İstanbul (Hatıralar ve Şehir)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.692
Gösterim
Adı:
İstanbul
Alt başlık:
Hatıralar ve Şehir
Baskı tarihi:
Aralık 2003
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
İstanbul
İstanbul
Resimli İstanbul
Orhan Pamuk İstanbul'da, hayatının ilk yirmi iki senesini bir büyüme ve olgunlaşma romanına dönüştürüyor. Yazarın çocukluğu ve ilkgençliğinin hikâyesi ve aile tarihiyle İstanbul'un bir imparatorluk başkentinden 20. yüzyıl başlarında yıkıntılarla ve hüzünle dolu bir şehre dönüşmesinin hikayesi olan İstanbul - Hatıralar ve Şehir, yalnızca Pamuk'un bir İstanbul yazarı olarak ününü sağlamlaştıran kitabı değil, aynı zamanda tüm dünya edebiyatında bir şehrin ruhu hakkında yazılmış en derin kitaplardan biri.

Pamuk çocukluk ve gençliğini anlatıyor...

"Ruhumdaki bu kırılmayı hissediyor, yaklaşan yalnızlığımdan telaşa kapılıyor, içine düşmekte olduğum karanlığın bir hayat tarzı olmasından korkarak herkes gibi olmaya karar veriyordum: On yedi on sekiz yaşlarımda bir dönem herkesi güldüren, her fırsatta şaka yapan, herkesle arkadaşça, hatta serserice iyi geçinen bir cemaat adamı gibi gözükmeyi başardım... Herkesin kafayı fazla takmadan yaptığı şeyleri yapabilmek için niye benim dişimi sıkmam, gayret etmem, sonra da poz yaptığım için kendimden nefret etmem gerekiyordu?"

Yazarın kendini "ben" olarak ilk hissedişinden, annesine, babasına, ailesine yönelen hikâye, bir hüzün ve mutluluk kaynağı olarak İstanbul sokaklarına açılıyor. Günümüzün büyük romancısının gözünden 1950'lerin İstanbul sokaklarını, parke taşı kaplı caddeleri, yanıp yıkılan ahşap konakları, eski bir kültürün yok oluşuyla, onun külleri ve yıkıntıları arasından bir yenisinin doğuşunun zorluklarını keşfederken Pamuk'un ruhsal dünyasının oluşumunu da bir dedektif romanı okur gibi, hızla izliyoruz... Bu özgün ve benzersiz eserde, okurken elden bırakamadığımız kitaplara has o ruh ve duygu birliği var.
Orhan Pamuk'un, Ara Güler başta olmak üzere İstanbul'un büyük fotoğrafçılarının çektiği on binlerce kareden ve kendi kişisel albümünden seçtiği fotoğraflar hikâyeye eşlik ediyor.

"Şimdiye kadar bir şehir hakkında yazılmış en unutulmaz, en hüzünlü ve en muhteşem kitap."
The San Diego Union-Tribune

"Sayın Orhan Pamuk, İstanbul'u Dostoyevski'nin St. Petersburg'u, Joyce'un Dublin'i ve Proust'un Paris'i gibi dünyanın her köşesinden okurların kendi hayatlarını yaşar gibi tanıyıp, bir ikinci hayat sürecekleri vazgeçilmez bir edebi şehir yaptınız!"
Nobel Komitesi Başkanı Horace Engdahl
356 syf.
·Puan vermedi
Orhan pamuğun kaleminden resimlerle destekli İstanbul..... İstanbulun tarihi yerlerini, dünki İstanbulu resim destekli bulacuğımız bir eser İstanbul sevdalıları için okunası bir kitap.....
356 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Orhan Pamuk bu kitabında İstanbul' u anlatırken aslında kendini, kendini anlatırken İstanbul'u anlatmış. Çoçukluk yıllarındaki İstanbul'un havasını sokaklarını boğaz manzaralarını anlatirken şehrin onda yarattığı duyguları bir şehrin bir insan üzerine olan etkisini ancak bu kadar güzel anlatabilir bir yazar. Kitabı okurken özellikle Ara Güler gibi bir ustanın fotoğraflarıyla bir taraftan İstanbul'u sanki yazar ile geziyormus hissine kapıldım. Ayrıca Orhan Pamuk'un kendi ile ilgili yaptığı ic hesaplasmaları, ruh halini ve aile yasanti ile ilgili samimi düsünceleri bu kadar akıcı bir şekilde yansıtması Nobel odulunu gercekten hak ettiginin onemli bir gostergesi olmuş. İstanbul'un 1950-2000 li dönemlerini ve Orhan Pamuk un yasantısını merak edenler icin cok guzel bir kitap iyi okumalar
356 syf.
Nobel ödüllü tek yazarımız ve Nobel ödüllü bir kitap.. Elle tutulur bir şeyle bakmazsak eğer, kitap çok çok güzel. Yok yok! İçeriği o sade yalın üslubu dili kullanışının verdiği tecrübe fevkalade.
Konusuna gelecek olursammmm
İstanbulu iliğine kadar anlatıyor.Ankaralı biri olaraktan kendimi Istanbulda 1950lerde hissettim. Bununla da kalmıyor; hem bizim yazarlarımızdan bolca bahsediyor hem dünya yazarlarımızdan. Efendim yazarla bile kalmıyor sanatçılardan da bahsediyor. Çok duru çok hoş bir kitap. Annesini babasını ailesini anlatırken o anı yaşıyor çok güzel bilinçaltı mesajlar veriyor eğer dikkatli okursanız fark edersiniz
Ha bu arada şunu söylemeden edemeyeceğim.
Bu kitaba anı türü demişler ama bu kitapta yeri geliyor sohbet ediyorsunuz yeri geliyor bir roman kadar sürükleniyorsunuz geri geliyor gezi yazısı okuyormuş hissine kapılıyor yeri geliyor bir otobiyografik eser görüyorsunuz. Alın okuyun gözüm kapalı tavsiye ederim.
368 syf.
·8/10
Orhan Pamuk'un gözünden İstanbul... Çocukluğu, gençliği, tüm yaşanmışlıklarıyla ve İstanbul'u güzel betimlemeleriyle anlatan bu yapıt Nobel Ödülüne layık...
356 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
İstanbul' un geçmişini; bir çocuk, bir ergen, bir genç, bir de yetişkinin gözünden okudum sanki. Hatta bir tarihçi bir sanat eleştirmeninin... Bunların hepsinin birbirini tanıması, farklı ruh halleri, inanılmaz gözlemleri, ve tek bir bedende birleşmiş harmanlanmış olması... Hepimizin hiç gelmeyecek misafirler için hergün geleceklermiş gibi hummalı hazırlıklar yapan akrabaları omuştur. Hatta kendimizinde yaptığı... Çocukluğumda İstanbulu her tarafı aynalı, acının kaderin hiç uğramadığı bir şehir olarak hayal ederdim. İstanbuldan gelen öğretmenlerime elit oarak bakardım. Taki lise son sınıfta tatil için geldiğim bu şehri görene kadar. O zaman şu soruyu sordum kendime: Madem kültürümüz aynı, madem aynı şeylere gülüyor, aynı şeylere ağlıyoruz, madem aynı güneşle ısınıyor aynı karla üşüyoruz, madem aynı kulağa aynı buruna aynı devlete aynı polise aynı gökyüzüne sahibiz. Peki neyi paylaşamıyoruz. Niye bu kavga niye dil, din, ırk üstünlüğü... Neden nerden gelip nereye gittiğimizi unuttuk. Neden bu kadar şeyi renklilik zenginlik olarak değilde kusur olarak görüyor ve dayatıyoruz.. Artık hiç gelmeyecek misafirler için değil daima yanı başımızda olanlar için o muhteşem yemek takımlarını kullanma zamanı gelmeli diyorum :) sevgi ve selamlar.
356 syf.
·Puan vermedi
Güzel adam güzel anlatmış İstabul'u,çocukluğunu,anılarını. İstanbul bir başka güzel Pamuk'un kaleminden. Boğaz,semtler ,oyunlar,aşklar,okullar... Nobel ödülüne layık görülmesi de belki her romanında gizli bir Orhan olmasındandır
356 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Orhan Pamuk, hem İstanbul'u hem de kendi çocukluğunu anlattığı bu kitapla ben de geçmişe yolculuk yaptım. İstanbul'un o eski hallerini kafamda canlandırmaya çalıştım. Fotoğraf ve resimlerle süslenmiş bu kitap sonrasında ben de kendimi İstanbul'un sokaklarına vurmak istiyorum. İstanbul ancak yürüyerek yaşanır :) "Kafamda Bir Tuhaflık" kitabını okuduğumda Orhan Pamuk İstanbul'un son 50 yılını nasıl bu kadar iyi resmedebilmiş, bunun için çok iyi araştırma yapmış olması gerekir diye düşünüyordum. Belki de gençliği boyunca arşın arşın dolaştığı sokaklar bu bilgi birikimine ve tecrübesine önemli katkılar sağlamıştır.
356 syf.
·6 günde·6/10
Bir hatıra, gözlem ve kişisel tarih kitabı olarak ortaya çıkan eser Orhan Pamuk'un İstanbul'da yaşadığı ilk gençlik ve çocukluluk yıllarını anlatıyor. Kitabı yazarın kendi hayat hikayesine bağlı olarak şehri anlama ve anlatma çabası olarak tanımlayabiliriz. Kitap, yazı ve anlatımı güçlendirici siyah beyaz fotoğraflardan ve resimlere de yer veriyor. Yazarın kendine has üslubu hemen göze çarpıyor, uzun ve yer yer devrik cümlelerden oluşan paragraflar sayfalar boyunca İstanbul'u ve Pamuk ailesini anlatıyor. Kitabı okurken bir zaman çizelgesinde ilerlediğinizi farkediyorsunuz. Bu çizelge aynı zamanda çeşitli karakterlerin sizinle yolculuk etmesini sağlıyor. Uzun cümlelerden oluşan karakter, mekan ve zaman tasvirleri, şehirle birlikte değişen ve dönüşen insanın durumunu gözler önüne seriyor.
356 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Bir Istanbul'lu olmadiğim için belki İstanbul'a dair hüzünlü satirlari okurken İstanbul'u yaşayan, bilen biri kadar hislenememiş olabilirim, fakat yazarin çocukluk ve ilk gençlik yillarini okuduğumda kendimden pek çok şey buldum. Eminim siz de kitabi okudukca kendinizden birçok şey bulacaksaniz.
356 syf.
·Beğendi·7/10
Benim gibi 2000lerde Istanbul a gelen birinin 60larin istanbul'unu Orhan Pamuk'un hayatının içinden görmesi şehre bakışımı değiştirdi. Ben de turistik yerlerden ziyade eger bulabilirsem daha arkalara hüzünlü yerlere bakmaya çalışacağım.
Hem kişi olarak, hem de cemaat olarak hepimiz yabancılarn, tanımadıklarımızın hakkımızda ne düşündüğü ile bir dereceye kadar dertleniriz.
Okulda ilk öğrendiğim şey bazılarının aptal olduğu, ikinci öğrendiğim şey ise bazılarının daha da aptal olduğuydu
Paris'in meşhur Matin gazetesinde şehirde yürüme usûlleri hakkında çıkan yazıdan ilhamla, biz de İstanbul'da sokaklarda doğru dürüst yürümesini bilmeyenlere kendi meselemizi hatırlatalım: Sokaklarda ağzı açık yürümeyin.
Sokaklarda güzel bir kadın gördüğünüzde, ona öldürecekmiş gibi nefretle veya aşırı istekle bakmayın, göz göze gelirseniz, tatlılıkla bir gülümseyin ve gözlerinizi kaçırıp geçin.
“Benim için kitap okurken hala önemli olan anlamaktan çok, okuduğum şeye uygun düşler kurmaktır.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İstanbul
Alt başlık:
Hatıralar ve Şehir
Baskı tarihi:
Aralık 2003
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
İstanbul
İstanbul
Resimli İstanbul
Orhan Pamuk İstanbul'da, hayatının ilk yirmi iki senesini bir büyüme ve olgunlaşma romanına dönüştürüyor. Yazarın çocukluğu ve ilkgençliğinin hikâyesi ve aile tarihiyle İstanbul'un bir imparatorluk başkentinden 20. yüzyıl başlarında yıkıntılarla ve hüzünle dolu bir şehre dönüşmesinin hikayesi olan İstanbul - Hatıralar ve Şehir, yalnızca Pamuk'un bir İstanbul yazarı olarak ününü sağlamlaştıran kitabı değil, aynı zamanda tüm dünya edebiyatında bir şehrin ruhu hakkında yazılmış en derin kitaplardan biri.

Pamuk çocukluk ve gençliğini anlatıyor...

"Ruhumdaki bu kırılmayı hissediyor, yaklaşan yalnızlığımdan telaşa kapılıyor, içine düşmekte olduğum karanlığın bir hayat tarzı olmasından korkarak herkes gibi olmaya karar veriyordum: On yedi on sekiz yaşlarımda bir dönem herkesi güldüren, her fırsatta şaka yapan, herkesle arkadaşça, hatta serserice iyi geçinen bir cemaat adamı gibi gözükmeyi başardım... Herkesin kafayı fazla takmadan yaptığı şeyleri yapabilmek için niye benim dişimi sıkmam, gayret etmem, sonra da poz yaptığım için kendimden nefret etmem gerekiyordu?"

Yazarın kendini "ben" olarak ilk hissedişinden, annesine, babasına, ailesine yönelen hikâye, bir hüzün ve mutluluk kaynağı olarak İstanbul sokaklarına açılıyor. Günümüzün büyük romancısının gözünden 1950'lerin İstanbul sokaklarını, parke taşı kaplı caddeleri, yanıp yıkılan ahşap konakları, eski bir kültürün yok oluşuyla, onun külleri ve yıkıntıları arasından bir yenisinin doğuşunun zorluklarını keşfederken Pamuk'un ruhsal dünyasının oluşumunu da bir dedektif romanı okur gibi, hızla izliyoruz... Bu özgün ve benzersiz eserde, okurken elden bırakamadığımız kitaplara has o ruh ve duygu birliği var.
Orhan Pamuk'un, Ara Güler başta olmak üzere İstanbul'un büyük fotoğrafçılarının çektiği on binlerce kareden ve kendi kişisel albümünden seçtiği fotoğraflar hikâyeye eşlik ediyor.

"Şimdiye kadar bir şehir hakkında yazılmış en unutulmaz, en hüzünlü ve en muhteşem kitap."
The San Diego Union-Tribune

"Sayın Orhan Pamuk, İstanbul'u Dostoyevski'nin St. Petersburg'u, Joyce'un Dublin'i ve Proust'un Paris'i gibi dünyanın her köşesinden okurların kendi hayatlarını yaşar gibi tanıyıp, bir ikinci hayat sürecekleri vazgeçilmez bir edebi şehir yaptınız!"
Nobel Komitesi Başkanı Horace Engdahl

Kitabı okuyanlar 322 okur

  • Cihat Uyar
  • Zeynep Gökçe Özdemir
  • seda seyrek
  • emel sahin
  • AdaDoğa
  • Ayşe Büyüklü
  • Bilgiye
  • Şeyma Omuk
  • Gülşah
  • Neslihan Sürücü

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1 (1)
9
%0
8
%1 (1)
7
%1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları