor. (:
Okunmalı demiyorum hâlâ okumadınız mı ?!
164 syf.
·2 günde·8/10
Namık Kemal, İntibah romanını sürgünde bulunduğu Kıbrıs'taki Magosa Kalesi'nde yazmıştır.
İntibah, Türk Edebiyatı tarihinin ilk edebi romandır.
Namık Kemal, İntibah adlı romanında vermek istediği mesajı roman sonunda “Son pişmanlık fayda etmez” sözleri ile ifade etmiştir.
hiç tanımadıkları kadınları birtakım münasebetsiz sözlerle böyle rahatsız etmeye kalkışmak, onun kanaatince, düpedüz edepsizlikten başka bir şey değildi.
Namık Kemal
Sayfa 58 - İnkılap
En sonunda gene acziniz görünür; gönül ölümden başka bir şey arzu etmemeye başlar.
İnsan yatağının yorganına, çarşafına bakar da kefenden, topraktan bir farkını göremez.
Kendini telef etmek ister, ona da kıyamaz.
Çaresiz işin sonunu beklemeye karar verir, değil mi?
Meşhurdur, son pişmanlık fayda vermez.
Namık Kemal
Sayfa 136 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 1.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
177
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756070079
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlya Yayınları
Zengin bir ailenin oğlu olan Ali Bey'in kötü kadın Mehpeyker uğruna düşüşünü konu edinen İntibah, Sergüzeşt-i Ali Bey (Uyanış, Ali Bey’in Macerası), ilk edebi romanımız sayılır. Esir Dilâşub'la Mehpeyker'in aşkları arasındaki bu iradesiz ve kaprisli erkek, içine düştüğü çevrenin ve alışkanlıklarının etkisinde her şeyini harcar…

Kitabı okuyanlar 7.405 okur

 • Zübeyde Başar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları