Adı:
İyi Kalpli Erendira
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726224
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La incredible y triste historia de la candida Erendira y de su abuela desalmada
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü", bir öykü derlemesi değil. Gabriel Garcia Marquez'in 1972 yılında yazıp bir araya getirdiği öyküler kitabına verdiği ad bu. Yedi öykü var bu kitapta. Kitaba adını veren son öyküye kısa roman da diyebiliriz. Bu öyküleri yazdığında Gabriel Garcia Marquez, ünlü "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı başyapıtını yazmış, yazarlığının doruğuna çıkmıştı. Gabriel Garcia Marquez'in keşfettiği ve kendinden sonra pek çok yazarı etkileyen "büyülü gerçekçilik", bu öykülerde bütün boyutlarıyla görülür. Özellikle kitaba adını veren "İyi Kalpli Erendira"da saflık ve kötülük, aşk ve nefret, somut birer kişilik kazanırken, öykü de gitgide ortaçağ destanlarına, halk ozanlarının türkülerine benzemeye başlar. Ülkemizde çok sevilen bu ünlü Kolombiyalı yazarın İspanyolca aslından çevrilen bu birbirinden güzel öykülerini kıvançla sunuyoruz.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.
144 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Yüzyıllık Yalnızlık ve Kırmızı Pazartesi eserlerinin yazarı olan Gabriel Gabriel Marquez’in en son okuduğum eseri olan İyi Kalpli Erendıra öykü türünde yazılmış bir eserdir.Kitap 7 öyküden bir araya gelmektedir.En beğendim öykü İyi kalpli erendıra ve Yitirilmiş zamanların denizi oldu.Kitaba da ismini veren öykü olan İyi kalpli Erendıra da şunlar anlatılmaktadır; Erendıra büyükannesiyle yaşamaktadır bir gece mumları söndürmesiyle evlerin kül olması büyükannesinin onu fahişe olarak çalıştırılması anlatılır.Erendıra Ulises isminde genç bir erkeğin çıkıp gelmesiyle özgürlüğüne kavuşur.Gabriel Marquez’i ilk kez okuyacak olanların sıkılabileceği bir eser olabilir.Öykü ve Gabriel Marquez severlerin okuması gereken bir eser.
Keyifli Okumalar Dilerim
144 syf.
Marquez okumalarım Yüzyıllık Yalnızlığa doğru ilerliyor. Bu kitabı en sona bıraktım; yazarı daha iyi anlamak,tanımak ,yazım tekniğini çözmek adına aldım bu kararı. Marquez külliyatına ilk olarak "Yaprak Fırtınası" ile başladım. Çevirisi yapılan tüm kitaplarını okuyana kadar Büyülü Gerçekçilik serüvenim devam edecek.
Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız demiş Marquez. Kitaplarını okurken yaşadığınız üzüntü sevinç heyecan bu sözü kanıtlar türde. Hikayelerini düşsel öğelerle süslemesi sizi, kitaplarında anlattığı toplumsal sorunlar gibi gerçek unsurlardan uzaklaştırmıyor. Kendinizden bir şeyler bulup daha çok çekiliyorsunuz hikayeye.
İyi Kalpli Erendıra kitabını okurken de hiç şaşırtmadı beni yazar. Aynı tadı buldum yine ve Marquez okumayı nekadar özlediğimi farkettim. İçinde yedi hikaye var. Hikayeler farklı olsa da kitaba adını veren İyi Kalpli Erendıra hikayesinde diğer hikayelerde geçen karakterlerle bağlantılar var. Hiç sıkılmdan kısa sürede bitirebileceğiniz güzel bir kitap.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Marquez en sevdiğim yazarlar arasında. Uzun zamandır okumamıştım ve ne kadar özlemiş olduğumu anladım İyi Kalpli Elendira'yı okuduktan sonra. Kitap yedi kısa hikayeden oluşuyor. İçlerinde kitaba adını veren öykü uzunca yazılmış ve en beğendiğimin de o olduğunu söyleyebilirim. Marquez'i okumadan önce kitapta sizi farklı bir şeylerin beklediğini biliyorsunuz ve okumaya başladıktan sonra da etkileyici hikayelerin o harika anlatım ile güzel, hoş tadını alabiliyorsunuz. Marquez'i yeni okuyacaklar için önerebilirim, romanlarına göre bir hayli hafif ve anlaşılır. Kendisini sevenler için de harika bir kitap. İyi anlatımı ve genellikle trajikomik hikayeleri ile eğlendiriyor, kızdırıyor ve en çok da etkiliyor. Keyifli okumalar.
144 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Eréndıra,yaşlı büyükannesiyle birlikte yaşamaktadır.Bir gece mumları söndürmeyi unutunca evleri yanıp kül olur.İşte bütün olay burda başlıyor.Eréndıranın yanan evin bedelini ödemesi için büyükannesi onu fahişeliğe iter.Bahtsız eréndıra oradan oraya savrulur.Ta ki Ulises adında altın saçlı bir delikanlı ortaya çıkıncaya kadar...
144 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Marquez, deyince her defasında bu kez beni neyin bekleyeceğini anlamaya çalışıyorum. Ancak tek bildiğim bu dahinin beni hiç şaşırtmadığı ve beklentimi her daim karşılayabildiği.
Hikayelerin başlıkları bile öyle anlam yüklü ki okumak için sabırsızlandırıyor sizi. uykunuz gelir, kitabı bırakayım dersiniz ancak bu başlık da sizi içine almıştır çoktan.
İyi Kalpli Erendira'nın, Polyanna'yı andırması bile sizi bu uzun hikayede rahatsız edemiyor. Aksine sinirleniyorsunuz çoğu anda ama bir o kadar da Erendira oluveriyorsunuz.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Garcia’nın bu eseri yedi tane kısa hikayeden oluşmaktadır. Kitaptaki hikayeler kısa ama gayet etkileyici ve okuyucuyu saran türden hikayelerden oluşuyor. En uzun hikaye ise kitabın adı olan “İyi Kalpli Erendira” adlı hikaye bölümüdür. Eser bir çırpıda okumalık bir eser fakat eseri okurken kendinizde, insan haklarından sorumlu biri gibi, olaya hemen müdahale etme ihtiyacı hissediyorsunuz. Özellikle Erendira’nın büyükannesine aşırı derecede sinirlenecek ve hatta kendinizi tutamayıp içinizden ağır ifadeler geçirebilirsiniz.
İyi okumalar
144 syf.
·358 günde·Beğendi·10/10
Kitap her elime geçtiğinde bir hikaye, bir kaç sayfa, belki de birkaç cümle okuyarak küçücük hikayeleri tam bir yılda bitirdim. Marquezin hikayeleri ağır karakterleriyle bitmek bilmezken uzaklaştıkça çekiyor, okudukça tiksindiriyor. Yorucu, durgun ve lakin büyüleyici, iç karartıcı ve aynı zamanda kalbi sızlatabilen ve aslında bitmeyen bir kitabın daha sonu.
144 syf.
Kitap tek kelimeyle o biçim nasıl bittiğini anlayamazsınız. Marquez'in ustalığı na diyecek tek kelime yok.Konusuna gelince : 14yaşındaki Erendira ve babaannesinin yaşam ve yaşamlarında geçen olaylar. Erendira hergün rutin olarak Babaannesinin söylediği görevleri yerine getirmekle yükümlü bir torun.Birgün babaannesi Erendira'ya yapması gerekenleri yine tekrarlar, tekrarlarken babaanne uykuya dalar uykuya bile hala yapılacakları söyler ve Erendira herşeyi kontrol eder ışıkları kapatır ve yatmadan önce bir mum yakıp kendiside uykuya dalar.Gece mum yere düşer ve evin yarısı yanar.Bunun üzerine kalleş babaanne evi taşıma kararı aldıktan sonra Erendira'ya yanan eşyalar üzerine bir hesap çıkarır borcun 8600küsür peso diyip borcuna karşılık Erendira'yı alır ve çöldeki simsara gider ve bu kız çocuğu için kaç peso ödersin der.Simsar kızın tek özelliği genç olması değeri 100peso der.Kalleş babaanne simsara naptın sen 100peso olurmu bari 300peso ver, simsar 250der ve tamam der parayı alır ve evi yüklemek için hamalcıya gider eşyaları kamyona yükler.Yolda giderken hamalcı Erendira'ya göz diker.Evin eşyaları indirilir kamyoncu parayı almak için kalleş babaanneye geldiğinde kalleş babaanne parayı senin hamal aldı der, kamyoncu peki nasıl diyince kalleş babaanne Erendira'yı işaret eder ve iş anlaşılır....Şimdilik bu kadar yeter gerisinide siz kitabı okursanız daha güzel olur ama bunuda belirteyim kalleş babaanneyi öldürüp Erendirayı kurtaran ulysses'e erendira neden kalleşlik etti orasıda ayrı bir konu..
144 syf.
·4 günde·8/10
Kitaptaki öyküleri okurken hissettiğim şeyleri ifade edebileceğim kelime; trajikomik. Öyküler üzülmeme neden olurken, bir anda olayların tepetaklak oluşu çok güzel bir uyum içerisindeydi. Kitaptaki tüm öyküleri beğendim. İçlerinden favorim ise
Dünyanın Boğulmuş En Güzel Adamı oldu. Diğer öykülere göre daha çok keyif aldım bu öyküyü okurken.
Yedi tane öykünün yer aldığı bu kitapta, kitaba ismini veren İyi Kalpli Eréndira öykülerin içinde en uzun soluklu olanıydı. Okurken ne olacağını merak etmiş ve klasik bir mutlu son olacağını düşünürken yazar yine insanın duygularını tepetaklak edip "Kime göre mutlu son bu?" dedirtecek bir sona bağlamıştı öyküsünü. Karakterlerden Ulises'in öykü içinde harcanıp gittiğini düşünüyorum. Ah be Eréndira!
144 syf.
·11 günde·9/10
Okumaya geç kaldığım Marquez'in Iyi Kalpli Eréndıra'sı hiç Marquez okumayanlar için iyi bir tercih gibi görünüyor. Kitap ; yazarın yüzyıllık yalnızlık kitabından esinlenerek yazdığı 7 öyküden oluşuyor. Büyülü gerçekçiliğin kemik yazarlarından Marquez, her ne kadar öykülerinde anlam boşlukları yaratsa da (türünün gereği belki de) okuyucuyu düşün deryasında sürüklüyor. Kitap kusursuz nitelikte okuyunuz ve okutunuz bibliyofiller.
144 syf.
·10/10
Marquez'in birbirinden mükemmel hikayeleri kitabından altında toplanmış. Ve marquez yine o mükemmel kalemiyle anlatmış. Bize düşen sadece oturup okumak ve hayranlıkla kaleminin ilerleyişini seyretmek. Kitap seni alıp götürecektir zaten.
144 syf.
·3 günde
Bugüne kadar Marquez'i hiç okumadıysanız Marquez'i sevmek ve okumaya başlamak için bence muhteşem bir kitap. Kaldı ki okuduysanız da farketmez, yine muhteşem bir kitap.

Kitabın sonunda yer alan ve kitaba ismini veren İyi Kalpli Erendira'nın uzun öyküsü ile 7 kısa öyküden oluşuyor. Her biri büyüleyici, hepsi gerçek:)

Ben hikayelerin hepsini ayrı sevdim, ama özellikle "Mucizeler Satıcısı İyi Kalpli Şarlatan" ve "Dünyanın Boğulmuş En Güzel Adamı" hikayelerini çok beğendim.

En iyi öykü kitabım sanırım bu oldu.

Keyifli okumalar...
"Baksanıza, Don Mâximo," diye sordu ona. "Siz karınızı diri diri gömebilir miydiniz?"
"Elbette," dedi Don Mâximo Gómez. "İnanın bana elim bile titremezdi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyi Kalpli Erendira
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726224
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La incredible y triste historia de la candida Erendira y de su abuela desalmada
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü", bir öykü derlemesi değil. Gabriel Garcia Marquez'in 1972 yılında yazıp bir araya getirdiği öyküler kitabına verdiği ad bu. Yedi öykü var bu kitapta. Kitaba adını veren son öyküye kısa roman da diyebiliriz. Bu öyküleri yazdığında Gabriel Garcia Marquez, ünlü "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı başyapıtını yazmış, yazarlığının doruğuna çıkmıştı. Gabriel Garcia Marquez'in keşfettiği ve kendinden sonra pek çok yazarı etkileyen "büyülü gerçekçilik", bu öykülerde bütün boyutlarıyla görülür. Özellikle kitaba adını veren "İyi Kalpli Erendira"da saflık ve kötülük, aşk ve nefret, somut birer kişilik kazanırken, öykü de gitgide ortaçağ destanlarına, halk ozanlarının türkülerine benzemeye başlar. Ülkemizde çok sevilen bu ünlü Kolombiyalı yazarın İspanyolca aslından çevrilen bu birbirinden güzel öykülerini kıvançla sunuyoruz.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.

Kitabı okuyanlar 233 okur

  • aleyna kazan
  • C Burcu
  • Hamza Aytel
  • Burcu Ünlü
  • Melis güder
  • Erdem Demir
  • Halit Yüzer
  • sakine yılmaz
  • Aysun Yıldırım
  • Esra.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%22.7
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%24
45-54 Yaş
%14.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.3
Erkek
%30.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29 (27)
9
%12.9 (12)
8
%28 (26)
7
%17.2 (16)
6
%7.5 (7)
5
%2.2 (2)
4
%3.2 (3)
3
%0
2
%0
1
%0