Adı:
İyi Kalpli Erendira
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726224
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La incredible y triste historia de la candida Erendira y de su abuela desalmada
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü", bir öykü derlemesi değil. Gabriel Garcia Marquez'in 1972 yılında yazıp bir araya getirdiği öyküler kitabına verdiği ad bu. Yedi öykü var bu kitapta. Kitaba adını veren son öyküye kısa roman da diyebiliriz. Bu öyküleri yazdığında Gabriel Garcia Marquez, ünlü "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı başyapıtını yazmış, yazarlığının doruğuna çıkmıştı. Gabriel Garcia Marquez'in keşfettiği ve kendinden sonra pek çok yazarı etkileyen "büyülü gerçekçilik", bu öykülerde bütün boyutlarıyla görülür. Özellikle kitaba adını veren "İyi Kalpli Erendira"da saflık ve kötülük, aşk ve nefret, somut birer kişilik kazanırken, öykü de gitgide ortaçağ destanlarına, halk ozanlarının türkülerine benzemeye başlar. Ülkemizde çok sevilen bu ünlü Kolombiyalı yazarın İspanyolca aslından çevrilen bu birbirinden güzel öykülerini kıvançla sunuyoruz.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.
Marquez okumalarım Yüzyıllık Yalnızlığa doğru ilerliyor. Bu kitabı en sona bıraktım; yazarı daha iyi anlamak,tanımak ,yazım tekniğini çözmek adına aldım bu kararı. Marquez külliyatına ilk olarak "Yaprak Fırtınası" ile başladım. Çevirisi yapılan tüm kitaplarını okuyana kadar Büyülü Gerçekçilik serüvenim devam edecek.
Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız demiş Marquez. Kitaplarını okurken yaşadığınız üzüntü sevinç heyecan bu sözü kanıtlar türde. Hikayelerini düşsel öğelerle süslemesi sizi, kitaplarında anlattığı toplumsal sorunlar gibi gerçek unsurlardan uzaklaştırmıyor. Kendinizden bir şeyler bulup daha çok çekiliyorsunuz hikayeye.
İyi Kalpli Erendıra kitabını okurken de hiç şaşırtmadı beni yazar. Aynı tadı buldum yine ve Marquez okumayı nekadar özlediğimi farkettim. İçinde yedi hikaye var. Hikayeler farklı olsa da kitaba adını veren İyi Kalpli Erendıra hikayesinde diğer hikayelerde geçen karakterlerle bağlantılar var. Hiç sıkılmdan kısa sürede bitirebileceğiniz güzel bir kitap.
Merhabalar Yüzyıllık Yalnızlık ve Kırmızı Pazartesi eserlerinin yazarı olan Gabriel Gabriel Marquez’in en son okuduğum eseri olan İyi Kalpli Erendıra öykü türünde yazılmış bir eserdir.Kitap 7 öyküden bir araya gelmektedir.En beğendim öykü İyi kalpli erendıra ve Yitirilmiş zamanların denizi oldu.Kitaba da ismini veren öykü olan İyi kalpli Erendıra da şunlar anlatılmaktadır; Erendıra büyükannesiyle yaşamaktadır bir gece mumları söndürmesiyle evlerin kül olması büyükannesinin onu fahişe olarak çalıştırılması anlatılır.Erendıra Ulises isminde genç bir erkeğin çıkıp gelmesiyle özgürlüğüne kavuşur.Gabriel Marquez’i ilk kez okuyacak olanların sıkılabileceği bir eser olabilir.Öykü ve Gabriel Marquez severlerin okuması gereken bir eser.
Keyifli Okumalar Dilerim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.427 Oy)19.193 beğeni43.767 okunma3.038 alıntı184.652 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.621 Oy)8.896 beğeni28.958 okunma850 alıntı140.847 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.363 Oy)9.328 beğeni25.913 okunma1.862 alıntı119.958 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.459 Oy)3.951 beğeni13.082 okunma1.246 alıntı53.566 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.513 Oy)8.108 beğeni22.997 okunma852 alıntı90.771 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.627 Oy)9.127 beğeni25.557 okunma1.593 alıntı128.249 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.072 Oy)6.421 beğeni16.973 okunma2.790 alıntı86.820 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.961 Oy)8.929 beğeni26.540 okunma2.712 alıntı115.945 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.792 Oy)13.517 beğeni34.830 okunma3.461 alıntı147.396 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.706 Oy)5.807 beğeni19.843 okunma845 alıntı102.210 gösterim
Eréndıra,yaşlı büyükannesiyle birlikte yaşamaktadır.Bir gece mumları söndürmeyi unutunca evleri yanıp kül olur.İşte bütün olay burda başlıyor.Eréndıranın yanan evin bedelini ödemesi için büyükannesi onu fahişeliğe iter.Bahtsız eréndıra oradan oraya savrulur.Ta ki Ulises adında altın saçlı bir delikanlı ortaya çıkıncaya kadar...
Marquez, deyince her defasında bu kez beni neyin bekleyeceğini anlamaya çalışıyorum. Ancak tek bildiğim bu dahinin beni hiç şaşırtmadığı ve beklentimi her daim karşılayabildiği.
Hikayelerin başlıkları bile öyle anlam yüklü ki okumak için sabırsızlandırıyor sizi. uykunuz gelir, kitabı bırakayım dersiniz ancak bu başlık da sizi içine almıştır çoktan.
İyi Kalpli Erendira'nın, Polyanna'yı andırması bile sizi bu uzun hikayede rahatsız edemiyor. Aksine sinirleniyorsunuz çoğu anda ama bir o kadar da Erendira oluveriyorsunuz.
Garcia’nın bu eseri yedi tane kısa hikayeden oluşmaktadır. Kitaptaki hikayeler kısa ama gayet etkileyici ve okuyucuyu saran türden hikayelerden oluşuyor. En uzun hikaye ise kitabın adı olan “İyi Kalpli Erendira” adlı hikaye bölümüdür. Eser bir çırpıda okumalık bir eser fakat eseri okurken kendinizde, insan haklarından sorumlu biri gibi, olaya hemen müdahale etme ihtiyacı hissediyorsunuz. Özellikle Erendira’nın büyükannesine aşırı derecede sinirlenecek ve hatta kendinizi tutamayıp içinizden ağır ifadeler geçirebilirsiniz.
İyi okumalar
Kitap her elime geçtiğinde bir hikaye, bir kaç sayfa, belki de birkaç cümle okuyarak küçücük hikayeleri tam bir yılda bitirdim. Marquezin hikayeleri ağır karakterleriyle bitmek bilmezken uzaklaştıkça çekiyor, okudukça tiksindiriyor. Yorucu, durgun ve lakin büyüleyici, iç karartıcı ve aynı zamanda kalbi sızlatabilen ve aslında bitmeyen bir kitabın daha sonu.
Kitap tek kelimeyle o biçim nasıl bittiğini anlayamazsınız. Marquez'in ustalığı na diyecek tek kelime yok.Konusuna gelince : 14yaşındaki Erendira ve babaannesinin yaşam ve yaşamlarında geçen olaylar. Erendira hergün rutin olarak Babaannesinin söylediği görevleri yerine getirmekle yükümlü bir torun.Birgün babaannesi Erendira'ya yapması gerekenleri yine tekrarlar, tekrarlarken babaanne uykuya dalar uykuya bile hala yapılacakları söyler ve Erendira herşeyi kontrol eder ışıkları kapatır ve yatmadan önce bir mum yakıp kendiside uykuya dalar.Gece mum yere düşer ve evin yarısı yanar.Bunun üzerine kalleş babaanne evi taşıma kararı aldıktan sonra Erendira'ya yanan eşyalar üzerine bir hesap çıkarır borcun 8600küsür peso diyip borcuna karşılık Erendira'yı alır ve çöldeki simsara gider ve bu kız çocuğu için kaç peso ödersin der.Simsar kızın tek özelliği genç olması değeri 100peso der.Kalleş babaanne simsara naptın sen 100peso olurmu bari 300peso ver, simsar 250der ve tamam der parayı alır ve evi yüklemek için hamalcıya gider eşyaları kamyona yükler.Yolda giderken hamalcı Erendira'ya göz diker.Evin eşyaları indirilir kamyoncu parayı almak için kalleş babaanneye geldiğinde kalleş babaanne parayı senin hamal aldı der, kamyoncu peki nasıl diyince kalleş babaanne Erendira'yı işaret eder ve iş anlaşılır....Şimdilik bu kadar yeter gerisinide siz kitabı okursanız daha güzel olur ama bunuda belirteyim kalleş babaanneyi öldürüp Erendirayı kurtaran ulysses'e erendira neden kalleşlik etti orasıda ayrı bir konu..
Kitaptaki öyküleri okurken hissettiğim şeyleri ifade edebileceğim kelime; trajikomik. Öyküler üzülmeme neden olurken, bir anda olayların tepetaklak oluşu çok güzel bir uyum içerisindeydi. Kitaptaki tüm öyküleri beğendim. İçlerinden favorim ise
Dünyanın Boğulmuş En Güzel Adamı oldu. Diğer öykülere göre daha çok keyif aldım bu öyküyü okurken.
Yedi tane öykünün yer aldığı bu kitapta, kitaba ismini veren İyi Kalpli Eréndira öykülerin içinde en uzun soluklu olanıydı. Okurken ne olacağını merak etmiş ve klasik bir mutlu son olacağını düşünürken yazar yine insanın duygularını tepetaklak edip "Kime göre mutlu son bu?" dedirtecek bir sona bağlamıştı öyküsünü. Karakterlerden Ulises'in öykü içinde harcanıp gittiğini düşünüyorum. Ah be Eréndira!
Marquez'in birbirinden mükemmel hikayeleri kitabından altında toplanmış. Ve marquez yine o mükemmel kalemiyle anlatmış. Bize düşen sadece oturup okumak ve hayranlıkla kaleminin ilerleyişini seyretmek. Kitap seni alıp götürecektir zaten.
Bugüne kadar Marquez'i hiç okumadıysanız Marquez'i sevmek ve okumaya başlamak için bence muhteşem bir kitap. Kaldı ki okuduysanız da farketmez, yine muhteşem bir kitap.

Kitabın sonunda yer alan ve kitaba ismini veren İyi Kalpli Erendira'nın uzun öyküsü ile 7 kısa öyküden oluşuyor. Her biri büyüleyici, hepsi gerçek:)

Ben hikayelerin hepsini ayrı sevdim, ama özellikle "Mucizeler Satıcısı İyi Kalpli Şarlatan" ve "Dünyanın Boğulmuş En Güzel Adamı" hikayelerini çok beğendim.

En iyi öykü kitabım sanırım bu oldu.

Keyifli okumalar...
Kitap Erendira ve büyükannesinin hikayesinin yanı sıra daha 6 tane Marquez öyküsü içeriyor ki bunlar: "Kocaman kanatlı ihtiyar adam", "Yitirilmiş zamanlar denizi", "Dünyanın boğulmuş en güzel adamı", "Aşkın ötesinde sürekli ölüm", "Hayalet geminin son yolculuğu" ve "Mucizeler satıcısı iyi kalpli Şarlatan". Öykülerin çoğu deniz boyunda bir köyde gelişiyor. Yazarın işlediği konular ise insanların umutsuzluğu, mutsuzluğu, hayata karşı olan güçsüzlüğü. Açıkçası okuyucuyu hafif depresif bir ruh haline sokan bir kitap. Eğer benim gibi yazarın romanlarına hücum etmeden önce ısınma turları yapmak istiyorsanız okuyabilirsiniz. :)
Öykü seçkisi ve bir de kısa roman derlemesi.

Marquez'in sanırım en sevdiğim öykülerinin olduğu kitap. Çok fazla gül kokulu veya gül kokusuz deniz esintisi olmasının da bundan büyük etkisi var sanırım.

En etkilendiğim ise dünyanın boğulmuş en güzel adamı oldu. Bir köyün kim olunduğu bilinmeyen boğulmuş bir adamı - Esteban 'ı nasıl sahiplendiği anlatılıyor. anlatımı çok etkileyici.

Hayalet geminin son yolculuğu öyküsünü diğerlerinden daha farklı buldum. Çok daha fazla tasvir ve çok çok uzun cümleler var. Marquezin bir başka güzelliği bu da.
"Baksanıza, Don Mâximo," diye sordu ona. "Siz karınızı diri diri gömebilir miydiniz?"
"Elbette," dedi Don Mâximo Gómez. "İnanın bana elim bile titremezdi."
.... “Aşk üzüntüsü çekiyorsun da ondan, böyle olanlar ekmek yiyemezler.”
Gabriel Garcia Marquez
Sayfa 116 - Can Yayınları
Çocuğa bakan doktor, meleği de muayene edip göğsünü dinlemekten kendini alamamış, kalbinde öyle çırpınmalar, böbreklerinde öyle gürültüler duymuştu ki, yaşıyor olması mümkün olamaz gibi gelmişti ona. Ancak onu asıl şaşırtan şey, kanatlarındaki mantıksallık olmuştu. İnsan yapısına çok uygun düşen bu iki organ öylesine doğal görünüyorlardı ki, öteki insanlarda da bulunmamasına bir türlü akıl erdirememişti.
Gabriel Garcia Marquez
Sayfa 18 - Can Yayınları
"Unutma" diye geçirdi aklindan." Sen de olsan, başka biri de olsa, çok kısa bir süre içinde ölmüş olacaksınız, aradan fazla zamn geçmeden de geride ADINIZ bile kalmayacak."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyi Kalpli Erendira
Baskı tarihi:
Eylül 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726224
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La incredible y triste historia de la candida Erendira y de su abuela desalmada
Çeviri:
İnci Kut
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü", bir öykü derlemesi değil. Gabriel Garcia Marquez'in 1972 yılında yazıp bir araya getirdiği öyküler kitabına verdiği ad bu. Yedi öykü var bu kitapta. Kitaba adını veren son öyküye kısa roman da diyebiliriz. Bu öyküleri yazdığında Gabriel Garcia Marquez, ünlü "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı başyapıtını yazmış, yazarlığının doruğuna çıkmıştı. Gabriel Garcia Marquez'in keşfettiği ve kendinden sonra pek çok yazarı etkileyen "büyülü gerçekçilik", bu öykülerde bütün boyutlarıyla görülür. Özellikle kitaba adını veren "İyi Kalpli Erendira"da saflık ve kötülük, aşk ve nefret, somut birer kişilik kazanırken, öykü de gitgide ortaçağ destanlarına, halk ozanlarının türkülerine benzemeye başlar. Ülkemizde çok sevilen bu ünlü Kolombiyalı yazarın İspanyolca aslından çevrilen bu birbirinden güzel öykülerini kıvançla sunuyoruz.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.

Kitabı okuyanlar 193 okur

 • Mehmet Yılmaz
 • efi
 • Mercan
 • Gülşah Kazdal
 • Mustafa Oner
 • Drkitapsever
 • Ebubekir Balpetek
 • Reşit Bayraktar
 • Gözde Düzgün
 • Seden Kıraner

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.3
14-17 Yaş
%1.3
18-24 Yaş
%22.7
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%24
45-54 Yaş
%14.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.3
Erkek
%30.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.7 (26)
9
%13.4 (11)
8
%25.6 (21)
7
%18.3 (15)
6
%6.1 (5)
5
%2.4 (2)
4
%2.4 (2)
3
%0
2
%0
1
%0